V roce 1980 v Texasu vzrůstá kriminalita a obchod s drogami. Na jeden takový nepovedený obchod narazí Llewenyl Moss, který díky tomu přijde k pěknému balíku peněz. O tyto peníze má však zájem i někdo další... V Texasu se píše rok 1980 a Ed Tom Bell běduje nad zvyšující se kriminalitou ve svém revíru, kde stejně jako jeho otec dělá šerifa. Llewenyl Moss, který je na lovu, náhodou objeví místo, kde došlo k drogové předávce, která se však zvrtla. Moss najde několik mrtvých mužů a psů, ale také zraněného Mexičana, který prosí o vodu. Moss mu ji nedá a vypraví se dál od místa po krvavých stopách. Po chvíli narazí na dalšího mrtvého muže, který má u sebe kufřík plný peněz. Moss peníze vezme a vrátí se domů. Jeho svědomí mu ale nedá spát, a tak se vrátí na místo, aby dal zraněnému Mexičanovi napít. Ten nejenže je již mrtvý, ale na místo činu přijedou dva muži a začnou po něm střílet. Mossovi se podaří uprchnout a dostat se zpět domů, kde poručí své ženě, aby jela za svou matkou. Sám se pak vydá do motelu, kde ukryje kufřík ve ventilační šachtě svého pokoje. Na vypátrání peněz je najat zásadový zabiják Anton Chigurh, který neváhá zabít mladého zástupce šerifa, jen aby se dostal z cely. Při úprku zastaví muže v dodávce, kterého zastřelí, aby si mohl vzít jeho auto. Později se na místě činu setká se svými šéfy. Mossův vůz zde zůstal, díky čemuž Chigurh zjistí Mossovu identitu. Když přijede prohledat jeho dům, on už tam ale není. Moss přijíždí taxíkem do motelu a všimne si, že v jeho pokoji někdo byl. Pronajme si proto další pokoj, který je větrací šachtou propojen s jeho původním pokojem. Čeho si Moss nevšiml, je to, že mezi penězi je ukryto sledovací zařízení a díky němu se podaří Chigurhovi Mosse opět vypátrat. Po příjezdu do motelu Chigurh zjistí, že v Mossově pokoji se ukrývá skupina Mexičanů, kteří na Mosse čekají. Všechny je pozabíjí a Mossovi se mezitím podaří i s penězi uprchnout. Nejde mu do hlavy, jak ho mohl Chigurh vypátrat, a tak prohledá kufřík a objeví sledovací zařízení. Je ovšem pozdě, jelikož Chigurh ho opět našel. Strhne se přestřelka, při které jsou oba zraněni. Moss utíká přes hranice do Mexika. Po cestě zahodí kufr i s penězi do keře na břehu řeky Rio Grande a nechá se v Mexiku ošetřit. Mezitím je na získání peněz a také odstranění Chigurha, který za sebou nechává moc nápadnou spoušť, najat jiný zabiják, Carson Wells. Tomu se podaří Mosse vypátrat a nabídnout mu pomoc. Zjistí také, kde je kufřík plný peněz. Večer je ale ve svém hotelu zabit Chigurhem zrovna ve chvíli, kdy mu Moss volá. Telefon zvedne Chigurh a řekne Mossovi, že pokud mu přinese kufřík s penězi, nezabije jeho ženu, i když jeho zabije tak či tak. Moss jeho nabídku zamítne. Okamžitě volá své ženě Carle, které řekne, že se sejdou v motelu v El Pasu, kde jí chce předat peníze, skrýt ji do bezpečí a poté zabít Chigurha. Carla, která se zatím při schůzce s šerifem dozvěděla, že jejímu muži hrozí velké nebezpečí, šerifovi zavolá a řekne mu polohu Mosse. Zatímco telefonuje, její matka nevědomky prozradí Mossovu polohu skupině Mexičanů. Když Bell přijíždí do motelu, slyší výstřely a vidí ujíždět auto. Když přiběhne na místo činu, najde Mosse mrtvého v kaluži krve... (TV Prima)

