Chlapec v pruhovaném pyžamu

• USA The Boy in the Striped Pajamas (více)

Osmiletý Bruno žije se svojí rodinou v Berlíně, kde má i spoustu přátel. Jednoho dne se ale musí rodina přestěhovat, protože Brunův otec, nacistický voják, dostal novou práci na venkově. Nový domov je chladný a plný nacistických vojáků, a protože v okolí nikdo jiný nežije, vypadá to, že Bruno nové kamarády jen tak nenajde. Hned v první chvíli si ale všimne „farmy“, na kterou vidí ze svého okna. Farma je ve skutečnosti koncentrační tábor... Bruno se stále nudí, rád by vyrazil někam ven, ale smí být pouze před domem. Brunova sestra Gretel tráví hodně času s nacistickým vojákem Kotlerem. Jednou Bruno náhodou objeví cestu z domu. Také si všimne černého kouře, který vychází z „farmy“, pak upadne. Pomocník Pavel Bruna ošetří a jeho matka mu za to poděkuje. Pavel býval kdysi lékař, teď škrábe brambory. Brunovi se podaří zmizet z domu a na svojí výpravě narazí na tábor, za jehož plotem sedí osmiletý chlapec Shmuel. Bruno se s ním skamarádí a chodí ho často tajně navštěvovat. Bruno pořád nechápe, kde to vlastně Shmuel žije, ale ví, že je Shmuel Žid. Dvakrát týdně mají Bruno a sestra domácího učitele, který je učí nacismu. Z malé Gretel se stává nacistka a věří v Hitlera, její matka je z toho v šoku... Za Brunem a jeho rodinou přijede na návštěvu děda, babička odmítla přijet, protože je proti tomu, co její syn dělá. V den slavnostní večeře se Brunova matka dozví, že je tábor vyhlazovací a s manželem se hrozně pohádá. Od té doby se Brunova matka chová jinak. Na večeři se voják Kotler prořekne, že jeho otec utekl ze země, protože nesouhlasil s tím, co Hitler dělá. Brunův otec to slyší nerad. Kotler je z rozhovoru velmi nervózní, a když sluha Pavel omylem rozlije víno, Kotler ho na chodbě umlátí k smrti. Gretel pak řekne Brunovi, že „farma“ je pracovní tábor a že Židé jsou nepřátelé. V domě se chystá promítání a slavnostní večeře a Shmuela poslali, aby tu leštil sklenice. Když mu dává Bruno jídlo a povídají si, přistihne je Kotler. Bruno Shmuela zapře... Brunův otec pak promítá lživé video o tom, jak krásné je to v táborech, a Bruno mu uvěří... Bruno chodí za Shmuelem každý den, ale ten tam není, až se jednoho dne zase objeví. Shmuel má poraněné oko, někdo ho zbil. Bruno se Shmuelovi omlouvá a on mu odpouští. Brunova babička zemřela během bombardování a na hrob jí poslal kytku i Hitler. Brunova matka chce kartičku s jeho podpisem sundat, protože ví, že by ji tam babička nechtěla, ale Brunův otec jí to zakáže. Brunovi rodiče se pak doma pohádají, Brunova matka nazve svého manžela nestvůrou a chce i s dětmi pryč. Brunův otec tedy dětem oznámí, že se budou druhý den stěhovat. Bruno tu ale chce zůstat... (TV Prima)

lucijelucije

Příběh odlišných chlapců, z níchž jeden je synem bohatého a mocného důstojníka, a z toho druhý synem žida, jehož život je strávený v "táboře". Naivita, či jak to nazvat u jednoho z chlapcu je až absurdní, přesto skutečná a pochopitelná. Nezná příčinu zla, nezná pravdu a nezná skutečný život.Spád který na konci filmu zabruslí do naprosté nevinnosti a nevědomosti života a smrti je až neuvěřitelný. Velké pocity ve mě zanechal tento snímek. Krutá realita, kterou si ani nemůžeme či nechceme uvědomit. ()

Rendiss

Pěknej film, drsný poohlédnutí do nacistický doby. Od Hermana jsem viděl jenom tohle, a příjemně mi to překvapilo. ()

ondrula

Nedokoukal jsem to, film nedokázal udržet mou pozornost a když si snímek diváka nezíská během prvních deseti dvaceti minut, je něco špatně. ()

