Mladý bankéř Andy Dufresne (Tim Robbins) je v roce 1947 odsouzen za vraždu své ženy a jejího milence. Přesto, že tento čin popírá, čeká na něj dvojnásobný doživotní trest v obávané věznici Shawshank. Andy se snaží přizpůsobit vězeňskému životu a po krušných začátcích se sblíží s Redem (Morgan Freeman), jenž si tu odpykává svůj doživotní trest už dvacet let. Sílu, jak přežít zdejší peklo, Andy nachází v tajném snu a skryté naději na svobodu... (Magic Box)

jahol

Taky jsem původně chtěl jen nakouknout... a vydržel bez problémů až do třičtvrti na dvě...Rozhodně velmi kvalitní dílo, jemuž vévodí brilantní scénář s několika silnými pointami (je znát, že je za ním v pozadí Stephen King) a skvělí dva hlavní představitelé (proč se mi stále vybavuje Svět podle Prota?). Jen čtyři hvězdičky budou asi daní nedávného sledování nejnovějších velmi zručně a působivě natočených seriálů (Prison Break - BTW - je vidět, že se jeho tvůrci v řadě ohledů nechali na hranici původnosti inspirovat právě tímto filmem), jež přinášejí ještě masivnější nápor na smysly a možná také českého dabingu - neříkám, že je špatný, ale ráno jsem si pustil kousek kdesi zapomenutého DVD s tímto filmem v originále - a bylo to celé silnější. Možná ještě jednu hvězdu přidám.... ()

villon17

Upřímně jsem čekala naprosto špičkový film, který mě zcela odrovná a nebudu už nikdy přemýšlet nad ničím jiným. Bohužel jsem byla lehce zklamána. 5*si zaslouží, ale s odřenýma ušima. Často jsem se u něj koukala na hodinky a to by se u "nejlepšího" filmu stávat nemělo. ()

prkalil

Krásný příběh o naději a trochu, ale jenom maličko, i o pomstě. Knižní předloha - 97-stránková povídka "Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank" vyšla v češtině v knize Čtyři roční doby. ()

Marek1991

Svoj 1000. komentár venujem najlepšiemu filmu všetkých čias. Vždy som sa zamýšľal nad tým, ktorý film sa mi v živote najviac páčil, ktorý mi do života najviac dal a v ktorom som sa najviac videl. Odpoveď mi dalo toto umelecké nadčasové dielo. Videl som v ňom všetko svoje trápenie, mnoho pocitov, ktoré som zažíval a aj krásne vyslobodenie, ktoré som ešte nedosiahol v tomto zlom a pritom tak dobrom svete. Všetká nespravodlivosť sveta, všetky zrazenia k zemi a sklamania, ale aj neustály boj, nevzdávanie sa a vstávanie po každom páde, ktoré viedlo k víťazstvu a slobode. Film o viere, nádeji a láske a o slobode. Svet kinematografie by bol bez tohto filmu ako rastlina bez vody. Moje pocity je ťažko opísať, pretože tým, že som sa doňho vžil som cítil eufóriu aj v tichých scénach. Je to doslova bravúrny, prenádherný a fantastický film. Žiaden film nie je dokonalý, ale tento sa zo všetkých dokonalosti najviac priblížil. Rok 1994 zmenil filmový svet a posunul ho do inej doby. Práca odvedená tu bola geniálna, začínajúc od réžie a scenára Franka Darabonta, cez hudbu Thomasa Newmana, strih, zvuk, kameru až k hercom Timovi Robbinsovi a ostatným. Záver s osamelou plážou v cudzine, kde môže začať slobodný život a byť aspoň trocha šťastný je jeden z mojich snov. Ďakujem za Vykúpenie z väznice Shawshank! ()

fr33dom

Když jsem tenhle film viděl poprvé a skončil, tak jsem se jen s příjemným pocitem usmíval na obrazovku. Vlastně ne jen poprvé, pokaždé. Tenhle film je umělecké dílo. 99% ()

