Muž z oceli

• USA Man of Steel (více)
USA / Kanada / Velká Británie, 2013, 143 min

mm13

Jediný vážnejšie ladený Superman, ktorého by som dokázal plne akceptovať, by bol samozvaný a domýšľavý truľo, ktorý nadobudne presvedčenie, že ho jeho bezhraničná sila a schopnosti predurčujú k udržiavaniu poriadku a spravodlivosti na celej planéte, ale svojou aktivitou by všetko ešte viac komplikoval a zhoršoval. Takže by sa vlastne muselo jednať o Supermana, ak už nie vysloveného záporáka, tak aspoň nesympatického tupca. Zack Snyder a spol. týmto smerom v takejto obludnej produkcii samozrejme nemohli ani len vykročiť, no i tak som presvedčený, že sa s touto náročnou postavou (v zmysle ako sa jej chopiť, aby nepôsobila trápne a nešla na nervy), mohli popasovať ďaleko lepšie. Napriek dobre volenému, sympatickému a herecky agilnému hlavnému predstaviteľovi je tento nový Superman smiešny, jeho traumy z prsta vycucané, rozhodnutia pochybné. Nehovoriac o rušivých logických lapsusoch súvisiacich s jeho silou a jej účelovo volenými, opakovane nedodržanými hranicami. Raz môže, inokedy ani náhodou a toľko prepieraný finálny súboj, počas ktorého tento "milovník ľudstva" zničí viac budov, než prvý meteorický roj v Bayovom Armageddone, mi oproti predchádzajúcim pochybným momentom neprišiel ničím vyčnievajúci. Pramálo udalostí tu dáva zmysel, scény neplynú, svojvoľne si skáču jedna od druhej a tvoria tak náhodnú koláž, nie zmysluplný celok. No bieda od začiatku do konca. Idem si na potlačenie aj posledných spomienok na tento krok vedľa pustiť Strážcov, ktorí sa v súvislosti s následnou Snyderovou tvorbou javia byť stále väčším zázrakom... alebo ešte lepšie Donnerovho prvého Supermana, ten je v celej svojej naivite aspoň zábavný. ()

JASON_X

TOHLE ŽE REŽÍROVAL TEN ZACK SNYDER, KTERÝ DĚLAL FILMY 300, DAWN OF THE DEAD, NEBO WATCHMEN? (řečnická otázka) K filmu: jedním slovem - ZKLAMÁNÍ; je to stále jen pohádka pro děti, plná klišé, pathosu a hlouposti. Těšil jsem se, že se příběhu o Supermanovi dostane nového, dospělejšího, "vážnějšího" zpracování, že se zkrátka svou energií a atmosférou někam posune, podobně jako když se třeba příběhu o Batmanovi chopil geniálně Nolan. Ale kdeže, už velmi brzy po začátku jsem své naděje pohřbil, příběh svou přímočarou jednoduchostí jakoby zakysl někdy v padesátých letech. "Tak to snad bude aspoň velkolepě a oslnivě udělané a potěším se tedy aspoň působivým vizuálnem", říkal jsem si. Což o to, hezké by to chvílemi i bylo, ale že režisér svěří v tak očekávaném velkofilmu kameru nějakému idiotovi, který jí místo na stativu drží většinu času ve svých pojebaných prackách, tak to mě tedy dost nepříjemně překvapilo. No jo, je nová doba a já jsem relikvie - dnes je přeci moderní kamerou třást a cukat a švenkovat jako hovado, aby byli v první řadě uspokojeni žrouti popcornu a film nedej bože nepůsobil příliš nudně. A také je jistě jednodušší a levnější nosit kameru na rameni, než používat plošiny, nebo stavět kolejničky... No nic. Nejlepší byl z filmu asi jeho kryptonský začátek, který ovšem skončil velmi nelogickou pitomostí - planeta se hroutí a rada moudrých "za trest" odsoudí skupinku pučistů k tomu, že je hibernované vystřelí do kosmu (kde přežijí), a celý zbytek lidstva (tedy kryptonstva) záhy nevyhnutelně zhebne při celoplanetární explozi, hmmm... Takže nejen kameraman, ale i scénárista na odstřel. Posledních asi čtyřicet nebo padesát minut pak už pro mě bylo učiněné utrpení, na které je mi škoda slov. ()

