Captain America: První Avenger

• USA Captain America: The First Avenger (více)

Steve Rogers je idealistický mladík, který touží vstoupit do armády a pomoci Americe porazit nacisty. Nemá však nejmenší šanci, je neduživý a odvodové komise po celé zemi ho odmítají. Při jednom z pokusů si jeho vytrvalosti a zarputilosti všimne doktor Abraham Erskine a nabídne mu účast v tajném vojenském experimentu, jehož cílem je vytvořit pro Ameriku skupinu supervojáků. Ze Steva se tak stane dokonalá lidská bytost. Na boj s nacisty přesto nedojde. Objeví se mnohem větší a nebezpečnější nepřítel, tajná organizace Hydra, vedená všehoschopným gaunerem Johannem Schmidtem, který má svůj vlastní plán na ovládnutí světa. Jeho součástí má být i tajná formule doktora Erskina na výrobu supervojáků. Steve dostane štít, který se stane jeho poznávacím znamením, a se skupinou vojáků, které zachránil ze zajetí, začne likvidovat základny Hydry. Přinese mu tato mise nesmrtelnost, nebo smrt? (TV Nova)

Torision

"Heil Hydra!" Moc dobrá marvelovka s minimem hluchejch míst. Líbily se mi v podstatě všechny pasáže a možná vůbec nejvíc ta první, ještě před přeměnou v Kapitána Ameriku. Je tam vidět, že je Steven Rogers normální hubenej kluk, kterej sice dostává často přes hubu, ale je to skutečněj dobrák. Pecka byla i když dělal cvičenou opičku jako hlavní tvář propagandy a dost mě bavily i akční scény, který jsou tu docela různorodý (od standardního mlácení nácků až po bitku na stíhačce). Navíc to má perfektní stylizaci a vtipný dvouvteřinovvý cameo Stana Lee. Spokojenost. ()

PauloZ

Na kapitána ameriku jsem se moc těšil. V některých ohledech se jedná o menší zklamání, hlavně první hodinka je, až na pár dobrých míst, taková nijaká. Bez většího adrenalinu a rozjezdu, který by vyloženě vytrhl. Možná se tvůrci mohli také úplně vyvarovat těm občasným dětinským situacím, kdy jde všechno až moc snadno a Kap. to má jako na stříbrném podnosu a neutrpí ani škrábnutí. To je ale ohledně kritiky vše. Zbytek je jedna velká vizuální lahůdka. Druhá polovina filmu i mnohem lépe stavý děj a posouvá situci nenásilně kupředu, zaroveň se přitvrzuje akce, výbuchy, kulky a končí to přímo vinikajícím koncem (tohle je pro mě nejlepší zakončení ze všech letošních komixovek), který jasně odkazuje na budoucí Avengers. Navíc Chris je sympaťák jako blázen, jeho kostým je MOC dobře realizovaný a Hugo jako záporak skvělý. Jen je pravda, že mohl mít méně gumově vypadající masku. Takže moje hodnocení určitě 4*. Na 5* by to muselo být drsnější i realističtější. ()

Kryton

Kapitán Amerika se povedl. Pro mě další z řady MARVEL komiksů, který se v poslední době natočil a povedl (IRON MAN, THOR). V začátku jsem však nevěřil, že by Chris Evans zvládl uhrát hrdinu. Postupem času se mi v této roli zamlouval. K tomu přidám, že obsazení dalších rolí se povedlo a hlavně Red Skull v démonickém podáni Hugo Weavinga se povedl. Už se těším na Avengers a chci dalšího kapitána! ()

ledzepfan

Dokonalou první půlku vystřídala trochu rozpačitá, zvláštně zkratkovitá a negradující akční část, díky které se z Captaina Americy(bohužel) stává jen velmi kvalitní nadprůměr...Nenudil jsem se ale ani nepadnul na prdel. ()

