Hobit: Neočekávaná cesta

• USA The Hobbit: An Unexpected Journey (více)

JohnCZ

My dear Frodo, you asked me once if I had told you everything there was to know about my adventures. Well, I can honestly say I've told you the truth, I may not have told you all of it. Divák si musí ujasnit jednu věc: předloha není další epický válečný příběh ve stylu Pána prstenů. A minimálně na prvním dílu se to odráží, protože je daleko dobrodružnější, odlehčenější a rozvernější. A i když se ho Peter Jackson snaží přetavit právě více do podoby epického příběhu, je znát, že prim hraje stále předloha, že ji pan režisér ctí a dává si záležet na každém detailu. A přidané věci, třeba ten úvod s odkazem na Pána prstenů, jsou s láskou udělaný fanservis. Neočekávaný dýchánek byl možná co do stopáže délkou trochu nadstřelený, ale a příjemně navodil pohádkovou atmosféru knížky a udal celkový tón filmu. Záběrů na Středozem, resp. na Nový Zéland výrazně ubylo a mnohé bylo nahrazeno CGI, což je trochu škoda. Efekty jsou na pohled krásné, ale to kouzlo opravdové panenské krajiny trochu chybí. Hádanky ve tmě jsou pro mě vrcholem filmu, xichtění Andyho Serkise v roli Gluma opět geniální. V extended verzi se toho na rozdíl od Pána prstenů moc nemění. Máme tu pár nových scén, většinou se ale jedná o hudební vložky, vtipné momenty či drobná prodloužení některých scén, díky nimž film zase působí o něco kompaktněji, ale o nic zásadního nejde. Výjimku tvoří snad jen malé nahlédnutí do dětství Bilba v úvodu filmu. A v aktuální (2020) remasterované UHD verzi ovšem musím ocenit jednu zásadní věc: tvůrci opravili obraz. Konečně není všechno tak brutálně přesaturované a zalité jakýsmi podivným bloomem. A tak celkově to více zapadá do vize původní trilogie. ()

Johny_fork

Epiky Pána prstenů sice nedosahující, ale i tak parádní dobrodružství. Už za tu možnost otevřít si láhev dobrého vína, zatemnit a vrátit se na pár hodin do světa Středozemě musím dát minimálně 4*. ()

jh666

Asi už nikdy nedám na zdejší komentáře. Nešel jsem kvůli nim do kina a teď, když jsem se konečně dočkal DVD, můžu jen litovat. Už jen kvůli efektům (kamenní obři) jsem měl jít. Neskutečně se mi líbil úvod (hlavně útok na Erebor) a pak to jen pokračovalo. Vůbec mi nevadili scény, které nebyly ve filmech (Azog nebo rozhovor mezi Gandalfem, Sarumanem, Elrondem a Galadriel). I Radagast Hnědý mě pobavil. Jeho snaha zachránit ježka jeho králíci patřili mezi nejvtipnější části filmu. A hlavně jsem se dozvěděl, alespoň částečně, to, co bylo v knize zatajeno. Proč byl Nekromant takový problém. už se nemůžu dočkat dvojky. Snad se bude hudba nést v podobném duchu. A co bylo úplně nejlepší? Konečný boj mezi Azogem a Thorinem. Doufám, že se ještě střetnou. Edit: Po shlédnutí prodloužené verze bych nejradši ještě zvýšil hodnocení. Nové a prodloužené scény z Roklinky jsou dokonalé. ()

