Avatar před námi otevírá neuvěřitelný svět za hranicemi naší fantazie, svět střetu dvou naprosto odlišných civilizací. Nově objevená vzdálená planeta Pandora je mírumilovné místo s obyvatelstvem - Na’vi, žijícím v souladu s divukrásnou vegetací planety. Posádka vyslaná ze Země na své průzkumné misi objeví na Pandoře velmi cenný minerál, který by měl na Zemi nevyčíslitelnou hodnotu. Pobyt na Pandoře je ovšem pro člověka možný teprve po vytvoření jeho genetického dvojníka, hybrida Avataru, který může být ovládán psychikou oddělenou od lidského těla a fyzicky odpovídá původnímu obyvatelstvu Pandory, které má fluorescentní modrou kůži a dosahuje 3m výšky. Na tuto náročnou misi je vybrán mezi jinými také Jake Sully (Sam Worthington), bývalý námořník, který byl při jedné ze svých předešlých misí paralyzován od pasu dolů. A právě šance opět chodit přiměla Jakea, aby se do programu Avatar přihlásil.
Průzkumná mise je vyslána a po přistání na Pandoře je zcela ohromena úžasnou rozmanitostí místní vegetace. Stromy dosahují výšky mrakodrapů a světélkující prales je plný nádherných tvorů, které jste nikdy neviděli, ale také hrozných prehistorických predátorů. To je jen zrnko překvapení, které posádku čeká. I když se zdá, že po počáteční nedůvěře lidí Na’vi se posádce podařilo adaptovat a také získat prostor pro diplomatickou misi, pandořané se rozhodně nehodlají nechat kolonizovat a dojde ke tvrdému střetu. Jake, který se postupně sblížil s místním obyvatelstvem, a především s místní princeznou Neytiri, stojí před rozhodnutím, za koho bojovat ve finální bitvě, která má rozhodnout o osudu a vývoji celého světa. (Bontonfilm)

Diskuze

pakobylka

pakobylka (hodnocení, recenze)

merigieren: Nikdo myslím neřekl, že lidé a Na´vi byli ve válce. Já jsem psala, že byli na pokraji války, to znamená, že vztahy mezi nimi se sice zhoršily, ale ještě to nebyl otevřený masový ozbrojený konflikt, což je docela podstatný rozdíl a z filmu to jasně vyplývá. A my lidé si rádi hrajeme na humanitu, i když nemáme zrovna ty nejčestnější úmysly, abychom sami před sebou hezky vypadali, takže tady byla snaha o mírové urovnání neshod a především o přemluvení Na´vi k dobrovolnému přestěhování. Ve filmu je to řečeno taktéž, tak nevím, co je ti na tom divného. Že se představy lidí o nejvhodnějším a nejpřesvědčivějším způsobu neshodovaly s názory a představami Na´vi, je jiná věc. ----- Lidé na Pandoře těžili, na úvodních záběrech při příletu na Pandoru je to vidět, jenomže původní ložisko měli už skoro vytěžené. ----- Co se týká zabití zvířete v rámci výcviku: Pokud by ses ty v rámci praxe na střední dostal do nějaké firmy a opracoval bys na soustruhu nějakou součástku, která by poté splňovala předepsaná kritéria, myslíš, že by ji vyhodili jenom proto, žes ji vyrobil při výuce ? ----- Žádní lesní bůžkové na Pandoře nebyli, Eywa byla skutečná (i když ji Na´vi uctívali podobně jako božstvo), tím pádem není jasné, jestli byl rituál bezpodmínečně nutný k tomu, aby se do ní přemístilo vědomí jakéhokoli živého tvora na Pandoře. Nicméně tvoje technická poznámka o rituálním odesílání všech zabitých je zajímavá a docela zábavná :-) ----- Provedení finální bitvy je věcí názoru, Jake a Na´vi se museli připravit ze dne na den, když se dozvěděli o preventivním úderu, a na nějaké taktizování a vymýšlení strategie neměli prostě čas. Ustoupit nemohli, pokud chtěli zachránit strom, který pro ně znamenal spojení s Eywou. ----- V džungli se obvykle živí tvorové před predátory (tedy i před lidmi - a na Pandoře před Na´vi) skrývají, pokud bys viděl film v kině (a předpokládám, že to tak bude i na originálním DVD), viděl i slyšel bys leccos dalšího. ----- Tím neříkám, že by nebylo od věci, kdyby J. Cameron vytvořil ještě další pandorské živočišné druhy nebo kdyby třeba vymyslel i trochu jiný průběh bitvy. ----- Ale pokud nemáš rád tu hudbu, obraz a ty postavy jsou ti extrémně nesympatické, svůj názor stejně nezměníš a je zbytečné ti ho vyvracet. Někdo si může Avatara zamilovat jenom na základě kinoripu - více nebo méně kvalitního, protože ho ten příběh dostane, a někomu nepomůžou ani 3D brýle, tak už to prostě chodí - a není to jenom problém Avatara, ale prakticky každého filmu, protože žádný není dokonalý a přijatelný pro každého - někdo ho uznává a vidí ho jako kvalitní a někdo zase ne, s tím se nedá nic dělat.