draggo

Zatím nejslabší komiksová adaptace, kterou jsem měl tu smůlu vidět. Už téma samotné předlohy zavánělo průšvihem, ale přesto tu byla malá naděje na dobrý film, čemuž jsem se po dobrých hodnoceních snažil i uvěřit. Bohužel, chyba lávky. Tvůrcům absolutně scházel jakýkoli nadhled, který by byl zrovna tady sakra potřebný. Místo toho berou celou tu šarádu smrtelně vážně a servírují divákovi jednu trapnější scénu než druhou. Opravdu mě stálo mnoho sebeovládání, abych to po příšerně proamerickém propagandistickém úvodu o vychrtlině, která se chce mermomocí dostat do americké armády nevypnul. Škoda, možná by mě to uchránilo od další degradace mozkových buněk v podobě série ještě daleko horší hromady lejn, která se na mě valila. Jedno mizerně uchopené klišé za druhým, spousta rádobyefektní, ale ve výsledku nezáživné akce, nadějný záporák v podobě Huga Weavinga se zbytečně rychle ukáže v podobě Red Skulla a ztratí tak veškeré charisma a výjimečnost. Chris Evans se sice snaží, ale jeho postava je tak nepopsatelně příšerná, že ani jemu nemůžu přičíst kredit. Jediná pluska dám za celkem nečekaný závěr a důležité dějové propojení se skvělými Avengers. /20% a 1*/ ()

Adasin

Nechápu, proč je tohle sympatické sci-fi retro v modrých číslech. Co se týče příběhu a postav je o dost zajímavější než Thor, Neuvěřitelný Hulk nebo Ant-Man. Po Iron Manovi a Doctoru Strangeovi třetí nejlepší marvelovský origin. 8/10 ()

baribal

Trailery byly pěkně našlapané a i když bylo podle nich jasné, že z toho nevznikne komiksový superfilm, tak jsem se na film těšil jako na svěží akci. Bohužel se mi dostalo přesně opačného. Krásné retro americké prostředí čtyřicátých let mě opravdu dostalo, hláškující Tommy Lee Jones také a mírná dávka ironie v první půl hodině také. Ale od okamžiku zrození Kpt. Ameriky se film najednou zabrzdí a vypadá to, že režisér neví kudy kam. Minimum prostoru pro Huga Weavinga je velká chyba, jeho postava plochá jak žehlící prkno je jedna z největších ztrát. Pro komiksové znalce, je jeho konec ničím překvapivým, pro mě ale naprostý fiaskem. Co je ale hlavní nedostatek, to je příběh. Místy akce, místy ironie, místy romantika a místy nuda.. opravuji, nuda je když je akce, ironie i romantika. Ve filmu se pořádně nic neděje a režisér nebuduje atmosféru jako je to například u Temného Rytíře. Red Skull bojuje proto Kapitánovi Americe stejně jako proti komukoli jinému, žádná nemésis. Žádný zázrak se nekonal a je to velká škoda, protože samotná forma je zvolená velmi, velmi dobře. Moje hodnocení nereflektuje špatnost filmu, spíš moje zklamání z promarněných šancí. ()