902 10

no country for old men je prinejmensim do druhe tretiny stopaze opravdu vyborny thriller, ktery bohuzel dokonale shazuje vpravde idiotske zaverecne vyusteni, plne sentimentalniho dedkovskeho zvatlani a dalsich zavrzenihodnych zalezitosti, ktere by se mozna dobre vyjimaly na lavicce pred hypermarketem nebo u vesnicke pozarni nadrze, ale ne ve filmu. ()

Ištván87

Uf. Javier Bardem s tou patkou je pěkně děsivej týpek. Jak nacistickej vyšetřovatel. Člověk má pomalu strach mu něco říct, aby ho nějak nepopudil. Bratři Coenové jsou prostě borci. ()

JASON_X

Mám hodně rád Coenovské filmy. Mám hodně rád knihy Cormaca McCarthyho a mám hodně rád i jejich filmové adaptace. A tahle se vyvedla na jedničku (tedy na pětku). Nejvíc mě dostal Javier Bardem v roli psychopatického Antona Chigurha, bože jak ten byl geniální! Už dlouho jsem neměl z nikoho ve filmu takový opravdu hodně stísněný pocit, z jeho očí, hlasu, výrazu tváře... Dokonalá volba! ()

becki_tu

Průměrná kriminálka, kde si pár chlapů si hraje na divoký západ a občas přitom prohodí pár nevýznamných slov. Film bez jakékoliv invence a originality, který naprosto postrádá hudební doprovod a kde se dost často nic pořádného neděje. Místy se jen přešlapuje na místě a když už se v tom pseudoději začnete ztrácet úplně, tak to celé skončí. A za tohle se uděluje 8 nominací na Oscara? Ale jděte. Je mi opravdu upřímně líto některých filmů, které by si zasloužily nominace a potažmo Oscara daleko víc než tahle prázdná akademická nuda. Chápu, že někteří si v tom najdou brilantní dialogy, jakousi myšlenkovitost, výbornou práci s kamerou a tak dále, ale já jsem hledal jakoukoliv výjimečnost marně. 50% ()

MeanWhile

Parádní rozjezd filmu byl úplně úžasnej. Prostě bomba. Už v té chvíli jsem si řekl, že pokud to takhle bude pokračovat, tak dávám rovnou pět hvězdiček. Bohužel, ale po hodině a něco začne tento film ubírat na obrátkách a jako by se něco začalo dít znovu a znovu. Takže čtyři hvězdy jsou na místě asi nejlepší. Co jiného říct k Oscarům, no, za vedlejší roli asi zasloužený, ikdyž účes, no, ten komentovat nebudu. Za nejlepší film, no, ikdyž si tím nejsem tak jistý, tak budu souhlasit, protože bratři Coenové, kteří vážně umí, a kteří mají Oscara za nejlepší režii, tak nakonec jsem byl s filmem velmi spokojen a Oscar jde Coenům naprosto správně. ()

Earl_23

Tohle hodnocení mě docela i mrzí. Od začátku našlapané a strhující. Jenže konec nijaký - prostě to skončí. Ano, něco do sebe to má, ale čekal jsem určitě víc. Na oscarový snímek docela zklamání. 3-4 hvězdičky. ()

prome

Zajimavy snimek. Opravdu velice zajimavy snimek, ke kteremu toho nejde az tak moc rici. Atmosfera vynikajici, zmateny jsem behem filmu byl poradne, skoda ze jsem se koukal az tak pozde vecer, protoze jsem byl ke konci uz tak ospaly, ze jsem konec celkem nepochopil. Ale aspon mam duvod se na to kouknout znovu.80% ()

Morholt

Musím říct, že jsem docela zklamán, protože jsem si pod tímto opěvovaným snímkem představoval něco trochu jiného. Ano - je to poměrně slušné kriminální drama, ale prostě jsem se po celou dobu filmu nemohl zbavit dojmu, že je to prostě nějáký divný. Co se herců týče, tak Harrleson a Jones odvedli svůj standard, nic navíc, a nechali tak prostor pro Javiera Bardema, který byl neprosto vynikající. Potěšila i Kathy Macdonaldová, která sice není klasickou krasavicí, ale něco na ní zkrátka je. Celkově bych to hodnotil tak na 65%. ()

