Režie:
Terry JonesKamera:
Peter BiziouHudba:
Geoffrey BurgonHrají:
Graham Chapman, John Cleese, Terry Gilliam, Eric Idle, Terry Jones, Michael Palin, Terence Bayler, Carol Cleveland, Kenneth Colley, George Harrison (více)VOD (1)
Obsahy(2)
Kultovní a kontroverzní komedie Život Briana vypráví příběh Briana (Graham Chapman), který se narodil ve stejný den a na stejném místě jako Ježíš. Po sérii absurdních a vtipných okolností je pak s mesiášem zaměňován. Film Terryho Jonese, který se konstantně vysmívá všem a všemu, nechává zazářit v několika rolích každého člena skupiny Monty Python. Přináší tak pohlcující anarchistickou satiru mířenou jak na náboženství, tak na hollywoodské zobrazování všeho biblického. (Pannonia Ent.)
(více)Videa (1)
Recenze (1 018)
Je lepší Monty Python a Svatý grál nebo Život Briana? Neumírající debata, kdy je těžké zvolit jasného favorita. V obou případech ovšem dalo komediální seskupení Monty Python světu komediální klenot, kdy právě Život Briana má vánoční přesah. A to i přes fakt, že si tu někdo utahuje z klasického příběhu o Ježíši Nazaretském, kdy se u některých křesťanských fanatiků tato troufalost jednoduše neodpouští. Graham Chapman, John Cleese, Eric Idle, Terry Gilliam, Terry Jones a Michael Palin ovšem i po letech zvládají svým pravděpodobně nejznámějším projektem v rámci Monty Python vyvolávat úsměv od ucha k uchu. Zábavné, v jistých momentech nekompromisní i velmi chytrá záležitost. Monty Python i tentokrát sázeli na absurdno i anarchistický humor, kterým dle vlastních slov uskupení zvládlo po 2000 letech sjednotit různé křesťanské druhy v kritice vůči právě Životu Briana. Život Briana si ovšem automaticky neutahuje ze samotného ukřižovaného mesiáše, do velké míry v něm lze najít kritiku tehdejší doby, která se dá též převést do 21. století. Život Briana je sice slepen z různých gagů a primárně skutečně trhá bránice, za tím všeím se ovšem skrývá i poměrně komplexně napsaná podívaná se solidním scenáristickým narativem. Nevyhnutelně v tom lze nalézt špetku tragikomiky, jakmile ovšem dojde na další sérii gagů s nenapodobitelným podáním jednotlivých členů složení Monty Python, zbude skutečně pouze úsměv na tváři. Život Briana je v režii Terryho Jonese pravděpodobně jeden z nejpamátečnějších filmových biblických příběhů, kdy sice musí Monty Python pracovat s nízkým rozpočtem (4 miliony dolarů), výsledný projekt ovšem přesto zvládá působit v rámci dobových kulis dostatečně věrohodně, Život Briana díky tomu nezvládá působit jako prodloužená televizní skeč, i proto, že se různými komediálními momenty skutečně nezvládá vyčerpat. Kdyby přitom náhodou hrozilo, že jeden fór na diváka nezabere, na střídačce jich čeká mnoho dalších. Monty Python si neodpustí píseň o tom, že by měl člověk brát život z lepší stránky, nechybí momenty, které se vydávají velmi nečekaným směrem i momenty, které k smíchu vyvolávají bez automatické pointy (postava jménem Pyjus Čůrus či překladem věrnější Velikus Ptákus či jednoduše Biggus Dickus). Vzpomínání na Život Briana rázem udělá život veselejší, kdy se taková věc povede málokterému filmu. Možná nejde o prvoplánovou vánoční klasiku, v jistých srdcích má ovšem Život Briana permanentku s datumem neurčitým.... ()
Trošičku jsem nepochopil tu scénku z hvězdných válek, z které bylo ovšem vystoupeno vtipnou poznámkou: ,,Chlape ty máš ale štěstí!" Vše ostatní bylo naprosto dokonalé. Film se nese v tak neuvěřitelně vtipném duchu těžícím z naprosto absurdních situací. Obrovský nadhled je cítit úplně ze všech stran. Co však bylo úplně nejvíc nejlepší byl samotný ráčkující Caesar, popřípadně jeho přítel Pyus Čůrus. A ač je film tak neuvěřitelně absurdní, tak si stále drží svoje poselství. Které vypustí v plné kráse na povrch finální písní, která má překrásný(SMYSLUPLNÝ) text a strašně chytlavou melodii a tohle je vůbec ta nejlepší kombinace, kterou mohou songy disponovat. A až do této závěrečné melodie, jsem byl takřka rozhodnut udělit 4*. Nemohu. Plný počet. Takový film se vidí zřídka. Nebál bych se tady použít slovo GENIÁLNÍ. Rozhodně se chystám na další filmy ze série Monty Python. ()
Vkusně natočená parodie na křesťanství a jelikož jsem ateista tak jsem si film doslova užívala.Jediné co mi vadilo bylo, že se film nevyhnul přeplácanosti,co tam měla dělat ta vsuvka s mimozemt'any?Herci hrají dobře ale kdybych měla zmínit jedinou postavu která mě dostala vždycky do kolen, byl by to šišlající Cézar a jeho debaty na téma "Můj pfítel Pyjus Čůvus" xD ()
Kvalitní zábava. Čekal jsem spoustu výborných hlášek a skvělého humoru a přesně toho se mi dostalo. Děj je zasazen do doby narození Ježíše (Briana) a divák sleduje jeho životní pouť, kterou lemuje spousta dobrodružství a šílených skečí. Mně osobně se líbilo například vyjednávání (smlouvání) s trhovcem, kontrola bytu římskou legií, nebo ukamenování v úvodu snímku. Na úplný počet to asi není, ale jde o skvělou zábavu. Rád bych viděl nějaká další díla tohoto britského seskupení, protože jejich humor mě vážně dostal. ()
Když jsem Briana kdysi viděla poprvé, jen jsem se občas usmívala, ale nesmála - což nyní připisuji mému nízkému věku (minimálně tomu mozkovému) nebo nějakému chvilkovému totálnímu zatmění mysli, popřípadě upadnutí do lehčí formy kómatu - protože napodruhé jsem se smála téměř v jednom kuse, a to pěkně nahlas (což u mě při filmu zas tak obvyklé není) - a při jedné nejmenované scéně s nejmenovaným vtipným Palinem a nejmenovaným vtipným jménem, jsem se málem počůwala smíchy! No tekly mi aspoň slzy - asi přibližně ve stejně hojné míře, jako při pomyšlení na to, že podobně skvostné dílko, utahující si ze všeho a všech tím nejbrutálnějším způsobem, už prostě nikdo nikdy nestvoří. . . . . Nakonec nezbývá, než s pokojným výrazem smíření prohlásit: "Yes I know, out of the door, one cross each, line on the left." ()
Galerie (68)
Zajímavosti (43)
- Film se dočkal divadelního zpracování uvedeného na počátku 90. let v Itálii. Adaptace byla považována za novinku a dočkala se skvělých ovací - nikdo se nezmínil o tom, že byl film natočen v roce 1979. (don corleone)
- John Cleese si přál, aby Ježíše hrál George Lazenby. Ten však tou dobou pracoval na jiném projektu, a tak roli nakonec dostal Kenneth Colley. (Dreadd)
- John Cleese původně počítal s postavou Briana pro sebe, ale zbytek skupiny tak dlouho trval na Grahamovi Chapmanovi, až Cleese uznal svoji porážku a ustoupil. (Morien)
Reklama