Hobit: Neočekávaná cesta

• USA The Hobbit: An Unexpected Journey (více)

J.e.r.e.c

Peter Jackson je megaloman a návrat do Středozemě pojal přesně v duchu předchozí trilogie. Což se vzhledem k tomu, že Hobit je útlá knížečka o asi tak čtvrtinovém rozsahu Pána Prstenů, nemuselo jevit jako dobrý nápad. Jenže, ono to zase funguje ! Jackson ke knižnímu příběhu přihodil některé další zápletky (které ovšem rovněž vychází z díla Tolkiena) a natáhnul stopáž na tři hodiny jako nic. Netvrdím, že všechno je podařené, zfetovaného Radagasta s hlavou plnou ptačích hoven jsem vážně vidět nemusel a nijak zvlášť mě neberou ani přehnaně akční a digitální bitky, jako třeba finále s vrrky. To jsou chvíle, kdy se malebná fantasy přepíná do počítačového módu a já mám pocit, že koukám na nějaké intro k Warcraftu. A magická atmosféra mizí jako Bilbo s prstenem na ruce. Ale jinak mě fascinace tímhle světem pořád nepustila a scény jako úvod v Ereboru, trpasličí dýchánek ve Dně Pytle nebo hádanky ve tmě jsou jednoduše boží. Teda gandalfí. 80 % //Edit// Po dvou letech a rozšířené verzi zvedám hodnocení. Hobit si v ničem nezadá s Pánem prstenů, a přestože ho nepokrytě kopíruje, může s ním bez obav zkřížit Žihadlo a občas ho i porazit jeho vlastními zbraněmi. Thorin je mnohem lepší Aragorn, než Aragorn, z arogantního hrdopýška Tolkienovy předlohy vykutal Jackson mytologického hrdinu svého národa a celé Středozemě. Podařilo se mu dát duši i ostatním trpaslíkům, které jsem v knížce vnímal jako víceméně uniformní skupinu. První hodinka je absolutní blaho, a když trpaslíci spustí píseň o Misty Mountain, je to tak silný a dojemný moment, že by se Jacksonovi poklonil až k zemi i samotný Tolkien. Dál už to není tak čirá krása, výtky vůči Radagastovi a přemnoženým počítačovým trikům zůstávají. Přidaných třináct minut je rozprostřeno velmi decentně, tu minutka v Ereboru, támhle Bilbo na trhu, asi nejvýrazněji je nastavováno v Rivendell a Velký Skřet nám v podzemí zanotuje pěknou písničku! Všechno super. 90 % ()

JustFine

Treba si uvedomiť, že hoci príbeh je zo sveta Pána prsteňov, svojou konštrukciou to vôbec nie je vojnová temná fantasy, ale putovné, ba až rozprávkové dobrodružstvo. Jacksonova ruka a pohľad na vec je cítiť z každej scény. Toľko ohováraná začiatočná scéna v Hobitove je nielen prológom k Hobitovi, ale k celej ságe. Jackson nenechá nič len tak a krok za krokom nás vedie Stredozemou po... tej dlhšej ceste. Ale pestrejšej. Kostrou sa vcelku podobá na Spoločenstvo a digitálny vek Hobitovi pomohol, si myslím. O to viac vidno rozdiel medzi trilógiami. Krásny soundtrack, bohužiaľ ústredná téma sa v ďalšich častiach vytráca. Fantastický Martin Freeman. Tie orly... fakt si lietajú kedy chcú. ()

Uhura

To, co bylo v Pánovi prstenů ještě na příjemné hranici kýče, Hobit daleko překračuje a bezostyšně nám ukazuje měsíční krajiny a třpytící se hlavy, prokládané těmi stejnými bitvami, které jsme už tolikrát viděli, digi potvorami, které vypadají všechny stejně takže zlobr je pouhým větším měřítkem skřeta, a nesmyslně protáhlou dějovou strukturu, která ve své stopáži nemá co nabídnout. ()

fantomas19

* stredozem * putovanie, trpazlíci, elfi, hobit * zlobri, skreti * čarodejníci * hudba, priateľstvo, dobrodružstvo, záchrana kráľovstva trpazlíkov ()

UncleSam

Zklamání, které byste s knihou nezažili. Pro mě nuda, pocit "tohle už jsem někde viděla" a rozčilení ve stylu "co si to sakra vymyslel?!" "Dvojku" ani "trojku" vidět nehodlám ani zadarmo ()

AshT

Velké zklamání samozřejmě skvělé efekty a animace, ale po příběhové stránce je to hodně slabé rozhodnutí rozložit jednu tenkou knížku na 3 filmy bylo určitě špatné a proto se ve filmu značnou část nic neděje a 40 minut se utíká z místa na místo. Ale největší chyba Hobbita je, že je točený tzv. kvantitně místo toho aby byl natočen kvalitně. ()

TaNya_

Jak nemám moc Pána prstenů ráda, tak Hobit mi přišel docela zajímavej. Asi to bude tím, že to není tak rozvleklý a neřeší se tam milion dějových zápletek. Martin Freeman je mi mnohem sympatičtější hlavní hrdina než Eljah Wood, ale tohle už je věc vkusu. Strašně se mi tu líbí hudba, soundtrack můžu poslouchat hodiny. Drobná škoda, že sme tady neviděli moc ze Smauga, ale tak to si asi nechávají na další dva díly. ()