Sawy

Velmi dobrý thriller ze staré školy.Bratři Coenovi se vrátili ke stylu svého slavného Farga a vyplatilo se jim to.Získali čtyři Oscary.Jediný,který je ale stoprocentně v pořádku,je ten pro Javiera Bardema.Ten jeho zloduch s totálně mimózním účesem a jateční pistolí mě naprosto uzemnil.Josh Brolin v roli pronásledovaného muže za ním ale nijak výrazně nezaostává a podává asi svůj zatím nejlepší výkon.Jen ten Tommy Lee Jones mi tam příliš neseděl a vlastně tam vůbec nemusel být.Film má spoustu skvělých scén a jako celek je určitě výborný,přesto bych toho Oscara za nejlepší film radši viděl u Až na krev.To mě dostalo víc.85 % ()

Kimon

Skvělý snímek bratří Coenů. Jak jinak, že? Jen jsem nestrávil ten závěrečný dialog penzionovaného šerifa se svou manželkou. Jaksi mi to nedokleplo. Třeba příště :-) ...... ()

Sprite

Po dlouhé době film, který se mi hodně líbil, už od samého začátku jsem si všiml velkého důrazu na detaily! Javier Bardem za svoji roli vražedného psychopata dostal oskaru a já můžu říct, že si ho zasloužil a samozřejmě je tu Josh Brolin v hlavní roli, který tam seděl jako nikdo jiný a velice se mi líbil, fandil jsem mu až do konce, ale jaksi mu to nevyšlo... to mě celkem zklamalo. Každopádně 5* ()

seale

Dala bych 4 hvězdy za maximálně hutné napětí, které filmem prostupovalo, cloumalo to.. Dobré herecké výkony, dobrá akce, dobré záběry. Akorát tápu v hlavní myšlence filmu, musím na to ještě přijít a pak to budou 4 hvězdy. Já vím, tahle země není pro starý, mělo by to být přímo v názvu. No, myslím si, že klíčový je úplný začátek i úplný konec, je tam nějaký povídání. Ještě to budu muset skouknout (anebo kdybyste mi to někdo mohl objasnit, tak prosím o interní zprávu. Díky :). Co bylo pro mě taky mínusové, bylo překombinování postav. Bylo to zbytečně zamotané, v jednoduchosti je síla a v tomto případě bych ji preferovala. P.S. Zdá se mi, že si Hollywood začíná libovat ve špatných koncích, kde spravedlnost nemá šanci vyhrát (protože tak to v životě žeprý chodí). Crash. Skrytá identita.. a teď tenhle filmový kousek. Je to takový filmařský boom :-) ()

N.Strauber

Hm, tak tohle dostalo Oscara za nejlepší film roku. No..., přijde mi to asi tak zasloužené, jako u Skryté identity. Ale pozor - film to vůbec nebyl špatný a byl i v jistém smyslu originální. Navíc tvůrci ušetřili na hudbě...:-) Nic, přejdu k věci: ze začátku mi to moc nesedělo a přišlo mi to poněkud divné a nevěděl jsem, co si o tom mám myslet, ale pak se film konečně rozjel a vtáhl mě do děje. Nakonec jsem se dostal až téměř k 5*, jak mě to bavilo a zajímalo, ale naprosto nepovedený natahovaný závěr to dost pokazil. A smysl výkladu snů pana T. L. Jonese mi zůstal skryt... To bratři režiséři trochu nezvládli, ale jinak je chválím za odvedenou práci - stejně jako všechny herce. Ale Oscara bych nedal asi nikomu. ()