luka4615

Filmy se Supermanem vždy šli tak nějak mimo mě, nicméně Zacku Snyderovi se povedlo nemožné. Dokázal upoutat mou pozornost po celou délku filmu, užíval jsem si úžasné akční sekvence rámované epickým soundtrackem, který v kině přímo rozechvíval sedačky. A finální scénou u mě tématika Supermana stoupla už asi napořád v ceně. A to vše díky jednomu režisérovi, který dokázal zastaralý koncept Supermana převést do divácky atraktivnějšího, akcí nabušeného balení. „Krypton had its chance!“ ()

Lucasion

„Dáš lidem na Zemi ideál, o který budou usilovat. Poženou se za Tebou. Někdy klopýtnou. Někdy padnou. Ale nakonec se k Tobě přidají na Slunci. Nakonec jim pomůžeš vytvořit zázraky.“ Man od Steel se povedl. Už v roce 2008 ukázal DC comics svým Temným rytířem, že to myslí vážně. Nyní oživuje Zack Snyder dalšího oblíbeného hrdinu z DC univerza. Svým vážným a temným přístupem shrábnul všechny Marvel filmy do kapsy. Na Muže z oceli koukají s respektem i takový frajeři jako je Tony Stark. Tolik k válce o nejlepší komiksovou značku v Hollywoodském světě. Nový Superman je opravdu takový jaký by měl být. S pořádnými herci. S epickou hudbou. Se silným příběhem. A samozřejmě s parádním vizuálem. Henry Cavill o sobě už před natáčením prohlásil, že je nejlepší Superman, jaký kdy byl. Se sympatickým Christopherem Reevem ho srovnal nelze. Ale s klidným svědomím můžeme prohlásit, že jako Superman je opravdu povedený. Jeho neskutečně výborná postava, kterou nelze neobdivovat a dobrácký úsměv z něj udělali ten správný symbol naděje a dobra. "He will be an outcast. They’ll kill him. – How? He’ll be like a god for them." Michael Shannon, který si střihl roli generála Zoda je v roli neskutečný démon. Jeho vystupování z něj dělá absolutní špičku záporného charakteru. Dialogy byly napsány skvěle a Michael svojí roli zvládl s přehledem a generálovu ďábelskou povahu vystihl opravdu dobře. Co se týče dvojice otců našeho klaďase. Tak samozřejmě má dva, skutečného a pozemského. Rolí se zhostili bývalý gladiátor Russell Crowe a předchozí Robin Hood Kevin Costner. Celý film oba na sebe strhávají obrovskou pozornost a já se nemohu rozhodnou, který z nich to zahrál lépe. Odpověď si musí najít divák sám. Russell Crowe, který hraje Jor-Ela je neskutečně poutavý charakter, který v předchozích filmech vůbec nedostal prostor. Zde to Russell napravuje a jeho síla a um na plátně velmi dobře vynikli. Co se týče Kevina Costnera, který moc prostoru nedostane, tak na druhou stranu svůj čas ve filmu mistrně využívá a je to jeho nejlepší role za poslední roky. Jediné zklamání je snad, že úvodní hudbu od Johna Williamse nakonec neuslyšíte. Na druhou stranu soundtrack, který vytvořil Hans Zimmer je velkolepý a opravdu epický. Nádech hrdiny je v něm poznat v každé chvilce. Film je hudbou mnohem více procítěný a dává příběhu zcela jiný rozměr. Režisér Snyder dokázal spojit během téměř dvou a půl hodin, zkázu Kryptonu, zrod hrdiny, těžké dětství, nalezení svého osudu a nakonec pořádnou akční bitvu. Nejen že nový Superman je neuvěřitelně svalnatý, ale ukazuje i silné srdce. "My father believed that if the world found out who I really was, they’d reject me. He was convinced that the world wasn’t ready. What you think?" Příběh začíná na planetě Krypton. Planeta kolabuje a „zlý“ generál Zod svrhává vládu a chce vytvořit svůj nový svět jinde. Jor-El tuší, že zrození této rasy jinde ve vesmíru by znamenal vyhladit cizí planetu, a tak se rozhodně pro velmi radikální krok a posílá svého syna Kal-Ela s tajným kodexem celého národa pryč ze zničené planety. Tak celý film začíná. Vizuálně je to opravdu nádherná podívaná. Když se přesuneme na Zemi, ta ze začátku oplývá flashbacky na utrápeného hrdinu, který se skrývá před světem. A právě scény mladého Kal-Ela a Kevina Costnera je to co z klišé záchrany světa činí dojemný příběh. Film stál 225 miliónů dolarů. Vizuální stránka je opravdu úchvatná. Akční řežba je dlouhá a vizuální efekty dopadli na jedničku. Scény letu Supermana jsou opravdu povedené a možná vám i padne čelist, když přelétá nad zmrzlou krajinou. Supermanův kostým dostal také svůj upgrade. Klasický žlutý znak již nevidíte. Uzříte pořádnou kombinézu, za kterou by se nemusel stydět ani James Bond. Oblek vypadá zas o trochu blíže k realitě a vyhýbá se příliš výrazným barvám. Naopak sází na tmavší odstín. Film je jedním slovem epický. Přesně takový, jaký by měl být se Supermanem. Procítěný, hrdinský a zároveň trošku temný. Vizuálně se Muži z oceli moc filmů rovnat nemůže. Hudebně se také vyznamenal. Tento film je přesně takový, jaký jsem si vysnil. Možná je konec června a ještě nás čeká v kině spoustu výborných filmů, ale s ledovým klidem mohu prohlásit, že Muž z oceli je nejlepší letošní snímek. (100 %) () (méně) (více)

