Avatar před námi otevírá neuvěřitelný svět za hranicemi naší fantazie, svět střetu dvou naprosto odlišných civilizací. Nově objevená vzdálená planeta Pandora je mírumilovné místo s obyvatelstvem - Na’vi, žijícím v souladu s divukrásnou vegetací planety. Posádka vyslaná ze Země na své průzkumné misi objeví na Pandoře velmi cenný minerál, který by měl na Zemi nevyčíslitelnou hodnotu. Pobyt na Pandoře je ovšem pro člověka možný teprve po vytvoření jeho genetického dvojníka, hybrida Avataru, který může být ovládán psychikou oddělenou od lidského těla a fyzicky odpovídá původnímu obyvatelstvu Pandory, které má fluorescentní modrou kůži a dosahuje 3m výšky. Na tuto náročnou misi je vybrán mezi jinými také Jake Sully (Sam Worthington), bývalý námořník, který byl při jedné ze svých předešlých misí paralyzován od pasu dolů. A právě šance opět chodit přiměla Jakea, aby se do programu Avatar přihlásil.
Průzkumná mise je vyslána a po přistání na Pandoře je zcela ohromena úžasnou rozmanitostí místní vegetace. Stromy dosahují výšky mrakodrapů a světélkující prales je plný nádherných tvorů, které jste nikdy neviděli, ale také hrozných prehistorických predátorů. To je jen zrnko překvapení, které posádku čeká. I když se zdá, že po počáteční nedůvěře lidí Na’vi se posádce podařilo adaptovat a také získat prostor pro diplomatickou misi, pandořané se rozhodně nehodlají nechat kolonizovat a dojde ke tvrdému střetu. Jake, který se postupně sblížil s místním obyvatelstvem, a především s místní princeznou Neytiri, stojí před rozhodnutím, za koho bojovat ve finální bitvě, která má rozhodnout o osudu a vývoji celého světa. (Bontonfilm)

Diskuze

daEmoNickY

daEmoNickY (hodnocení, recenze)

pakobylka:
"The artist is the creator of beautiful things. To reveal art and conceal the artist is art's aim. The critic is he who can translate into another manner or a new material his impression of beautiful things.
The highest as the lowest form of criticism is a mode of autobiography. Those who find ugly meanings in beautiful things are corrupt without being charming. This is a fault.
Those who find beautiful meanings in beautiful things are the cultivated. For these there is hope. They are the elect to whom beautiful things mean only beauty.
There is no such thing as a moral or an immoral book. Books are well written, or badly written. That is all.
The nineteenth century dislike of realism is the rage of Caliban seeing his own face in a glass. The nineteenth century dislike of romanticism is the rage of Caliban not seeing his own face in a glass. The moral life of man forms part of the subject-matter of the artist, but the morality of art consists in the perfect use of an imperfect medium.
 No artist desires to prove anything. Even things that are true can be proved.
No artist has ethical sympathies. An ethical sympathy in an artist is an unpardonable mannerism of style.
No artist is ever morbid. The artist can express everything. Thought and language are to the artist instruments of an art. Vice and virtue are to the artist materials for an art.
From the point of view of form, the type of all the arts is the art of the musician. From the point of view of feeling, the actor's craft is the type.
All art is at once surface and symbol. Those who go beneath the surface do so at their peril. Those who read the symbol do so at their peril. It is the spectator, and not life, that art really mirrors. Diversity of opinion about a work of art shows that the work is new, complex, and vital.
When critics disagree, the artist is in accord with himself. We can forgive a man for making a useful thing as long as he does not admire it. The only excuse for making a useless thing is that one admires it intensely.
All art is quite useless." -
OSCAR WILDE

TheDarKnig (hodnocení, recenze)

pakobylka: pravda, souhlasim ve vsem, i s tim dechem, protoze nekdy je tu takove dusno, ze neni daleko k zaduseni, o tech neustalych prestrelkach ani nemluve ;-))

pakobylka

pakobylka (hodnocení, recenze)

TheDarKnig: Jednoznačný vítěz je jenom James Cameron, ten už svou bitvu vyhrál, neboť bankrot mu rozhodně nehrozí. Všechno ostatní může být velice nejednoznačné, neboť každý máme svou vlastní pravdu - a jsme odhodláni ji hájit téměř do posledního dechu :-))

TheDarKnig (hodnocení, recenze)

C.Core: ani ne tak soutez, spis slovni prestrelka, vymena nazoru, hadka ci dalsi typy rozprav mezi lidmi.. tyhle veci musi mit taky viteze a porazene.. a na to, ze v internetove debate jsou jen pochybne existence, nikdy nezapomenu ;-))

javak810i

javak810i (hodnocení, recenze)