maddy

Po Hulkovi, Iron Manovi a Thorovi sa svojho celovečeráku dočkal aj Captain America a stal sa tak posledným premostením k Avengers. Úprimne a bez nátlaku priznám, že Kapitána Ameriku som vnímal ako symbol amerického vlastenectva, pýchy, patriotizmu, ideálov a jeho prevedenie na plátno som si nevedel predstaviť a bolo určite výzvou aj pre samotných tvorcov pokiaľ chceli zabodovať aj u mimo-amerického publika . Nakoniec som ani netušil, že mi prichystá jedno z najväčších tohtoročných prekvapení. Chris Evans bol do hlavnej úlohy tou správnou voľbou, po značne nesympatickom prevedení superhrdinu vo Fantastic Four, aj on našiel postavu, ktorá mu typologicky sedí. Hugo Weaving pokračuje vo svojom pohľade zloducha ala Matrix. Poteší odviazaný Tommy Lee Jones, ktorý sa konečne od dob Mužov v Čiernom neberie vážne. Vizuál filmu sa zjavne inšpiruje v X-men: First Class - prevažne realistické dobové kulisy sú občas narúšané pestrými farbami (teleporty, magická energia, niektoré kostýmy..), nechýba šmrnc starých bondoviek (naháňačka medzi postaršími autami, vedec s najnovšími technickými vychytávkami a pod.) Ale čo je najhlavnejšia a najpútavejšie, a čo robí Kapitána Ameriku zaujímavého aj pre napr. Európanov, je irónia a skrytý parodický humor, ktorý si robí žarty z celého amerického patriotizmu a vymývania mozgov pomocou zobrazenia ideálov americkej spoločnosti – najlepšie to vystihujú na prvý pohľad nezmyselné scény, ktoré nie sú pre samotný príbeh takmer vôbec potrebné, a tým sú muzikálové propagandistické vystúpenia Kapitána Ameriku. Je im dokonca venovaných dobrých 20 minút stopáže. V určitých smeroch sa snímok pohybuje aj na tenkom ľade, čo by som v „mainstreamovej“ tvorbe teda nečakal ani zďaleka – bez zbytočných rečí rieši prítomnosť Hitlera, nechýba (snáď nie je potrebné nikomu vysvetľovať čím inšpirovaný) pozdrav typu: Heil Hydra! Zasadenie vymyslených postáv do reálnych udalosti taktiež evokuje posledných (resp. „prvých“) X-menov. Dialogy majú správny šmrnc, sú podané s dávkou humoru a neraz sa stane, že bavia viac ako samotná akcia. Nechýba niekoľko podzápletok – najvýraznejšia je tá romantická, dokonca vyšla v spojitosti so záverom snímku na jednotku a mala ten správny emocionálny dopad. Joe Johnston bol sprvu obávaná voľba, vzhľadom na „pestrosť“ jeho snímkou (od rodinného Jumanji, cez akčnejší a hlúpejší Jurský Park 3 až po naivný romanticko-hororový pokus Vlkolak). Jeho réžia ale pôsobí viac ako zručne, vie ako uchytiť danú látku a vystavať ju po každej stránke. Nechýba povinný zoznamovací úvod, prerod na superhrdinu, jeho následné využívanie, až prechod k záverečnej akcii. Tej tu nie je možno toľko, ako by poniektorí diváci čakali, ale je natočená veľmi zručne. Takmer pripomína štýl 90. rokoch osviežený o efekty z 21. storočia. Nič nekazí ultra-rýchly strih, spomalené zábery sú využívané v rozumnej miere, nepreháňa sa v superhrdinských schopnostiach. Niekedy je však akcia až priveľmi skratovitá a pomalšie hnanie deja dopredu by nebolo vôbec na škodu. Pôsobí to miestami ako päsť na oko, keďže rozjazd je pomalší a zaberie vyše 70 minút a jeho následné zrýchlenie v 3/4 snímku ponúka 10 prestreliek v 10. rôznych lokalitách za jednu minútu. Čo občas zamrzí, pretože v takejto príjemnej atmosfére akú film vytvoril by som vydržal aj počas 3 hodinovej stopáže a nenudil sa. Suma sumárum: jedna z najlepších tohtoročných popcornových zábaviek, ktorá však ponúka aj „niečo“ viac a Marvel, zo začiatku kontroverzného Kapitána Ameriku, vytvoril jedného z ich najsympatickejších superhrdinov. Určite to nie je dokonalý film a ani sa netvári, že by chcel súperiť z najkvalitnejšími snímkami tejto doby, ale za to je nadmieru zábavný a to v ňom ide, o nič viac. A povedzme si pravdu, v dnešnej dobe niekedy niet nad zábavu, ktorá neurazí a po jej skončení ostane príjemný pocit. Je priamočiary ale nie hlúpy, akčný ale nie banálny. Film sa na nič nehrá, pohybuje sa šikovne v zabehnutých mantineloch komixových adaptácii, neberie sa zbytočne vážne, ale ani neklesá k trápnosti. Čo sa týka 3D je nevýrazné, a skôr ruší, ale verím, že to bol len marketingový ťah producentov na prilákanie väčšieho množstva divákov. PS: dopozerajte titulky až do konca ;) CELKOVO: 4,5* () (méně) (více)