Bauer

Po úterní návštěvě kina jsem si nechal vše uležet a vypadá to, že se vydám znovu do kina! Ano, Man of Steel je naprostá pecka! Zack Snyder nám představil nového Supermana a nutno podotknout, že se mu to podařilo na výbornou. Nenašel jsem ve filmu ani jedno hluché místo. Stále se něco děje. Úvodních 20 minut minut bylo naprosto senzačních. DLouho jsem neviděl film, který by měl tak dokonalý úvod. Ale i po úvodu se stále něco děje. Zajímavé bylo také sledovat malého Clarka Kenta. Konec filmu je samozřejmě přehnaný, ale jde o letní blockbuster, takže mi to až tak nevadí. Jen mám pocit, že už toho bylo moc toho ovládnutí světa padouchem a následovné přetáhnutí jeho domovské planety na naší (Transformers 3 a Avangers). Henry Cavilla jsem do teď nemusel. V jeho předchozích počinech mi dost vadil a ani mě herecky nepřesvědčil, zde je však vynikající a pro roli Supermana se asi skutečně narodil. Amy Adams mi také nevadila. Rozhodně lepší než Kate Bosworth v Superman se vrací. Russell Crowe ve vynikající formě! Michael Shannon skvělý záporák. Costner, Lane a Fisburne jsou už jen takovými třešničkami na dortu. A hudba?! Hans Zimmer je prostě génius!! Proč nemá stále Oscara?! Není dne, abych si neposlechl soundtrack! Naprosto famózní! Snad bude Man of Steel 2 stejně dobrý jako jednička. Kéž by nastala situace stejná jako v případě Temného rytíře, kdy dvojka překonala jedničku!! ()

MáŠa

Docela efektní, ke konci celkem neosobní. Zod tu padnul celkem lacino. A že by v dnešní době na konci nikdo neodhalil, s kým že mají tu čest, to se mi taky nechce věřit. Zbytek komentáře škrtám, na druhé shlédnutí se mi to líbilo více a hodnocení jsem zvýšil na 4. ()

