Andělé a démoni

• USA Angels & Demons (více)
Mysteriózní / Thriller
USA, 2009, 133 min (Special Edition: 146 min)

Po smrti papeže Ilumináti, odvěcí nepřátelé církve, těsně před konkláve unesli čtyři papežské kandidáty. Vyhrožují, že je s hodinovými odstupy popraví v tajných iluminátských kostelech a poté vyhodí celý Vatikán do vzduchu pomocí antihmoty, kterou ukradli z urychlovače částic v CERNu. Do Vatikánu je proto povolán Robert Langdon, aby ze symbolů odhalil, kde se tajné kostely nacházejí. V tom mu pomáhá odbornice z CERNu Vittorie Vetra a mladý papežův camerlengo Patrick McKenna. Postupně odhalují polohu kostelů, kde mají kardinálové zemřít, přicházejí ale vždy pozdě. Langdonovi se podaří zachránit posledního kandidáta, který mu prozradí, kde je utajované sídlo Iluminátů. Robert s Vittorií tak naleznou tajnou chodbu, která je dovede do papežského paláce. Tam přistihnou místního komisaře skloněného nad camerlengem Patrickem, na jehož hrudi je vypálený pátý znak. Komisař je zastřelen ochrankou a do výbuchu antihmoty zbývají jen minuty... (TV Nova)

buldock

Film , který nese vážné náboženské poselství , ale natočený je jako letní blockbuster? No poněkud zvláštní mix , který mi ovšem příliš nezachutnal , místy i trochu nudil a já si občas připadal jako na houpačce , chvíli nahoře a pak zase dole. Hodně nevyrovnaný a na můj vkus zdlouhavý pokus o letní trhák , který zachraňuje výborná hudba Hanse Zimmera a herecká trojice Hanks - Zurer - McGregor. Ale jako celek určitě stravitelnější , než Šifra. Film: 68% ()

Tirion

Jak je známo, film vychází z knižní předlohy stejnojmeného díla Dana Browna. Mno a pokud tomu tak prostě je, tak je jasné, že scénář a zápletka je jedna velká fraška. V rádoby napínavé story, tak občas (asi ne tím, že to filmaři chtěli) přichází spoustu komediálních prvků, které vás rozesmějí svou naprostou drzostí a stupiditou. A občas si řeknete: "To už si ze mě snad dělaj srandu!?" Nedělaj, bohužel... Ale to je zkrátka Dan Brown, jak jsme se již přesvědčili v předcházející Šifře mistra Leonarda. Herecké výkony ale oproti tomu nejsou špatné, bohužel postavy asi lepší charakter než v knize mít nemohou a ani scénáristé z toho víc pro herce nevytřískali, natož pak režisér. Film je zajímavý hlavně svými lokacemi (které jsou vesměs studiové) a svou abych tak řekl langdonovsko-symbolisticko-misteriozní atmosférou. Každopádně Chuck Norris i Macgyver by se měli bát o svou pozici, protože Robert Langdon ví a zmákne věci během zlomku vteřiny. ;-) Shrnuto: přišel jsem, neusnul jsem, zasmál jsem se a přežil jsem. To jsou poctivé tři hvězdy. ()

Makky

Anjeli a démoni ma nestrhli a nedokázali natoľko upútať a uchvátiť ako Da Vinciho kód, bohužiaľ. Postráda hlavne v hereckých vodách, kde charizma a um niektorých hercov z Da Vinciho kódu sa absolútne nevyrovná hercom z Anjelov a démonov. S výnimkou Ewana McGregora, ktorý tradične nesklamal. Nesklamal ani Hans Zimmer, ale tentoraz nemal až taký obrovský podiel na celkovom zážitku. Celý priebeh filmu nie je ohromujúco pútavý, ale kontroverzná téma, strhujúce momenty a vyvrcholenie celej zápletky všetko zachraňujú. ()

SarumanKo

To, čo je v knižnej podobne opovrhnutiahodný bestsellerový brak, je vo filme opovrhnutiahodný béčkový brak. V oboch prípadoch ale môže aspoň trochu zabaviť a vyplniť prázdne chvíle nejakého nudného dňa. Knihu som nečítal, ale zvraty predsa predvídal - bod dolu za scenár. Hanksa zbožňujem (bod nahor, ale Tom očividne starne a začína nudiť), McGregora a Skarsgarda znesiem (tu ma obzvlášť bavili). Je to ale svižné, prekvapivo akčné a na film tematicky balansujúci na tak tenkom vatikánskom ľade i drsné. A samozrejme geniálne po hudobnej stránke. S čistým svedomím priznávam, že bombastický chorálový soundtrack Hansa Zimmera je to najlepšie, čo v súvislosti s týmto filmom vzniklo. Ako celok je film nevyrovnaný, no hlavne ku koncu naberá prudké obrátky a ak mu človek dokáže odpustiť všetky nedostatky, zabaví sa. (60%) ()

