Hobit: Neočekávaná cesta

• USA The Hobbit: An Unexpected Journey (více)

Ilicka

Hobit m připadá jako vymazlené a hýčkané děťátko, u kterého se však výchova vymkla z rukou a které si ve finále dělá jen to, co samo chce. Co u Pána prstenů fungovalo bezprostředně, u Hobita je děsně chtěné, stopáž je o hodinu přepálená, hudba i kamera kopírují prstenovské vzory (Misty Mountains byl dobrý nápad, pouze však do doby než se jako hudební téma opakoval co chviličku), Radagast naprosto mimo mísu, stejně tak bitva hromů, která vypadá, jako kdyby se Peter Jackson zhlédl v Transformers. Jednotlivě některé epizodky fungují výborně (Večeře, Trollové, Hádanky), ale film úplně nefunguje jako celek a díky přemrštěnému času, který divák tráví v kině, působí napoprvé únavně i brilantní Hádanky ve tmě. Proto je první Hobit zklamání, navzdory výbornému castingu (McKellen, Freeman, Armitage) a tomu, že mě zase na chvíli vrátil do Středozemě... Co ale z toho, když přetrvávající pocit z filmu je potřeba pustit si po dvacáté rozšířené verze Pána Prstenů? ()

ARI50

Na Tolik jsem se těšil na tenhle film že jsem s nemohl dočkat prvního traileru a pak už aby to bylo v kinech, na konec jsem se dočkal v kině jsem skončil s otevřenou pusou a zklamáním že to nebylo delší. Výborně natočené prostředí scény hudba herci vtípky a cely příběh jak má vypadat a fungovat, Viděno 3D a vzal jsem si nejlepší zážitek protože jsem tam byl mezi něma. ()

mm13

Čakajú nás obrovské veci. Neočakávaná cesta je iba prológom do ďalších udalostí, ktoré s nami ešte riadne zamávajú. Zatiaľ čo LOTR mal z môjho pohľadu klesajúcu tendenciu, tu nemám obavy veriť, že tomu bude naopak. Pán prsteňov sa začína zistením, že Zlo je prebudené, vstup do príbehu je preto plný beznádeje. Do Bilbovho života však na rozdiel od Froda nevtrhlo pre hobita nepredstaviteľné nebezpečenstvo, iba banda trpaslíkov popohnaná čarodejníkom s nejasnými úmyslami. Bilbo sa vydáva za dobrodružstvom, Froda strháva vír udalostí ktorým nerozumie, uteká so smrťou v pätách a nesie ťarchu zodpovednosti za všetkých. Prvá časť Hobita preto nemôže mať tú silu, aká sa po krátkom úvode valí zo Spoločenstva prsteňa. Lenže my predsa vieme, ako bude táto výprava pokračovať, vieme, že koniec Bilbových dobrodružstiev nebude až taký šťastný. Určite nie pre Stredozem, už vôbec nie pre niektorých členov výpravy. A Jacksonov zámer prepojiť Hobita s Pánom prsteňov, zasadiť ho do širšieho kontextu "histórie" Stredozeme, to urobí finále ešte temnejším, osudovejším a tragickejším. Zatiaľ sú len rozostavené figúrky, načrtnuté základné línie a naznačené najhlavnejšie konflikty. To pravé predstavenie plné prekvapení sa začne druhým dielom a vyvrcholí tretím. Jackson totiž jasne dáva na známosť, že veľmi presne vie kam sa chce dostať a má to celé pevne v rukách. ()