Jakkob

Jakkob (hodnocení, recenze)

No, tak jako tak, AP je někde docela jinde, v jiných mezích než Avatar a to hlavně v rámci kvality a celkového obsahu, poselství atd. Srovnávat je to opravdu hloupost, ale když už, tak AP je skutečně oproti Avatarovi děsněj shit, co si budeme povídat. Ano, někomu se to zdát nemusí, ale tak to prostě je - já si to nevymyslel...

st.ranger

st.ranger (hodnocení, recenze)

2javak810i: Idiot je ten, kdo dokáže něco takového hodnotit jako idiocismus. American Pie mě nijak extra neoslovilo, ale zasmál jsem se. Avaconthas? Vědět, že jdu na takovou slaďoučkou překopírovanou kravinu, beru polštář. A ještě vedle sebe srovnávat takové filmy? Nesmysl. Tvou frázi bych mohl převézt na sebe: Jako promin, ale dat AvataroviPrci Prci Prcičky 5* a Prci Prci Prcičky odpad může dát jen idiot a to mi nikdo nevymluví. Vidí každý tu hloupost této věty?

javak810i (hodnocení, recenze)

Jako promin, ale dat Prci Prci Prcičky 5* a Avatarovi odpad může dát jen idiot a to mi nikdo nevymluví.

merigieren

merigieren (hodnocení, recenze)

:-) No žádná rasa není hloupá a naivní, má svojí logiku, která bývá skoro dokonalá, to můžou říci jen lidi kteří ji nechtějí pochopit, ale když mouchy má, tak je to chyba autora, který ji uměle vytvořil. Moje poslední věta zafungovala: takže java810l o sobě zase prohlašuje že jeho intelekt nestačí ani na dokončení základní školy. Neboť chudáček malý spadl na mou úroveň. :-) když něco tvrdíš tak si to ověřuj: oneclickmoviez.com/ doporučuju 2GB verzi. Ano to je rozdíl mezi filmem který nudí a baví. Je zajímavý, že na hledání mezer v mé argumentaci si se už nezmohl :-) Dělat si srandu z mého avataru ? až nějaký budeš mít, pokud možno neobšlehnutý nebo neporušující autorský zákon, tak se můžem bavit...

Uživatel CrypzzXD smazal svůj příspěvek.

