Mladá citlivá agentka FBI Clarice Steriling je přizvána ke spolupráci do týmu vyšetřujícího sérii vražd. Na pachatele ukazují jen velmi kruté následky jeho činů: Vrah přezdívaný "Buffalo Bill" stahuje vždycky své oběti z kůže a potom je hází do řeky. Clarice má za úkol vypracovat psychologický portrét pachatele. Její nadřízení ji proto vyšlou na "konzultaci" za jiným masovým vrahem, psychiatrem dr. Hannibalem Lecterem, který je vězněn za nejvyšších bezpečnostních opatření. Lecter, který zná ze své praxe vraha i jeho motivy a tuší jeho další postup, drží v rukou všechny nitky a přivádí mladou Clarice na správnou stopu... (TV Prima)

Damiel

100 % - Ano, tohle je jeden z nejlepších thrillerů všech dob. Mrazivá atmosféra, že z ní mám husí kůži vždycky, co si vzpomenu, naprosto démonický Anthony Hopkins a úžasná Jodie Foster (že lepší už snad nikdy nebyla). ()

veronikav

Film , který můžu vidět vícekrát a přesto mi běhá mráz po zádech :-) Překrásné herecké výkony úplně vcucnou . Pokaždé se je nad čím zadumat :-) A napětí nemizí :) ()

MATADOR

Dnes již kultovní thriller s prvky hororu. I když já osobně bych Mlčení jehňátek kultem nenazýval, nejistá atmosféra je ale tím nejsilnějším aspektem. ()

Thomassi

No, tak já nevim, ale jako úplná bomba mi to nepřišlo. Příběh mnohokrát viděný, ale chápu, že tenkrát to mohlo být maso. A takový zážitek, jako má já v tuhle chvíli, je pouze a pouze moje vina, protože jsem to zkoukl až teď. Možná, kdyby se tak stalo dřív, výsledek by byl ještě lepší. Ale nic na to nemění, že to není to pravé ořechové. Příběh místy trochu pokulhává, místy je zase parádně vygradovaný, zejména posledních asi čtyřicet minut. Co ale dělá film epickým a a v čem vyniká, jsou vztahy mezi jednotlivými postavami, především mezi Jodie Foster a Anthony Hopkinsem. Oba si toho Oscara zasloužili oprávněně. I když Anthony (Hannibal) ve filmu vystupuje jen snad půl hodiny, za tu dobu dokázal vyzobrazit dokonalého a slizkého vraha. A podle mě právě herecké výkony drží tento snímek tak vysoko. ()

džanik

Očekávání byla tedy větší! Po mém soudu hodně přeceňovaný film. Výborné herecké výkony, originální hrdina, napětí a šokující téma to ano, ale nejlepší film roku? (úplně slyším Hannibalovo ts-ts-ts-ts...). První půle jasně za 5* , druhá - akčnější, poněkud úsměvná a zbytečně teatrální - za 3* (to by prostě nezvládlo ani několik Hannibalů). Resumé: 70% , doporučení: film SEDM ()

major.warren

Dokonalý scénář je tím, co Mlčení jehňátek staví nad většinu spotřebních thrillerů. Jodie Foster v roli Starlingové je bezchybná, leč filmu kraluje děsivě podmanivý Hopkins jako Hannibal Lecter. Jonathan Demme krom toho, že skvěle ovládá řemeslo, je také velká hračička a v každé scéně si doslova pohrává s divákem jako kočka s myší. Je zde prostor i pro hlubinnou psychologii postav, což u žánrového filmu obzvláště vítám. Je to stylové, dynamické od první do poslední minuty, řemeslně naprosto vyšperkované (střih, kamera Teda Tallyho, práce se světlem, hudba Howarda Shorea). ()

Derek

absolútna genialita. film s nádherne temnou atmosférou. réžia a herecké výkony všetkých zúčastnených sú fantastické. mňa vždy dostane scená podávania jedla lecterovi a jej následovné vyvrcholenie. tento film sa dá vidieť 10x a nikdy nebudete mať dosť!.... pozrete k 25temu vyrociu uvedenia do kin a treba povedat ze film vobec nestarne, k oskarovym uspechom by som dnes i urcite pridal kameru taka fujimuta a hudbu howarda shorea, scena lecterovho uteku je stale pre mna pasaz pocas ktorej prestavam dychat... ()

JohnMiller

Som milovník hororov ,a však tento som videl až nedávno.. neviem Hopkins je dobrý to syčanie je originálne úchilný vrah tiež, ale na 5 oscarov mi to neprišlo ani tá herečka nebola podľa mňa nič extra, tak ale uznávam zlé to nie je práve naopak, vďaka Hopkinsovi. ()