JASON_X

Tedy popravdě jsem si od tohoto filmu raději mnoho nesliboval. Už před lety, když jsem se dozvěděl o režisérově úmyslu Hobita zfilmovat, byl jsem zklamaný, protože bych býval mnohem raději viděl zfilmovaný geniální Silmarillion, namísto téhle infantilní pohádky. Knižní předloha je psána dětským jazykem pro čtenáře ještě mladší, než jsou čtenáři Pána prstenů, a také trailery k filmu zavdávaly příčinu k přesvědčení, že tohle bude tedy asi hodně velká nuda, roztažená navíc kvůli prachům do tří dílů. No ale povedlo se. Výborný začátek mě mile překvapil, pak jsem se v Bilbově noře sice opravdu nudil, ale jakmile se děj filmu přenesl mimo "laskavý a hřejivý" Hobitín, byla to rázem překvapivě akční a dospělá podívaná. Citlivějším povahám, kterým se zdály scény se skřety v Pánu prstenů někdy až příliš strašidelné, bych dokonce na tenhle pohádkový horrůrek vůbec nedoporučoval chodit. Kvůli původnímu znění a zároveň 3D jsem to shlédl (dvakrát) v pražském IMAXu a moc se mi to líbilo. A moc se těším na další díly. Ale ta strategie producentů roztáhnout už natočenou trilogii do rozmezí ca osmnácti měsíců je nehorázná všivárna. Přál bych si, aby jim další dva díly někdo z trezoru vyfoukl a hodil je na net. ()

Ištván87

Abych to řekl krátce, film Hobit: Neočekávaná cesta je film, v němž střihač dostal zákaz jakkoliv použít nůžky. Každá scéna je protažena na nejvyšší možnou délku, každá věta je alespoň o polovinu delší, než by měla být. K tomu připočtěme, že počítačové efekty jsou neskutečně okaté, ale co víc, většinou působí mnohem, mnohem, mnohem zastaralejším dojmem, než většina efektů v Pánovi prstenů. Jedinou výjimkou je Glum, který je oproti Pánu prstenů ještě o něco vylepšen, nehledě na to, že jeho scéna patří k tomu zdaleka nejlepšímu, co ve filmu uvidíte. Thorin je degradován na neskutečně otravného a hlavně ve všech směrech neschopného idiota (v knize mě ze začátku trošku štval, ale tady je to neskutečně přehnané), kterého pokaždé tahá z bryndy Gandalf (tedy, nejen jeho, nicméně on trpaslíkům velí, tudíž vina padá na jeho hlavu), a ještě ke všemu má neustále debilní kecy. A ostatní trpaslíci jsou zatím jen figurkami, snad kromě Kiliho a Balina. Prozatím zůstanu smířlivý, protože je příběh načrtnut tak, aby se vzájemné vztahy (viz závěrečná scéna) vyjasnily a propojily, příběh se uzavřel (až za hoooooooodně dlouho, bohužel), a pak už to snad nebude působit tak strašně prázdným dojmem. Ještě jedna zajímavá věc - až na Elronda a Froda je na všech hercích z předchozích filmů patrný poměrně nešetrný počítačový lifting. No, snad se mi to jen zdálo. Nejlepší z hereckého ansámblu pro mě byl Martin Freeman, který se poměrně snažil, navíc s ním byla místy i legrace - ovšem je s podivem, že z Bilba se stane drsoň během jedné, dvou akčních scén. Štval mě Kili, z něhož udělali náhradu za Legolase, štval mě Thorin, ale o tom už jsem mluvil, ovšem ze všeho nejvíc mě štval Azog, náčelník skřetů. A hlavně fakt, že se s ním ještě setkáme. A ještě něco. Setkání s Galadriel a Sarumanem by bylo v pořádku. Přeci jen - Bílá rada sehrává v příbězích ze Středozemě významnou roli. Jen mi chování Sarumana přijde tak strašně přes čáru, že to zpětně dělá debílka i z Gandalfa, který ve Společenstvu prokazuje o to větší naivitu, když za Sarumanem jede pro radu. Každopádně z tohoto filmu je zcela patrné, že rozhodnutí, rozdělit celý příběh do tří dílů, bylo ze sta procent vedeno penězi. Není tu zcela nic, co by naznačovalo, že jde o tvůrčí zájem. Jak jsem již říkal, každá scéna je tak protažená, že už to víc nejde. Což je rozdíl oproti Pánovi prstenů, kde zase téměř každá scéna byla prokrácena na to nejkratší možné minimum. Pro mě cca 50% ()

