Muž z oceli

• USA Man of Steel (více)
USA / Kanada / Velká Británie, 2013, 143 min

IZFNP

Musím povedať, že od filmu som čakala viac, avšak nie som sklamaná. Len ma mrzí, že ide o ďalší "novodobý" superhrdinský film, ktorý je vizuálne prepracovaný, akčný až za hrob, jeho hábit je cool a obsadenie bez problémov. To všetko síce robí dobrý film, lenže naozaj epický pocit dokázal navodiť len Iron Man 3. Veľa robí i pojatie hlavnej postavy - zatiaľ čo v IM3 sledujeme celú dobu Starka, pri čom ho naozaj vnímame, u SM rovnak sledujeme Clarka, ale ide mimo nás. A to i v Cavillom v podstate bezchybnom a oku lahodiacom podaní. Neviem, nič na filme ma nedokázalo strhnúť, tam, kde mal gradovať, bol len akčným spestrením. A pri tom prvých štyridsať minút bola filmová slasť. Spolu s úvodom film na vyššiu úroveň (ktorú by Snyderov Superman mal mať) posúva akurát Zimmerov soundtrack a vizuálne vyladené scény. ()

Lighter

Po Snyderových Watchmenech musím tento film označit za zklamání. Očekával jsem posun Supermana do temnější a dospělejší roviny, kam tak komerčně úspěšně již vkročil Nolan s Batmanem, a tento směr se tedy zcela logicky nabízel. Bohužel se tak nestalo. Zbyla pouze akce pro teenagery, kde pro neustálé výbuchy a flashbacky do minulosti se zdá, že děj filmu zcela absentuje. Zimmerova hudba v DKR vytvářela zvučné zajímavé motivy, zde se však pro přemíru akce slévá do hrozného randálu. Efekty jsou slušné, zejména proces terraformace, herecké výkony pro tento typ filmu standardní. Nejpřesvědčivější byl zřejmě generál Zod, jehož představitel se do této role s tou tlamou dokonale hodil. H. Cavill byl přesvědčivější a hlavně přirozenější ještě zarostlý, když se v roli superhrdiny teprve hledal. Po navlečení se do těsného oblečku s gelem na hlavě, dokonalým oholením a ne zrovna dospělým úsměvem se stává klasickým archetypem superhrdiny známého z filmů z poměrně dávné minulosti. Dialogy jsou až na výjimky vesměs zcela bez myšlenky. Scénář podobný kterémukoli předešlému filmu o Supermanovi, křesťanská paralela a její se následné zřeknutí z důvodu diváckého očekávání a možného rizika strhává film na konci do šedého průměru. Průměrný film s dobrými efekty = 3,5 *, ale dávám 4, abych jej přece jen hodnocením odlišil od filmů kvalitativního bahna typu Django unchained :). ()

Radiohead8

Nic epického se nekoná dámy a pánové. Supermanovi prostě není přáno. Další přiteplený, umělý, nagelovaný Ken(t), odlétajíc po každé ráně míle daleko se snaží spasit svět před nepřemožitelným soupeřem v oděvu začínajícího Iron Mana, který i přes svou dvou hodinovou nezranitelnost až skoro nesmrtelnost skončí, jako komparsová děvka určená k odstřelu. Po zničení a pádu všech mrakodrapů odcházím z kina s hřejivým pocitem na srdci z faktu, že za dva roky přijde další příběh lamače dívčích srdcí Muže z oceli. ()

Mr.Keli

Chladné, jsem rád, že recenzi píšu z odstupem času, určitě bych hodnotil po představení více, ale snímek si to nezaslouží. Vyloženě kalkul, kdy do sebe všechno zapadá, ale pamětihodné scény zde nenajdete. Tohle podle mě není chyba režiséra nebo producenta, ale doby ve které žijeme, kde prostor neumírající hrdinové mají už mizivý. 65%. ()

Adrii

Do kina jsem šla bez očekávání, pouze jako doprovod, ale to, co jsem cítila po skončení filmu bylo famosní.. Odcházela jsem plná dojmů a velmi příjemně spokojená. Film byl opravdu krásně zpracovaný, plný sympatických herců, ale co mě zaujalo nejvíce, že každý detail zmíněný ve filmu do sebe na konci zapadal jako malé puzzle... Občas mi teda vadila práce s kamerou během efektů.. zpomalené nebo příliš přiblížené nebo sekané záběry, ale tak nakonec tam třeba byly schválně... Jako celek byl film ale opravdu super a ani minutu jsem se nestihla nudit! ()

Murdoc01

No do číči! Clark sundal buzerantské pyžámko a "sexy" červený kozačky, přestal lítal na lanech a chytat umělohmotný rekvizity, nasadil epesní pyžamko, začal bořit mýty, přidal Honzu Pokoje a natrhnul Temnýmu Rytíři prdel až k lopatkám! Teď sem přišel z kina a ještě mám tvrdýho čuráka, epesní šoust blástr tohodle roku. ()