gogos

Ron Howard se oproti Šifře polepšil. Solidně gradující film s vynikající hudební stránkou a působivým místem zasazení děje bohužel nenadchne hereckými výkony, slabomyslným dějem a notnou dávkou nepromyšlenosti a naivity. Andělé a démoni rozhodně nejsou špatným filmem, ale uvidíme, s čím se nám Howard s Hanksem pochlubí napotřetí. Lepší 3* ()

kaylin

Dan Brown mě nadchnul knihou "Šifra mistra Leonarda", protože to bylo nové, propracované, promyšlené. Film mě nenadchnul. Kniha "Andělé a démoni" má naprosto stejný koncept jako "Šifra", jen je trochu starší. Slavný se Brown stal až díky kontroverzi "Šifry", což "Anděle a démony" posouvá až na druhé místo. Z hlediska filmového je to celkem jedno, protože oba filmy jsou podobně patetické, podobně zběsile dobrodružné a rádoby velké. Pro mě není ani jeden něco, co bych si potřeboval opakovat víckrát. ()

slunicko2

Nehorázné. 1)  Atraktivní prostředí pravděpodobně zaručuje do jisté míry divácký úspěch._____ 2)  Mám pocit, že autoři se zhlédli ve Smrtonosných pastích a rozhodli se jejich čistě zábavné a komerční určení využít v odlišném prostředí. Ovšem, když dva dělají totéž, není to totéž. ()

Kreeki

No ano, Vatikán má kněze, co umí pilotovat vrtulník, CERN má fyziky, kteří umí latinsky. Takhle renezančně všestranní lidé na správných místech, konečně mám klid, svět je v bezpečí. A ani kdyby tomu tak nebylo, ještě že někteří záporáci jsou na tomhle světě k pláči. Bůh jim žehnej. ()

suicide

Přiznávám, že od Andělů a démonů jsem dopředu měl tak malá očekávání, že mě film mohl už jenom nenadále překvapit, což se v jistém směru stalo, ve druhém mě ovšem zase docela zklamal. Kupodivu se film nesnažil být příliš "mysteriózní" a urážlivý, na druhou stranu od kriminálního thrilleru bych čekali jinou akci, než nám hrdinové předváděli. Pod akcí (nebo i pod inteligetním thrillerem) si nepředstavuju dlouhé povídání a pak pár minutový pohyb mezi kardinály. Hrdinové se skutečně pohybují jakýmsi Brownovým pohybem - autor měl nejspíš ve škole rád fyziku. K závěru se asi nemá cenu moc se vyjadřovat, protože za něj může opět autor (nelogičnost na nelogičnost po celý děj korunovaný závěrem), ale přesto být filmařem, tak zkrátím film a skončím tou velkolepou scénou - někdy tou dobou jsem začal i přemýšlet o slabších třech hvězdičkách, ale potom jsem spíš uvažoval o jedné... ()

Mikita

Nemohu tomu sama uvěřit. Oproti Šifře nastal zlom k lepšímu. A to jsem film dopředu odsuzovala. Takže pro mě docela milé překvapení. Nakonec scénárista pochopil, že scénář nemusí být doslovný přepis knihy a podal příběh velmi stravitelně - vyškrtal přepálené scény (no, i když ta scéna v archivu ...) a já se místy i bavila. I civilnější podání postavy Roberta Langdona mi vyhovovalo. Nebyl to již akční hrdina pod slupkou profesora, ale normální profesůrek s odvahou a pudem sebezáchovy. A ta hudba, paráda, člověk už pomalu ani nemusí čekat na titulky a pozná taktovku Hanse Zimmera. Škoda jen, že režisér neměl pro tuto geniální hudbu dost citu. Svižná hudba, máme 4 minuty na záchranu biskupa, hudba zrychluje, buduje atmosféru a co vidíme? Rozvláčný pohled na Vatikán, sochy andělů, lidi, pohledy shora na utahaný šrumec. Jasně, proč spěchat! Školácká chyba, která mě rozčilovala celý film. Hudba nekorespondovala s obrazem a to na velké obrazovce s kvalitním zvukem dost ruší. Postava Ewana McGregora byla výborná, Tom Hanks konečně nevadil a do role i sedl, Ayelet Zurer moc nezacláněla a přesto byla milá. Škoda jen, že Stellan Skarsgård nedostal o scénu navíc. Pár vět by mohli mít i biskupové, divák by je neměl za anonymní postavy a bál by se o konkrétní osoby, což by jistě zvýšilo napětí. 3 hvězdičky jsou hlavně proto, že je adaptace povedenější než první díl, přesto žádný zázrak. 65% je tak odpovídající. ()

Maq

Vrcholným dílem v žánru dět(in)ských detektivek bezpečně zůstává Foglarova Záhada hlavolamu, a já si dovolím zde vyjádřit přání, aby ji zfilmovali stejní tvůrci se stejným rozpočtem. ()