VEVEXXXXX

VEVEXXXXX (hodnocení, recenze)

merigieren: Nic nepřekrucuju. Cca 70% tvých výtek ti bylo vyvráceno. Část zbytku ve filmu vyřčena nebyla a druhá část zbytku byly opravdu nelogičnosti. Pořád nechápeš, že modráci sou hloupější, naivní, zbožná rasa... Jak už to tak bejvá, tak maj jasně daný rituály a hledat v nich stoprocentní logiku je asi tak hloupý, jako to srovnávat s poměrama na tvojí střední škole.

javak810i (hodnocení, recenze)

Mistr se vrátil. No dobře, začneme s tím, kdo to kde sledoval. Já se nemusím omlouvat za to, že jsem Titanic viděl prvně na DVD, u mě to vlastně ani jinak nešlo. Navíc mezi DVD a kinoripem je diametrální rozdíl. Na kinoripy takovýchto filmů se může koukat s prominutím jen idiot (nebo ne, ale pokud podle nich hodnotí tak je to idiot na ntou), ale zbytek lze vyčíst z tvého avataru (pokud si to ty, což tipuju že ano :D). Navíc žádný DVDrip, nebo CAM blížící se jeho kvalitě ještě není tak brzdi. Tebou nepochopené scény necham být, řečeno o tom bylo už hodně, pokud nechápeš, tvoje smůla. A další věci jako nesympatické postavy, hudba atd je pouze subjektivní záležitost a jelikož většina mluví jinak, nemá ani smysl se s tím zabývat. Sečteno, podtrženo. Jdeš si za svým, sice trochu dementním názorem, ale je to tvoje věc, nikdo ti ji nebere. Ovšem příště by to snad mohlo jít bez toho nádechu nadřazenosti. Svůj názor si sdělil a už ho nezměníš, takže můžeš s klidem opustit tuto diskusi. Mimochodem Prci Prci Prcičky 3 za 5* a Avatar ODPAD - no comment :p

merigieren

merigieren (hodnocení, recenze)

VEVEXXXXXX - trošku překrucuješ realitu, nikdy mi tady nikdo nic nevyvrátil, pouze vám došly argumenty, na tvrzení, že to ve filmu sice nebylo, ale každý to pochopí a pak mě to přestalo bavit, měl sem jinou práci, jako třeba teď. Takže jen odvrátím podpásový útok oplývající urážkami a budu se věnovat bohulibé činnosti pěstování stromů na PC :-) javak810i - tvůj problém s titanikem byl v trvrzení, žes ho neviděl v kině, tak jak si ho moh hodnotit aniž bys byl podle svých slov to jisté neoduševnělé stvoření, jakým častuješ ostatní ? Navíc nejsi ani schopný chápat moje slova, když říkám že sem to viděl v camu, kde byla rozmázlá grafika a když sem si pustil DVD kvalitu tak se mi udělalo nevolno. Skutečně sem nedokoukal jen to DVD. Ta závěrečná bitva, to byla jedna z věcí na nichž sme se minule (hodně dávno) dokonce i shodli, že je takticky na úrovni 3 letého dítěte. Skutečně nemám rád tu hudbu, obraz, ty postavy sou extrémně nesympatické. Ty lesní bůžky bych do toho netahal, taky nevím, kdo říká, že to nechápu, já to právě chápu až moc dobře jako vypočítavý kalkul. Začněme tedy od začátku: máme tady základnu lidí, kde se prohánějí obří náklaďáky s prostřílenými koly, kam to auto jezdilo, když na ložisku nemohli těžit, je záhadou, ale budiž, byli ve válce s domorodci. Pokud byli ve válce, proč je rovnou nesrovnali se zemí ? A jak mohli předpokládat, že se jim povede vyslat někoho, kdo by vyjednával mírové řešení, když by ho okamžitě Navi odstřelili ? To boží znamení na šípu je jasné, proč ho chtěla zabít už těžko, mohla ho nechat zemřít v džungli, mohlo jít o vyjednavače, ale klidně vám nechám tu válku, takže ho chtěla zabít, pak ho jen tak sledovala pár hodin lesem, než se setmělo a počkala si až vydráždí zvířata, který rituálně kilula (musela vědět kam to dojde, takže pokrytecká vyvražďovačka), kdybych si chtěl rýpnout, tak tím zaříkadlem jim jen prodlužovala bolest. Každopádně si lze jen těžko vysvětlit to, že by ho jen tak nechala v džungli, aby ho kojoti dorazili až ona odejde. To předcházelo té scéně se světýlky. Dostal se do vsi a začal výcvik, a proč potřeboval člověk umět lovit ? My se na střední taky učili se soustruhem a nepotřebovali sme si testovat, co se stane, když necháme kličku v hlavě a zapneme to. Navíc to byla jen barbarská součát výcviku, to zvíře normálně mohlo žít, kdyby nepotřebovali naučit jednu opici, jak pronést pár vět. Technicky vzato mohla přejít do Evy i lidská duše, takže by měli každého přizabitého člověka rituálně odeslat, to by ta závěrečná bitva vypadala asi dost vtipně. A i kdyby ste to chtěli popírat, tak zvířat tam zahynulo hodně, o který by se měli postarat. S těmi zvířaty, byls někdy v lese ? a turistický oblasti se nepočítají, prostě pěkně zaroslý bažiny s daňky shánějícími samice protáhlými zvuky někde v dálce, sem tam vyběhne srnka z úkrytu, pavouci, šneci, zající,bažanti, koroptve, prasata šramotí v roští, všude, kde to jde něco roste, takže pomalu nemůžeš projít. V korunách ptáci. Zatím co tady se ukáže pár stád něčeho, když se autoři zrovna zabývají přírodou, ale není to přirozené. Scény kde o zvířata nejde jsou sterilní. A na závěr si vzpomeňte na svá ušlechtilá slova, že se nenecháte stáhnout na mou úroveň :-)

