Andělé a démoni

• USA Angels & Demons (více)
Mysteriózní / Thriller
USA, 2009, 133 min (Special Edition: 146 min)

Po smrti papeže Ilumináti, odvěcí nepřátelé církve, těsně před konkláve unesli čtyři papežské kandidáty. Vyhrožují, že je s hodinovými odstupy popraví v tajných iluminátských kostelech a poté vyhodí celý Vatikán do vzduchu pomocí antihmoty, kterou ukradli z urychlovače částic v CERNu. Do Vatikánu je proto povolán Robert Langdon, aby ze symbolů odhalil, kde se tajné kostely nacházejí. V tom mu pomáhá odbornice z CERNu Vittorie Vetra a mladý papežův camerlengo Patrick McKenna. Postupně odhalují polohu kostelů, kde mají kardinálové zemřít, přicházejí ale vždy pozdě. Langdonovi se podaří zachránit posledního kandidáta, který mu prozradí, kde je utajované sídlo Iluminátů. Robert s Vittorií tak naleznou tajnou chodbu, která je dovede do papežského paláce. Tam přistihnou místního komisaře skloněného nad camerlengem Patrickem, na jehož hrudi je vypálený pátý znak. Komisař je zastřelen ochrankou a do výbuchu antihmoty zbývají jen minuty... (TV Nova)

Alqarin

"Tenhle anděl ukazuje támhle, jdeme tam! A tenhle démon zase jinam, tak zas půjdem tímhle směrem! Sakra spletli jsme se, ale už vím, kde to je!" Tak přesně o tom to je, neustálé pobíhání sem a tam, podle toho, jak si sochaři zamanuli. Naštěstí je to stále Hanks a dostal i novou sličnou sekundantku, tudíž ústřední dvojice dokáže zaujmout, jinak ale kde nic tu nic. Atmosféra oproti Šifře značně prořídla, tajemno jakbysmet a záporák je naprosto nezajímavý a plochý. Závěrečné "šokující" odhalení čpí tuctovatostí a vykonstruovaností a tak se vlastně není moc čeho chytit. V mysli mi utkvěly překrásné kulisy, které snad jediné spolu s herci (narozdíl od místy nepovedených triků) naznačují, že se nejedná o laciný projekt. Velmi slabé tři. ()

Wysch

Svižné pobíhání sem a tam, méně kontroverzní a více tempující než Šifra, sexy McGregor a šedivějící Hanks společně s jako vždy výtečným Zimmerem dohromady dělají sympatický, byť řemeslně rutinně natočený "thriller", kde se na můj vkus až moc dialoguje, v některých langdonovských scénách monologuje. [DVD] ()

snoopik

Hudba jako vždy dokonalá... před filmem sem si s ní navozoval správnou náladu ale bohužel ani to ne 4* nepomohlo Akce dobrá, hudba dokonalá, ale ostatní jen trápení. Tom Hanks co by Jack Bauer ze seriálu 24 hodin co vyřeší 4záhady během 6ti hodin. Některé věci jsou až neuvěřitelné. Jak mohla hlava Iluminátů vše zařídit tak aby to vyšlo a dostat se nepozorovaně i na tak velimi nepřístupná místa. Zaplatený děj také ušel ale jinak průměrný film s nadprůměrnou uřvanou hudbou která má vše zachránit. Trailer jak jinak než účelový. ()

CBD

Starý papež zemřel a Vatikán se chystá na další důležitou událost církevních dějin – volbě nového duchovního vůdce. Statisíce lidí se sejde na náměstí svatého Petra a netrpělivě sleduje komín ze kterého čas od času zadoutná kouř – to je totiž jediný prostředek jak dávají „voliči“ znát své počínání. Ale kdeže, nebudeme sledovat volbu papeže – to je pouze křoví pro knihu jenž předcházela „Šifře Mistra Leonarda“ od britského autora Dana Browna (aneb: není potřeba vymýšlet si sequel když máte k dispozici brakovější prequel). No uznejte, volba nového papeže by nebyla pro třísetstránkový román a natož pro stříbrné plátno moc atraktivní. Ale pokud přidáte dávné spiknutí, vraždy, seskok z helikoptéry a pár lidských pochodní přičemž oblbnete diváka/čtenáře několika značně zvulgarizovanými historicko-architektonickými výrazy. Ano, tohle už by mohlo zabrat... Slibný pomalejší rozjezd vystříá zběsilý úprk a je všechno v háji. Krásné i když méně rozmanité lokace než jsme viděli v Šifře, dramatické záběry na zástupy rudě oděných kardinálů a naprostá absence onoho napínavého prvku. Hanks je jako Langdon snesitelnější zato zápletka nikoliv. WTF counter: 25 ()

