Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Cynický lakomec Ebenezer Scrooge vidí jen peníze, pohrdá lidmi a nesnáší Vánoce. Na Štědrý den vyhodí ode dveří koledníky se sbírkou na chudé i synovce Freda, který mu přišel popřát. Té noci mu však duch bývalého, stejně lakotného společníka oznámí, že ho navštíví duch Vánoc minulých, duch Vánoc současných a duch Vánoc budoucích. Díky nim má stařec možnost nahlédnout do svého šťastného dětství, spatřit prázdnotu současného života i svůj osamělý konec. Dostane také možnost nahlédnout do života Fredovy rodiny a rodiny chudého, přesto věrného zaměstnance Boba. Díky tomu pochopí skutečného ducha Vánoc a dostane šanci k nápravě. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (28)

tahit 

všechny recenze uživatele

Období vánoc a nového roku je doba, kdy mám chuť podívat se na starší vánoční filmy. Tak tohle nemělo chybu. Fantastický zážitek, který člověka vrhne do starých časů viktoriánské Anglie. Večer u toho krásně plynul. Zážitek odezněl, ale teď se usmívám. Přesně jak jsem čekal, poutavý, přímočarý, sváteční, lehce ponurý. Co taky v adventu jiného? ()

corpsy 

všechny recenze uživatele

Z tejto verzie vôbec nedýcha TV duch a vedel by som si ho predstaviť v riadnych kinách. Problém je skôr v tom dejovom prednese. Nečítal som Dickensovu predlohu, zato som videl spústu adaptácií tejto knihy. A v tomto prípade sa mi zdá Scrooge ešte viac komplikovanejší a neoblomnejší, ako v iných filmoch. A preto jeho zmena zo sekundy na sekundu, mi pripadá veľmi pritiahnutá za vlasy. Vianočná Koleda v jednej zo svojich slabších filmových chvíľkach. ()

Reklama

sud 

všechny recenze uživatele

Asi nejlepší zfilmování Vánoční koledy. Civilní, prosté okázalých triků, přesto neskutečně atmosférické, lehce hororové, místy kruté a do morku kostí Dickensovské. George C. Scott je tím pravým pro roli Ebenezera Scrooge, přičemž i ostatní party jsou obsazeny herci, kteří na své ploše dokážou předvést maximum (za všechny můj oblíbený David Warner). Zemeckisova verze s Jimem Carreym má rovněž svoje kvality, ale tahle verze ji navzdory televizní výpravě a díky absenci Disneyovských orgií překonává. 95%. ()

filmmovier 

všechny recenze uživatele

Ze všech hraných verzí Vánoční koledy, které jsem dosud viděl, je tahle verze nejlepší. A nejen to - ona je nejlepší vůbec. George C. Scott je absolutní castingová trefa, nejen, že je skvostný herec, ale taky má na Scrooge sakra že ksicht. Obsazení celkové je ovšem výborné - ať už je to můj oblíbenec David Warner či Angela Pleasance, ale i další. Také dobová atmosféra vánočního Londýna je zobrazená naprosto perfektně a diváka vtáhne. Celkové zpracování příběhu pak absolutně nemá konkurenci - je emotivní a v závěrečné třetině i překvapivě temná až děsivá. Zpracování ducha Vánoc budoucích nikdo nebylo mrazivější. Závěr pak naprosto dokonale funguje i na diváka, takhle skvěle ho nedokázal podat ani Zemeckis, ani verze s Patrickem Stewartem. Tahle verze je prostě absolutně dokonalá. Kdybych měl doporučit jen jedinou adaptaci Vánoční koledy, od teď to bude právě a jedině tato. Však se podívejte sami. 100 %. Reprízy v dalších letech zaručeny. ()

misterz 

všechny recenze uživatele

Jeden z najkrajších vianočných námetov vôbec. Páčilo sa mi to ešte viac ako animované spracovanie - Vianočná koleda (2009). Užil som si čarokrásny príbeh podľa Dickensovej predlohy, v úžasnej dobovej atmosfére 1. pol. 19. st., s perfektnými kostýmami a výbornou výpravou. Jednoducho ide o dokonalé prevedenie podstaty ducha Vianoc na filmové plátno, v tomto smere už nič lepšie neexistuje. Holt, Dickens stvoril nesmrteľné dielko, nádherné, prenádherné a večné a jeho filmová podoba mu robí česť. ()

Galerie (14)

Reklama

Reklama