Terva

CITÁT - ......ale možná jsem ti neřekl všechno........... Příběh začíná ve stejný den, kdy začíná trilogie Pán prstenů. Frodo jde naproti Gandalfovi a už se těší na nový ohňostroj. Bilbo píše dopis na rozloučenou a v kapce žmoulá "Miláááška"......jenže pak se děj posune o šedesát let zpět. Toto je nový příběh a mi ten původní necháme svému osudu a budeme se věnovat této Neočekávané cestě. Udělejme si trochu jasno. Daleko na východě, za horami, za hvozdy a pustinami se tyčí široko daleko jediná hora - Osamělá hora - kdysi domov trpaslíků, a teď znamení říkají, že je čas se vrátit. CITÁT - Vy chystáte výpravu?............... Ano, výpravu na draka Šmaka. Představte si rozžhavenou pec, co lítá. CITÁT - Zpopelnění?........... Jenže sotva vyrazí, už se stane něco neočekávaného. Bilbo se chce vrátit, zapomněl doma něco důležitého - co to bylo - nepovím. Jenže je čas měnit priority, je čas dívat se na věci jinak. Bilba čeká životní zkouška. Projdeme se Roklinkou, potkáme starou "starou" známou a přileze o Glum, máme se na co těšit. CITÁT - Jíme Skřety a rybičky, ale Hobitka jsme ještě neochutnaly, glum, glum................. Pasáž se setkáním Bilba a Gluma je možná až moc dlouhá a někdy i celkem nudná, což se mi u tohoto snímku stalo jen jednou a to právě tady. Je pravda, že scéna byla zase velmi strašidelná a ukázala Gluma z té jeho temné strany. Jinak je v příběhu nádherná krajina (to Jackson umí), povedená hudba (to Howard Shore umí), krásné scény (to Andrewu Lesniemu jde) a tak dále. Dojem snad může trochu kazit zjištění, že vlastně po třech hodinách putování se výprava dostala jen kousek za dům ze kterého vyšla (obrazně řečeno) a, že teď vlastně bude muset divák čekat na další film - glum. CITÁT - To nejhorší máme určitě za sebou........... Teď už jen čekat na pokračování. Měl jsem trochu pohnutky, schovat si dvd a počkat až to bude celé, ale nevydržel jsem. Až to bude vše, stejně si to pustím znovu. Pravděpodobně vyjdou režisérské verze a příběh bude ještě o nějakou tu hodinku delší. CITÁT - Glum, glum........Gollum........... Tu nádhernou píseň s názvem "Song of The Lonely Moutain" v závěrečných titulcích zpívá Neil Finn. ()

Beznoh

Tak tohle se vážně těžko hodnotí. Efekty jsou vážně super, moc krásně se na to kouká, výborně vymodelované postavy, krásné prostředí a pro mě teda pastva pro oči. Co se týče animací, tak taky výborné. Problém je, že ten děj dost pokulhává. Spousta věcí nedomyšlených, nic hlubšího se tam neděje, ale co mi na to nejvíc vadí, je "Chuck Norisoidní" provedení. Vždycky všichni všechno přežijí a rozsekají největší přesilu bez nejmenších ztrát a ve spoustu situacích je to strašně nadlehčené a chybí tomu jaká si vážnost. Navíc hlavní parta je pro mě hrozně jednolitá, tím, že jsou v podstatě téměř všichni trpaslíci to ztrácí větší rozdílnost postav, která by dělala film zajímavější. Vážně váhám jestli 3, nebo 4, ale víc ani omylem. ()

moviesfan

Konečně jsem se dočkal a vyrazil do Prahy do IMAXu. Začátek mě nadchl. Kraj, Frodo, minulost ožila. Vím, že tohle není LOTR, ale pořád musím srovnávat, kor když má tolik společného. Na Pána prstenů tento snímek nemá, místy pokulhává, stopáž je sice dlouhá, ale mně to uteklo dost rychle. Film má několik zbytečných míst, které by zde nemusely být a chvílemi mi připadalo, že i humorná stránka zde moc nefunguje. Nicméně je to prostě Hobbit. Jackson udělal velkolepou podívanou, která může někoho místy nudit, ale vesměs jsem spokojen. Opět krásné záběry, scenérie a hlavně hudba v duchu LOTR. Glum velmi potěšil a pobavil. Nemůžu se dočkat až to uvidím znovu a dalšího dílu. ()

corpsy

WETA je opäť dokonalá. A to či už v oblasti CGI, miniatúr, či vo výprave, maskách a kostýmoch. Naschvál hodnotím tento snímok od konca, pretože to je to hlavné, o čo tu ide. O to, aby sa divák dostal do dokonalej vizuálnej repliky románu J.R.Tolkiena. Čo s týka emotívnej stránky filmu, z pána Jacksona z časti vyprchal jeho talent zovrieť srdce a ostala mu len šikovnosť natočiť spektakulárne scény, či už ide o akciu, alebo len panoramatický záber tej ktorej časti Stredozeme. Zatiaľ to stačí. ()