Jakubisko

Je potřeba něco dodávat k takovému majstrštyku? Pochybuji že existuje jiný film, který bych mohl vidět 3x za sebou a pokaždé by ve mě vyvolával haldu emocí. Opravdu nechápu, jak někdo mohl s takovým přehledem zahrát tak těžké role, nasmímat tak dokonale obraz a nahrát tak dokonale hudbu a zvuky. Nejsympatičtější na Shawshanku ovšem je, že z něj autoři nedělají žádný velkofilm, takže se mi nezhnusil žádnými propagačními a reklamními kampaněmi. P.S. Je neuvěřitelné, že jsem ani po 20 shlédnutích neobjevil žádnou větší nesrovnalost. :) ()

Revanx

Tento film sa najlepšie porovnáva s riekou- začne, plynie, sem tam zrýchli a na konci diváka strhne silný prúd, ktorý ho vyvrhne do jedného z najlepších záverov v histórii kinematografie. ()

Cubinho

Film jsem viděl dřív, než jsem o něm četl na csfd, takže jsem si od něj nějak moc nesliboval. Ani jsem nevěděl, že ho režíroval Darabont. Ale přece jen Zelenou míli mám raději. A jestli má Shawshank na první místo, to bych teda pochyboval (už kvůli té míle). ()

El Pistolero

Nejlepší vězeňské drama ever. Skvělý výkon Tima Robbinse a hlavně Morgana Freemana, nejcharismatičtějšího černocha v Hollywoodu. Zbožňuji filmy z vězeňského prostředí, proto jsem si zamiloval i „Útěk z vězení“, který v lecčems čerpal právě ze „Shawshanku“ – ale to už odbočuji. Jestliže jsem se zpočátku divil, že tenhle film je podle ČSFD nejlepší, jaký kdy byl natočen, po zhlédnutí nemám mnoho námitek. Fantastické zpracování předlohy Stephena Kinga, mého oblíbeného spisovatele. ()

khedy

Film kterému se v podstatě nedá co vytknout. Snad jen někomu nemusí sedět vězeňské prostředí. Pro mě osobně nejlepší drama, které měl možnost vidět a velmi těžko to něco překoná. ()

F.man

Kdysi můj nejoblíbenější film vůbec, nyní už "jen" zástupce TOP 10. Přesto, Vykoupení z věznice Shawshank je film, který mě chytil za srdce jako žádný jíný. A naštěstí vím, že už mě nikdy nepustí... I believe in two things: discipline and the Bible. Here you'll receive both. Put your trust in the Lord; your ass belongs to me. Welcome to Shawshank. ()

PauloZ

Ano, tento film si zaslouží okupovat první místo v žebříčku. Dokonale napsaný scénař, bezchybně jistá režie a Tim s Morganem to nádherně zcelili. ()

DEXTER099

Precizní dílko a skvělé herecké výkony hlavně Morgan Freeman.Rok 1994 byl opravdu silný rok filmů které vám mají co dát. ()

Astaroth12

Konečne som si našiel čas pozrieť si tento film a neľutujem. Dvojhodinovým filmom, keď sa dá ,tak sa im radšej vyhnem ,ale tento film by som vedel pozerať aj tri hodiny. Veľmi silný príbeh o väznici, väzňoch, bacharoch a špinavostiach, ktoré sa vo väzniciach dejú. Je to príbeh povýšenectva, zrady, nevinne odsúdenom , ale aj o priateľstve, ktoré môže vzniknúť vo väzení. Životné role T.Robbinsa aj M.Freemana, ale aj ostatných hercov. Nie vždy ma potešia happyendy vo filmoch , ale tu ma veľmi potešil. Ten koniec bol naozaj veľmi dobre zvládnutý. Aj keď ma dosť potešil, medzi moje obľúbené sa bohužiaľ aj tak nedostal, lebo len desať obľúbených by malo by z každého žánru a nie ako celok, čo už. ()

berny2468

Tenhle film je prostě dokonalý. Neujde nic vytknout. Hudba skvělá, herci ( hlavně Tim Robbins) také. Někdy si určitě budu muset přečíst knihu. Rok 1994 je výjimečný, ale pro mě to je jeho nejlepší film. ()

Nová kingovka nabírá Hiddlestona s Hamillem

Nová kingovka nabírá Hiddlestona s Hamillem

09.05.2023

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Sněhurka a Darabont