Reklama

Reklama

Captain America: První Avenger

  • USA Captain America: The First Avenger (více)
Trailer 3

Steve Rogers je idealistický mladík, který touží vstoupit do armády a pomoci Americe porazit nacisty. Nemá však nejmenší šanci, je neduživý a odvodové komise po celé zemi ho odmítají. Při jednom z pokusů si jeho vytrvalosti a zarputilosti všimne doktor Abraham Erskine a nabídne mu účast v tajném vojenském experimentu, jehož cílem je vytvořit pro Ameriku skupinu supervojáků. Ze Steva se tak stane dokonalá lidská bytost. Na boj s nacisty přesto nedojde. Objeví se mnohem větší a nebezpečnější nepřítel, tajná organizace Hydra, vedená všehoschopným gaunerem Johannem Schmidtem, který má svůj vlastní plán na ovládnutí světa. Jeho součástí má být i tajná formule doktora Erskina na výrobu supervojáků. Steve dostane štít, který se stane jeho poznávacím znamením, a se skupinou vojáků, které zachránil ze zajetí, začne likvidovat základny Hydry. Přinese mu tato mise nesmrtelnost, nebo smrt? (TV Nova)

(více)

Videa (29)

Trailer 3

Recenze (1 709)

Spooner 

všechny recenze uživatele

No jo, Marvel prostě ví, jak si svoje hrdiny řádně představit. Každej z nich má jinej charakter a jinej filmovej styl a Kápo Amerika v tomhle trendu pokračuje a přináší pěkně oldschoolovou, skoro až "indiana joneskou" akci a feeling. Celý je to navíc plný hlášek, sympatickejch herců ( Chris Evans ještě nikdy nebyl víc cool) a překvapivě i dobré romantické linie. Škoda, že v půlce se najde pár hluchých míst a tempo trošku drhne, ale i tak se jedná o další výborný přírustek do Marveláckého univerza. ()

Skejpr 

všechny recenze uživatele

Zcela přiznané futu-retro v první polovině a za vlasy přitažená naivní šílenost v té druhé, která potěší bondovským feelingem, skvělou reflexí popkultury tehdejší doby (Kapitán Amerika se stává maskotem Ameriky, prodává dluhopisy a stane se hrdinou filmů a komiksů) a solidním vizuálem. Dojem trochu kazí triky a s blížícím se finále stále gradující ztráta elegance, film končí jako Liga Výjimečných. I tu jsem se ale časem naučil mít rád, takže je možné, že na podruhé přistoupím ještě více na hru, kterou se mnou tvůrci hrají. Evans je skvělý. Tommy Lee Jones hlasí. Weaving vydělává. Johnston mě svým filmem opět dokázal pobavit i zaujmout. Český dabing je nejenom největší průser za posledních několik let, ale především totální výsměch. "Ofladneme selý schvet"? Jako sorry... ? ()

Reklama

Bluntman 

všechny recenze uživatele

Jasně, jde o zdařilou pastiš (tj. stylovou nápodobu, která se snaží překonat své předobrazy, aniž by se jim vysmívala). Mám ale za to, že každý, kdo je obeznámen s americkou dobovou produkcí prostřednictvím primárních (filmů samotných) či sekundárních zdrojů (textů o nich), se při sledování bude cítit jako hlavní hrdina na konci. Řada věcí mu bude povědomých a ocení precizní retro stylizaci a charakteristické znaky produkce první poloviny 40. let, ale přesto rozpozná, že jde o ne zcela důslednou faleš, kterou již předtím jednou - a lépe - viděl. Prvnímu Avengerovi totiž chybí potěcha z uchopení neomezených možností brakového universa, která by se jako v případě Indiana Jonese přenášela i na diváka, protože vyprávění je bezešvé a scény jsou inscenovány s důrazem na "pravidla" zesílené kontinuity spíš než z radosti odkazování se na jiné mediální texty. Některými vyzdvihované zakončení marveláckých filmů, které popírá klasické narativní postupy v podobě úspěšného uzavření obou linií akce (pracovní a osobní) a navracení se ke statutu quo, není ničím výjimečným. (Navíc nezavršena není jenom linie čítající romanci, ale i ta pracovní v podobě poražení záporáka a zajištění záchrany světa, jelikož antagonisté v posledních "marvelovkách" zůstávají naživu v jiné podobě/jinde.) Je nutné si totiž uvědomit, že nejde o stand-alone počiny, ale o plánované představení hrdinů, jejichž příběhy se dočkají rozuzlení v chystané týmovce, a tak je takový konec pro podobné filmy typický. I přes všechny výtky - jde spíše o teaser než regulérní počin - je nutné ale zopakovat, že jde o zdařilou - a alespoň v první polovině nebývale sebereflexivní, metodu dobové propagandy sarkasticky reflektující - pastiš. ()