Dharter

Jak už jsem psal v komentáři (zde) k trilogii Pán prstenů, tak v tomto filmu (Hobit) je velmi zajímavá půlhodinová scéna s Glumem, ale jaké je její esoterické čtení? Tento následující text vyzrazuje část děje! Hádanka od Gluma: Všechno žere, všechno še v něm žtrácí, štromy, květy, žvířata i ptáci, hryže kov i pláty ž ocele, tvrdý kámen na prach šemele.; Bilbo odpoví: Odpověď je čas. (to je egyptský Keb, řecký Kronus, římský Saturn, sumerský Enki/Satan; vše časoví bozi - prsten moci - planeta Saturn se snadno viditelným prstencem, a trvalou bouří ve tvaru hexagonu - placaté krychle, která se nachází na Saturnově sev. pólu; na Saturnově již. pólu pak je trvalá kruhová bouře - oko). Nyní přijde nejvíc šoková část tohoto komentáře! Bilbo se ptá: Co to mám v kapse? (v kapse má prsten); Glum: To není špravedlivé. Není to špravedlivé. Je to proti pravidlům. (nechce Glum mu říct, že má v kapse Saturn; já vím, zní to absurdně); Chceme jinou hádanku. říká Glum. A nezapomínejme, že Glum = sionisté, proto říká v množném čísle: chceme. Více informací nejen k Hobitovi, nebo Saturnu, je na mém webu v mých článcích zde. Taky provozuju YouTube kanál Pravdohoda - bez utajené dohody, pouze Pravdohoda, kde v mých videích taky jistě nějaké cenné informace najdete. :) ✔ ()

luka4615

Po celých devíti dlouhých letech se vracíme zpátky do Středozemě mezi lidské plemeno, elfy, trpaslíky, hobity a také k velkolepými bitvám mezi těmito pronárody. The Hobbit: An Unexpected Journey se může někomu zdát jako nastavovaná a zbytečná kaše která jenom těží ze slávy trilogie Lord of the Rings, avšak pro ty z nás pro které je LOTR doslova kultem, zářili oči dojetím z toho, že se vracíme na stará známá místa ve Středozemi a objevujeme její nová zákoutí s novými hrdiny. Jediné co mi na filmu vadilo, byla až přílišná stylizace Thorina Pavézy do novodobého Aragorna. Až na tento drobný detail je The Hobbit: An Unexpected Journey úžasnou jízdou, se kterou nám Peter Jackson umožnil návrat do časů před Frodem a jeho putováním k Hoře Osudu. (Viděno v kině CineStar Jihlava) „I'm looking for someone to share in an adventure.“ ()

Aja2001

I když je dlouhý a uběhaný, ale pěkný. Zvažuji jít znovu tentokrát na 3D.Největší dojem na mě udělala asi hudba ta je dle mého dokonalá. ()

Fevas

Freeman. McKellen. Blanchett. Wood. Pace. Turner. Nějaké pokračování Pána Prstenů? Vždyť je to dějově zařazené o šedesát let dřív, ovšemže to bude jiné. A právě tohle mi pravděpodobně zajistilo krásnou, vtipnou a dobrodružnou podívanou. Hned ze začátku jsem si vyhlídla oblíbenou postavu a do konce filmu se o ni strachovala - nutno podotknout, že se zdálo, že právě tato postava měla pokaždé namále. Freeman v roli Bilba nezklamal, Gandalf se nám vrátil jako takový smíšek a ačkoliv to nerada přiznávám, bylo hezké vidět Sarumana ještě na straně dobra. Teda ne že by ve společenstvu nebyl dobrý, ale tak nějak si tu chvilku nepamatuju. Efekty byly vytvořené s ohledem na to, v jaké době žijeme, takže přehnaností bych to nenazvala. Abych to shrnula - ani jako knižní fanoušek být spokojenější nemůžu. ()

