Reklama

Reklama

Válka rozumu a cti

  • Česko Souboj stratégů (více)

Obsahy(1)

370 let př. Kristem byla Čína rozdělena na sedm národů a několik dalších malých kmenů. Jeden z nich sídlí ve městě Liang. Velitel Xiang Yangzhong se svojí 100 tisícovou armádou má za úkol zahájit útok na Liang, který stojí v cestě do Jenu, a zabrat ho. Město by tomuto mohutnému útoku zcela jistě podlehlo a tak je jejich jedinou nadějí válečník Ge Li z Mo-Tsu kmenu jehož členové jsou proslulí obranými schopnostmi. Město, za pomoci Ge Liho odolává postupně jednomu útoku za druhým. Král města se však brzy začne obávat o své postavení a velitel Xiang ještě neřekl poslední slovo... (Siriuss)

(více)

Recenze (117)

EvilPhoEniX 

všechny recenze uživatele

Dohnal jsem si čínský kultovní rest odehrávající se před naším letopočtem ,kde přichází do města neznámý muž ( Vynikající Andy Lau), aby vymyslel strategii a ubránil město vůči ostatním národům. Strategie je ve filmu rozhodně to nejzajímavější, co nabízí. Samotné bitvy mě až tak nestrhly, ale přesto dobrý film. 75% ()

Xeelee 

všechny recenze uživatele

Válka rozumu a cti je chytrý filozofující historický válečný epos o nesmyslnosti války, který staví především na propracovaném příběhu s promyšlenými obrannými strategiemi a chytrými dialogy, než na akci a vypiplané choreografii soubojů. Poté, co Ke Li zachrání Liang před agresory, je obviněn z vyvolání vzpoury, protože je u lidu mnohem oblíbenější než tyranský vladař, kterému pomohl ubránit jeho říši. Po zdánlivém odražení útoku nepřátel se na povrch dostávají ryze politické zájmy a hranice mezi přítelem a nepřítelem, vítězstvím a prohou, válkou a mírem, dobrem a zlem se stává něčím relativním, abstraktním, pro každého znamenají něco jiného a může to být i naprostý opak toho, co si myslí ostatní. Motiovci hlásají, že pouze univerzalita dokáže zahladit rozepře, čehož by se dalo dosáhnout pouze sjednocením Číny, ale jak se Ke Li dozvěděl od jednoho otroka, kterému zachránil život, univerzální láska znemožňuje opravdu někoho milovat. Navíc, dá se tímto způsobem vůbec vládnout? ()

Reklama

Skip 

všechny recenze uživatele

Připravil jsem se na válečný film, ale ono to nebylo jen o zabíjení a efektně natočených bojových scénách. Naopak to mělo hlubší myšlenku, kterou musí zachytit každý, kdo není úplně zabedněný. Možná mi trochu vadili ty řeči o všeobecné lásce, jako vytržené z nějakého filmu o Ježíšovi, ale nakonec, proč by takové snahy a filozofie nemohly existovat už dávno před Kristem. Také některé scény byly jaksi do očí bijící svou technickou nedokonalostí. Nicméně celkově hodnotím tento film se silným protiválečným poselstvím dost vysoko. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Válka rozumu a cti je monumentální historická fantasy natočená volně na motivy starých čínských legend. Jejím kladem je výpravnost a dobře zvládnuté davové válečné scény a v podstatě i na východoasijské poměry civilní herectví, které se většinou dokázalo odprostit od teatrálnosti, která mi tak vadila např. u Kurosawových samurajských eposů. Samozřejmě reálně vypadalo válčení ve starověké Číně jinak, tohle je spíš přehlídka některých válečných prvků ze středověké Číny a především Mongolska. Film nabízí heroickou hudbu, patetismus, sebeobětování, zradu, milostné motivy a intriky, zkrátka všechno, co člověk u podobné podívané očekává. Je poněkud užvaněný, což je handicap, protože ona dialogová a především filozofická stránka mi už tak nesedla. Ty představy bojovníka Ge Liho o lásce mezi lidmi a národy a všechny ušlechtilé řeči okolo, které jsou směsicí konfuciánských a budhistických filozofických názorů, mě neoslovují - po pravdě řečeno si myslím, že ty z dějinného hlediska lokální a krátkodobé mírové epizody mají na svědomí cyničtí pragmatici typu Metternicha než milovníci pravdy a lásky a instituce typu OSN. Celkový dojem: 80 %. ()

Dragoni 

všechny recenze uživatele

Velko-výpravný válečný epos, který je vsazen do roku 370 př. Kristem, líčící osud obléhaného 4 tisícového města Liang, 100 tisícovou armádou národu Čao. Jedinou nadějí města je Ke Li , pocházející z národu Mo-muo, který je proslulý svými strategickými a obranými dovednostmi. Celý příběh je spíše polo-filozofickou rozvahou a strategicko-obranou taktikou, než krvavými jatky a bojovými sekvencemi. Válka rozumu a cti se snaží ukázat i jiné stránky války, než jen neohrožené válečníky potříštěné krví. Poslední půlhodina mi celkem vyrazila dech. Tvůrci odvedli velký kus práce, ale přesto mi chybělo lepší ozvučení a doprovodná hudba, která mohla být také trošku výraznější. Kostýmy i herci byly vybrány opravdu dobře a ani chvilku jsem se nenudil a i přes tolik mrtvých, akce a krve, kráčí příběh poklidnou rozvážnou cestou, je to zase trošku jinak pojatý válečný epos (spíše protiválečný), ale nic není divákovi vnucováno ani vyvraceno a to se mi na filmu líbilo. Příběh odhodlání, zklamání, moci, cti a rozumu. Dobrá atmosféra. Můj život musí mít nějaký smysl. 80 % ()

Galerie (32)

Zajímavosti (3)

  • Podkladem pro vznik filmového snímku se nestala jen velmi populární japonská historická novela 'Bokukō' ('Mohist Attack') japonského spisovatele a novelisty Ken'ichi Sakemi, ale rovněž úspěšná eponymní manga série, původně vycházející v době od roku 1992 do roku 1996, jejímž autorem je japonský manga spisovatel Hideki Mori ('Umizuru', 'Aozora Shot'). (Conspi)
  • Snímek se skládá z 1531 záběrů, průměrná délka záběru je 5 sekund, nejkratší záběr trvá 0,3 sekundy a nejdelší pak 124,5 sekund. (Wisborg)
  • Ge Li (Andy Lau) a velitelka jezdectva Yi Yue (Fan Bingbing) jsou přistiženi při pozorování nepřátelského vojska v noci, ale hned v dalším záběru před vojáky utíkají za jasně slunečného dne. (JoranProvenzano)

Související novinky

Filmasia 2007

Filmasia 2007

01.12.2007

Festival asijských filmů FILMASIA (www.filmasia.cz) má letos čtyři sekce: Zaostřeno na Hongkong, Pocta režisérovi: Johnnie To, Novinky asijského filmu a Asijská hororová noc. V programu je například… (více)

Reklama

Reklama