Podivuhodný případ Benjamina Buttona

• USA The Curious Case of Benjamin Button (více)
USA, 2008, 166 min

Režie:

David Fincher

Předloha:

F. Scott Fitzgerald (povídka)

Scénář:

Eric Roth

Kamera:

Claudio Miranda

eraserhead666

„Je mi sedm, ale vypadám starší.“ Tenhle film mi dal přesně to, co jsem od něj očekával. Hezky naaranžované, hezky poskládané, hezky odvyprávěné, až se tomu dá v klidu prominout jistá předvídatelnost a odhadnutelnost následujícího (po první půlhodince prostě víte co vás čeká a jak se to asi semele). Problém je možná to, že jsem od toho zase nečekal nějak nic moc úchvatného. Film je zbytečně dlouhý, některé věci mohly být klidně vypuštěny. Na druhou stranu obsahuje pár silných scén. Dá se na to koukat, i to zaujme, jde z toho cítit jakýsi prefabrikát (ze všeho je cítit , že to chce být dobré a vynikající, nakonec ale zůstane trochu zahořklá příchuť...), Pitt Je dobrý, i Cate (to ale dělají hlavně ty zrzavé vlasy), nápad to také není špatný, ale že bych to chtěl vidět znovu..... ()

Pítrs85

Nejslabší Fincher, žel žel. Na Benjamina Buttona jsem se těšil docela dlouho, trochu mě odrazovala jeho dééélka, ale pořád jsem si říkal, že Fincher mě ještě nikagdá nezklamal, dokonce i v případě, kdy natočil film o Fuckbooku. Bohužel ta délka nakonec byla fakt silný kafe (a to jsem si to ještě navíc naordinoval po částech) a to hlavně kvůli tomu, že děj filmu je vlastně (když odhlédnu od toho, že hlavní hrdina nestárne, ale mládne) celkem fest... nudnej, což je u víc jak dvouapůlhodinovýho filmu zkrátka alfa a omega všeho. Fincherovi filmy bývají rádi strhující, namísto toho tady máme rozjímací postavy, jak a kterak... Ono ta premisa, že se ti dva potkali v ten pravý čas, než je roky od sebe zase odloučily, je sama o sobě fajn, ale to provedení... to provedení :-) Naštěstí tu máme jako vždy výtečného Brada Pitta (byť ten jeho yankeeskej přízvuk je na ranu :-), úžasnou Cate Blanchett a neméně skvělou (byť v malé roličce) Tildu Swinton. Leč očekávání byla krapet jinde, takže zopakuji začátek komentu: Podivuhodný případ Benjamina Buttona je (zatím) nejslabší film jinak vždy bezkonkurenčního Davida Finchera... ()

HellFire

Plus mínus první hodinu a půl jsem se hodně nudil a čekal na zlom... který ale do konce nepřišel. Kolik hype kolem filmu bylo a nakonec se na něj skoro nedá dívat. Sledovat 2 h a 45 minut pomaličku odsýpajícího příběhu je na druhé zhlédnutí nepředstavitelné. Už mám pokrk těch opěvovaných zaručených hollywoodských filmů od skvělých režisérů. A bere mi dech, jak se sakra filmu dostalo tolik nominací, zatímco Temný rytíř je (schválně?) opomíjen. Pro mě slabých 50% a další zklamání roku. ()

Janek

Výpravně odvedené, na stříbrném podnose podané, a možná trošku rozvleklé. K druhému shlédnutí bych se jen tak neodhodlal. Druhý Forrest Gump už nebude (a ve filmu jsou podobnosti, které mě neuvěřitelně iritovali - pro příklad postava kapitána, která prostě musí asociovat poručíka Dana). Buď přistoupíte na hru a necháte si Buttona vlézt pod kůži (v tom případě 160 minut bez problému strávíte), nebo si uvědomíte, jak rozmazleným divákem už jste a Benjamina Buttona na dva pokusy ukoukáte, ale dvacet minut před koncem už se budete těšit na zuřivě dlouhou sprchu či na tu nejostřejší česnečku, která vám pořádně rozproudí krev a vžene ty nejslanější slzy do očí. Curious Case of Benjamin Button je nastrojená čenečka bez česneku. 60% ()

SLOTH

díval jsem se na to s kamarádkou a podle ní tloo by proste divné , ale podle mého názoru to bylo zajímavé rozhodne to nebyl spstny film jen nekteré veci si clovek ríka ze byly divne(stara zena chova mimino a jsou to milenci) jenomze kdyz se clovek nad tim tak zamysli tak s tím musel pocitat jako vlastne se vsim co se tam delo. rika si no to by prece neslo to by vypadalo tak a tak a david foncher to udelal taky a presne tak to i natocil ()

mm13

Zázračná formulka umožňujúca prístup k mágii tohto snímku mi zostala utajená. Leporelo dorafané stareckou demenciou. Nemožný a nemožne namaskovaný Brad Pitt. Množstvo ničím výnimočných postáv, dej, ktorý sa vlečie až hrôza. K tomu kopec prihlúplych fráz, polovicu dialógov som si domyslel (a bolo mi z toho trápne). Snažil som sa, prehliadal čo len šlo, celých úmorných 150 minút až do poslednej neprestával dúfať, že sa stane zázrak. Odplávalo... ()

Ivoshek

Je to hezké, jen me to ničím nějak zásadně nezaujalo. Jasně, mládne místo toho, aby starnul. Jinak je to spíš blbost s výbornou kamerou a hudbou. ()

Sofia

Benjamin Button je bezesporu krásný film, ale na rozdíl on Forresta tomu chyběla lehkost a ironie + něco neidentifikovatelného, co by mě navnadilo to vidět ještě jednou. Příhody a lidé, které Benjamin za svůj život potkal, byli více méně o ničem, jeho milostný vztah k Daisy mě nepřesvědčil, chyběla tomu věrohodnost a síla. Z celého filmu na mě dýchal kalkul, prostě to moji duši neoslovilo na 100%. ()

fleker

teda že by to se mnou nějak zvlášť lomcovalo, nebo mě to dokonce vytrhlo u kořene...to se vážně říct nedá ....nejlíp bych to asi schrnul slovy tříletýho bráchy jedný mojí známý, kterej říkal, že "NEJLEPŠÍ BYLY TY HODINY... ...JAK ŠLY POZPÁTKU"..(ten kluk by se moch živit jako jestřábí voko).....šel sem na to hlavně kvuli dagovi - stjůdentu, pablicistovi, cinefilovi a zdejší top sedmičce (místní britney spears) , kerej tomu suveréně natankoval plnou, ale to nic, zřejmě se ve mně opět projevila ta nekulturní vopice....nicméně trochu sem se poptával v odborných kruzích, a cinefil, to prý je člověk kterého vzrušuje akt kremace ()

kajda.l

Milý deníčku..aneb příběh, který od úvodních minut hraje (úspěšně) na divákovu citlivou strunu, příběh našlapaný laskavým humorem, který nedokáže urazit či nerozesmát snad vůbec nikoho. Příběh jenž má velmi silnou především první třetinu a poté zhruba posledních 20 minut, překvapivě mírně zaostával v prostřední části filmu, kde se Daisy(Cate) a Benjamin(Brad) věkem částečně přiblížili a mohli tak prožívat lásku ,která nemohla být naplněna. Není pochyb o tom, že tento film se stane kultem, také díky jednoduššímu scénáři a několikero morálním poselstvím, které si současné mainstreamové publikum žádá.. Jinak skvělá práce všech zúčastněných a jsem zvědavý, kolik padne "ozzíků" z oněch 13 nominací.. ()

luka4615

Kolosální, do posledního detailu promyšlené umělecké dílo, které mě po každé projekci ohromí nečím novým. „Our lives are defined by opportunities, even the ones we miss.“ ()

Bauer

Třetí spolupráce jednoho z nejlepších současných režisérů Davida Finchera a velmi kvalitního herce Brada Pitta bohužel nedopadla, tak jak jsem čekal. Každý film byl o něčem jiném, co spolu tito dva páni natočili. Jenže Sedm a Klub rváčů mně nenudili. Když jsem zde viděl tu délku, tak to bylo jediné, čeho jsem se opravdu děsil. A ono mně to opravdu právě na té stopáži velmi zklamalo. Téměř tři hodiny!!! Bohužel příběh není tak silný, aby vtáhl člověka do děje a za celých 160 minut zabavil. První hodina byla opravdu dobrá a měla rozhodně své kouzlo. Potom druhá hodina už tak dobrá nebyla a ke konci to bylo o něco málo lepší a zážívnější. Při sledování Benjamina Buttona jsem si vzpomněl na Arabelu a na díly, které se točili ohledně ostrova Puntanela, kde se děti rodily jako dědečkové a poté umíraly jako děti. Silně ale pochybuji, že by o něčem takovém Eric Roth (scénárista) slyšel. Film se může pochlubit naprosto prvotřídní výpravou, jelikož ta byla opravdu něčím dokonalým. Zrovna tak hudba je velmi jemná a působivá. David Fincher opět předvedl jako režisér precizní práci, jenž je vymazlená do posledního detailu. Ale je jasné, že hlavním lákadlem tohoto snímku je malý a starý Brad Pitt, který vlastně táhne celý film. Je pravda, že Brad Pitt je prostě frajer. Když je mladý tak je frajer a když je starý, tak i přesto je frajer. Jeho výkon je na vysoké úrovni a jeho charismatický hlas dodává na atmosféře vyprávění. Jak jsem se již zmínil, škoda té délky. Zkrátit to tak na 130 minut, tak neváhám dát těch 5*! ()

Sifaka

Úchvatné vyprávění o neobvyklém životním příběhu B.B.!Moc pěkně natočené a výborné výkony všech hlavních představitelů, není to sice taková bomba jako Forrest Gump,ale je to jeden z nejlepších letošních filmů, co jsem viděl, ani mě nepřišlo, že to mělo skoro 3 hodiny! ()

oLí

Moc hezke vypraveni a dobrodruzstvi. ve chvilich, kdy bych byl rad dojaty pribehem techto dvou lidi, me to nechalo ale uplne chladnym. i napotřetí. [6.5/10 duben 2009] ()

Kimon

Kdo by nechtěl nestárnout, že ano?! Myslím, že nikdo takový se snad ani nenajde. Ale mládnout? I kdyby to bylo prakticky možné, děkuji, ... raději ne. Tento film vám nastíní, jak by to případně mohlo dopadnout. Takže co tedy? Nejlépe bude, když nebudeme v tomto směru o stárnutí uvažovat a budeme se snažit stárnout nuceně s mladickým nadhledem třeba i ve společnosti mladé přítelkyně (což si může dovolit asi jen ten, kdo zůstává alespoň duchem stále mladý). Každému podle jeho gusta. Když se tedy nedá mládnout ve skutečném životě, ochutnejte alespoň pocity mládnutí Benjamina Buttona v jeho poutavém vyprávění. ... Snímek, řekl bych, nadbytečně dlouhý, je v oblasti akčnosti pasivní a neakční stejně jako řidič na dlouhé, rovné dálnici s horizontálně nepřekračujícími výškovými limity. Graficky znázorněno téměř rovnou čarou s nepatrnými výchylkami. Tak bych charakterizoval tento NE!! nudný smutný snímek, ale bez výrazných emocionálních výkyvů. Teprve až druhá polovina filmu působí poutavěji. Výborná kamera, výborné masky, zajímavý scénář, výborné herecké ztvárnění a přesto trochu mdlý výsledek. Jako bych měl před sebou nádherný dort plný exotického ovoce, k němuž si můžu čichnout, můžu si ho prohlížet ze všech možných stran, sáhnout si na něj, obdivovat, ale nesmím ho ochutnat! Takový jsem měl po shlédnutí pocit. ()

Morholt

Hezký a především originální příběh. Fincher s Rothem poslali osmdesátileté novorozeně proti proudu času se vším, co k tomu patří a hlavně já měl konečně po dlouhé době pocit, že se hlavní hrdina ve své neobvyklé situaci chová jako racionálně přemýšlející člověk. Oceňuji i herecké složení - Pittovi sice moc nefandím, ale tady si odvedl svoje a maskéři na něm také nechali kus výborné práce, stejně jako na rusovlasé Cate Blanchett, která byla úchvatná. Záporem je nepochybně délka - ne že bych se nudil, ale občas se to až moc táhlo. Další věcí je, že ačkoliv si to téma a vlastně i zpracování žádalo, tak mě to nechytlo za srdce. Scény, mající vyvolávat emoce byly na mě zkrátka trošku moc rutinérské a nedostaly se mi pod kůži. Škoda. Každopádně i tak je to výtečná záležitost, která si rozhodně Oscara za scénář zasloužila. 85% ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Fincherova Kleopatra žije

Fincherova Kleopatra žije

17.11.2011

A profesorem Moriartym se stává...

A profesorem Moriartym se stává...

30.09.2010