Transformers

• USA Transformers
USA, 2007, 144 min (Alternativní 138 min)

Režie:

Michael Bay

Shia LaBeouf, Megan Fox, Josh Duhamel, Tyrese Gibson, Rachael Taylor, Anthony Anderson, Jon Voight, John Turturro, Kevin Dunn, Amaury Nolasco, Zack Ward (více)

Transformers patří k nejúspěšnějším hračkám v historii. Roboti, kteří se dokážou přetransformovat v libovolný dopravní prostředek, jsou populární natolik, že se stali hrdiny akčního animovaného seriálu. Mohli by ale být také předlohou pro hraný celovečerní akční film? Pochybnosti hravě rozmetají dva argumenty – úspěšné snímky se v současnosti natáčejí podle mnohem podivnějších námětů (třeba podle atrakcí v zábavních parcích, viz Piráti z Karibiku) a Transformers se navíc mohou opřít o dva velikány světového filmu, produkujícího Stevena Spielberga a režírujícího Michaela Baye (Mizerové 1 + Mizerové 2, Skála, Armageddon). Ti dva mají dostatečný kredit na to, aby se z projektu, který by jinak doprovázely pochyby, stal jeden ze nejočekávanějších filmů léta... Prakticky odnepaměti ve vesmíru kolem nás zuří válka dvou vyspělých mimozemských civilizaci, „hodných“ Autobots a „zlých“ Decepticons. Dosud se nám vyhýbala, ale když tito vyspělí mechanoidi objeví na Zemi zdroj energie, jehož ovládnutí může jedné či druhé straně přinést konečné vítězství, promění se naše planeta v peklo na zemi (nebo spíš ve vesmíru). Jejich invazi prožíváme společně s teenagerem Samem (Shia LaBeouf), kterého doposud trápila pouze škola, absence pořádné káry a slečna jménem Mikaela (Megan Fox), jež dává přednost jeho spolužákům. Ve chvíli, kdy se v televizi objeví první zprávy o ničivých robotech, začne mít o jeden problém navíc. Je to právě on, kdo nevědomky ukrývá klíč k onomu životně důležitému energetickému zdroji, proto má nárok na první místo na seznamu ohrožených druhů. Hned za ním figuruje zbytek naší civilizace… Spojením Stevena Spielberga s Michaelem Bayem vznikl z dětské hračky silný epický příběh, který úspěšně kombinuje dramatičnost Války světů s diváckou vstřícností Dne nezávislosti. Přestože příběhu dominují velkolepé akční sekvence, o které se starali mistři oboru, specialisté z trikového studia George Lucase Industrial Light and Magic, je v něm dostatek prostoru i pro humor a pro originální zápletku. „Nejdůležitější bude přesvědčit lidi o tom, že film, který se inspiroval dětskou hračkou, může být pro dospělé. Stačí ale pár vteřin libovolné akční sekvence a vaše předsudky budou ty tam,“ tvrdí producent filmu Lorenzo di Bonaventura. (Magic Box)

becki_tu

Michael Bay to dal s obrovským přehledem. Dokonale vyvážený audiovizuální a akční meganářez (jiné slovo se snad ani pro tenhle film nehodí) s velesympatickou mladou hereckou dvojicí Shia LaBoeuf - Megan Fox, dokonalým soundtrackem Stevea Jablonskyho a s množstvím různých robotů, autorobotů, stíhačkorobotů a helikoptérorobotů. To celé je zabalené do dechberoucích až Oscarových triků, které mě velmi často přiváděly do stavu vrcholného blaha. A samozřejmě že i tady jsem se dočkal typických Bayových trademarků v podobě záběru helikoptér při západu slunce, brutálních zpomalovaček nebo jeho tolik oblíbených kamerových obletů. Jsem bezmezně nadšen a s očekáváním budu vyhlížet druhý díl, který prostě zákonitě musí někdy v budoucnu přijít. ()

matestlust

Zde je hlavně vidět,že si tímto snímkem Michael Bay chtěl splnit svůj sen.Teenagerské vsuvky do filmu mně osobně tolik nevadí,ikdyž by se možná víc hodilo film zvážnět.Tak i tak je to přes dvě hodiny ukrutné trikové jízdy a adrenalinu.Moc pěkný kousek pro celou rodinu. ()