Tayen

Hvězdička za hudbu H. Zimmera, hvězdička za Ewana McGregora, hvězdička za skvělý konec. Hvězdička za to, že to docela odsýpalo. Hvězdička dolů za to neustále vysvětlování něčeho, co chápe každý průměrný Čech i bez vysvětlování. A co proboha ty nelogičnosti? Langdon se pokouší roky dostat do Vatikánského archívu, potřebuje povolení od nejvyšších, ale klidně si sebou může vzít doprovod, který žádné povolení nepotřebuje? Proč doktorka Vetra brala na konci strážnému zbraň, kterou ani nepoužije? Proč nájemný vrah nezabil Langdona i doktorku, když měl možnost a věděl, že žádné varování jim stačit nebude, k tomu, aby ho nesledovali. A ať mi nikdo nevykládá, že je nezabil jenom proto, že neměli zbraně a je to zbytečná smrt, když neměl problém zabít všechno, co se pohnulo. Jak se mohl Langdon dostat z hermeticky uzavřené místnosti jen pomocí zbraně? Neměla by ta skla být neprůstřelná? A proč ho to nenapadlo dřív? A takových přehmatů jsem zaznamenala daleko víc, bohužel mi chyběl blok si všechny zapsat. Pro mě těžký průměr. ()

Praxis

Rozhodně lepší než jednička. A to znovu připomínám, že knižní předlohu jsem nečetl a číst nebudu. A tak jako diváka knihou neposkvrněného mohu s klidem říct, že se mi to líbilo. Sáhodlouhé kecy o ničem z jedničky se docela redukovaly, i když uplně nezmizely, přibyla akce a napětí a sci-fi zápletka s efektním výbuchem na konci. Výkony Hankse standartní, Zurer mu zdatně sekunduje a Ewan opět potvrzuje, že se umí pohybovat jak ve světě drog, vesmírných lodí i v kněžském rouchu. Na to, že jsem od filmu nic nečekal, jsem se slušně zabavil a to se musí náležitě ocenit slabšími čtyřmi hvězdami. Howard potvrzuje stoupající tendenci. Jen tak dál ()

mysiak

Anjeli a Démoni sú niečo medzi akčným thrillerom a Lovcami Pokladov...Tom Hanks síce vyzéra stále hrozne so svojimi vlasmi, ale je aspoň vtipný...ináč je film dosť brutálny a koniec s antihmotou ma mierne vytočili..hnusne digitálne to bolo...ale stále lepšie ako Da Vinciho Kód ()

Terter

Celkově vzato lepší než Šifra. Příběh je konzistentnější (i když stále stejně přiblblý), má větší spád, prostředí je atraktivnější a Hanks snesitelnější. Ale i tak to působí jako jeden velký videoprůvodce Římem a Vatikánem podkreslený báječnou hudbou Hanse Zimmera. ()

Laxik

Zpočátku zběsilý clue hunt, který se ale týká výhradně hlavních postav, divák vodítka nedostane. Ne, že by mu k něčemu byli, když je každá šifra mistra Browna rozlousknuta za jednu, maximálně dvě minuty a zpravidla na první dobrou. Později se děje spousta věcí, ale že by se skutečně něco "dělo", to se říct nedá. No a to, co se stane v závěrečných 40 minutách, to se snad ani nedá popsat slovy. Absurdní šílenost, u které se nedá nesmát, a zároveň nejohranější nuda, u které není možné neprotáčet každou chvíli oči v sloup. Méně vznešeně: Vázný jak hovno v galerii, a blbý zrovna tak. Ale chvíli je to docela napínavý. ()

Jillen

No, nečekal jsem nic, ale na Hankse se dobře kouká a McGregor je klasicky skvělý + výborná hudba...no, 3* s odřenejma ušima...bavilo mě to víc než Šifra ()

GodComplex

Bolestive prumerne, temer podprumerne 3* filmove jadro, ktere je ale napumpovano fantastickym 5* soundtrackem. Ve vysledku bych mel tedy vykalkulovat slabe 4*, to si ale Howard nezaslouzi, protoze se z toho dalo vyzdimat mnohem vic. Obcas mi prijde, ze jsem jediny, kdo byl spokojeny se Sifrou, ktera oplyvala solidni davkou templarskeho mysticna, o kterem se muze Angels & Demons jen zdat a v porovnani dopadla o neco zajimaveji. Tohle je v podstate naprosto bezna detektivka, kde Tom Hanks pobiha po Vatikanu sem tam, snazic se zabranit postupnym vrazdam, kolikrat tady bylo neco podobneho? Nulova napaditost. Absence jakekoliv pridane hodnoty. Nebyt zminene hudebni diktatury Hanse Zimmera, ktery poskytnul skutecne jeden z nejlepsich soundtracku poslednich let a pusobivych zaberu na Vatikanskou architekturu v podobe majestatnich kostelu, sosek andelu atd. bylo by to cele totalne o nicem. Propleta se zde sice jakesi katolicke mambo jambo vs. Illuminati, ale je to podano zpusobem, ktery me vubec nezaujal. Jeste ze Tom Hanks hraje v mnohem vetsi pohode, nez minule a obcas predvede i nejakou tu vtipnou vsuvku. Nakonec tedy OK, ale Sifra byla lepsi. 6/10 ()