ScarPoul

Filmy bratov Coenovcov mám rád. Aj keď posledne zablúdili do komédie a okrem priemerných lupičoch pani domácej v ich filmografií nenájdete ani jeden slabší kúsok. Preto ma milo prekvapilo keď získali oscara a to hneď v hlavných kategóriách lenže aj keď som sa na to tešil v očakávaný THE BEST MOVIE 2007 som pravdu povediac sklamaný. Príbeh je fantastický a nenudí . Postavy sú premyslené aj keď niektoré zbytočné a bez nich by dej napredoval rýchlejšie- Tommy lee Jones, ale neprekážajú filmu. Javier Bardem je fantastický a jeho stvárnenie psychopata je skrátka ojedinele dokonalé. Za celý film nezaznie hudba takže tomu dodáva istý realizmus. Toto všetko plus to že je to od Coenovcov bude pre fanúšikov skvost, lenže miestami a môžu zato vedľajšie postavy príbeh nudí a namiesto dych berúceho záveru je tu prehnané moralizovanie, ktoré síce nie je trápne ale uznajte sami , všade je násilie a len scény s Jonesom sú strašne moralizujúce. PREČO akadémia ocenila tento film oscarom? pre mňa asi najhlúpejší oscar vôbec lebo takýchto filmov je naozaj mnoho a svojou výnimočnosťou sa nemôžu rovnať filmom ako Juno, Pokánie a Čierna krv. Tento film je taký ľahký nadpriemer a za ľahké nadpriemeri sa oscari predsa nedostávajú alebo áno? ()

Fleur6

Keď si zrekapitulujem tých niekoľko filmov, čo som videla od Coenových, uvedomujem si, že ich filmy som vždy zaraďovala k priemeru, takže musím podotknúť, že terajšie hodnotenie pokladám za pomerne vysoké: prvú hviezdičku dávam za dobre vyrátané napätie pri jednotlivých scénach, druhú za chladnokrvného Javiera Bordema, tretiu za skvelého ochrancu zákona Tommyho Lee Jonesa s jeho mrmlavým "what the hell" a poslednú štvrtú za podarené sekanie slov pri texaskom prízvuku. V No Country For Old Men už nevidím nič za čo by som mohla dať ďalšiu hviezdičku. Niežeby 4* nebol dostatočný počet. ()

Jansen

Hodně syrový film s typickým Coenovic nadhledem. Tahle země není pro starý se může chlubit možná zatím nejlepším scénářem, jaký kdy bratři Coenové napsali. Některé hlášky asi z hlavy jen tak nedostanu stejně tak jako zabijáka Antona (Javier Bardem) se svou ulízlou patkou a neobvyklým vražedným nástrojem. Ale není to jenom on, koho si zapamatujete. Coenovi opět prokázali výborný cit pro výběr rolí a své postavičky rozmístili dokonale. Pomalejší tempo je doslova živnou půdou pro Antonovy filosofické kecy a budování atmosféry, kterou tu a tam podbarví nějaká ta krev nechutnost či mrtvola, vzniklá jak jinak než z Atonovy iniciativy. No jo, bavil jsem se královsky. ()

Genero

Nechápu, proč si tady všichni dobírají Bardema kvůli jeho účesu. Já takovou hřívu nosil do čtrnácti, než jsem svou hlavu vyzdobil neméně efektní přehazovačkou – pastí na lysinu. Ale film by asi stál celkem za hovno, kdyby v něm neexceloval zabiják s úsměvem sladkým tak, že by se z něj i Hitler raději vrhl na dráhu ortodoxního judaisty. Na tom pánovi je chválihodné, že není žádná slibotechna a pokud přislíbí, že ustřelí hlavu vaší manželky, můžete se spolehnout, že svůj cíl splní, i kdyby měl jít přes mrtvoly vašich dětí, rybiček a psa. No a ostatní postavy jsou tu do počtu. Pan Brolin je celou dobu vystresovaný, protože nečekal, že když někomu vytroubí dva miliony v kufříku, majitel je bude chtít zpátky. Když už to vypadá, že by se film mohl zvrhnout v pěkná a nenáročná krvavá jatka, přijede pan Jones a začne sáhodlouze filozofovat o svém mrtvém tátovi a vyslovovat děsně zajímavá životní moudra. Takže na víc než na tři to dneska nevidím. ()