T2

T2 (hodnocení, recenze)

Inflačne rebríčky ma ani tak nezaujimaju, lebo kazde desatrocie prinasa ine moznosti sluziace ako konkurencia pre kina(TV, VHS, internet, DVD, BD a samozrejme cierne piratstvo naokolo), asi najviac objektívne by bolo zverejniť presne navstevnosti filmov v kinach, tam by bol zaujimavy ukazovatel uspechu a záujmu. V kazdom pripade je film AVATAR jeden z mala filmov, ktore prinutili ludi chodit hufom do kina a to celosvetovo v kazdej poviem ze vyspelejsej krajine. Plus k tomu drzat sa po 15tyzdnoch premietania v prevaznej casti krajin v TOP15 je fakt uspech. V podstate za posledne dve desatrocia natocil prave Cameron tie 2(AVATAR, TITANIC) megahity, ktore sa zapisali natrvalo nielen v komercnom meritku ale aj srdciach milionov filmovych fanusikov.

T2

T2 (hodnocení, recenze)

tak a máme tu krásnu oficiálnu sumu $2,700,039,628 čo je veľmi pekná cifra, k tomu až v 10krajinách sveta vrátane USA sa tržby filmu prehupli cez hranicu $100miliónov, čo sa tak skoro asi už nezopakuje, pri Titanicu sa to podarilo "len" 5krajinám(USA, Japonsko, Francúzsko, Nemencko, Anglicko)

sniper18 (hodnocení, recenze)

DaliX. Dobre, ale aj tak netreba to brať tak vážne, nech si sem dajú odpadov, koľko chcú, aj tak to tento film nijak neovplyvní a pokiaľ je to len nejaký neškodný divák, ktorý nikoho neuráža, tak mi to je aj úplne jedno. Mne skôr vadia takí, ktorí si s radosťou pozrú napríklad všetky filmy Bolla a dajú im odpad alebo takí, ktorí iných urážajú pre ich názor a pritom si to ani nijak nevedia obhájiť, čo často vidno aj v tejto diskusii.