Seabeast

Bavil jsem se, to zase ne že ne. Ale můj dojem na konci byl asi tak mezi. Zpracování naprostá bomba, ostatně jak se dalo čekat, ale spíš jsem zvědavější na další díly. Asi to spousta lidí omílá, ale nelíbí se mi fakt, že pro Hobita jsou vyhrazeny tři filmy, zatímco obří trilogie Pán prstenů měla taktéž tři filmy, aneb jak vyždímat o něco více chechtáků - prostě mi to zavání jakýmsi kalkulem, ale ono se vlastně ani není čemu divit. Tohle ovšem na moje hodnocení vliv nemá, zkrátka mě to tak nedostalo. ()

svik

Dobrodružný a zábavný film, nemohu říct, že jsem se nudil ale musím potvrdit, že se mi zdá celý film poněkud zbytečně natažený. Ocenňuji nádhrené prolínání a návaznost na Pána prstenů a filmové efekty. Celkový dojem 3-4 hvězdičky a již se těsím na další pokračování. ()

joehot

V lecčem bych měl k Hobitovi samou chválu, přestože jsem však čekal nějaká ta ALE, bylo jich nakonec víc než by bylo záhodno. Jacksonovy úkroky od vyprávění k laciným zábavným atrakcím by se možná ujaly v Pirátech z Karibiku, ve Středozemi působí mírně křečovitě. Rozhodně by také prospělo sestříhání tak o půl hodiny. A jelikož Thorin, který očividně zastupuje Aragornovský prvek, ve své funkci mírně selhává, ještě půl hodiny před koncem jsem byl lehce rozpačitý. Načež přišly Hádanky ve tmě, kde si mě Glum, Martin Freeman a Peter Jackson získali. Na druhý díl se tak těším vlastně víc, než jsem se těšil na tento. ()

villon17

Tak na začátek něco o výkonu "Bilba". Freeman je super herec, ale přijde mi, že pořád hraje stejnej typ postav. Pak něco ke scénáři: Až na hádanky ve tmě hrůza děs, nesnášim takový ty rádoby vtipný hlášky těsně před smrtí jako bylo např. v tom dole se "žabim králem", kdy mu prořízli břicho a on jen zamumlal něco ve smyslu "to stačilo" a spadnul. Jinak za dvě a půl hodiny nedojít ani k Osamělý hoře, to chce notnou dávku umění a snad vůbec nejhorší bylo, jak se dostávali z jedný šlamastiky do druhý a v poslední minutě se pokaždý objevilo něco, co jim zachránilo kejhák. Oni sami v podstatě nemuseli dělat vůbec nic. Prostě mě zklamalo, že z toho od začátku měl bejt jen kasovní trhák a kvalita šla do háje. Chluběj se bůhví čim všim a jakejma novejma technikama, ale samotnej Tolkien se uplně vytratil. Člověk se těšil na pohádku a dostal vcelku ubohou komedii. Byla to nejhezčí, nejdelší, nejdražší a zároveň nejvýdělečnější reklama na Novej Zéland, ale na Pár pařmenů to prostě nemá:). Oceňuju nádhernou Cate Blanchet, která nestárne, přesně jak řek sám Gandalf, a v těch třpytivejch šatech na vyhlídce ještě tak pootočená na Gandalfa, to byl krásnej záběr. Jinak pořád nechápu, proč jim nesvítily modře meče, když byli blízko skřeti, a rozhodně doporučuju jít na 2D v originálnim znění s titulkama. ()

Zeebonk

Knihu jsem četl, ještě než mi sestoupila varlata, a jediná věc, kterou si z ní pamatuji naprosto přesně je, že se jí povedlo na dlouhé hodiny odtrhnout od televize tu poďobanou hromádku nevkusu, tím myslím své tehdejší já. Tolkienovo životní dílo dokázalo povznést mé zdegenerované mládí do hrdých geekovských výšin a já jsem mu za to neskonale vděčný a o tom to prostě je. Každá pseudosofistikovaná kyselá prdel v tom dokáže vyšťourat vrásku nebo šedivý vlas, ale když si v dnešní době nedokážeme vychutnat svěží dávku dobrodružství ze Středozemě, tak si můžeme rovnou navléci frak, chlastat drahé šampaňské a šoustat na misionáře upjaté paničky se sněhobílým špiclem. Hobit mě zahřál u srdce a pekelně zabavil, pátou hvězdu si šetřím na nadcházející díly, neboť Peter má jistě v konečníku zastrčené nějaké to eso. ()

Marek1991

Jedna vec je originálne a presné sfilmovanie knižnej predlohy, ďalšia sú staré známe tváre, dobrodružstvo a dobrá kamera a iné je samotný príbeh v spojení s dĺžkou filmu. Musím sa priznať, že ma to nejako neokúzlilo a to napríklad Pána prsteňov mám veľmi rád. Dnešné takmer trojhodinové filmy by mali mať silnejšie príbehy, nemali by nudiť, no pri prvom diely Hobita som užasnutý nebol a zážitok som z toho tiež nemal, taký tuctový film plný akcie, plný fantasy, no v hĺbke zaostával. Ani režisér, ani hudba tomu nemohli skrátka napomôcť k vyšším miestam, lebo to bolo predurčené k fiasku. Toto už je pre mňa iný príbeh, iné dobrodružstvo, ktoré pre mňa dobrodružstvom ani nebolo, lebo som sa do toho nevžil, proste prázdny film. Film ako taký bol výrazne slabší než jemu podobný prvý diel z Pána prsteňov, s ktorým mali mnohé spoločné. Vadili mi občasné a k danému času nehodiace sa slová, prílišná jednoduchá zábavnosť a ukecanosť, či zopár predvídateľných momentov. ()