Lacike

Akčnejšie pojatá Coenovka v ktorej ma najviac baví neskutočne napínavý a zároveň drsný súboj medzi dvoma silnými charaktermi. Nekompromisným zabijákom s pošahanými zásadami Bardemom a chlapíkom (Brolin), ktorý sa vie o seba postarať, ale bohužiaľ ukradol kufrík peňazí nesprávnym ľuďom. Napínavé sú nielen ich dve strety, ktoré vyvrcholia v parádne prestrelky, ale je fascinujúce sledovať aj to jak sa na vzájomný súboj pripravujú a snažia sa vzájomne preľstiť. Prestrelky nezaujmú len brutalitou, ale mňa na nich najviac fascinuje zvuk zbraní, ktorý je sám o sebe pôsobivý. Bohužiaľ film nie je o tých dvoch silných charakteroch aj keď sa im venuje väčšina filmu. Je o policajtovi v podaní Tommy Lee Jonesa, ktorý sa priebežne občas vo filme mihne a nakoniec skonštatuje, že už proste nemá na to všetko svinstvo, ktoré sa deje žalúdok. Táto krajina už proste nie je pre starých. Nielenže vyznenie tohto posolstva je podané tak nemastne neslane, ale najväčším podrazom je, že sa nedočkáme finálneho stretu medzi Bardenom a Brolinom. Je to síce netradičné pojatie a predtým mi to nevadilo, ale myslím si, že ak by sme o ten stret neboli ukrátený, tak by bol film o triedu lepší. A nijak by to nenarušilo ani to Jonesove posolstvo. Z ďaľších postáv tu má väčší priestor už len roztomilá Kelly Macdonald, ktorá to podľa mňa nakoniec schytala a Woody Harrelson u ktorého ma sklamalo, že len kecal a vôbec sa nijak nepredviedol. Dúfal som, ze dá Bardemovi viac zabrať. No a Bardem, ten je kapitola sama o sebe. Celý film si s tým šialeným účesom a pumpou na porážanie dobytka ukradol pre seba. Film venujúci sa iba jemu by som hneď bral. Takže po asi tak 3-4 pozretí znižujem hodnotenie o hviezdičku vďaka vlažnému záveru (naviac ma sralo, že tu zabíjajú psov, za čo fakt plný počet dať nemôžem), ale aj tak to je film, ktorý stále stojí za to. 8/10. ()

BrooksW.Here

"Somewhere you made a choice. All followed to this." _____________ Surový a priamočiary rukopis Cormaca McCarthyho pretavený do tej najpoctivejšej filmovej podoby vo forme ohromnej atmosférickej bomby! Spracovanie bez použitia akejkoľvek hudby (až na jednu jedinú výnimku!) mi aj napriek počiatočnému prekvapeniu v konečnom dôsledku sadlo asi tým najlepším možným spôsobom... Spomedzi hercov samozrejme kraľuje démonický Javier Bardem (ktorého stvárnenie Antona Chigurha je neskutočne dychberúce a nervydrásajúce, táto postava zaslúžene patrí medzi najlepších filmových záporákov dekády!), ale Josh Brolin s Tommy Lee Jonesom jeho výkon skvelo dopĺňajú, pri čom každý jeden z nich sa do svojej úlohy perfektne hodí! Cormac McCarthy musel byť pyšný, takúto vernú adaptáciu som už dlho nevidel... Dávam zaslúžených 9 hodov mincou z 10, som naozaj nadšený! _____________ "1958. It's been traveling twenty-two years to get here. And now it's here. And it's either heads or tails. And you have to say. Call it." ()

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

13.06.2023

Rambo bude párat Mexičany

Rambo bude párat Mexičany

24.06.2014

Vietnamský veterán John Rambo ještě nevytrhnul svůj poslední ohryzek. Od filmového debutu akční legendy uplynulo 32 let a opět se před námi začíná rýsovat její páté dobrodružství. Na relativně… (více)

Emily Blunt vystřílí drogový kartel?

Emily Blunt vystřílí drogový kartel?

02.06.2014

Denis Villeneuve se v poslední době blýskl dramatem Zmizení a mysteriózní hříčkou Nepřítel, jeho další film tedy nebudí zrovna malá očekávání. Na co se máme začít těšit? Kanadský režisér se rozhodl… (více)