Sawy

Místo na moderní civilnost a temnotu vsadil Zack Snyder při vytváření nového Supermanova originu na osudovost, rozmáchlost a emoce. A Muž z oceli je díky jeho velikášskému přístupu, který se odlišuje jak od Nolana tak od Marvelu, brilantním svěžím větrem mezi stále přibývající komiksové adaptace. Je to fantastická úvaha nad přítomností Boha v našem světě a není ani tolik o Supermanovi, jako o nás samotných, o naší reakci na takovou osobnost. Začátek na Kryptonu je osudovější a rozmáchlejší space opera než celý nový Star Trek. Co následuje potom, je nadstandartně dobře odvyprávěný blockbuster, který má jasně danou strukturu, hlavu a patu a postavy, které oslovují. Emancipovaná reportérka Lois, obě otcovské figury, rozzuřený generál Zod... Ti všichni mají nemalý vliv na postavu hlavní, která se teprve tvoří. Která ještě není tím dokonalým příkladem superhrdiny, ale je na ní jasně vidět, že k němu nezadržitelně směřuje. Henry Cavill není skvělý herec, ale je skvělý Superman, do role padl dokonale. Nakonec přijde epický závěr, jehož měřítko, trikovou vypiplanost a celkovou kulervoucnost už letos nemůže nic překonat a souboj Zoda s Kal-Elem se hrdě zařadí mezi nejepičtější akční scény všech dob. Jako takový je Muž z oceli nejvyzrálejším režijním počinem Zacka Snydera, ojedinělým a následováníhodným počinem v rámci komiksových velkofilmů a nejopulentnější kinozážitek za zatraceně dlouhou dobu. Dokáže dojmout k slzám, vyrazit dech svým měřítkem a ohromit způsobem, jakým do sebe dokázal absorbovat tolik děje a přitom nepůsobit ani přetaženě, ani přeplácaně. Pokud jde opravdu o startovní čáru pro Justice League, nemohli si Warneři přát lepší nakopnutí. 95 % ()

prome

Ta první polovina filmu byla dokonalá, vlastně více než polovina. Je sice škoda, že se pak film změní ve smršť akce, která se víceméně opakuje, ale moc pěkně se na to dívá a hlavně výborně poslouchá. Soundtrack je skvělý, ale co jiného čekat od Hanse Zimmera. Nečekal jsem, že Zack Snyder mě takhle mile překvapí. ()

Morholt

Superman má problém v tom, že pro něj vlastně neexistuje prostor pro nějakou rozpolcenost. Nolanův Batman má temnější minulost, na Spidermana lezlo jeho horší já a to už vůbec nemluvim o řadě dalších maskovaných hrdinů. Snad jen Kapitán Amerika je prototyp správného amerického hocha. Proto mě docela zajímalo, jak se s tím Snyder popere. A dopadlo to výborně. Jasně, Cavill zkrátka musel zahrát absolutního správňáka s perfektním účesem, ale nehrál tolik na nervy, jak by se dalo čekat a potěšilo, že se rejža nepouštěl do žádné psychologické studie, která by v Supermanově případě vyšla na prázdno. Místo toho se věnoval totálně nabušené akci, která v tomto ohledu předhonila všechny dosavadní komiksové filmy. Rvačka s generálem Zodem a jeho pobočnicí byla ukázkou toho, jak by se to mělo dělat. Apropós generál Zod resp. Michael Shannon. Podle mě spíš než o Cavillovi, Costnerovi, Croweovi byl tenhle film o něm, protože úhlavního padoucha zahrál naprosto famózně a v jistých chvílích mu člověk dokázal i fandit. Muž z oceli nadchl a proto se bojím jakéhokoliv pokračování. 90% ()

Coleator

Man of Steel je solidní začátek chystané série, ale na pět hvězd to u mě není hlavně z těchto důvodů - 1) Neustálé opakování - ať už se jedná o neustálé přeměny kosmických plavidel nebo prolétávání bojujících hrdinů budovami - párkrát skvělé, ale když to budete divákovi servírovat neustále dokola, logicky ho to musí začít nudit... 2) Hlavní záporák - to, co dělá z Temného rytíře pětihvězdičkovou záležitost, je alespoň pro mě Ledgerův Joker - jenže tady jsem se prostě pořád nemohl zbavit dojmu, že Michael Shannon zuří jenom proto, že neprodal dost žehliček a kdyby tuto roli dostal někdo jiný, mohl by zážitek z filmu být asi větší... Ale jinak jsem byl s castingem poměrně spokojený, bodovali u mě hlavně Russell Crowe a Kevin Costner, kteří ale bohužel nedostali moc prostoru... Henry Cavill ale rozhodně nezklamal a kromě Supermana si pár rolí v nejbližší době určitě ještě střihne... Ústřední hudební motiv se vydařil, ani si nepamatuju, že by se ve filmu kromě něj vyskytovalo i jiný doprovod (ale možná to bude i tím, že nám ho na CSFD projekci pouštěli před promítáním stále dokola :))... A ještě rada na závěr pro druhé pohlaví - jestli si letos chcete nabalit superhrdinu, bez zrzavých vlasů nemáte šanci... :D ()