DaliX (hodnocení, recenze)

sniper18:Hovorím, bol to len môj postreh, nič viac. Nikoho som nechcel uraziť a áno každého názor rešpektujem, možno som urobil chybu a ak som niekoho urazil tak sa ospravedlňujem. Len si nemyslím, že ak sa aj Avatar niekomu nepáči, odpad si jednoducho nezaslúži lebo je to film na úrovni a to je snáď jasné. Čo sa týka toho Terminátora tak na svoju dobu to bol perfektný film svojim príbehom, spracovaním a vizuálnymi efektami, ktorý vyniesol Camerona až k oblakom.

sniper18 (hodnocení, recenze)

javak810i: Ved´ s tým predsa súhlasím, je mi jedno, akú má film reklamnú kampaň a návštevnosť, ja mám predsa svoj vlastný vkus a názor a len ním sa riadim, nebudem chváliť dobre hodnotný film, ked´ sa mi ndpáči, ale nebudem ani kritizovať nejaký lacnejší film, ked´ vidím, že splnil to, na čo bol natočený. DaliX: A odkiaľ vieš, že ten konkrétny človek to berie tak, že ten film je objektívne zlý? Súhlasím, že je zvláštne, ked´ dal Avataru odpad, lebo tento film si ho určite objektívne nezaslúži, ale na rozdiel od iných sem nechodí mesiace otravovať, aký to je brak. Jednoducho sa mu ten film veľmi nepáči, ohodnotil ho a už ho viac nerieši. A proti tomuto prístupu nič nemám.

TheDarKnig

TheDarKnig (hodnocení, recenze)

ovsem, u takoveho Avatara to za nizky rozpocet neslo.. ale jindy nekteri reziseri opravdu prekvapi.. napr. takovej Boyle se svym Sunshine, ci minule leto District 9.. ukazkovy priklad toho, jak se da natocit za maly peniz velky film

javak810i (hodnocení, recenze)

To byla ale byla reakce na sniper18 ;-). Jinak s Watchmenem souhlasím. Film je to kvalitní, ale nesplmnil má očekávání. U mě má 3+

DaliX (hodnocení, recenze)

javak810i:Nepochopil si ma. Ja som predsa nenapísal, že filmy s nižším rozpočtom sú zlé. Len som uviedol, že béčka a zdôrazňujem béčka najväčšieho kalibru (myslím, že je jasné aké filmy mám na mysli) sa nemôžu porovnávať s blockbustermi, to je predsa nemožné. Nikomu neberiem ak sa mu to páči, ale len preto lebo ma nejaký film nebavil ešte neznamená, že je zlý. Uvediem príklad, a síce film Watchmen. Nebavili ma, nudil som sa, absolútne to nesplnilo moje očakávania komiksového filmu, skoro som pri tom zaspal. A napriek tomu ten film uznávam, áno je kvalitný, je vernou adaptáciou komisku, fanúšikovia boli spokojní a to vypovedá o tom, že ide o dobrý film, ktorý ma totálne nebavil. Ale to ešte neznamená aby som mu udelil odpad.

sniper18 (hodnocení, recenze)

DaliX. Ja len, že ten tvoj prvý príspevok sa mi nepáčil, lebo podľa mňa bol urážlivý a diskriminačný. Ale s tým odpadom súhlasím, ja som dal 2012 2*, ale len za výhody spôsobené vysokým rozpočtom, inak by to bolo horšie. A Avataru som dal samozrejme 5*, pre mňa film roku. Uweho Bolla by som sem ani nepočítal, lebo jeho filmy majú veľký rozpočet a ani tak s ním nedokáže nič urobiť, ale mnohí to dokážu aj s omnoho menším rozpočtom ako Boll. A ked´ sa mi nejaký film páči viac, tak mu dám predsa také hodnotenie, nakoľko sa mi páči. A ešte, ked´ si spomnul toho Terminátora, tak pokiaľ viem, aj to je nízkorozpočtové béčko.

javak810i (hodnocení, recenze)

No nevím, jak ostatní, ale mě je u e, jaký měl film rozpočet, jakou má reklamní kampaň, kolik vydělá nebo kolik ho vidělo lidí. Prostě buď se mi líbí a má nějaké kvality a nebo ne. Podle tebe jsou lidé, kteří si řeknou, hmm tenhle film má malej rozpočet tak to je sračka - podle mě ne. Dobrý film se dá natočit s jakýmkoli rozpočtem. Ale zas nemůžeš dávat za příklad co by, kdyby měl tenhle film nižší rozpočet. Jako např. u Avataru. Jo, mohli by se vejit treba do 50 mil, kdyby byly postavy namaskovany a Pandora kulisy s zeleným plátnem a jednoduchými efekty - ale nebylo by to to, co nám chtěl Cameron říci a ukázat!