JimWayne

Captain America skonštruovaný na jednoduchom príbehu bez väčších odbočiek od hlavnej pointy.Chris Evans celkom ujde no čakal som viacej akcie na to že to je legenda medzi komiksovými postavami.Viacej súbojov by asi neuškodilo ale čo už.Bezpochyby ma najviac dostal záver tohto filmu, po ktorom som ostal trošku mimo.70% ()

hous.enka

Místo Hitlera rudej hydrák, za klaďase je tu sexy chlapec zahalený v americké vlajce s všemocným štítem a k tomu jako bonus jakási modrá hmota, která dělá z lidí nadlidi. Z filmu už je dost cítit atmosféra nadcházejícího snímku The Avengers - zejména co se humoru týče, ale například i postava "starýho" Starka. Pokud Kapitána Ameriku budu vnímat jako našeho Péráka, budu nadšená, pokud jako vlasteneckou součást americké pop kultury, budu trochu na rozpacích. U mě je to zejména díky posledním pěti minutám (a následným závěrečným titulkům - mmch s detailem na českou vlajku) lehký nadprůměr. Heil Hydra. ()

zdepapepa

Začalo to moc hezky. Zatím nejlépe z toho, co jsem viděl dosud v Marvel Cinematic Universe. Steve byl na začátku vychytralý jako liška a zároveň statečný jako lev, agentka Carterová byla dominantní jako Lady Dimitrescu z Resident Evil Village. Na konci film otočí o 180 stupňů, ze Steva se stane klasická mlátička (byť hrdinství mu nechybí) a z agentky Carterové pak uvidíme hlavně ženu strachující se právě o Steva. Své momenty film má, ale obvykle jsou vykoupeny něčím jiným, např. že jediná osoba dokázala odrovnat celou experimentální laboratoř, ale během honičky poté byl kvalitní fake-out s dítětem ve vodě. Hydra celkově i místní záporák byli nudně předvídatelní (díky, nebo možná navzdory, zřejmým paralelám s nacisty), na druhou stranu vzhledem ke stáří předlohy je to zcela pochopitelné. Stejně tak je pochopitelná i celková glorifikace války. Nejzajímavější pro mě je asi "třída" kapitána Ameriky - většinou člověk vidí útočné hrdiny (nebo hrdinky) se zbraněmi, občas nějaký ten mág, ale většinou ne mnoho hrdinů třídy obrana nebo podpora. Je tedy fajn vidět Shield Hero (kdo hráli hru Hades, tak také ví), no pun intended co se týče SHIELDu. Teď jen doufat v nějakého hrdinu třídy podpora-léčení a nenechávat to jen na agentech SHIELDu. ()

RasputincZ

Průměrné. Nenapadá mě jiné slovo, které by tento film vystihovalo tak přesně. Upřímně jsem to po zhlédnutí trailerů očekával ještě o stupen horší. Každopádně Johnston jako filmový řemeslník obstál, o hlášky se tu stará postava Tommy Lee Jonese a úhlavní nepřítel v podání Hugo Weavinga by mohl být chvíli i skutečně hrůzostrašný nebýt toho, že je polovinu filmu bez obličeje. Škoda, že ho jako respektovaného zápornáka totálně pohřbil dabing. Další velký mínus je konverze do 3D, která je hrozně tmavá (obzvlášt ve scénách s nacisty) a akci, které je ke konci filmu požehnaně, rozhodně neumocnuje. Jako lákadlo na chystané Avengers budiž. ()