MeanWhile

Tak Michael Bay točit filmy umí, to už víme. U Transformerů to bylo provedeno velmi dobře. Jak digitálně udělaní transformeři, tak scénář a kamera, to bylo úžasný. I herec LaBeouf, paráda, toho mám rád. K tomu když si přidám sexy Megan Fox, tak k tomuto filmu ani snad nemám co dodat. Pět hvězdiček by bylo až moc, ale čtyři transformerům budou pasovat velmi dobře. ()

Lucasion

Bay září. Dokázal převést Transformers na stříbrné plátno se vší parádou. Typický Bayovský film. Nechybí tuny výbuchů, spousta automobilových honiček a dost typických akčních hlášek. Pro herecké obsazení nemohl Bay vybrat lépe. Shia je talentovaný a lepší herec pro ztvárnění by se těžko hledal. A samozřejmě luxusní kočička musí být. A to Megan opravdu je. Obrovští roboti se mohou chvástat nejen nablýskaným železem, libové přeměny auto-robot a robot-auto, ale také opravdu perfektní vizuální prezentací. Sci-fi akčňák jak má být. S podporou hudby od Linkin Park se staly Transformers jedním z nejlepších převedení komiksů na plátna kin. Bůh ti žehnej Bayi. ( 98 procent ) ()

Morholt

Je to taková hezká pohádka a chvilkama jsem byl navážkách, jestli spíš pro děti nebo spíš pro dospělé, ale já jsem se nenudil. Efekty byly odvedeny na výbornou a pokud se vyskytlo hluché místo, tak ho spolehlivě vyplnila nádhera v podobě Megan Fox. ()

Sawy

Řeknu to takhle.Bylo mi třináct a Michael Bay přišel s filmem,ve kterém se sexy auta za jízdy měnila ve třímetrové roboty,kteří si pak dávali epicky přes držku za asistence největších trikových machrů.Kde hláška střídala hlášku,všechno parádně bouchalo,Shia LaBeouf byl nejsympatičtější za celou kariéru,finále strčilo do kapsy veškeré jiné akční orgie té doby a Megan Fox se ohýbala nad kapotou.A kde již zmínění obří roboti mluvili se silným přízvukem a pronášeli hlášky typu "Naval krychli,chlapče!". No řekněte,jak bych ten film mohl nemilovat? 95 % ()

ScarPoul

Keď sa spojí človek, ktorý dokáže vytvárať nezabudnuteľné príbehy v ktorých hrajú hlavnú úlohu deti a mládež a človek, ktorý je neoficiálny kráľ akčných filmov, tak vznikne fantastický akčný film s adolescentnými hrdinami ( dospelí tu hrajú prevažne hlupákov) Transformers. Tí majú všetko, čo má správny film mať - dychberúce akčné scény, krásnu dievčinu, hrdinu s ktorým sa dá stotožniť a ešte k tomu fantastické triky. Ale aj tak hodnotím za 4*. Berie sa to príliš vážne na to, že je to vlastne pre deti. ()

Caelos

Nuda, dětinské, kdybych to viděl v kině, tak bych dal možná víc, ale na domácím kině celkem nuda. Čekal jsem akční jízdu a nic. Po druhém shlédnutí: To bylo tak, ale TAK směšné! Snižuju hodnocení o jedna. ()

Genero

Když jsem se dočetl, že Michael Bay připravuje velkofilm o hračkách firmy Hasbro, myslel jsem, že se jedná pouze o opožděný aprílový žert nebo se pan režisér definitivně zbláznil. Ano, Transformers jsem si pamatoval z dětství z reklam během disneyovských večerů mezi Kulíkem, Dulíkem, Bubíkem a Rychlou rotou. Dopředu jsem tenhle film odsoudil. Po premiéře se na mou hlavu ze strany přátel snesla nebývalá vlna kritiky pro mé zpátečnické tendence zesměšňovat a ignorovat dílo, které jsem ani neviděl a já vzdor své přirozené aroganci začal zpytovat svědomí a nakonec jsem se stal natolik přístupným vnějším vlivům, že jsem si film půjčil, vložil do svého přehrávače a užasl. Transformers ani vzdáleně nepřipomínají plastové výlisky z regálů řetězce Pompo, tady jsou skuteční a velkolepý. Hodní Autoboti ochraňují lidskou rasu před odpornými křiváky z vesmíru Deceptikony ne domluvou, ale pořádnou řeží, při které lapám po dechu. Souboje jsou mimořádně efektní a obě znepřátelená stáda plechových monster se vůbec nešetří, roboti jsou na sebe opravdu ošklivý a nádherně si ubližují. Slabším článkem v tomto reji jsou trochu upozadění lidští herci. I když je Shia sympaťák, moc mě nepřesvědčil. Megan je fakt nádherná samice, která běžnou mužskou heterosexuální populaci nemůže nechat chladnou a kdo říká, že není nic moc, je u mě buzna. Ovšem s jejími hereckými vlohami to taky není nijak růžové a upřímě, raději bych jí viděl v Young Sluts 14. Ale to je jen malá vada na kráse, protože tenhle film o hereckých výkonech opravdu není. ()

