Rozpolcený

• USA Split (více)

V Kevinovi se skrývá 23 různých osob. Každou chvílí se má objevit čtyřiadvacátá... Tu pochybnou čest se s ním seznámit dostanou tři studentky, které původně vezl domů na prázdniny otec jedné z nich. Stačila chvilka a místo něj seděl za volantem podivný chlapík, který je místo vysvětlení uspal chemikálií. Později se probudí zamčené ve sklepní místnosti, kam za nimi záhy dorazí i jejich věznitel. Z rozhovoru s ním ale rozhodně nejsou o nic moudřejší, protože Kevin je evidentní magor. O nic lépe na tom nejsou ani jeho matka nebo malý Hedwig, kteří za nimi do podzemí chodí. Nenechte ale splést, přelidněno tu rozhodně není, všichni tito další věznitelé jsou jen produktem Kevinovy poruchy osobnosti. Pomoci se mu sice snaží psycholožka (Betty Buckley), ale zdá se, že na jeho mimořádné rozpolcení nestačí ani její letité zkušenosti. Vyznat se v něm pokouší i jedna z vězněných dívek, Casey (Anya Taylor – Joy), která chce Kevinova stavu využít k útěku. Jakožto holka s mučivým traumatem z dětství je navíc mimořádně odolný a vynalézavý druh se silně vyvinutým instinktem k přežití. Bude ho potřebovat. Kevinova čtyřiadvacátá osobnost se má každým dnem probudit a vše nasvědčuje tomu, že to rozhodně nebude kladný hrdina. (Cinemart)

gojackill

Vynášení McAvoye do nebes nechám na jiných. Hraje však opravdu dobře. Líbil se mi námět. Pomalou první hodinu jsem tomu moc nevěřil, ale vystřídaly to i chvíle skutečného děsu a nebýt toho podivného a překotného závěru, šel bych na 5. Je to trochu rozpolcený film, ale stejně je velmi zajímavý a výrazný. ()

Kaluž

Jsem z toho poněkud rozpolcený. Na jedné straně tam vidím spoustu nevyužitého potenciálu s výborným McAvoyem a na té druhé nekoukatelnou sračku. Tohle té předloňské návstěvě u prarodičů nesahá ani po šourek. /// Dal jsem tomu druhou šanci a o kousínek se to u mě posunulo. Ne o moc, jen o ždibíček blíže k průměru, bo tam furt vidím tu hromadu věcí, co by se s tou látkou dalo dělat, přičemž se to v závěru jenom rozprcne do takové nahnědlé omáčky bez chuti. Ovšem ten McAvoy je výtečnej furt, proto za tři. (20.2.2019) ()

Remedy

M. Night Shyamalan je zpět ve vrcholné formě. Split je chytrým thrillerem (s uvěřitelností je to komplikovanější, ale to už je na divákovi), který do posledního záhybu využívá depresivně stísněných lokací a především (a to možná vůbec poprvé) zcela naplno využívá herecký potenciál Jamese McAvoye. Shyamalan navíc dokazuje, že je na poli scénáristiky i režie pořád hodně originálním tvůrcem. Tohle se nedá ani hodnotit jako „temné svou atmosférou“, tohle má totiž svou velmi specifickou atmosféru, která je pro Shyamalana typická a která se exaktně těžko popisuje. Chci tím říct, že se dost často používá spojení „temný, hutný, depresivní thriller“, což je ale u Rozpolceného zcela nevystihující. Můj dojem je takový, že je to celé takové hravé, pohlcující, nervní a prostě strašně napínavé až do konce. ()

stration

Náš milovaný Ind je definitivně zpět a skvěle si pohrává s divákovým očekáváním v tomto zdánlivě jednoduchém a přímočarém příběhu, který ale ukrývá mnohá tajemství a otázky. Mladý Xavier je prostě boží a kočky jsou taky k sežrání...Tu pátou hvězdu navíc přihazuju za závěr, kde příznivci Shyamalana musí poskočit na židličce a doufat v pokračování a protnutí s předchozí Mistrovým majstrštykem. ()

Helo

Tak tohle mi sedlo o hvězdu víc jak Vyvolený, skoro mám nutkání tomu dát i tu pátou. Za mě nejlepší McAvoyův výkon, ba přímo hereckej koncert. ()

decouble

M. Night natočil lehce autobiografický film a trochu vykradl a rozvedl scenáristický konstrukt přihlouplýho dvojčete z Adaptace. Autobiografie vychází z toho, že v Nightovi zřejmě sídlí desítky osob a každá je schopná natočit jinak kvalitní film. Malý Night asi režíroval Posledního vládce větru, zatímco ten nejlepší Night je schopen vytvořit majstrštyk jako Vyvoleného. Tohle je tak nějak mezi, ale spíš na cestě dolu. Má to kluk těžký, kdy v něm sídlí tolik různých talentů. ()

runner85

Moja dôstojnosť je vraj na bode mrazu. Je to spôsobné jednak tým, že mám rozdvojenú osobnosť, a vraj aj tým, že nejednám spontánne. Obe veci sa môžu samozrejme vylučovať a ani jedna nemusí byť pravdivá ... kto vlastne som? a kto bol ten týpek? Kto to vlastne žijeme? .... ()

kajas

Thriller (horor opravdu ne-e) se zajímavým nápadem, který je ale v poslední půlhodině hnán do zbytečného extrému. Taky mě trošičku zklamalo, že jsme viděli sotva třetinu z Kevinových identit. McAvoy je totiž tak hustej, že by určitě zvládnul ještě víc ;). Rozhodně dobrý film, nad úplným závěrem se pousměje každý Shyamalanův fanoušek, ale na dřívější skvosty indického mága nedosahuje. ()