TheNext

Podľa mňa , zatiaľ najlepší Snyderov film, a dokázal to aj bez svojich efektných spomalovačiek. Audiovizuálne orgie. O hudbu sa postaral sám Hans Zimmer, čo je záruka kvality ako keď si kúpite IPhone. Skvelé herecké obsadenie. Už sa nemôžem dočkať keď si to pozriem znovu. 5* ()

hondza87

Po dvojitém IMAX nášupu druhého Star treku jsem si myslel, že už z kina v letošním, popcornovém letě nemůžu odcházet s blaženějším pocitem. Nemyslím si to u velikášsky vypadajícího Del torova Pacific Rimu a nemyslel jsem si to ani u Muže s eSkem na hrudi. Ovšem Kal-El mě vytrhl ze skepse a jsem za to upřímně rád. Po prvních cca patnácti minutách hutné akční jízdy, které by u nějakého jiného projektu vystačilo na velkolepé finále, jsem si říkal ano to je přesně ten Superman, kterého jsem si přál vidět. Film po megalomanském začátku přebere seznamovací linka, která na můj vkus nejde tolik do hloubky, jak bych si přál, ale beru to jako jedno z mála zaškobrtnutí v celém ději. Emotivně to na mě působí trochu stroze, ikdyž se ovšem najdou vyjímky, která vás emotivně načnou, posléze dostanou. Po akční stránce, dle mého názoru, není filmu moc co vytknout, zejména první ,,šarvátka“ Supermana s hlavním záporákem a jeho přisluhovači, při které to odskáče téměř celé jedno městečko je úžasná a na parametry takového blockbusteru velkolepá a dechberoucí, opravdu jsem chvilkami ,,lapal po dechu“ a říkal si, kdy naposledy mě akce ve filmu takhle semlela, samotný finálový souboj s generálem Zodem je už jen třešinka na pomyslném dortu. Celý film doprovází výtečná hudba, kterou nemáte za dvě a půl hodinu šanci oposlouchat. PS: Jsem rád, že konečně i velký Superman pochopil, že se slipy nosí pod oblečením a ne na něm…:-) ()

kviczala

Tenhle film je famózní tak stejně, jako moje nové boty, kterých se nemůžu nabažit! Zimmer mi zní v uších ještě teď a doufám, že dlouho bude. Zaujaly mě flashbacky do Clarkovi minulosti - emocionálně a vizuálně působivé návraty k trápení a vyrovnávání se samotného se sebou pomocí chápajícího otce byly slzotvorné. Pochopení se a sebeovládnutí na pozadí sněhu a třpytících se paprsků slunce spolu se Zimmerovou hudbou? Bože, běhá mi mráz po zádech!!! ()

cguio

Superman na můj vkus trochu temný, čemuž sekunduje i hudba od Zimmera (více se mi líbila Williamsova verze). Trochu mi vadilo přeskakování v ději a Lois Lane mohla být trochu, jak bych to řekl, hezčí. Jinak se hrozně těšim na dvojku a jsem zvědav, kdo ztvární Lexe Luthora. ()

Centime

Stydlivý a roztomilý Cavill se do role moc pěkné hodí (rozhodně lépe než avízovaný Dwayne Johnson), ale tím končí hlavní klady snímku. Děj je hodně nahuštěný, takže odcházíte z kina a přemýšlíte, co se vlastně dělo v té půlhodinové vatě na začátku. Ta tam sice být musela, ale celé to působí asi tímto stylem: "Okej, musíme nějak vysvětlit odkud se Superman vzal, ale to vlastně nikoho moc nezajímá, protože jsou všichni stejně zvědaví jak bude zachraňovat planetu Zemi. A tak z toho aspoň uděláme pořádnou akci se spoustou výbuchů!" Akce tam bylo opravdu hodně a v závěru se vlastně jen střídaly záběry na Supermana jak se s někým řeže a na lidi, kteří prostě stojí v ulicích a čumí (což lidi obvykle dělají, když na ně padá barák). Takže nakonec kdyby tam hrál ten Dwayne Johnson, tak se to aspoň nedá brát tak vážně, jak se tohle tváří... ostatně myšlenka na Dwayna Johnosona v epesním supermanovském oblečku se slipama přes legíny mě vždycky rozesměje :) ()

zdeci

Takového spermana nebrat! Navíc Lois byla skoro stejně ošklivá a antisympatická jak ten superpán. A to nám dávali v Třebíči na náměstí Želary a já čučel na tuhle digisrajdu! ()