5150

Velice slušně jsem se pobavil, sem spokojenej a někdy se k tomu možná rád vrátím... Shia LaBeouf se tímto stává mým nejmilejším hercem nastupující generace... ()

HateBreeder

Ano, Bayovi se skutečně podařilo natočit skvělou akční sci-fi a oprášit tak zašlou slávou značně poznamenané hračky, které v 80. letech dobývaly ameriku a nejen ji. Kdo by neznal autoboty - tj. roboty, kteří se dokáží sformovat do kteréhokoliv dopravního prostředku a tím se tak maskovat před nic netušícími lidmi. Efektní podívaná první kategorie, prostě typický Bay, libující si v klišovitých scénkách, ale popravdě, každý kdo na tento film vyrazil s tím musel počítat. Shia LaBeouf je vtipný kluk a já jsem rád, že tu máme konečně nějakou (post)teenage star, která má i herecký talent a není to jen další pěkná tvářička, která v tom gigantickém americkém panoptiku hezounků snadno zanikne. Potěšila mě role Johna Torturra a Anthonyho Andersona, kteří svým osobním a jedinečným humorem film obohatili a vyplnili tak nějaká ta hluchá místa. O samotných robotech (pardon, autobotech) psát ani nemusím, ať si o nich každý udělá obrázek sám - mně se moc líbily. Sice to není 100% film, ale rozhodně je to nejlepší letní blockbuster, který se na filmová plátna dostal. ()

Ai.ma

Už od prvního záběru bylo jasné, jak to bude po celý film vypadat! Když mladý oltcit Roman rozpálil svoje kola na dálnici do Kroměříže, málem jsem si ustříkl. Potom film trochu zpomalil, ale Michael Bay i tu vatu okolo zvládl s úžasnou lehkostí. Jako příklad bych uvedl krásnou scénu, ve které oltcit Roman ukazuje kamarádovi žigulovi Antonínovi nově nainstalovaný cd přehrávač na 5 cd. Ta syrovost okamžiku, kdy jedna generace musí odejít, uklidit místo a nemůže nic dělat..byl jsem dojatý. Hudba byla výborná, především se mi líbil song Karel nese asi čaj jako pozadí prvního rande žigula Tondy a volhy Marie v autočajovně. Celkovš se mi to až na Jaromíruv lak a disky docela líbilo. 5/10 ()

PROROK14

To bolo fakt dobréé. Očakával som len priemerný akčný film ale dostavil sa tu nadupaný, hutný, sci-fi film pri ktorého sledovaní som sa hlavne nenudil a len som si užíval scény s robotmi a ... bolo to super. 85% ()

Caszidy

Upřímně mi je záhadou, pro koho jsou vlastně Transformers určeni? Jestli pro děti, tak proč tam je vnadná Megan Fox a plno narážek? Jestli pro dospělé, tak proč Transformers? Kteří mimochodem přes všechny "vychytávky" a efekty vypadají jako hračky? Ano, je to krásně blýskavé, s nádherným vizuálem a z efektů přímo kapají statisíce dolarů, ale to si nemohli Michael Bay a Steven Spielberg vybrat zajímavější a originálnější téma? Nebo jsou od dětských let takovými fanoušky Transformers? No, nevadí, upřímně mi to je jedno. Z filmu jsem viděl pouze velmi krátké útržky, jelikož mne odradil hlavní námět a proto logicky nehodnotím. ()

Borrtex

Naprosto úchvatný a přelomový film, který překvapil všemi svými efekty, kterých bylo ve filmu neskutečně mnoho, a vůbec, samotné postavy transformerů byly až k neuvěření perfektně propracované. Poprvé když jsem ten film viděl, byl jsem naprosto unešen. Kromě vše možné počítačové úpravy musím vyjmout herecké výkony, neboť právě díky nim stál tento film na správné notě. Shia LaBeouf, společně s Megan Fox po jeho boku vytvořili perfektní nepřemožitelnou dvojici, která zachraňovala svět až úplně do těch krajních možností, kdy bylo potřeba riskovat i život. A teď k tomu ještě výborný skladební doprovod od mého oblíbence Steva Jablonskeho, no tak to je už samo o sobě jasné, že to bude nadprůměrný film :-). Originální nápad zpracován perfektní režií, skvělým příběhem a nepřekonatelnými hereckými výkony. Za celou trilogii Transformerů uděluji 100% ()