Belsazar

Když si vzpomenu na ty hodiny, které jsem kdysi doslova problouznil u knihy a teď vidím tenhle výpravný superkýč, nevím, mám-li se smát nebo plakat. Je to dost ostuda. ()

himor

No boha a je to tu zase...posaďte sa na 28 hodín a pozrite si prvý diel nekonečnej trilógie...ja už neviem čo koho na tomto baví...jediné čo ma vážne baví na tomto druhu filmu je, že neuveriteľne dobre sa mi pri tom spí. Pustím všetky diely za sebou, lahnem a keď sa zobudím na druhý deň po 10 hodinovom spánku, môžem ešte veselo dopozerať druhý diel a tretí ani nezačne. Ale tak dobre, dáky vizuál tu je (síce ho prespím) a tiež bitky (tiež prespím), ale to je tak všetko...nudáááááá...za kvalitný spánok dávam 40%. ()

Lavinia

Nikoli nečekaná cesta, ale k nepřečkání. Trpajzlíci se vypravili s čarodějem a hobitem jen tak zničehonic pro nějaký šutr pod drakem, a nezdá se, že tam někdy dolezou. Všechno prožvýkané pětkrát kolem dokola, dějové připomíná zažívání hovězího dobytka. ()

Tarhiel

Neveril by som, že ja to niekedy budem schopný povedať, ale - rozčírená verzia sa mi nepáčila. Veci, čo tam popridávali (scéna "hodovania" trpaslíkov/kúpanie) mi prišli skôr ako infantilné vtipy než hravosť (v porovnaní s vážnym Pánom Prsteňov). Jediné dve scény (Elrondov krátky dialóg s Bilbom + Andúril) mi tam stáli za to - takýchto scén som čakal viac, vzhľadom na to, že dej knihy obohatili o dodatky a iné materiály. Inak celkvoo, celej trilógií by prospelo, keby to boli len dva filmy a nie tri, tým by odpadloa tá rozťahanosť najmä jednotky. a i keď výborne natočená, stále len výplnková vata príbehu v dvojke. ()

Scraffy

Famózny prequel Pána prsteňov, ktorý je opäť super ako aj spomínané dielo. Jedno slovo pre celú novú trilógiu: KURŇADOBRÉ! ()

nenet

Natočit cokoli podle J.R.R. Tolkiena rozhodně vyžadovalo notnou dávku talentu, odvahy, zkušeností a peněz :). A musím uznat, že věc se podařila skvěle, hobití filmová trilogie se mi dokonce zdá lepší než kniha, a to je v případě této kultovní fantasy klasiky co říct. Ačkoli na druhou stranu Hobit byl Tolkienova prvotina a na stylu je to hodně znát, není to extra zábavné čtení. (Pán prstenů, vydaný o nějakých 17 let později, to už je úplně jiná liga.) O to větší obdiv patří tvůrcům za to, co s předlohou dokázali udělat. ()

Aragorn

Dřív nežli vzejde světlo dne, přes horstvo, jež se v mlze pne, jdem do hlubin, kde vládne stín, hledat své zlato kouzelné. Znal naše kouzla zemský klín, když rod náš v třesku kovadlin kul klenoty a temnoty záháněl v slujích, kde spal stín. ()

hrumsrt

S prodlouženou verzí to na mě působilo hodně dobře. Je to trošku hravější než LOTR, touhnou to osvědčené postavy - Gandalf, Bilbo. Tolkien měl neskutečný nápad. Otázka, kdyby tohle přišlo do kin před LOTRem, jak by si to sedlo... Já si myslím, že lépe. Daleko více se tady sází na dialogy.. Co jsem ale postrádal byla nějaká epická scéna, která by se mi vybavila vždy ve spojitosti s filmem. /viděno v kině/ 80% ()

giaruj

Film sklame čitateľa Hobita. Naozaj? Naozaj. Pôvodný príbeh nafúknutý do rozsahu a postáv, ktoré si v knihe pomaly ani neškrtli. Aspoň, že akcia, ale vizuálne aj logicky je výsledok vzdialený Tolkienovej predstave. ()

MFloyd

Společenstvo prstenu s Wishe... teda tak mi to přišlo. Zase je tu nějaká cesta, parta hrdinů s Gandalfem, poklábosení v Roklince, tu a tam se bojuje a utíká. Je to rozhodně víc CGI, ale o to míň prožíváte jakékoliv strasti se všemi trpaslíky, jelikož po první taškařici u Bilba absolutně nevíte, kdo je kdo. Víte, že je tu Bilbo, Gandalf, hlavní trpaslík a pak ti další. A pokud by jeden z "těch dalších" umřel, tak si toho v podstatě nevšimnu. Akce je dobrá, jen občas nepřehledná, když už se tam až moc lítá kamerou a všechno hoří, padá... Jako fanoušek Pána Prstenů jsem ale v pohodě, nevadilo mi to, ale zároveň nemám proč si to pustit znovu. ()

papadoce

Hobiti ma na prvý pohľad ohúrili viac ako Pán prsteňov. Prišli mi zábavnejší, napriek minutáži nie až tak rozťahaní. Peťo Jackson má očividne Tolkiena naštudovaného a z jeho diel cítiť lásku k tématike a k filmarine. Samostatne by som vypichol najmä mini pasáž s Glumom. Tá bola absolútne úžasná. A samozrejme finálová bitka so škretmi dala vyniknúť efektom. Mám Peťove trilógie rád a považujem ich za to najlepšie z filmového fantasy. Preto 5 můj milášku. ()

korect

Úžasné!!! Jacksonovi jsem moc nevěřil, ale očekávání překonal. I těch pár hluhych míst je mistrovsky natočených, čili nemám výhrad. ()

Pán prstenů mění majitele

Pán prstenů mění majitele

19.08.2022

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

10.02.2022

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021