Kamca_

Hned od začátku mě to nebavilo. Popravdě jsem od filmu nic nečekala. Myslím si, že tohle je zatím nejhorší zpracování supermana. Hlavní herec mě ani trochu nezaujal a Amy Adams se do role Lois už vůbec nehodila, i když jí mám jako herečku ráda. Dějově se to táhlo a opět přehnaná stopáž, jak je tomu u nových filmů na denním pořádku. Dávám jen 40% a i to mi přijde hodně na tento film. ()

seale

Kam se poděla atmosféra předchůdců těchto blockbusterů? Nově: vyzbrojená akce, efekty a jména. Jen k dokonalosti něco schází. Začátek slibný a postupně mé nadšení bohužel opadalo. Ztracený čas to ale nebyl. ()

ScarPoul

Film je ďalším nezvratným dôkazom toho, že David Goyer je skrátka scenáristický fušer. Tí čo poznajú aj jeho režíjne počiny si môžu doplniť aj režisér. Jeho jediné šťastie bol v prípade Batmana Nolan a v prípade Supermana Snyder. Dokonca sa musím priznať, že aj tá tretia hviezda je za skutočného Supermana tohto filmu, ktorým je Zimmer. Jeho ústredný motív, nesúci sa celým filmom totiž pomáhal hercom z emóciami, kde sa len dalo. Reštart ako taký je síce fajn nápad, ale realistickejšie poňatie sa nekoná. Dôvod je vlastne celkom jednoduchý a to snaha o vytvorenie nového mýtu na pozadí toho starého. To čo fungovalo u Batmana logicky nemôže fungovať u Supermana už len preto lebo lieta. Celá jeho emocionálna spôsobilosť je prezentovaná scénami s Kevinom Costnerom - všetky 4 mimochodom výborné - ale hlbší presah tu jednoducho nie je. Kal- El je totiž aj v najhorších situáciach strašne nad vecou. Kam sa podel ten utiahnutý chalan s ktorým sa bolo tak ľahké stotožniť a držať mu palce. Dokonca aj tá Lois je akčná hrdina zachraňujúca celú Ameriku a po roztržitej a charakterovo dokonalej postave ani chýru ani slychu. Záporák až priveľa vysvetľuje, len aby podporil nový mýtus a vysvetlil tak divákovi - musí to byť takto, lebo inak by to nebolo zaujímavé. Takže vlastne z pôvodného mýtu zostalo strašne málo a aj keď akčné scény sú pekne natočené a aj nápadité, všetko to stráca po čase dych aj čaro. Nie je tam žiadne odľahčenie - okrem cisterny s nápisom Luthor Corp ani prepojenie zo starým a nech je to akokoľvek epické, zaváňa s toho chlad a dramaturgický chaos. Film v ktorom Superman dopadne presne tam, kde sa nachádzajú ďalší dôležitý hrdinovia - Perry White(ktorý je čierny a nosí naušnicu), je dôkazom bezradnosti scenáristu prísť s niečím svojským a pamätným. Vypomohol si tak aj v postave kňaza - žeby odkaz na For Tomorrow? V konečnom dôsledku som viacej sklamaný ako nadšený. Je to jeden z tých filmov, ktorý ma kopec pamätných scén, ale ako celok pôsobí strašne hlúpo. Čím častejšie ho ale pozerám. A čím je bližšie Dawn of Justice, musím priznať že hoci všetky predchádzajúci veci platia a ja si za nimi stojím.. baví ma to stále viac aj napriek všetkým tým Ježišovským odkazom. Takže silné 3 mením na slabšie 4. ()