Avatar.. co o něm říci? Příběh, sic jednodušší a trochu předvídavý, má svoje kouzlo a netají se skrytou naivitou a romantikou. Všechny nedostatky ale smazává úchvatné zpracování vyvedené do toho nejmenšího detailu a spolu se skvělým hudebním doprovodem a 3D zpracováním tvoří monumentální dílo. Avatar je jedním z mála filmů (jediný?), který mě dokázal nejen oslovit, ale rovnou mě chytnul a nepustil. Stopáž mě najednou nezajímala, jen jsem doufal, aby ten sen trval co nejdéle. Po skončení musím konstatovat, že jsem byl pár dní zklamán ze skutečného světa :). A pokud by Cameron předvedl to, co s Terminátorem, prokračování Avatara by mi vůbec nevadilo, ba naopak..Tak co, Jamesi, vezmeš mě zpět na Pandoru?.....95%

Jakkob (hodnocení, recenze)

Tak hlavně že na iMDB si stále drží tu svoji 69. příčku... ;-)

9HK

9HK (hodnocení, recenze)

Avatar stále klesá....nelíbíl se mi(nemám rád tenhle žánr, můj problém)...ale že se stal z něj hit a nejvydělečnější film už mu nikdo neodpáře...5 místo na kterým byl bylo neuvěřitelně nadhodnocený...momentální 121. už je ok..

TheDarKnig (hodnocení, recenze)

fedoo: takze podle toho zakona C.Core prohral debatu.. ale jen on, ne ti ostatni ;-))

Jakkob (hodnocení, recenze)

Kvalitu filmu v dnešní době určuje podle mého několik faktorů - jsou to úspěchy v kinech, výdělek, hodnocení v recenzích a hodnocení diváků... Suma sumárum tohle dát dokupy a máme tady obecný a objektivní hodnocení daného filmu. A ať se to někomu líbí nebo ne, tady všude Avatar boduje, ať už více, nebo méně, ale stále boduje. Čili kdo tvrdí přesnej opak, že je to film na prd atd., má hodně subjektivní názor a ano, mnohem objektivnější a realitě odpovídající tvrzení je to, že film je vydařenej a takřka vynikající. Jistě, někomu to prostě nesedne, ale ten někdo má hold pech a jeho názor je prostě subjektivní, když vše nasvědčuje pravému opaku. Ostatně, ten někdo nemá takřka nic, čím by své tvrzení mohl podepřít - vše nasvědčuje tomu, že jde o super movie...

st.ranger

st.ranger (hodnocení, recenze)

2TheDarKnig: Nikomu nic netlačím, pokud máš ten dojem, tak je špatný.

Dedukce: Pokud můj názor, že film je špatný je subjektivní, objektivní by měl být, že to je perfektní film. Jiné názory?

Lee V

Lee V (hodnocení, recenze)

Třeba to cecek korek napsal schválně aby naštval sváťu rendžra, třeba se začnou hádat mezi sebou. Jsem zvědav na kterou stranu se přidá hanjů. Tady bude ještě legrace.

C.Core

C.Core (hodnocení, recenze)

Teď jsem četl Nazi místo Navi. To jasné že si Kameron s originalitou moc hlavu nelámal. Navi pod heslem jeden národ(Navi), jedna říše (Pandora), jeden vůdce (Jake) sjednocují ostatní kmeny rasy aby se spojili proti jiné rase která jim škodí.

TheDarKnig (hodnocení, recenze)

komunistou se nestanes tim, ze jdes proti vetsine, ale tim, jak nam tu st.ranger neustale zkousi natlacit do hlav, ze to byla sracka.. ale jak je videt, stejne si tu kazdy mele svoje, takze reseni tohoto neresitelneho problemu neexistuje (pokud s nim nekdo prijde, vsechna cest) a proste se budeme muset snaset, a nejspise nekdy jindy u jineho filmu budem na jedne strane barikady

Shakers

Shakers (hodnocení, recenze)

Mozno ze to uz padlo ale neche sa my to citat.Chcem sa spytat st.rangera preco je podla neho tento film tak vysoko 88%.Dik za odpoved.(len nepis jednym slovom ze vizual:)

Hanyou (hodnocení, recenze)

DaliX: Stačilo by, kdybys napsal Mega úspěšný. To tomu nikdo nevezmem, ale ta kvalita už je věcí názoru jednotlivce. Jinak tvoje názory aspoň nějaou tak vedený do extrému.

DaliX (hodnocení, recenze)

T2:S tou Topkou súhlasím, to už nasvedčuje o kvalite daného filmu. Hanyou:Veď to ti nikto neberie, ja som už predtým veľa krát písal, že sa to nemusí páčiť každému ale napriek tomu ide o Mega úspešný a kvalitný film bez ohľadu na to, či sa niekomu zdá jeho story vykradnutý alebo či sa mi nepáćia vizuálne efekty.

T2

T2 (hodnocení, recenze)

postavenie filmu v nejakom rebričku hovori automaticky o tom ze film nestoji za nič, zaujimava myšlienka, potom filmy čo sú pod Top 200 stoja za čo? ten st.ranger by mal ist prednasat niekde do skoly(pomocnej), komik z jeho recami ako hrom, toho musia mat doma fakt radi, si predstavte ked mu nieco doma dobre neupecu a ked potom ake to bolo zle polemizuje v kuse 4mesiace, fakt zlaty chalan

Hanyou (hodnocení, recenze)

Začíná to být opět zajímavé. Takže, když jdu proti většině, tak jsem najednou komunistka. Přitom polovina zdejších příznivců se někdy tvářila, že bych za názor: Avatar je nadhodnocená neoriginální nuda, zasloužila stanout před soudem za velezradu.