Lucasion

"Dřív nežli vzejde světlo dne, přes horstvo, jež se v mlze pne, jdem do hlubin, kde vládne stín, pro svoje zlato ztracené." Po Pánovi Prstenů se vracíme na úplný začátek. Před 60ti lety vlastně začalo (možná?) větší dobrodružství než Bitva o Středozem. Neočekáváná cesta je fajn film a pěkná pohádka. Upřednostnil bych více psychologie, více vykreslení postav, rozdělení příběhu do dvou filmů a ne trilogie a aspoň tu kapku krve. Jasně Peter Jackson se snaží striktně držet příběhu, ale třináct trpaslíků a pouze čtyři stojí za nějaké to zapsání do paměti. To mluví za vše. Nehledě na to, že z každé šlamastyky je vyseká Gandalf (Ian McKellen). Film nejvíce připomíná Společenstvo prstenů svým věčným úprkem a profláknutými scenériemi. Nemám nic proti předem nastavenému příběhu, ale Hobbit je přesně takový jaký jsme všichni čekali a to je prostě škoda. Velká stopáž to jen umocňuje. Zkrátka a dobře režisér nepřišel ani s jednou věcí, co by mě nějak více chytla za srdce a to je sakra blbě. Nebudu jen kritizovat a na druhou stranu povím, že snímek je ryzí fantasy, který dělá čest svému žánru. Výborné kostýmy, sympatičtí herci a příjemná hudba. Vše jen zamrzí pohledem na obrovitého draka Šmaka, kterého se dočkáme až za rok. / Docela očekávaně se mi Neočekávaná cesta líbila po druhé mnohem více. Rozšířená verze, doma v klídku a hlavně po přečtení knihy. Jackson nám připravil krásný návrat do Středozemě. A to se vším, co jsme chtěli. Teď mě scény dojímají a těším se na další. [Extended] (88 %) ()

MáŠa

Oproti Pánu prstenů to má menší drive a je to větší pohádka. Ale určitě neurazí. Přemýšlel jsem mezi 4 a 5 hvězdami. ()

Drunk_Queen

Od Hobita jsem toho moc neočekávala. Stopáž 169 minut je na mě přece jen trochu moc. Nakonec mě ale Neočekávaná cesta překvapila, koukalo se na to příjemně. Putování Bilba Pytlíka, 13 trpaslíků a Gandalfa Šedého a boje proti různým a nesmírně zlým (a efektově dobře zvládnutým) nepřátelům. Celkově velmi dobře zvládnuté a líbilo se mi to. Efekty a zpracování trpaslíků potěšily. Akorát.. proč je ten film tak dlouhý? Myslím, že by stačily 2 hodiny bohatě. Chvílemi jsem fakt měla pocit, že na to koukám už aspoň rok. A to už pak člověka zrovna moc nebaví, když zjistí, že po 90 minutách je teprve kousek za půlkou. Naštěstí ale nemůžu říct, že bych se nudila. Jen jsem byla ráda, když už to (konečně) po takové době skončilo. Zkrátka moc vyprávění na jeden film... 65% ()

topesto

Chvilku trvá,než se to pořádně rozjede,ale jakmile se do toho filmu dostanete,stává se Hobit jedním z nejpovedenějších filmů roku. ()

Earl_23

Nadšení. Nic než nadšení... Hobita jsem se docela bál, hlavně rozdělení na tři části a dlouhé stopáže, ale první díl mě úplně uchvátil. Takové zpracování jsem opravdu nečekal. Co se vizuální stránky týče, naprostá špička, Jackson prostě umí! Hobit je sice více pohádkový než LOTR, ale po řadě stránek snad ještě povedenější. Prostě nadšení... ()

Sawy

Kouzelná pohádka. S drakem, čarodějem, pochybujícím hrdinou, chrabrým Thorinem, hádankami ve tmě a záběry, ze kterých (zvláště v IMAXU) přechází zrak. I písničky tam byly, tak nevím, co se tady mnozí snažíte hledat za problémy. Ano, mám místo mozku lembas a nestydím se za to! 90 % ()

