Reklama

Reklama

Sychravé seattleské svítání připravilo detektivovi Lonu McQovi (John Wayne) opravdu nezapomenutelné ráno. Nejprve ho probudí zvonění telefonu se zprávou, že jeho parťák byl vážně postřelen a dva další policisté byli zavražděni přímo na ulici. A ještě než se stihne posadit za volant, kdosi se mu dobývá do auta a z druhé strany přístavu po něm dokonce střílí nájemný vrah. Kapitán Klosterman (Eddie Albert) je přesvědčen, že za útoky na policisty stojí anarchisté. McQ si je ale jistý, že rozpoznal rukopis drogového barona Santiaga, který se mstí celému oddělení za nedávné zátahy proti dealerům. Vydává se proto řešit případ na vlastní pěst, ale aby se dostal až k vrahovi svého přítele, je třeba si ušpinit ruce... John Sturges a John Wayne, dvě největší westernové legendy 50. a 60. let, se poprvé sešli až v roce 1973 při natáčení detektivního thrilleru Lon McQ. Pro hvězdu Ria Brava to byla vůbec první role policisty, přestože již dříve dostal Wayne nabídku zahrát si třeba Drsného Harryho. Naopak režisér Sedmi statečných byl zvyklý pracovat s různými žánry, jako Lona McQ si ovšem původně představoval svého dvorního herce Stevea McQueena – ten však s díky odmítl. Namísto volného pokračování Bullittova případu tak shodou různých náhod vznikl snímek chvílemi připomínající spíše klasické noirové detektivky. (Česká televize)

(více)

Recenze (39)

Han22 

všechny recenze uživatele

Wayna mám rád, ale to že si těsně před smrtí střihnul pár kriminálek se mi moc nezdálo. Kupodivu to ale dopadlo výborně. Lon McQ yšetřuje smrt parťáka, který před ní zabil dva policajty (což víme my, ale ne hrdina). Dostává se na drogovou stopu, objevuje jasného podezřelého drogového mafiána, ale ke konci přichází pár docela nečekaných zvratů (cukr mě dostal) a kdo za tím stojí mě docela překvapilo. Jinak Wayne se sice nerve, ani neběhá, ale střílí mu stále dobře a s fárem si rozumí stejně jako s koněm. Oproti westernům ubylo bodrosti, humoru, otcovských rad a také akce. Zato přišla celkem hutná městská krimi s výbornou atmosférou a pár překvapivými zvraty. A nějaké té akce se také člověk dočká, zejména finále s autohoničkou a UZI na pláži je perfektní. Mám tenhle subžánr krimi rád a Wayne do ni zapadl, takže proč ne; 4*. ()

Kothy 

všechny recenze uživatele

Wayonava verze Drsného Harryho. Ta Clintova je ale lepší. John tu hraje postaršího poldu, který jde proti systému. Přijde o odznak a rozhodne se vyřešit parťákovu vraždu sám. Potýká se jak s drogovými dealery, tak s bývalými kolegy. Je to dost nezvyk ho vidět v něčem, co není western. Jsou tu dost dobré honičky a poutavá hudba. Jinak mě ale děj moc nezaujal. I tak je to od slavného režiséra. "Ve kterém je to kufru?!" ()

Reklama

honajz 

všechny recenze uživatele

Po pravdě nic moc. Celá ta zbytečně zdlouhavá historka je neskutečně naivní a ke konci si člověk říká, proč tu boudu na něho nehodili už dřív? Nebo proč ho vlastně chtěli vraždit? K tomu neuvěřitelná spousta náhod, kterými McQ proplouvá s bohorovným výrazem, jakože je to takhle v pořádku. Nejlepší je scéna, kdy ve svíém nápadném green hornetu sleduje policejní auto s drogami určenými ke spálení, a nikdo si ho jako nevšimne a nepřijde jim to divné, že jede za nimi. A jinak John Wayne nebyl dobrý ani v těch kovbojkách, nikdy se do akce moc nehrnul, a pokud ano, vypadalo to spíše směšně, a tady je to to samé. Prostě mu drsného poldu nevěřím ani za mák, zvlášť když v některých scénách má problém se udržet na nohou. filmu chybí i nějaké suché hlášky nebo jistý nadhled. Hrát toho poldu třeba Frank Sinatra, věřil bych téhle naivní storce asi víc. ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Neopakovatelná sedmdesátková Amerika. Píšu to u každého filmy z té doby co se nestydí ukázat atmosféru, ale tenhle film je přímo celý jedna velká atmosféra. Honičky pod mosty, parádní akce, Wayne navštěvující ženy co už mají to nejlepší za sebou. Hudba! Parádní podivaná, jíž prostičký scénář nikterak neškodí. ()

Rob Roy 

všechny recenze uživatele

Smell of seventies...John Wayne řídí místo koně super káru, Elmer Bernstein hraje místo Magnificent Seven Overture funky muziku jak od Isaaca Hayese a John Sturges si taky odskočil od westernů. Není to až na krásnou závěrečnu scénu ničím výjimečné, ale ten odér doby je tak silný, že pokud zrovna potřebujete dávku, tak doporučuju. A Wayneovi tahle poloha sedí. ()

Galerie (35)

Zajímavosti (7)

  • Malý vrtulník, který je vidět na konci filmu, je 1968 Hughes 269B, registrace N9533F. Ve vojenské verzi pro americkou armádu známý také jako „Osage“ TH-55 byl používán jako cvičný vrtulník. Od roku 1961 do roku 1983 vyrobili Hughes asi 2 800 kusů. (sator)
  • „Nemocnice“, kde se odehrává drogová loupež, byla na Beacon Hill v Seattlu. Scéna vrcholného pronásledování a přestřelka na pláži byly natočeny na indiánské rezervaci Quinault ve Washingtonu. (sator)

Reklama

Reklama