Mikeowka

Toto je druhý film v mé TOP 10, který se tam dostal možná jen kvůli knižní předloze. (Klidně mě ukamenujte:D). Já to nyní už sama nedokážu rozlišit, nevím, jaký bych měla pocit, kdybych před shlédnutím nečetla knihu, stejně jako u Lovce draků. Ale já ji četla. A upřímně řečeno mě určitě emocionálně zasáhla víc, může to být však i proto, že jsem při sledování filmu "už věděla, co přijde". Některým vadilo, že film nebyl německy či že byl příliš studený, atd. Nemám problém ani s jednou z těchto věcí. Právě ta chladnost tomu dodala zvláštní kouzlo. Pro mě až tak trochu -> morbidní kouzlo <- chladné německé rodiny. Role byly zahrány brilantně - tvrdý otec bojující za vlast, matka od nevědomí ke zhroucení, zfanatizovaná dcera, zmatený syn a naprosto odzbrojující postaha židovského Shmuela, jehož obličej je pro mě nezapomenutelný. Tak trochu "válka v pozadí očima dětí". A takové příběhy jsou u mě trefou do černého. Protože otázky, které si kladou o těchto problémech nechápající děti, by si možná měli klást i dospělí... (Film jsem viděla 3x, i přesto mě konec pokaždé rozerve na kusy... nevědomostí... naivitou... bezbranností... ochotou... hudbou... matkou... beznadějí). ()

Kejt.lin

Příběh ze života, ze života během války pojatý očima malého osmiletého chlapce Bruna. Co si asi má myslet syn německého nacistického důstojíka, který žije z propagandistických blábolů a s pocitem, že jeho hrdinský tatínek chce pro něj a pro celé německo dobrou věc. Bruno má sen-být výzkumníkem, stále číst své dobrodružné knížky a mít spousty kamarádů. V novém domě blízko tatínkovi práce, která opravdu není na farmě jak se Bruno ze začátku domnívá, si opravdu jednoho najde. Přítele Shmuela v pruhováném pyžamu, který hraje hru s čísly. To dětské přátelství má svá kouzla, dokáže totiž dva lidi spojit v jednoho. Proto při dalším stěhovaní Bruno uteče za Shmuelem do koncentračního tábora, kde jsou zajisté kavárny a hřiště pro děti jak viděl ve filmu u svého tatínka. Ten chlapec ani netuší, že když ho odvedou do místnosti se sprchama tak se nečeká, že přestane pršet. Jako co víc k tomu říct ? ()

tterez

Je to už celkem dlouho, co jsem ten film viděla, a přesto ho mám pořád stejně intenzívně před očima. Celý film byl studený a jistým až arogantním způsobem povýšený, když ale pak došlo na závěr..bylo to na kapesník a kýbl zmrzliny na uklidnění. Je fakt neuvěřitelný, jak se mohlo něco jako holocaust vůbec udát. Nikdy mě nepřestanou kvalitní filmy s touhle tématikou šokovat. A upřímně Chlapec v pruhovaném pyžamu patří podle mě mezi ty nejkvalitnější. ()

peetriss

Téma a linie příběhu jsou samy o sobě látkou tak silnou, že to svádí k plným pěti hvězdičkám. Poté, co jsem od přátel slyšel líčení filmu jako velmi dojemného, jsem se po dvouletém odkládání přecejen odhodlal k jeho shlédnutí doufajíc, že těch pět hvězd bude snad i polopovinností. Ale bohužel musím jednu hvězdičku ubrat, protože tato silná látka o střetu dětské nevinnosti a naivity s drsným bezcitným světem holocaustu plným násilí, utrpení, bolesti a smrti nebyla využita, jak by si zasloužila. Film je dojemný a v závěru i mně bylo ouzko, ale toto je zásluha námětu, nikoli samotných tvůrců filmu, kteří škodí především vyumělkovanou načančanou atmosférou hodící se spíše do televizního rodinného filmu než do dramatu tohoto typu. Kdyby producenti oslovili nějakého zkušeného umělce s citem pro látku a atmosféru, mohl z tohoto příběhu učinit film veliký, tvrdě útočící na žebříčky nejlepších filmů. V této podobě tomu tak bohužel není. ()

Prochy38

Whaw, tak tento film měl opravdu hloubku. Poté, co jsem se díval na Řád saténových mašlí (katastrofa), nedá mi to než srovnávat. Hlavně tedy výkony dětských herců. Protože tady to jak chlapci tak dívka zvládají na výbornou. Film je kratičký, ale to mu jen přidává na síle. Příběh zasazen do nacistického prostředí je vyprávěn z pohledu té nejnevinnější duše. A fakticky famózně. Závěr je natolik šokující a krutý, že jsem posledních několik minut snad ani nedýchal. SKvělý výkon i V. Farmigy a D. Thewlise. Pro mě opravdu zážitek... ()