Morholt

Jó trpaslík, ten tuhej kořen má! Jestliže se o LoTRovské trilogii Kevin Smith v jednom ze svých vystoupení zmiňoval jako o reklamě na turistiku, tak tady se jedná o upoutávku na adrenalinové sporty, konkrétně na volný pád. Padá se prakticky odevšad a pořád, pokud nepočítám úvodní sáhodlouhou pasáž, kdy si u Bilba dává dostaveníčko trpasličí partička doplněná o Gandalfa. To byla asi nejvíc ubíjející část filmu. Když se hoši vydali na cestu, tak už to docela šlo, ale pořád si nemůžu pomoct, těch záběrů krajiny bylo prostě moc a to i přesto, že Nový Zéland je bezesporu nádhernou zemí. To samé platí i o stylizovaných záběrech, což bije do očí hlavně v případě Galadriel. Zkrátka natahované až k zbláznění. Co se naopak povedlo bylo to málo pompézních bitevních scén, které Jackson prostě umí a vyloženě lahůdkou je pak hádankový souboj mezi Glumem a Bilbem. Nevěděl jsem co čekat a tak jsem šel do kina skeptický. A že by se má skepse vůči dalším dílům vytratila, to říct nemůžu. Ale rozhodně se na ně půjdu podívat. 60% ()

Coleator

S délkou filmu budou mít podle mě největší problém ti, co nečetli knihu - mně se naopak líbilo, že PJ skoro nic nevynechal a většina scén byla zpracována v podstatě tak detailně, jako by si člověk četl knihu… Hobita jsem četl přibližně před půl rokem, ale přišlo mi, že přesně tyhle věty už znám, takže to, že PJ dal do filmu každé slovo i pomlčku, asi i bude pravda :) Proto těm, co nečetli, bude film připadat zbytečně dlouhý, protože se děj nijak extra neposouvá… Mně se naopak u filmových adaptací knih líbí, když se režisér knihy drží a moc ji neosekává, takže jsem rád, že PJ pojal takto… Když PJ tvrdil něco v tom smyslu, že Martin Freeman se pro roli Bilba narodil, bral jsem to trochu s rezervou, ale po zhlédnutí filmu musím uznat, že měl rozhodně pravdu. Freeman hraje Bilba naprosto přesvědčivě… K představitelům trpaslíků také nemám žádné větší výhrady (i když někteří na mě působí možná až málo trpaslicky – jako např. Kili). Většinu ostatních herců známe z Pána prstenů, takže jejich skvělý výkon nijak nepřekvapí… Přesto musím vyzdvihnout Andyho Serkise, který v kombinaci s vyspělejší technologií převedl na stříbrné plátno Gluma opravdu báječně, a scény s ním jsou prostě dokonalé. Bohužel digitálních efektů je někdy prostě moc a v kombinaci s živými herci působí až moc nepřirozeně. To ostatně ale ve všech filmech… Soundtrack hodně těží z melodií Pána prstenů, ale to je v tomto případě jen dobře… Na filmové zpracování Hobita jsem čekal opravdu dlouho, ale to čekání se vyplatilo… Čekání PJ zpříjemňoval natočenými videoblogy, ze kterých jen čiší nadšení všech lidí, kteří se na filmu podíleli – snad v budoucnu přibude režisérů, odhalujících zákulisí filmu dříve než v bonusových materiálech na DVDčkách a Blu-ray… ()

EXpenza

Tak dlouho jsem čekal a nekonec mi těch 169 minut uteklo tak tychle,že jsem nevěřil vlastním očím,bohužel. Jacksonův Hobit je jiný než Pán prstenů a vůbec to tomu neškodí. Možná má Hobit lehčí rozjezd a právě proto byl rozdělen do tří gradujících dílů,kde budeme určitě nadšeni a všechny Jacksonovi chybičky mu odpustíme. Mě osobně se výprava velice líbila a ten kdo odcení kvalitní muziku bude mít husí kůži. Myslím, že náš čeká výborná trilogie. ()

Pán prstenů mění majitele

Pán prstenů mění majitele

19.08.2022

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

10.02.2022

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021