Hamaradža

Nie ktovieako odvážne (okrem posledného záberu), či psychologicky prepracované, scenáristicky skôr bezpečne sa držiace žánrových cestičiek, vrámci nich ale tento originálny námet vyšperkovaný polobohom McAvoyom nestihne nudiť ani chvíľku, je dynamický a držiaci v napätí a dáva vedieť že starý Shyamalan je späť. Aj keď iba s béčkovými zábavičkami. ()

Colby Sawyer

Dobře natočená psychárna, kterou si naprosto podmaňuje James McAvoy. Právě on je esencí kvality a originality snímku. Shyamalan nadávkoval správně tempo, které nenudí, snad jen flashbacky si mohl trochu odpustit, a udržuje film na napínavé vlně. Nakonec musím pochválit výběr tří hlavních hrdinek, které byla opravdu radost sledovat :) ()

JohnMiller

M. Night Shyamalan je režisér ktorého ani nezatracujem ani príliš neospevujem, jeho snímky, hoci aj tie komerčné majú dačo do seba, no nie všetko môžem. Split je v podstate asi najlepší komerčný film ktorý som videl tento rok. Herecký výkon Jamesa McAvoya je fakt nezabudnuteľný, kvalitne napísané postavy v hlave schizofrenickej hlavnej úlohe ma prekvapovali neustále. No ako to už v Hollywoode býva. Charaktery hercov po čase strácajú IQ, je to plné nelogických činov (Čo je veľká škoda, únos troch dievčat zo začiatku vyzeral bombovo) šablóna plus schizomonštrum na konci iba dobilo posledné dva klince do rakvy. Ale aj keď frflem musím uznať, že tie časti a miesta ktoré sa mi páčili boli fakt dobré a nebolo ich málo, takže 3*. ()

salalala

Shyamalan dostal přes prsty a pomalu se škrábe nahoru, v čemž mu Split rozhodně pomáhá, neboť jde o hodně zajímavý počin, který krátká závěrečná scéna dostává do úplně jiné dimenze. Upřít se filmu nedá v dobrém slova smyslu nepříjemná atmosféra, která diváka obklopí prakticky od začátku a až do konce nepoleví. Působivý je i neklid, kdy netušíme, co se děje a kolik identit v sobě Kevin ještě má, takže každá další nová je poměrně zajímavým odhalením. S rolí se výtečně popral překvapivě umírněný James McAvoy, který ani chvilku nepřehrává, každou identitu pečlivě odděluje a předvádí, jak by se podobné charaktery měly hrát, aby nepůsobili směšně, jen trochu mrzí, že za celý film není potřebně děsivý a nejde z něj takový strach, jaký bychom si asi představovali. Prakticky jediná, která s ním drží krok, je začínající Anna Taylor-Joy, která ale i tak zůstává v jeho stínu. Je velká škoda, že Shyamalan do filmu dává linii s psychiatričkou a přidává ještě několik flashbacků do minulosti dvou zásadních postav, které tak úplně nefungují a děj jen zdržují a nemají ani takové tempo a atmosféru jako zbytek filmu. Ano, je tu několik nelogičností a vězněné dívky jdou svému údělu naproti víc, než by bylo třeba, jenže celkový dojem je spíše pozitivní, což je dáno taky již zmíněným a zneklidňujícím koncem, nad nímž se dá hodně dlouho přemýšlet. 70% ()

CageDepp

První hodina super a pak z toho vzniklo co mi moc nesedělo. Čekal jsem něco jiného. Nápad super, ale šlo z toho udělat daleko víc. ()

Vědma

Nějak nemůžu najít argumenty ke svému hodnocení. To je prostě pocitové - bez ohledu na spoustu proti, která bych dokázala vyjmenovat se mi to líbilo. I když potenciál námětu rozhodně nebyl plně využitý a jak řekla ta naprosto pitomá doktorka - "všechno má své meze". Ale i přesto se mi to líbilo. Velkou zásluhu na tom má samozřejmě James McAvoy a jeho pět identit, se kterými jsme měli tu čest se seznámit. ()

PP66

Hodně švihlej film, výbornej hereckej výkon McAvoye, přešvihlej závěr. Koment za nás, za Hordu :D ()

Lenka.Vilka

2/3 (Vyvolený, Rozpolcený, Skleněný) Ani po opětovném skouknutí se moje pocity nezměnily. Ohledně důvodu vzniku filmu. Ano, tohle je sólo pro McAvoye a zahrál to vážně dobře. A jo, celou pointou je to dobré. Přesto se nemůžu ubránit dojmu, že tohle je "jenom něco před tím hlavním". Až zase všechny zachrání Bruce Willis... ()

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback