Muž z oceli

• USA Man of Steel (více)
USA / Kanada / Velká Británie, 2013, 143 min

PROROK14

Na Kryptone, či kde, to začalo celkom pekne a z ostra. Pred zhliadnutím som si prekvapivo neprečítal ani obsadenie a tak ma prítomnosť Russella príjemne prekvapila. Áno, správne hádate, nevedel som ani to, že tam bude hrať aj Kevin Costner, ale ten mi bol ukradnutý. Bolo mi trocha ľúto tých scén, v ktorých sa musel malý Superman zdržať fyzického ataku na svojich posmievačov. Ale to nič. Stred filmu ma bavil. Hlavne scény, kde vrah agenta Sebsa s jeho partiou demonštroval vesmírnu silu na americkej armáde. Záver, kde bolo zničených mnoho stavebných konštrukcií s rôznymi triedami požiarnej odolnosti ma až tak nebavil. PS: Do úlohy Louis mohli vybrať sympatickejšiu herečku. ()

Borrtex

Jako Sci-Fi - Super film, při kterém se nebudete nudit. Jako Akční Thriller s kapkou dramatu - velice zdlouhavé a nekonečné. Teď samozdřejmě mluvím o poslední čtvrtině filmu, kde finále trvalo neuvěřitelně dlouho, a autoři nejspíše nevěděli, kdy skončit! První polovina byla lahoda, rozhodně na 90%, mělo to hlavu a patu, a děj byl rozsáhlý, a takový, že se pořád dělo něco nového. Druhá polovina se táhla v jednom duchu, a nic nového kromě nekonečné války v ulicích jsme neviděli. Scény se opakovaly a obávám se, že poslední čtvrtina pro mě byla až utrpením, kdy jsem doslova odpočítával konec filmu. Takže druhá polovina asi tak na 40%. Co se týče režie, kamera i efekty byly univerzální. To se mi na filmu společně s dokonalým klasickým Zimmerovým pozadím líbilo asi nejvíce. Těžko se to popisuje, efekty byly působivé, a dokonale vypracované, opravdu bomba! :-).Film jako komplet hodně dobrý, ale neuvěřitelně mě štve, že kvůli druhé polovině, nebo spíše poslední čtvrtině nemohu dát 5*. 80% EDIT: Po 2 letech a druhém zhlédnutí své hodnocení měním ze 4* na 5*. Tento film v sobě má něco víc. Tím něčím mám namysli obrovskou sílu v krásné harmonii s vynikajicí hudbou, kterou když si pustím jednou během 2 měsíců, tak se mi pod kůži vryje naprosto dokonalá atmosféra z filmu. Tohle jsem nikdy u jiného filmu takhle intenzivně neprožíval. 90% ()

GeusX

Těšil jsem se na moderně pojatého klasického Supermana, jak ho známe. Ale toto je něco úplně jiného. Tohle je na mne až moc fantasy ala Thor. Film je směsicí filmů Thor, Iron Man, Válka světů či Den nezávislosti. Což o to, to jsou povedené filmy, ale což takhle něco neokopírovaného?! Se to mohlo jmenovat úplně jinak, jakkoli, vždyť odkaz na klasického Supermana je v pouhopouhé jedné minutě před závěrečnými titulky. Prvních 80 minut je takové o ničem, potom začne alespoň dobrá, i když samoúčelná, destrukce (Amíci asi milují bortící se věžáky). Faktem je, že to není tak dávno, co tu byl Superman zpracován klasicky (Superman se vrací, 2006) a režisér nám chtěl ukázat trochu jinou pohádku o superhrdinovi (toto je spíše takový prequel) a neopakovat se, ale já byl spíše zklamán. Tři hvězdy s odřenýma ušima. edit: druhé shlédnutí po 1,5 roce... Dívám se na film trochu z jiného pohledu, beru jato jako megalomanský prequel známé "Clark Kentovské klasiky" a zvedám hodnocení na 4*. (viděl jsem celkem: 3x, 10.1.2021) ()

Wewik

MPAA: 48169 Tak nevím, copak se v poslední době všichni snaží udělat co největší sci-fi kravinec? Hned odzačátku mě zaujala "roztřesená kamera". Pomyslel jsem si začátek, stará doba, jenže ono to pokračovalo po celý film! Efekty dokonalý, to musím nechat, ale stejně spousta nedořešených, nebo spíše nepromyšlených. (Hodně otázek by se dalo položit.) Každopádně při pomyšlení, že bude ještě 2 a 3 mě vůbec nenapadá o čem by měla být. ()

Litsarch

Když bylo před filmem, na CSFD předpremiéře, POMem řečeno, že "Něco takového jste ještě neviděli.", klučina vedle mě povídal své milé "Heh, to uvidíme.". O pár minut později mu již oči zářily úžasem a i zbytek filmu děj sledoval až s otevřenou pusou, přítelkyni ignorujíc. Chápu ho. POMOva věta ve mě vyvolala podobné reakce, byť jsem je neměl potřebu veřejně šířit a celkově mi její spojení s filmem o Supermanovi, který pod fůrou komixových hrdinů skoro až zapadl v zapomnění, vůbec nepasovalo. Zack Snyder s týmem mi ale ukázal, jak jsem se mýlil a těch 143min které uběhly, bohužel, jako voda mi nedali možnost se nudit. Man of Steel je od začátku do konce napěchován akcí střídajících akci a i klidnější pasáže divák se zájmem hltá. Vizuální zpracování akčních scén je zde dovedeno do monstrózních rozměrů a jsou provedeny tak skvěle, až berou dech a skoro by člověk řekl, že letošního Iron Mana 3, Nevědomí, Star trek a nebo After Earth nechává Man of Steel daleko za sebou a pomyslně již zdvyhá Oscara za vizuální efekty. To vše za nádherného soundtracku Zimmera. Dějově jsem nevěděl, i přes trailery a oficiální text distributora, co od filmu mám čekat. Celé jeho pojetí a vyprávění mi ale sedlo více než dobře a díky tomu jsem se ani moc nepozastavoval nad rychlo-oholením Clarka. :)) Opravdu pro mě velké překvapení, jelikož do nynějška jsem Supermana opravdu moc nemusel, nečekal jsem od filmu toho moc a už vůbec ne to, že se budu po něm těšit na pokračování. Klobouk dolů před Zackem Snyderem za odvedenou práci a všem Muže z oceli jen a jen doporučuji! ()

st.ranger

Filmové zpracování velice uznávaného komixu, které provázelo mnoho problémů. Naštěstí se žádné z úchylných vizí neosvědčily, kdo by taky chtěl vidět v modrém hábitu s červenou pláštěnkou Nicholase Cage, Syngerův Superman Returns naštěstí zapadl a volbou pro napsání scénáře se stal tvůrce temného rytíře, Christopher Nolan. Už z trailerů bylo patrné, že tohle nebude žádný bezmyšlenkovitý klystýr jako filmy od Marvelu. Přidaná hloubka a dramatičnost znatelně budují propracované úmysly hlavních postav, lze snadněji sdílet jejich neúspěchy a hněv, přestože má každý jasně definovanou úlohu. Stavba děje sice není na počátek nové éry posledního Kryptoňana nijak převratná, avšak celková struktura, nabírající tempo, odhalování minulosti a postupné vysvětlování pokračuje v příjemných intervalech. Nutno vytknout filmu pouze typický neduh, rozstřesená kamera. Aby i běžný dialog mezi otcem a synem neměl statickou podobu, to už je něco opravdu špatně. Na druhou stranu není použit chaotický střih, takže po čase je orientace o dost jednodušší. ()

MoiJe

Parádne technologické hračičky. Parádna zostavička hercov i tvorcov. Ale aj keď to vôbec nie je zlé, mám tomu za zlé, že mi pri tom bolo dlho. Dokonca ešte aj samotná akcia - super, že ju neodbili polminútou, ale predsa len, je len obmädzené množstvo prehodení stenou a ženských mlátiacich hromadu vojakov, ktoré sú krátko po sebe zábavné, potom už je len pocit "No šak dobre, na PG-13 pekné. A ďalej? Iné nevie?". Inak Cavill sa výzorom na Supermana hodí, ale nejaké väčšie sympatie alebo držanie palcov pre Supermana samotného nevzbudil, hlavne v civilnej polohe mi nesedel. ()

Terva

Tak jsem šel za jednou do kina a vylezl z něj jak vyklepaná Startka. Supermana si vzal do parády Nolan a divák, který se jde do kina bavit a zasmát utře nos. Příliš ponuré a smutné. Tohle není film, na který jde člověk po těžké celodenní dřině do kina. Podle mě už tohle do kin vůbec nepatří. Když jsem viděl Transformers 3 tak jsem se bavil a fandil. U Supermana to nejde. Přidám ještě totálně posranou kameru, která například místo střihu švenkuje po místnosti jak zběsilá a naopak v době, kdy by divák uvítal nějaký ten ucelený záběr, je mu vnucena série zběsilého střhu, kdy jsem měl i podezření, že nám tu bylo promítáno několik stejných sekvencí za sebou. Jak to v té rychlosti mám poznat. Kameraman nejen debilně švenkuje, ale klepe s kamerou a přidává rychlé sekané přibližování a oddalování. Mnohdy je obraz rozmazán a když například padá loď z oblohy v jednom momentu vůbec není poznat, co že to vůbec padá. Tak že je to jasné, já jsem nespokojen a naštěstí jsem byl na projekcy od "nás". Dát za to prachy, nadávám ještě víc. Muž z oceli je dle mého mínění jen průměrný film a dvd si nikdy nekoupím. 50% ()

jh666

Kdybych měl tento film popsat jedním slovem, mohl bych použít asi jedině epic. Čekal jsem, že by to mohl být nejlepší hraný film o Supermanovi, ale všechna moje očekávání byla překonána asi tak o 260 %. už jenom začátek na Kryptonu bylo něco úžasného (Cameron a Pandorou se může jít zahrabat). Film ale pokračuje a ani na chvíli se nezastaví. Henry Cavill zahrál Supermana jak nejlépe mohl, Amy Adams byla také výborná (dobře, na Ericu Durance nebude mít nikdy nikdo). A nakonec kapitola sama pro sebe. Naprosto dokonalý Russell Crowe a Michael Shannon. Nemůžu jinak: 100 %. ()

rreal13

Zajímavé podání již známého příběhu. Nápad, trošku ho pozměnit nebyl zase tak marný a bez tak dobrého zpracovaní by jistě neměl takový ohlas. Povedlo se .. 70% ()

Johny_fork

Snyder fenomenální závěrečnou akční scénou dokazuje, že v současnosti patří k absolutní špičce režisérů akčních scén. Způsob jakým v závěrečném souboji zdemoluje velkoměsto je ohromující. Stejně tak velmi kladně hodnotím úvodní pasáž na Krytonu. Jinak je ale bohužel nový superman jaksi nudný, neobjevný a děj působí více jako série epizod, než jako ucelený děj. ()

Dale

Komiksy majú tú výhodu, že nikto nečaká, že v nich bude čokoľvek dávať zmysel, proste všetko je možné a dovolené, záleží na fantázii tvorcu. Na druhej strane sú všetky až príliš na jedno kopyto - hrdinom je postava s nejakou superschopnosťou, proti nej stojí rovnako silný padouch a nakoniec to skončí happyendom. A z takého triviálneho deja dobrý film neurobíte, ani keby ste mali k dispozícii najlepších hercov a najväčší rozpočet. Ten tu je samozrejme vidieť, akčné scény sú megalomanské, no po chvíľke aj tie začnú nudiť a občas som pri nich zaspával. Herecká zostava je tiež obdivuhodná, ale totálne nevyužitá. Na jednorázové odreagovanie to stačí, aj keď takéto filmy by nemali ísť cez 120 minút, no je to len spleť digitálnych efektov, nič viac. Príbeh je nulový, trošku viac sa mi pozdáva klasický Superman, keď Clark pracuje v Daily Planet, tam sa zaľúbi do Lois a ona nezistí kto v skutočnosti je hneď na začiatku a s klasickým protivníkom Lexom Luthorom. ()

CiTrus007

Snyder nám připravil gurmánsky spletitou síť motivů, skrz kterou tu a tam protkává dnes již klasickou příběhovou linii. Nejprve v prologu zajímavě olízne fantasy s Russellem Crowem, když vypráví o zkáze Kryptonu. Pak očekávaně proletí farmářskou super-pubertou s otčímem Costnerem a na delší časový úsek zaparkuje u postavy záhadného pomocníka Cavilla, na jehož skutečnou identitu vrhne světlo až neodbytná novinářka Amy Adams. Až doposud vše šlape, jak má. Potom se ale z ničeho nic utrhne lavina a Snyder začne po divákovi házet vším, co se mu dostane pod ruku – v první řadě hlavně zarputilým a hektickým záporákem Shannonem. Chudák divák je bombardován flashbacky do minulosti, stíráním dějových rovin a dalšími sci-fi udělátky, a tak si ani nevšimne, že se na pozadí rozvine bitva mezi Supermanem, záporáky z Kryptonu a zbytkem Modré planety. Farmářsky nevinná lyričnost je ta tam a tolik očekávaná kolize je na světě. Opět se však trochu vzdalujeme od předlohy, když se lidstvo málem obrátí proti Supermanovi a náš mimozemský hrdina stane před úkolem získat naši vlastní důvěru. Jakmile je ale toto dilema vyřešeno, vezme film krátký obrat. Poslední půlhodinka je totiž ve znamení boje, andrenalinové destrukce a hlučných orgií, na kterých je více než jinde znát podpis Snyder + Nolan. Z akustického pekla je divák osvobozen působivými záběry hroutících se staveb, explozí a další zkázy, která jen podtrhuje epické finále a hlavní souboj dvojice Cavill-Shannon. Následuje cynický vtípek na odlehčení atmosféry a tak trochu kýčovitý dovětek, jímž je vše opět usazeno do "správných" kolejí. Snímek je jako celek velmi působivě natočen, zejména musím vyzdvihnout krásnou kombinaci propracovaného vizuálu (Mokri) a epického soundtracku (Zimmer). Postavy mě také nezklamaly – zejména Crowe a Shannon, jimž je zde kupodivu dopřána mnohem větší pozornost a hloubka, než v předchozích verzích. Drobným zklamáním byl ale pro mě Superman sám: Cavill totiž plní svou roli důstojně, přesto ale nepřirozeně. Není na něm bohužel znát žádný vývoj charakteru a jeho emoce jsou mnohem mělčí, než by se slušelo. Amy Adams příjemně osvěžuje tým a zajímavě kontrastuje s Antje Traue. Navíc nemohu opomenout postranní výkon taťky Costnera a Fishburnova cynicky konzervativního šéfredaktora. Scénář je napsán velmi pečlivě a jakožto fanoušek na něm musím ocenit rozšíření supermanovské mytologie. Film jako celek ve výsledku drží dobře pohromadě a dá se říci, že jeho dynamika je takřka exponenciální. Proti Snyderovi jsem našel snad jedinou výtku – místy totiž nekompromisně vykrádá ostatní sci-fi. V průběhu filmu jsem napočítal kolem 20 přetočených klišé, záběrů a scén z Dne nezávislosti, Matrixu, Spider-mana 2, Thora, Avataru a dalších podobných filmů. Při sledování mi to nevadilo. Já osobně jsem ale na tento konkrétní druh prohřešků hodně háklivý, a tak si neodpustím kritickou poznámku. Podtrženo, sečteno, Man of Steel je trochu váhavým ale zato dynamickým remakem Supermana s kamerou na steroidech, úžasnými dechberoucími efekty, kvalitní předlohou a povedenou sestavou herců. 9/10 () (méně) (více)

Chermy

Když se spolu poprvé střetl Hulk s Thorem, byl to moment, který silně zarezonoval...a já osobně jsem tu scénu nemohl dostat z hlavy hodně dlouho.....když se spolu mlátí Superman a Zodovi pěšáci z Kryptonu, brzy je to dost monotónní.... Nicméně ani nesmysly s všudypřítomností Lois nezničí fakt, že si se scénářem Goyer dal velkou práci a celá ta mytologie mě hodně baví! Zase jednou měly postavy skutečné motivace a charaktery. ()

corpsy

Jedna je pravda. Zack Snyder natočil vo svojej všeobecnosti gigantický letný blockbuster, jeden z najväčších za posledných pár rokov. Ale pravda je aj tá, že predsa len nenatočil čosi, čo bude ešte zopár rokov rezonovať v divákovej mysli. Snímok beží po fiktívnej sínusoide, na ktorej sú navešané spektakulárne akčné či deštruktívne sekvencie popri tých, ktoré zapadajú až do telenovelovských vôd. Áno, je to tak. Hlavne flashbacky patria práve do tejto kategórie. Ale aby som nebol iba negatívny a moje celkové hodnotenie to aj dosvedčuje. Je to film, ktorý by mal každý potencionálny divák zhliadnuť hlavne na veľkom plátne, na ktorý tento epos patrí. Je to film, ktorý robí kino tým, čím odjakživa bolo. ()

JohnCZ

Naprostá spokojenost. V první polovině skvělé drama a hledání sebe sama, v druhé polovině neskutečná destrukce Smallville a posléze Metropolisu, která hravě překonává invazi mimozemšťanů v Avengers. Herecké obsazení je trochu sporné, zatímco na Lois v podání Amy Adams jsem si do konce filmu nezvykl, Henry Cavill jakožto Clark Kent mi nevadil - asi i proto, že Cavill je taková ještě naleštěnější a nakorbenější verze Toma Wellinga. Velké plus si ale zaslouží Russell Crowe, který do role Jor-Ela sedl jak prdel na hrnec a rozhodně bych si o něm přál prequel. Celkově film působí opravdu jako reboot. Reimaginace Kryptonu je v tomto filmu velice zásadní, oproti krystalovému designu předchůdců jde tato verze velmi více do sci-fi. I celkově pojetí příběhu je diametrálně odlišné, emočně velmi vyspělé a po audiovizuální a především kamerové stránce vskutku dechberoucí (kdo je ujetej na všemožné hrátky s ruční kamerou jako např. časté zoomování, film si užije o to více). Zkrátka řečeno, jak jsem od Muže z oceli nic moc nečekal, o to víc jsem byl překvapen. Už dlouho mě totiž film postavený na efektech a masivní destrukci tolik nebavil. Man of Steel je jeden z mála opravdu smysluplných remaků. ()

joehot

Věřil jsem, doufal, přál si, snil... a vyšlo to. Ocel, ze které je Superman, není žádná orezlá, hřebíková kvalita, tohle je naleštěná slitina dechberoucí akce, emocí, poetičnosti (Snyderova práce), skvělého scénáře (Goyer s Nolanem) a hereckých výkonů. Snyder se vytáhl - je zcela zřejmé, že nad ním Nolan držel krotitelskou ruku. A co je nejvíc - fakt se jim podařílo toho nepřekonatelného hrdinu zcivilnit, polidštit. Tak moc, že se o něj divák může i bát. Nakonec jsou i ty dvě a půl hodiny málo (anebo bych se přimlouval za méně akce a více všeho ostatního). ()

Pegas1632

Dle mýho vkusu totálně přemrštěná stopáž. 1/5 filmu destrukce Kryptonu, 3/5 filmu Superman bojuje s odsouzenejma krajanama v čele s generálem Zodem, a poslední 1/5 filmu bojuje jen se Zodem. SPOILER :) a porazi ho tak, že po tom co spolu vymlátí půlku Manhattanu a proletí většinou mrakodrapů, tak Kal-El zlomí Zodovi vaz - to jako fakt? Jinak krásná režie, super efekty, dobře zvolená hudba. Přesto pro mě zatím největší zklamání roku (inu velká očekávání) ()

Zeebonk

Skloubení kolosální scifi řežby s uměleckou kamerou vypadnuvší z bulvy Malickova Stromu života byl kontroverzní čin, jenž mohl být vstřebáván dvěma směry - buď vysoptit chuchvalec blesků nad onou rouhavou ukrutností, že si ta sebranka megalomanských mainstreamových budižkničemů uzurpovala náročný, poeticky laděný vizuál do své prostoduché supehrdinské ptákoviny, a nebo se poškrábat na koulích, zhluboka si odfrknout a hladově do sebe našťouchat ten na talíři se zmítající patvar, a zjistit, že zasytí víc než krychle slisovaného kuskusu v antihmotové omáčce. Je podivuhodné, v jaké míře se tvůrci dokázali oprostit od patetického oparu supermanské tématiky a s ohledem na dlouhé produkční pařáty patlala Nolana je ještě podivuhodnější, že logických lapsů a stupidních point je krásně zbroušené minimum. A nakonec opulentní akce, jež mi svou intenzivní přehršlí prorazila ušní bubínky a nazdařbůh prýštila po stěnách kinosálu. Zkrátka nebýt soundtracku, který se snaží divákovi za každou cenu vsoukat mezi půlky a hrsti scén čpící hnilobným patosem a vypočítavostí, tak je to za pět hezoučkých, zářivých a plně zasloužených hvězd pro tupý povrchní blockbuster, jenž dosytosti naplnil očekávání. ()

Superman: Legacy nabírá další herce

Superman: Legacy nabírá další herce