Hanes88

No tak tento film je opravdu skvělý. Vše tam bylo zachyceno jak to asi přesně všechno muselo vypadat a jak se museli daní vězni cítit. A i když takových filmů s touto tématikou bylo již dříve natočeno spousty, měl tento něco, co ho dělá výjimečným. A to je ten závěr. Tento film si opravdu na nic nehraje a já musím dát jedině maximální hodnocení. ()

Becca_

Příliš stylizované, chladné a tak nějak autenticky k době nedotažené. Ovšem pointa stojí minimálně za tři hvězdy. ()

Lefty86

Ojedinělý příběh, válečné drama podané úplně jinak. žádná slaďárna se šťastným koncem. Kdyby se to stalo ve skutečnosti, stejně by jim nic nedošlo. ()

bloodcountes

"Childhood is measured out by sounds and smells and sights, before the dark hour of reason grows." Děkuji, pane Hermane, bylo to krásné až k pláči:) ()

vander19

2. svetová vojna bola už zobrazená z rôznych uhlov pohľadu. Je mnoho typologicky podobných filmov, ale dá sa povedať, že väčšina sa snaží na tento konfilkt pozerať vlastnými očami. Tým vzniká mnoho ako by odlišných obrazov vojny. Chlapec v pruhovanom pyžame, ale svojským spôsobom zobrazuje vojnu. Do dnešného dňa som sa s takýmto niečím nestretol. Pohľad dieťaťa. Nechápajúceho prečo židia sú zlí. Prečo Bruno je viac ako jeho kamarát Shmuel. Práve táto detinská naivnosť a ochota uveriť takmer všetkému vytvára z tohto filmu veľmi precítený snímok. Film je veľmi depresívny a okrem samotného začiatku dosť krutý. Nezobrazuje však samotné krutosti, len ich prehráva takým spôsobom, že divák si ich vie jednoducho domyslieť a tým vlastne získava aj somotný príbeh aj film na krutosti. Vlastne o krutosti tento film aj je, len je zobrazená ako som už na začiatku písal "trochu inak". ()

Honzeek95

Originální film s perfektním závěrem. Konečně také nějaký americký film skončil jinak než happyendem. Místy mi to připadlo spíše jako nějaký dokument, děj byl poměrně předvídatelný, ale i tak to stálo za to. Vadila mi hlavně ta angličtina z úst SSáků, to opravdu nevyvolávalo autentičnost. ()

Danken

7/10 Zajímavé téma, celkem dobře zpracované, byť lehce naivně (''ono je to vlastně dělané z pohledu dítěte, že?''). Nacista ochutná svou vlastní medicínu aneb film, který ve vás vyvolá chuť vrátit se v čase do těchto nešťastných dob a vymlátit z každýho posranýho nácka i poslední píď duše. Asa Máselník patřičně slizký (máslově mastný) i v dětském věku. Každopádně mě to tolik nezaujalo, jako jiné filmy na toto téma. Odpor vůči veškeré genocidě to však ve mně vyvolalo pořádný. ()

prezdivaka

Prostě tomu nedokážu věřit. Skoro celý film je intelektuální nuda a když se to blíží, řeknete si, jasně, takhle to dopadne - jako Hair, akorát že tady se kluci nevymění. Je to vykonstuované až tomuto konci. Kdo například postavil tu houpačku? ()

Rozjimatel

[3,5*]     Veľmi slušný film s výbornou hudbou a hereckým výkonom hlavnej postavy. Čo filmu podráža nohy je akási jeho povrchnosť, naivita a silná nevierohodnosť celého príbehu. ()

Ricky_CZ

Chcete-li se u filmu jen pobavit, tohle není správná volba. Je pravda, že pruhované pyžamo nemusí sednout každému, ale máte-li v sobě špetku empatií, dokážete ce do pozice mladého Bruna dokonale vcítit a závěr vás naprosto odrovná na dalších několik hodin. Další VELMI vydařený pohled na otázku genocidy, který u mne vyvolal nutkání nahlas křičet a zase o něco více nesnášet ty dnešní hajlující vyholené paka... 95% ()

Vejrrr

Mark Herman zřejmě nebude první ani poslední, kdo se pokusil nahlédnout na hrůzy II. světové války očima dítěte. Nemám tedy s čím srovnávat a (doufám že nejen kvůli tomu) jsem nadšen. Nahlédněte "za plot jedné farmy, kde lidé chodí v pyžamech" ... budete překvapeni co tam uvidíte. ()

Scorsese zavrhl Di Capria

Scorsese zavrhl Di Capria

18.03.2010

Neměl ale na výběr. Hrdina jeho nového filmu totiž bude mít pouhých 12 let, a přestože je Leo „věčný kluk“, tohle bychom mu asi neuvěřili. A tak se Marty musí alespoň dočasně vzdát svého oblíbeného… (více)