Kalkulon

Nový superman má vše co má mít. Skvěle vyladěná akce a příběh. Téměř vše se povedlo na výbornou - destruktivní akce, kde se ničilo co se dalo, a tak to má být. Jediné drobné mínus byla občasná nepřehlednost při akci a časté používání zoomování. Také mohl Zack přihodit nějakou tu zpomalovačku, jak má ve zvyku. Ale to jsou jen detaily. Herci byli přesní a hudba také úžasná. Jsem rád, že se Zack Snyder zase tímto snímkem chytne a přijdou další vizuální filmy od tohoto borce. ()

BenchPress

Man of Steel je další z mnoha komiksových adaptací, které bombardují v posledních měsících a letech kina po celém světě. Je to film o Supermanovi, kterého popravdě moc nemusím, protože mi nikdy nepřišel jako hrdina příliš zajímavý. V podstatě o něm nic nevím, kromě toho, že je to někdo, kdo nepochází z naší planety a že nosí plášť a na hrudi má velké logo s písmenem S. Taky proto jsem se chtěl na Man of Steel podívat, navíc se pod produkci podepsal sám "kontrolor DC komiksů" Christopher Nolan, a pod režii talentovaný Zack Snyder. Víc jsem nepotřeboval vědět. Russel Crowe jako otec výborný, stejně tak Kevin Costner. Plný počet nedám jen proto, že chvilkama dění na plátně opravdu vtáhne, ale ke konci už to bylo trochu natahované a i když si zřejmě Snyder "půjčil" od Nolana střihače, tak mě závěrečná bitka, i přes opět neskutečnou hudbu Hanse Zimmera, tolik neoslnila. A u takovéhleho filmu by oslnit měla. Suma sumárum: Dobrý film, Snyder nezklamal, jde ve stopách Nolana (co se týče propojení komiksu s reálným světem), akorát u Supermana se té dramatičnosti tolik najít nedá (až na ty psychické problémy, odkud, že to vlastně je a velmi dobré flashbacky). Střih, hudba, herci. DC se probírá a momentálně u mě pomalu vede před Marvelem. 4/5. ()

LordMack

Co dodat, snad je že pravděpodobně nejlepší film roku trpí jediným: diváky. Supermanovské universum bylo po dlouhých letech konečně hrdě zpracováno, jenže my jsme prostě byli zvyklí na něco jiného a to nové prostě ne a ne přijmout. Mně to nevadí, protože tu doteď nebyl ještě jediný film, který by to vše postavil do latě tak jako Zack Snyder a jeho tým. ()

ajusinka14

Hneď po zhliadnutí tohto filmu som sa chcela na druhý deň vrátiť a pozrieť si ho ešte raz. Podľa mňa to bolo celkom dych berúce, nevedela som kam sa mám pozerať skôr boli tam skvelé efekty a pohľad na Henryho Cavilla bol hypnotizujúci. Súhlasím s tvrdeniami, že sa mohli trošku pohrať s charaktermi a uviesť nás trošku do príbehu, pretože tam bolo príliš rýchle a v podstate sa tam okrem porazenia Zoda nič poriadne nedialo, ale tak k pointe sa dostali. Čo mi v tomto filme trochu vadilo (možno preto, že som žena, ale aj tak to tam proste malo byť) bol vzťah medzi Clarkom a Lois, pretože hneď ako sa tam dali dokopy som si vravela, že veď v podstate sa ani poriadne nerozprávali, ale tak to patrí k tomu hraniu sa s postavami. Uvediem príklad Iron mana, kde nechýbala ani akcia, ani vykreslenie vzťahu medzi Tonym a Pepper. A musím povedať, že Lois Lane bola pre mňa asi najmenej výrazná postava, aj ked Amy Adams mám strašne rada. Ale proste Henrymu by som za ten výkon a výzor dala aj 10 hviezdičiek. ;) ()

jardoom

Škoda že se to v kinech neprojektuje ve FullHD. To ale nic nemění na tom že tenhle film je EPIC.. Superman je zde pojat úplně novým směrem. Můj názor je že se v tomhle snímku už v průběhu natáčení skrýval obrovský potenciál. Tenhle potenciál byl vidět na plátnech celého světa. Kdo se nedíval na tento film s otevřenou pusou asi nedokáže správně ocenit hloubku a vážnost komiksového světa. U filmu sem ani nemrkl. Vše se odehrává ve velmi dobrém tempu, souboje jsou opravdu úžasné a vrušující. Trochu sem se bál že soubojů moc nebude, ale po chvilce sem si byl jist že se moje tužby naplní a bude to jedna velká řezanice. Na konci filmu sem jen říkal že by mohl být Superman tak lasky plný a pomůže město opět hodit dopořádku. Skoro nic z něj totiž nezbylo. Tomuto filmu nic nechybí. Zack Snyder tyhle filmy umí. Má můj obdiv. ()

Superman: Legacy nabírá další herce

Superman: Legacy nabírá další herce