Nathalie 

všechny recenze uživatele

Good guys finish last? Not always. This one comes first. Drazdive vnadidlo na Avengers? Nejen to. Kapitan Amerika, alias Indiana Jones zahaleny do pruhu a hvezd, je v propagandistickych i valecnych sluzbach strycka Sama rozmarnou i reflexivni postavou. Tu stouchnuti do Indyho, tu odkaz na dalsi marvelovske postavy, tu historicke reminiscence a spionska klise, jinde zase sebeironie, kterou film pouziva jako ochranny stit. Budoucnost pry nepatri narodum, ale tenhle obycejny hrdina je ukazkovym artiklem americkeho imperia a vlasteneckych casu, kdy se pro blaho naroda vydaly miliony vojinu z Brooklynu na smrt. A dnes? Era americke supervelmoci pomalu konci, ale prave proto je filmovy Kapitan Amerika prilehavym nahrobnim kamenem. Na hrbitove, kde je presne v marvelacke tradici neobycejna sranda. 75% ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Captain America je popkorn jako blázen, to se mu prostě vyčíst nedá. To, co se mu vyčíst dá, už jsou jednotlivé scény, které naznačují samotnou akci, nebo scény, které by se za samotnou akci mohli považovat. Chvílemi to totiž vypadá jak kdyby tam lítal čínský válečník shaolin, co tvrdě v sedmdesátých létech cvičil kung-fu, aby se v tamních osmdesátkách mohl ukázat s tím, jak dobře ve filmech umí lítat. Nemůžu tak ale říct, že by akce byla úplně špatná, ale byla prostě divná. Digitální a v tomhle ohledu dost zvláštní. Pořád se ale jednalo o komiks a já to tak musím chápat. Musím tedy respektovat i fakt, že předloha vojela druhou světovou válku a přimíchala například lejzrový pistole, což je ještě pořád to nejmenší zlo, co se v tomhle filmu objevilo. Zábava v plném proudu, a pokud to od filmu neočekáváte, tak se do něj ani nepouštějte. ()

Galerie (237)

Zajímavosti (208)

  • Ve scéně, kdy Steve (Chris Evans) a Bucky (Sebastian Stan) jdou na Expo, si můžeme všimnout Unisphere, sférického znázornění Země z nerezové oceli. Scéna se odehrává v roce 1943, ale Unisphere byla postavena až v roce 1964. (Kubaaa97)
  • Norský Tønsberg je vyobrazen obklopen několika vysokými horami, ve skutečnosti se ale jedná o pobřežní město v poměrně rovinaté oblasti. (Kubaaa97)
  • Dvojníkem Chrise Evanse (Captain America) pro některé scény byl britský olympijský desetibojař Daniel Awde. (Kubaaa97)

Související novinky

Harrison Ford je nový generál Ross

Harrison Ford je nový generál Ross

15.10.2022

MCU se po premiéře snímku Black Panther: Wakanda nechť žije a s nástupem nového roku překlopí do páté fáze, spolu s tím nás pak čeká pochopitelně hromada nových filmů, seriálů, a samozřejmě i postav.… (více)

Čtvrtý Captain America našel režiséra

Čtvrtý Captain America našel režiséra

09.07.2022

Před dvěma dny vstoupilo do kin po celém světě nejnovětší akční dobrodružství od studia Marvel pod názvem Thor: Láska jako hrom režiséra Taiky Waititiho a zatímco nový snímek o hrdinovi z Asgardu… (více)

Třetí Deadpool zůstane sprostý

Třetí Deadpool zůstane sprostý

05.06.2022

Scenáristé Rhett Reese a Paul Wernick (Deadpool, 6 Underground, Zombieland) se čerstvě vyjádřili na téma třetího Deadpoola, který poprvé vznikne pod hlavičkou studia Disney, a dvojice nyní chtěla… (více)

Čtvrtý Kapitán Amerika potvrzen

Čtvrtý Kapitán Amerika potvrzen

18.08.2021

Čtvrtý díl filmové série Kapitán Amerika od studia Marvel má oficiálně zelenou. Hlavní roli nového Kapitána pak ztvární Anthony Mackie, jenž přebral štít i roli po Steveu Rogersovi v seriálu Falcon… (více)

Reklama

Reklama