Neexistuje žádný faktor, který by určil, že zrovna tento (nebo jiný) film se musí líbit všem, ne? Ani Avatar v sobě nemá nic, co by ho automaticky udělalo dobrým filmem pro každého. Najdou se i tací, kterým se vizuální stránka nelíbí (což jsem třeba já). A žádné další plus navíc tu nevidím.

To TheDarKnigh: Asi tak, sami s nima určo pečou :-D
To DaliX: Bohužel, jsou tu jistá fakta, která prostě vypovídají o povaze daného filmu... Nejsou to vždy na 100% přesně určující fakta, ale o povaze daného filmu vypovídají, ať se to někomu líbí nebo ne! A pokud někdo o filmu jako Avatar tvrdí, že je to děsnej film, nadhodnocenej atd. pak o5 ať se mu to líbí nebo ne, je to subjektivní názor jak něco, zatímco ten co ho chválí a shodne se s fakty, ten ho má prostě objektivní... Tak to prostě je, s tím nikdo nic nenadělá! Tvrdit že já mám ten zprávný názor a vy ten čpatnej když vše mluví proti, to je prostě fail a blbost... !

DaliX (hodnocení, recenze)

Tiež som mal pred časom o tom rozporuplné pocity ale v podstate keď sa to niekomu aj nepáčilo, čo je pochopiteľné, mne sa tiež nepáčili napr. Watchmeni, tak to ešte neznamená, že je to neobjektívny názor. Ani James Cameron sa nemôže zavďaćiť každému.

TheDarKnig (hodnocení, recenze)

a ten vaš nazor je snad objektivni? a jak je videt na hodnoceni, vetsina demokraticky zvolila, ze je to dobrej film, takze o tom komunismu bych pomlcel, protoze pak to mnohem vic sedi na vas

Jakkob (hodnocení, recenze)

Neřikám co je obektivní názor, na to pozor :-P Ovšem poukazuju na zcela neobjektivní názory, to je rozdíl ;-) Komu se to nelíbí, jeho boj...

st.ranger

st.ranger (hodnocení, recenze)

Takže objektivní názor je, že je tohle perfektní film? To znamená, že to je ten správný názor? Jak komunistické.

DaliX (hodnocení, recenze)

Hanyou:Jake a Neytiri:) Jakkob:Ale prečo. Ja beriem aj názor taký, že ten film sa niekomu nepáči a že ho niekto berie za vykradnutý je myslím si, že v tomto ohľade normálne. Preto sa tu dobre diskutuje aj s tými ktorých to nebavilo a nie preto aby sme sa s nimi hádali, ale preto aby sme prijali na to aj nejakú kritiku. Aj keď je v naších očiach povedzme si pravdu, neobstojná.

TheDarKnig (hodnocení, recenze)

s mimozemskou rasou, ktera je ta dobra.. abych to doplnil.. no moc takovych filmů neni

Hanyou (hodnocení, recenze)

TheDarKnig: Spíš bych to viděla na otázku. V kterém jiném filmu se děj odehrával na jiné planetě s mimozemskou rasou, hm?

TheDarKnig (hodnocení, recenze)

nic originalniho? v kterem jinem filmu byla Pandora a NaVi? kdyz uz chceme zabehnout do uplnych detailů, musi se pocitat i tohle. Ale jinak je to zacarovany kruh, vzdyt drtiva vetsina filmů kopiruje svoje starsi sourozence a Cameron byl chytry aspon v tom, ze si nevybral ke kopirovani jen jeden film, ale udelal remix z tech nejlepsich za poslednich 10,15 let. Viva la

Jakkob (hodnocení, recenze)

Tak to je jen marná snaha pár jedinců o dokázání, že Avatar je něco co rozhodně není. Je to rozhodně úspěšnej a velmi vydařenej film. To co se tu někdo snaží namluvit jsou hodně subjektivní a nijak objektivní názory, o tom to celé je... Ale maj smůlu, jejich názory se mají k realitě daleko!

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

07.02.2024

Bude Barbie pokračovat?

Bude Barbie pokračovat?

26.11.2023

Barbie je nejúspěšnějším filmem roku. S výdělky přesahujícími jednu miliardu a 440 milionů jde jasně o nejvýdělečnější snímek letoška, což je fascinující i s přihlédnutím k tomu, že jde o originální… (více)

Disney zase odsouvá své blockbustery

Disney zase odsouvá své blockbustery

14.06.2023

Stávka scenáristů začíná studiím dělat první vrásky. Místo férové gáže pisálkům a zaslouženým procentům ze zisků raději šéfové typu Davida Zaslava (Warner Bros. Discovery) odmítají o požadavcích… (více)

James Cameron začal psát nového Terminátora

James Cameron začal psát nového Terminátora

25.05.2023

Je to pár dní, co legendární herec Arnold Schwarzenegger v rozhovoru o své kariéře prohlásil, že už definitivně seknul s rolí terminátora v sáze slavného režiséra Jamese Camerona (Titanic). Možná si… (více)