Gary

Lítá, bortí, drtí, rve se i padá k zemi. Muž v červeném plášti je ve Snyderově verzi efektní, plný výborných herců a několika oslňujících momentů, ale Goyerův scénář ve finále nasazuje ošlehanou zápletku destrukční invaze z vesmíru (Avengers, Green Lantern...) a nechává mě tak ocelově chladným, i když jsem ho chtěl přijmout s vřelostí kryptonského jádra. ()

Genero

Cavill si vyměnil červené slipy s Reevem a Routhem, narval se do elasťáků a je z něj tak trochu jiný hezounek s příkladně ulízlou pěšinkou, silou v pažích a psychikou v prdeli. Rozjezd je pomalý, Kal-El pořád přemítá o smyslu života a nepředstírá žádnou zrakovou vadu. Jako homosexuální emzák je výrazně odlišný nejen od lidí, ale i od jiných emzáků a mezi ostatními si připadá jako Laco Deczi na výročním koncertě Napalm Death. No člověk by se schoulil do klubíčka a zaplakal. Potom konečně občas poletuje vzduchem s vervou včelky Máji, strašně moc miluje lidstvo a kdo by mu snad chtěl ublížit, tomu omlátí o držku všechno, co mu zrovna přijde do ruky. Třeba tahač, kolesové rypadlo nebo dvouplošník. V polovině přiletí UFO, vystoupí z něj zlý generál Zod a všechno neomylně zamíří přímou cestou do hajzlu. Nejdelší digitalní demolice v dějinách filmu řízená dvěma osobami jasně ukazuje, že bratři Warnerové vypustili Supermana z hrobky výhradně za účelem promazání měšců. ()

Lacike

Nemam rad tento sucasny typ blockbusterov. V akcnych scenach je to digitalny maglajz, ktory ma vôbec nebavi a ked ma nedokazu zaujat ani postavy, tak uz neostane nic, co by ma mohlo zaujat. Najhorsia na tychto blockbusteroch je stopaz. Preco to kurva musi trvat nekonecne 2,5 hodiny? Kde su stare dobre casy, ked akcne vyplachy trvali maximalne 100 minut. Proste velke sklamanie. Od môjho oblubenca Snydera som cakal ovela lepsi film. Zlaty Marvel. Ten dokaze vyprodukovat filmy pre celu rodinu, tak ze si fakt kazdy v nich nieco zabavne najde. 4/10. ()

jhrasko

Premýšľal som, netušiac, prečo ma od Batman začína žiaden blockuster tak nebavil. Maestro Nolan, well done. Jeho rukopis je zrejmý, akurát škoda, že väčšiu charizmu má dvojica Crowe/Shannon než ústredné duo Cavill/Adams. Vlastne ukážkový misCAST. ()

maseer2

ambiciózní a vizuálně nadupaný restart nejslavnějšího komiksového superhrdiny, jehož největší slabinou je paradoxně přepálená akce ve druhé polovině, která nemilosrdně degraduje a přebíjí všechny ty atmosférické či dojemné momenty s nádechem osudovosti z poloviny první.. tíživosti a osudovosti Nolanova Batmana samozřejmě Man of Steel zdaleka nedosahuje, ale přesto je tohle vystřelení Supermana zpět mezi komiksovou elitu jednoznačně vydařeným počinem, při němž nejednou zamrazí v zádech a který ve finále nemůže pohřbít ani Snyderovo urvání se ze řetězu během závěrečné cca hodiny.. za mě tedy trochu rozčarování a slabé 4*, zpětně ale přesto příjemných 150 minut v IMAXu a velká zvědavost, co Snyder s Ocelovým chlápkem vymyslí příště :) ()

6thSun

Neuvěřitelně stupidní kiksy, dokonce i v rámci letního kinohitu (novinářka je vzata na mimozemskou loď jen proto, aby ji posléze mohla zneškodnit a děj vůbec nějak pokračoval dál). Když tam zrovna neumírají tisíce lidí, není to špatný a nejmileji se jeví taťka Kevin Costner, jenž strčí do své farmářské kapsy nejen Russella, ale hlavně Michaela Shannona, kterej je zrovna v módě, s touto rolí si ale rady nevěděl, takže se snaží jenom tvářit krutě a vypadá tak spíš úsměvně. Stejně jako celá druhá polovina filmu. ()

Superman: Legacy nabírá další herce

Superman: Legacy nabírá další herce