Tommassi3

"Byl tu snad Freddy Krueger nebo co ??" - "Kdepak, kámo, ten měl čtyři ostří !! Tohle je Wolverin !! Že je to od Wolverina ?? Že jo ?!" ;) ()

Silence

Po Ostrově jsem si moc přál, aby se pro příště Michael odprostil od velkých myšlenek a zdánlivě složitých příběhů a natočil konečně jednoduchou, absolutně bezduchou, ale nabušenou jízdu s precizně vypiplanou akcí - tedy tím, co Bay umí nejlépe. To Transformers očividně nabízely, tudíž jsem tušil, že tentokrát by to mohlo vyjít. A ono to v podstatě vyšlo, ale... Po prvních ohlasech jsem se začínal bát, aby té hlouposti nebylo až příliš, neskousnu zase úplně všechno. Přesto jsem doufal, že avizované dokonalé akční sekvence mi to snad bohatě vynahradí. Ukázalo se, že to, že jsou Transformers hloupí - a oni opravdu jsou - není vlastně vůbec žádný problém. Náloži logických chyb se budete spíše smát, než nad nimi brečet. A i ty dětinské fórky vykouzlí na vaší tváři občas úsměv. Teď to "ale": Stopadesátimilionový rozpočet je přecejen pro film podobného kalibru trochu málo. Transformers sice vypadají naprosto perfektně a z většiny záběrů čiší totální stylovost, kterou Bay dotáhl snad až k samotné dokonalosti, ale jen dokud se na plátně nezačne mačkat a drtit šrot. V tu chvíli předvádí režisér s producentem chytrou a pochopitelnou kamufláž, která ale diváka v podstatě ochuzuje o to, co chtěl v tomto filmu VIDĚT. Scény, kdy proti jednomu z Decepticonů stojí pouze lidští protivníci, jsou točeny přehledně, detailní záběry střídají záběry z dálky a často si v těchto případech opravdu říkáte ono "wow". V okamžicích, kdy se ale na scéně objeví Autobot, aby vojákům a hrdinům pomohl, přepne Bay do "šetřícího" módu a (kromě několika vteřin) poté vidíte už jen nepřehlednou smršť barev poskakující těsně před objektivem. Rozhodně to není žádný detail, ale pořádná hrubka. Tato "chyba" tak způsobuje to, že vedle několika opravdu kulervoucích akčních záběrů je film častěji zajímavější v klidných pasážích s výřečným Shiou, sexy Megan, nemotornými roboty či vlezlými rodiči. Interakce digitálních efektů (robotů) se skutečným světem je pak opravdu perfektní a vypiplaná. A to i v případech, kdy se roboti hýbou, padají na zem, rozsedávají auta či šlapou po posekaném trávníčku. O to víc mě mrzí, že Spielberg nevytáhl z peněženky ještě nějakých pár desítek milionů navíc, aby si triková studia mohla vyhrát i se souboji samotných robotů "na pěsti", protože takhle o ně v podstatě opravdu přicházíme a já to nemůžu odpustit jen kvůli tomu, že ten film byl tak "levný". To je právě ten problém. Sečteno a podtrženo: Transformers jsou plnohodnotným blockbusterem, který si v kině opravdu nenechte ujít. Překvapivě ale skřípou tam, kde by to u Baye nikdo nečekal a příliš infantilní zábava se rychle okouká. Ano, nikdo nechtěl strkat moc peněz do projektu s nepředvídatelnou budoucností. Pokud to ale kazí zážitek z filmu, nemůže to být omluva. 6.5/10 ()

Hasbro zakládá filmovou a televizní divizi

16.02.2022

Studio Paramount upouští od blockbusterů

Studio Paramount upouští od blockbusterů

12.09.2021

Studio Paramount v příštích letech čekají velké změny. Současný šéf Jim Gianopulous odchází a místo něj přijde Brian Robbins z americké kabelové stanice Nickelodeon. Nový ředitel studia pak nejenže… (více)