Sandiego

O chlup lepší než první díl, hlavně filmovější zpracování, které má základ již v akčnější předloze a Hanks navíc shodil děsný účes. Ale i tak instatní podívaná, která svižně plyne, ale žádnou přidanou hodnotu k přesymbolizovanému obsahu nepřidává. Kdo nečetl knihu tak možná bude shovívavější. ()

sta

1) zdaleka to není takový průšvih, jaký jsem po Šifře očekával 2) je tam spousta hovadin, místy to je ukecanější než všechny CSI dohromady, ale překvapivě se Howardovi občas podaří i vykouzlit nějaký téměř dramatický moment ()

Her0.89

Andělé a démoni se mi líbily o moc víc než Šifra. Možná proto, že jsem tentokrát nečetl knihu a nečekal nějakou nádheru. Musím vyzdvihnout nádherné vizuální zpracování, které bylo pro mě u Šifry (v porovnání s knihou) veliké zklamání... ()

speedy3

Autorova snaha o autentičnost díla s knižní předlohou vedla k průměrné režii, která s sebou stáhla i herecké výkony jednotlivých protagonistů. ()

Macejko

Na knihu mám veľmi dobré spomienky (thriller napínavý ako hózntrágle), ale čo si budeme vravieť - ako predloha pre film sa Brownovo dielo príliš nehodí a viem si dokonale predstaviť, že v zlých rukách by z neho, čo sa týka levelu sračkoidnosti, mohlo vzniknúť niečo na úrovni nemeckých kriminálok. Našťastie sa materiálu chopil Ron Howard a aj keď bol jeho predchádzajúci Da Vinciho Kód nudný až na zaplakanie, tak v Anjeloch a Démonoch ukázal, že to predsa len ide - jednoducho sa s tým nebabral a rovno to celé pobehovanie po vatikánskych pamiatkach natočil ako epický veľkofilm. A čuduj sa svete, funguje to. Množstvo veľkolepých scenérií, kamerových obletov, šokujúco veľkorysej brutality a v neposlednom rade Zimmerova skvostná a burácajúca hudba spôsobili, že som sa nenudil ani na chvíľu (nie, ani pri vysvetľovačkách) a aj napriek úctyhodnej stopáži a mojej averzii ku bigotnému kresťanstvu som film zhltol ako malinu. Rozhodne nehodné toľkej pohany. ()

PKD

Jj.dost pokles. Už to není,co to bejvalo. Za hodinu,jsem si už nebyl schopen vybavit děj. Jediný,kdo opět nezklamal(krom Toma),je samozřejmě Hans. ()

Pilec

I přesto,že nejsem věřící a na všechna náboženství mám svůj názor,se mi tento film líbil... Trochu nudný začátek filmu se s postupen děje dobře vybarvoval - napomohl tomu zřejmě výkon Toma Hankse. Kdo ale nečetl knihu,do poslední chvíle nevěděl jak film dopadne. Závěr a celkové rozuzlení bylo opravdu velmi dobře pojato a natočeno,v podstatě se celý film nijak nelišil od knihy,jak to většinou u filmů bývá.Takže za akční scény a výkon Hankse dávám 3* ()

blackrain

Film neztrací až do konce dech. Pořád se něco děje a někdo se za něčím žene. Rozuzlení pro mě bylo docela překvapivé, protože záporákem je někdo, od koho jsem to opravdu nečekala. Hudba byla hodně dramatická skoro až hororová, ale k filmu se výborně hodila. Možná jsme všichni namlsaní Šifrou, protože ta přinesla hodně nápadů a detektivní část byla až na druhé koleji. Tady se všechno točí pouze okolo detektivní zápletky a hry o čas. ()

Koho čeká Inferno s Langdonem?

Koho čeká Inferno s Langdonem?

19.02.2015

Toma Hankse čeká Inferno

Toma Hankse čeká Inferno

27.08.2014

Symbol je ztracený, ale našel režiséra

Symbol je ztracený, ale našel režiséra

22.10.2011

James T. Kirk nebo Ethan Hunt?

James T. Kirk nebo Ethan Hunt?

12.06.2009

Zdá se, že čtvrtá mise je docela „possible“. Dokonce za účasti Cruise a Abramse. Mission: Impossible 3 se jim povedla a přestože nesplnila komerční očekávání, těch 400 milionů dolarů na celosvětových… (více)