Greg

“Do you want to kill Nazis? - I don't want to kill anybody. I don't like bullies; I don't care where they're from.“ Captain America, jak už vypovídá z názvu, je film, který je naprosto přehlcen americkým vlastenectvím. A je to asi taky první film, kde mi to vůbec nevadilo, protože patriotismus k hlavní postavě prostě patří. Vůbec mi nevadila ani více než dvouhodinová stopáž, protože není opravdu čas se dívat na hodinky, děj plyne svižným tempem až do konce. Vyjadřovat se k akci ve filmu je asi zbytečné – je svižná, promyšlená, dobře se v ní orientuje a tak to má být. Akorát zpomalených záběrů mohlo být ve filmu možná trochu víc (ale těch si užijeme dost v novém Shelockovi). Soundtrack taky není vůbec špatný, i když není tak chytlavý jako u některých jiných filmů v tomto žánru. Výjimku tvoří pouze skladba Star Spangled Man, kterou jsem z hlavy nemohl dostat ještě hodně dlouho. Herecké obsazení filmu je v pořádku, akorát Chris Evans mi připadal poměrně nevýrazný do tohoto typu role, čímž ale netvrdím, že hrál špatně. Výborně svou roli hlavního padoucha zvládl Hugo Weaving, i když víc se mi líbil se „svým“ obličejem. Z dalších rolí pak vyzdvihnu Hayley Atwell, která hraje moc dobře a navíc se na ní i dobře dívá, Dominica Coopera v roli staršího Starka (kdo pak asi zdědí jeho firmu?) a Stanley Tucciho. Potěšily mě i dvě malé role pro Richarda Armitage a Amandu Righetti. Captain America je další z řady povedených komiksových adaptací, kterému rádi odpustíte hned několik logických chyb a radši se budete u filmu pořádně bavit. A rada na konec – počkejte si na konec titulků… ()

Alqarin

Někde na půli cesty mezi fraškou a velkolepou podívanou. Přesto se ale podařilo Kapitána Ameriku ukotvit přesně tam, kde jeho působnost leží a to bylo hlavní. Vlastenectví, sentiment, propaganda - v dnešní době směšné ozvěny minulosti, stejně jako samotný Kapitán, což si ale film uvědomuje, a tak kašle na realističnost a spoléhá spíš na dětskou hravost komiksových fandů. A s tou Kapa beru i já - jako origin je prostě vážně fajn a proto trochu přecházám fakt, že filmově je místy totálně mimo. ()

Z0oMb3E odpad!

Haj(ze)l Hydra! Tak s pravdou von! Toto sa mi podarilo dokukať hádam na štvrtý pokus. Toľko nudy sa vo filme tak často nevidí a zakaždým ma dostal do komatózneho stavu. Na tretí pokus o dopozeranie myslím že už za 5 minút. Neviem či som na tento komixový snímok málo gay ale sledovať obtiahnutý rozkrok nejakého Evansa dve hodiny je na mňa trochu moc. Papierová predloha mi nič nehovorí filmová je prepadák. Špicatouší panici môžu mať iný názor. Odmietam napísať k filmu viac pretože spomienky naň som okamžite potlačil. ()

Harrison Ford je nový generál Ross

Harrison Ford je nový generál Ross

15.10.2022

MCU se po premiéře snímku Black Panther: Wakanda nechť žije a s nástupem nového roku překlopí do páté fáze, spolu s tím nás pak čeká pochopitelně hromada nových filmů, seriálů, a samozřejmě i postav.… (více)

Čtvrtý Captain America našel režiséra

Čtvrtý Captain America našel režiséra

09.07.2022

Před dvěma dny vstoupilo do kin po celém světě nejnovětší akční dobrodružství od studia Marvel pod názvem Thor: Láska jako hrom režiséra Taiky Waititiho a zatímco nový snímek o hrdinovi z Asgardu… (více)

Třetí Deadpool zůstane sprostý

Třetí Deadpool zůstane sprostý

05.06.2022

Čtvrtý Kapitán Amerika potvrzen

Čtvrtý Kapitán Amerika potvrzen

18.08.2021

Čtvrtý díl filmové série Kapitán Amerika od studia Marvel má oficiálně zelenou. Hlavní roli nového Kapitána pak ztvární Anthony Mackie, jenž přebral štít i roli po Steveu Rogersovi v seriálu Falcon… (více)