DaliX (hodnocení, recenze)

sniper18:Tak za 1. ja som nikoho neurazil, len som napísal svoj názor, to je celé. Za 2. nikto Ti predsa nekáže aby si pozeral to, či ono je to tvoja vec a ako som už písal, každý má iný vkus Za 3. je ale rozdiel keď niekto dá nejakému shitu 5 hviezd a takému filmu ako Avatar odpad, keď aj keby sa mu nepáčil, stále ho zachraňujú efekty rozpočet a pod... Mne je každého hodnotenie fuk, kľudne si udeľ Avataru alebo 2012 odpad, ja len poukazujem na fakt že je medzi danými filmami značný a hlavne viditeľný rozdiel. Nedá sa predsa porovnávať film na úrovni Uwe Bolla s filami ako sú napr Avatar, Terminátor a pod... Aj keby sa mi Bollove filmy páčili viacej (čo nie je pravda) rozhodne sú horšie ako tie čo som vymenoval.

sniper18 (hodnocení, recenze)

DaliX: A v čom myslíš to porovnávanie? Mne sa len nepáči, že si niekoho urazil tým, že má vraj zlý vkus, lebo má radšej lacnejšie filmy. To je podľa mňa každého vec, čo vyhľadáva. Čo mám z toho, že je nejaký film áčko s obrovským rozpočtom, ked´ to je jediné, čo ten film má a keby stál desaťkrát menej, tak by to bol des na druhú. Napríklad 28 dní potom je nízkorozpočtove béčko, ale všetko dokázal naplno využiť a jeho kvality sú jednoznačné, zatiaľ čo napríklad Zombieland má jediné kvality len v tom, že mal veľký rozpočet a tým pádom aj lepšiu technickú stránku, ale aj tak ja to béčko uprednostním a považujem ho za kvalitnejšie a lepšie a vôbec sa za to nehambím. Alebo kašlem na to, že 2012 je vysokorozpočtové áčko, ked´ takú blbosť som už dávno nevidel a radšej si pozriem nejaký inteligentnejší 100krát lacnejší film.

berka496

berka496 (hodnocení, recenze)

Asi se všichni shodnem, že scenář není silnou stránkou filmu, za to technické zpracování je bomba! Jinak se mně film mooc líbil a škoda,že Avatar nezískal všech šest oskarů...

DaliX (hodnocení, recenze)

sniper18:Ja som len povedal to, že béčko je skrátka béčko, to je celé. Tým pádom je už v tomto jasný rozdiel, béčko sa predsa nemôže porovnávať s ostatnými filmami.

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

07.02.2024

Bude Barbie pokračovat?

Bude Barbie pokračovat?

26.11.2023

Barbie je nejúspěšnějším filmem roku. S výdělky přesahujícími jednu miliardu a 440 milionů jde jasně o nejvýdělečnější snímek letoška, což je fascinující i s přihlédnutím k tomu, že jde o originální… (více)

Disney zase odsouvá své blockbustery

Disney zase odsouvá své blockbustery

14.06.2023

Stávka scenáristů začíná studiím dělat první vrásky. Místo férové gáže pisálkům a zaslouženým procentům ze zisků raději šéfové typu Davida Zaslava (Warner Bros. Discovery) odmítají o požadavcích… (více)

James Cameron začal psát nového Terminátora

James Cameron začal psát nového Terminátora

25.05.2023

Je to pár dní, co legendární herec Arnold Schwarzenegger v rozhovoru o své kariéře prohlásil, že už definitivně seknul s rolí terminátora v sáze slavného režiséra Jamese Camerona (Titanic). Možná si… (více)