Antropofág

(festivalový název)
  • Česko Jedlík (neoficiální název) (více)

Niekoľkočlenná partia turistov sa loďou vyberie na vzdialený ostrov. Po príchode však zdesene zisťuje, že miesto je podozrivo prázdne a osoby, ktoré sa mali na ostrove nachádzať záhadne zmizli. Keďže loď s ktorou skupina priplávala je v nedohľadne, začína boj o holé prežitie. Na nových obyvateľov ostrova si totiž brúsi zuby krvilačný kanibal Nikos Karamanlis (Eastman). (Tomco)

darkrobyk

,,Když karty neodpovídají na budoucnost tomu, kdo se na ni ptá, znamená to, že ji nemá." D´Amatovy snímky se občas snaží vybočit a šokovat, chybí jim však preciznost a originalita italských mistrů, jaké představují Fulci, Argento, L.Bava aj. Nijak nápaditá vyvražďovačka skupinky lidí uvězněných na ostrově je osolena několika drsnějšími gore scénami, které dnes však hororového fanouška stěží překvapí, natož šokují. Italskou filmovou hudbu 80.let mám vcelku rád, zde ale byla dobrá a funkční jen zčásti. Místy šlo o nepříjemné břinkání na klimpr. Osobně se mi nejvíce líbily dvě scény - bouře vypadala hodně realisticky a kobka působila vskutku strašidelně. Plíživá kamera, šero, světlo, tma, zde dobrá hudba a...mrtvola obíraná krysami! Ňam! ()

Lima

Ze začátku se dlouho, dlouho nic neděje a i poté, co se poprvé objeví kanibal, lze ztěží mluvit o nějaké šokující, nebo aspoň napínavé podívané. Prostě těžká nuda, během které navíc hrozně lezou na nervy příšerné klávesové pazvuky. Posledních dvacet minut to Amato trochu rozjede, jsou tu dvě "chuťovkové" scény, přičemž ta "zákusková" s lidským plodem je opravdu hodně úchylná. Á propos - George Eastman, představitel kanibala je opravdu krasavec. Divím se, že jsem ho ještě nikdy nezahlédl v Bravíčku na plakátě, Věřím, že by se nějaké místečko na zdi pokojíčku zamilované patnáctky určitě našlo :o)) ()

tron

Perfektná ukážka talianskeho hororu. Herci ako zo zlého porna, dialógy detto, hudba ako od debilov a scenár o ho*ne. Scenár sa môže pochváliť len minimum plusov a práve umiestnenie na európsky ostrov patrí medzi ne. Druhým plusom je postava zabijaka, ktorý je väčšinu času pred našimi očami a pred očami hrdinov dôkladne ukrytý. Keď sa ale ku koncu prihlási o slovo, je sa na čo pozerať. Alebo od čoho odvracať tvár? To skôr. Pamätáte si z Pofajčíme, uvidíme pasáž, v ktorej sa hrdinovia dostali do lesnej chalúpky so sexuálne mocne založenou blondínou a jej manželom – automechanikom a zároveň obludou s dlhými vlasmi a strašnou tvárou? Tak to bol v podstate odkaz práve na tento horor. Postavu drastického, dlhovlasého, znetvoreného a nechutného kanibala si zahral George Eastman, zároveň spolu-scenárista snímky. Tá ďalej ponúka občas solídnu znepokojivú atmosféru a výdatnú porciu hardcore gore. Režisér D´Amato jednoducho svoje „kvality“ nezaprie; kto od neho mal česť vidieť vypaľovačky ako Porno Holocaust, Vražední vtáci alebo žraločiu Beštiu z hlbín, dobre vie, o čom hovorím. ()

Astaroth12

Odľahlý ostrov, ktorý je celý obklopený morom a k tomu partia mladých ľudí a kanibalistické monštrum. Príbeh sa neniesol v znamení originality, le prepracovanosti rozhodne ano.  Tento film disponuje silnou atmosférou hneď od začiatku. Keď prídu do dediny a tá je vyľudnená bez života, tak tu je dusné tajomno čo sa to vlastne stalo v tej dedine. Vynikajúca až desivo strašidelná atmosféra sa niesla od tej doby až po záverečné titulky. Prvý krát ako som sa zoznámil z Antropofágom a na mňa urobil dojem, išiel z neho strach a beznádej i maska sa podarila. Silno depresívne vplývalo aj samotné miesto zrúcaniny a starých domov. Len samotný Anropofag je braný len tak okrajovo a gore scén je tu tiež poriedko, ale dve scény mali efektnosť. Ako celok som spokojný a to z D"Amatom som sa stretol po prvý raz, ale určite nie naposledy. ()

S.Quentin QUALE

Docela úlet. určitě rozpaky, proto průměr. Nejedna scéna v tomto netradičním slaheru je výborná ať už atmosféricky, nebo humusárně, záporák je doslova olezlej slizoun, ale i přes to nemám potřebu film nějak extra vychválit. V dnešní době už moc neobstojí, no a jak už tady padlo, hudba se nedá poslouchat. Ani přibližně. 60% ()

• Známý též pod názvy The Savage Island a Anthropophagous: The Beast a Antropofago. (Chatterer)
  • Film byl ve Velké Británii roku 1984 umístěn na seznam tzv. "videonasties" filmů, tedy filmů zakázaných promítat a produkovat z důvodu zobrazování násilí, brutality, nahoty, sexu apod. Hlavně kvůli scéně, kde kanibal konzumuje embryo. (Chatterer)
  • Ačkoliv se film odehrává v Řecku, natáčelo se prakticky výhradně v Itálii, a to především na ostrově Ponza, ve městečku Sperlonga a ve zříceninách poblíž Říma. V Řecku bylo natočeno jen několik záběrů všechny v blízkém okolí Athén. (gjjm)