Desperado

Klasická hollywoodska šablona: lacný, konšpiračný, lež pútavý svetový bestseler s ľahko fantazmagorickým dejom, obsadenie veľkého mena do hlavnej úlohy, prizvanie nejakých charizmatických filmových hviezd menšej žiarivosti či niekoľko charakterových hercov, renomovaný režisér, prepálený rozpočet...A funguje to? Z divackého hľadiska ano, z umeleckého či aspoň filmárskeho sotva. Atmosféra vytváraná len na základe eyecandy záberov či monumentálnej Zimmerovej hudby jednoducho nedokáže prekryť jednoduchosť schematického scenára či nezáživnosť hereckých predstaviteľov (s výnimkou Mueller-Stahla či Lie Kaasa). Plochosť postáv je daná už z Brownovho nezaujímavého románu a nič s tým neurobia ani nudiaci sa herci či profesionálna remeselnosť Howarda. A nebyť zmieňovanej sugestívnej hudby, nezostalo by ani to málo, len stopy po tematicky lákavej, no hlboko nevyužitej detektívke. Božská kravina! ()

MATADOR

Dr. Robert Langdon se vrací. A pokud si někdo myslí, že je na tom o poznání hůře nebo lépe, plete se. Andělé a démoni nejsou sice pravoslavným pokračováním svého dost možná známějšího předchůdce. Přesto se jedná o podobou záležitost. Andělé a démoni opět zacházejí někam dál, někam, kam se odváží málokdo. Andělé a démoni jsou opět plni řečí o historii, která málokomu co říká. A tak se stává to co u Šifry mistra Leonarda a to, že je děj sice zajímavý, přesto v mnohých ohledech nepochopený, což se mi zdá chytré a hloupé zároveň. Andělé a démoni mají podobný problém jako předchůdce, jsou zdlouhaví, nudní, nezábavní, ale přeci jen se nějaká jiskřička najde, která z Andělů a démonů dělá zajimavý film, podobně jako Šifra mistra Leonarda. Neponaučitelné pokračování, které však stále dokáže nabídnout něco zajímavého. ()

swed

Špatný vtip odvyprávěný se smrtelně vážnou tváří. Hanksova návštěva u kadeřníka byla zbytečná. 3/10 ()

Hadža

Predevsim asi nejvetsi chybou bylo shlednout tento film ihned po precteni knihy.Jak se v Sifre snazili drzet co nejvice predlohy,tak zde, bohuzel to nejnapinavejsi osekali a celkem dosti tim zasahli do deje.Vytvorili tim celkem plytky a ne moc originalni krimi film. ()

katuska138

A mně se to líbilo. Mnohem lepší než Šifra. Mělo to tempo, nádherné památky, místy mrazivou atmosféru a mnohem lepší závěr než je v knížce. ()

Thomassi

Mnohem lepší, než Šifra mistra Leonarda. Po všech ohledech. Jsem člověk, kterému se tématika thrilleru z prostředí náboženského světa velmi líbí. Šifru jsem si užil, ale to, co pro mě připravil Ron Howard v podobě Andělů a démonů, je neuvěřitelné. Knihu jsem nečetl, přesto se mi film líbil jak příběhově, tak co se týče napětí. Má to přes dvě hodiny, ale celé ty dvě hodiny si drží takové tempo, že nelíbit se to prostě nejde. Přejíždění od jednoho monumentu ke druhému s takovým adrenalinovým tempem doprovázené našlapanou hudbou Hanse Zimmera a skvělou kamerou, naprostý zážitek. A když už si člověk řekne, že to vše dobře dopadlo, příjde další dvacetiminutovka, ve které se vše převrátí naruby a je vše zase jinak. Po herecké stránce také výborné. Tom Hanks, Stellan Skarsgard a Ewan McGregor jsou jen špička skvělých výkonů. Ještě se vrátím k hudbě, protože ta má také velký podíl na skvělém zážitku. A když se to všechno sečte, dostanu s Andělů jeden z nejlepších filmů v této problematice. Ani nevíte, jak moc se těším na Ztracený symbol, pokud se ho tedy někdy dočkáme. ()

PogoJoe

Protože jsem film viděl krátce po přečtení knihy, jsem hluboce nespokojen změnami ve filmu. Několik zajímavých pasáží či aspektů knihy, které by dle mě ve filmu vypadaly fajn a dávaly smysl (třeba únos a záchrana Vittorie či postava ředitele CERNU), byly zcela ignorovány. Je to škoda, protože herci i audiovizuální zpracování jsou kvalitní. ()

Koho čeká Inferno s Langdonem?

Koho čeká Inferno s Langdonem?

19.02.2015

Toma Hankse čeká Inferno

Toma Hankse čeká Inferno

27.08.2014

Symbol je ztracený, ale našel režiséra

Symbol je ztracený, ale našel režiséra

22.10.2011

James T. Kirk nebo Ethan Hunt?

James T. Kirk nebo Ethan Hunt?

12.06.2009

Zdá se, že čtvrtá mise je docela „possible“. Dokonce za účasti Cruise a Abramse. Mission: Impossible 3 se jim povedla a přestože nesplnila komerční očekávání, těch 400 milionů dolarů na celosvětových… (více)