Expendable

Hobbit 1 se mi líbila mnohem víc než dvojka, nečekal jsem, že se v této části budou držet tak dokonale knižní předlohy od Tolkiena. Výprava je také úžasná a nejvíc se mi líbila scénka Bilbo vs. Glum a hádanky. ()

Revanx

Ano, Jackson to dokazal. The Hobbit je iny a pritom tak strasne podobny Panovi Prstenov, ze so mal niekedy pocit, ze som o 12 rokov mladsi. Hobbit je svojim pribehom a humorom mozno orientovany na mladsieho divaka, ale Jackson uz od zaciatku ukazuje (neuveritelne skvely prolog v Erebore si pozriem este mnohokrat), ze toto je prave epicke fantasy so vsetkym co k tomu parti. Ano, je tu otravny Radagast a niektore sceny hlavne na zaciatku by sa kludne dali vystrihnut, ale na druhej strane su tu hadanky v tme, Rivendell s Bielou radou a dobytie Morie. A stary znamy Gandalf a k nemu 13 sympatickych trpazlikov a jeden uveritelne sa vyvijajuci sa hobit. Co viac si mozno priat? Akurat druhu a tretiu cast. Videne: polnocna premiera, 11.12.2012, Brusel. ()

ConanVJ

Hobbit je pěkný fantasy filmek, který mě svou atmosférou upoutal. Knížku jsem zatím nečetl, tak neposoudím, které pasáže jsou navíc a které chybí. Podle mě to není pohádka, jak jsem čekal. Příběh filmu je jednoduchý a filmem se střídá spousta upovídaných pasáží s akčními částmi, kde jsou parádní bitky, pěkné honičky a řada vtipných scén. Filmek má nádhernou výpravu prokládanou luxusními efekty. Hudební doprovod je hodně převzatý z trilogie pána prstenů, ale má si svoje vlastní pěkné motivy (hlavně finálová píseň na začátku titulků je skvělá). Hlavní postavy jsou podle mě taky hodně dobře vybrané a hlavně Martin Freeman v roli Bilba byl skvělá volba. Jediný co bych filmu vytkl, je temnější 3D. Taky nebylo 3D zrovna nejlepší jaké jsem viděl a přišlo mi spíš lehce nadprůměrné. Rozhodně jsem čekal lepší u takového filmu. Za mě 86% :) ()

Lama.Lama

Drobet přehnaná stopáž na to, že se tam v podstatě nic moc nestalo. Moc se mi nelíbí efekty, LoTR je má o dost realističtější. No ale zase to není taková hrůza - známí mě odrazovali, tak jsem čekala, že to bude hrozná patlanina, ale dá se to. ()

Ajinka126

Mísí se ve mě spousta pocitů. Nostalgie, napětí, radosti nad znovu viděním mých hrdinů i smutku nad tím, že to nikdy nebude "pán prstenů" se vším všudy. Ten dlouhý začátek zcela chápu. Fanoušci LOTR by Jacksonovi neodpustili malé ohlédnutí za Frodem <3. Každopádně po dlouhém uvážení a druhém zhlédnutí Hobita, musím konstatovat, že je to starý dobrý Jackson a jeho silná Tolkienovská pohádka :))!! ()

Torision

Pustil jsem se do toho hned po přečtení knížky a musím říct, že už prvnímu filmu se daří knížku posunout ještě o level vejš. Ať už je to opravdu famózní výpravou (Jackson rules!), výbornými nápady, velkým prostorem pro sekvence, které byly v knížce spíš jen zmíněny (třeba hned ta úvodní se Šmakem), parádní hudbou i hereckými výkony. Taky se mi hodně líbilo, jak vypadali trpaslíci, protože to v knížce taky není popsáno, nejlepší vizáš měli Balin s Bomburem. A taky hodně strašidelní skřeti. Vážně jsem si užíval každou minutu filmu a dávám jasnejch pět hvězd. ()

Pán prstenů mění majitele

Pán prstenů mění majitele

19.08.2022

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

10.02.2022

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021