FilmFan24

Král mezi hororovými thrillery, kterému ani léta neubrala na kráse hlavně díky hereckým výkonům z kterých tuhne krev v žilách. Velké plus patří tvůrcům kostýmů a výpravy, která je taková obyčejná a nadčasová, že během sledování nijak nepřijde že film vznikl v roce 1991. ()

salalala

Svým způsobem o trochu lepší než knižní předloha, protože scenárista velmi dobře vynechal některé její zdržující části (zejména linii s umírající manželkou Crawforda, na druhou stranu potlačil třeba deduktivní schopnosti samotné Starling a některé věci trošku zjednodušil) a zaměřil se na přímočarý temný thriller, který nemá obdoby. Demme dodal perfektní a hutnou atmosféru, která je hmatatelnější než v knize a vůbec svou režií stvořil něco nevídaného. Práce s napětím je tu dovedena k naprosté dokonalosti (moment, kdy souběžně sledujeme dva stejné časové úseky na jiném místě, které ovšem vypadají, jako by se odehrávaly na místě jediném, je ryze geniální) a povyšuje film nad rámec tuctové žánrovky. Oscary jsou jednoznačně zasloužené, a to i u hereckých představitelů, jimž samozřejmě dominuje geniální Hopkins, který Lectera ztvárnil přesně tak, jak byl vykreslen v knize, tzn. tak abychom k němu pociťovali zároveň respekt a strach (ačkoli mu tedy podobný není) a sledovat každičkou jeho scénu je opravdu zážitek, Foster silnou studentku, která poznává krutou realitu budoucího povolání agentky FBI, zvládla s bravurou a nelze jí nefandit. Ve výčtu se často zapomíná na Teda Levina, což je škoda, protože i on na tak malém prostoru zvládl svého úchylného vraha mrazivě uvěřitelně a nesnížil se k nějakému karikaturnímu přehrávání. I po skoro čtvrtstoletí funguje The Silence of the Lambs fantasticky a prakticky nemá snad žádnou chybu, navíc je svižnější a přímočařejší než kniha samotná. Obdivuhodný výkon celého štábu a naprostá legenda. 100% ()

kajas

Před x lety, jako malé pískle, jsem slavný film viděla, z některých scén se mi dělalo špatně a měla jsem docela velký strach. Teď už jsem trochu povyrostla, považuju se za docela otrlou divačku, ale strach jsem měla pořád. Komu z Anthonyho nenaskočí husí kůže? ()

dom156

Film jsem viděl hodněkrát, ale vždy jsem viděl jen půlku či čtvrtinu. A nedávno jsem ho konečně viděl celý. Je to kvalita každým coulem. Mně se to velmi líbilo, ikdyž film začíná velmi zvolna a děj postupně dostává rytmus a tempo. S čistým svědomím mohu říci doporučuji a své oscary si určitě nejen zaslouží ale i v dnešní době by se je obhájil. ()

Skip

Opravdu jedinečný film. To, co dokázal Anthony Hopkins na relativně malém prostoru, se jen tak nevidí. A Jodie Foster zde dostala příležitost, kterou chytla pevně za pačesy - agentka Starlingová se stala její životní rolí. Kdo má rád thrillery, nemůže být zklamaný. Zvlášť když jsou tak inteligentně natočené jako Mlčení jehňátek. ()

willow666

Trochu přeceňovaný film, přesto výborný Hopkins v roli mého milovaného pana Lectera jako vždy přesvědčil, vyděsil a knize vůbec neudělal ostudu. ()

L_O_U_S

Opět jeden z těch filmů, které by své místo v nejlepší dvacítce měly uvolnit jiným snímkům. Měl jsem pocit, že stříhač řádil jako pominutý, protože návaznost některých scén je opravdu diskutabilní. Mlčení jehňátek mě po zhlédnutí a přečtení jiných "děl" už nemohlo překvapit ani svojí explicitností. A poslední, co tenhle film neuvěřitelně sráží, je úsporný český dabing. Nechápu, proč tohle už někdo dávno nepředaboval, protože poslouchat sípák Miroslava Saice na snad deseti vedlejších postavách je vážně utrpením a působí to extrémně rušivě. (827., 18. VIII. 2013, 11. IX. 2014) ()

Aleee89

Tak tohle je opravdu maso. Film je brilantně natočený, někdy jsou scény až odporné, ale asi to k tomu patří, aby to navodilo tu správnou atmosféru. Herecké výkony jsou úžasné, děj nenudí a napíná, hudba taky super. Smekám před tímto filmem. ()

Anglie

Skvělý scénář, vynikající herecké výkony, invenční režie. Jednoznačně jeden z nejlepších filmů nejen ve svém žánru, ale i všech dob. Zasloužená žeň na Oscarech. Film, jakých uvidíte za život jen pár. Neskutečně silné!!! ()

Zemřel Roger Corman

Zemřel Roger Corman

12.05.2024

Mlčení jehňátek se dočká pokračování

Mlčení jehňátek se dočká pokračování

16.01.2020

Studio MGM a stanice CBS chystají nový seriál s názvem Clarice, jenž odkazuje na protagonistku Clarice Starlingovou ze slavného románu Mlčení jehňátek Thomase Harrise. Místo adaptace knihy však… (více)

Seriálový duel: Hannibal versus Clarice

Seriálový duel: Hannibal versus Clarice

30.05.2012

Každý filmový fanoušek umí k těmto křestním jménům přiradit příjmení. Producenti stanic NBC a Lifetime k nim teď přiradili televizní seriály. O Hannibalovi, jehož první série bude mít 13 dílů a pilot… (více)

Stephen King zachrání Kennedyho

Stephen King zachrání Kennedyho

15.08.2011

A pomůže mu Jonathan Demme, tvůrce Mlčení jehňátek. Už je to tak, příchod zaručených bestsellerů na knižní pulty provází i zpráva o filmové adaptaci. U Stephena Kinga je to úplná samozřejmost. Jeho… (více)