Reklama

Reklama

Za dávných časů vládl zemi české kníže Krok, který měl tři dcery obdařené nadpřirozenými schopnostmi. Nejstarší Kazi měla schopnosti léčitelky, Teta dokázala promlouvat s duchy a nejmladší Libuše viděla do budoucnosti. Po smrti otce převzala vládu na jeho přání právě nejmladší dcera Libuše. Ačkoliv byla Libuše moudrá a spravedlivá vládkyně, muži jí pohrdali. Libuše se tedy rozhodla provdat za Přemysla Oráče ze Stadic, aby s jeho pomocí dosáhla uznání mezi svými podřízenými. Společně se usídlí na hradě Libušín, odkud Libuše předpověděla i založení a slávu města Prahy, které se později stalo sídlem královského rodu Přemyslovců. Po smrti Libuše přebírá vládu její manžel Přemysl, s končícím matriarchátem však stoupá nespokojenost žen, které nakonec vyvolají Dívčí válku. Příběh kněžny Libuše je tentokrát nahlížen nejen z pohledu Jiráskových Starých pověstí českých, ale opírá se i o divadelní hry Franze Grillparzera a Clemense Brentana. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (200)

Skejpr 

všechny recenze uživatele

Asi jsem si měl zajít dřív, než jsem si všechny ty opravdu zábavně špatné momenty už dávno někde přečetl, zpravidla ve výrazně zábavnějším podání. Ano, Vašutovo Yeah je opravdu epic. Ano, hadi, krtek a opelichaný sokol to jistí.. Akce je sestřihaná mizerně, herci hrají na zabití a orální scéna je WTF. Nic z toho ve mě ale nevyvovalo zlomyslný záchvat smíchu, ale bohužel už ani nějaké větší zhnusení... Kněžnu Libuši jsem přežil bez sebemenších obtíží a několikrát jsem byl dokonce nucen uznat, že to má něco do sebe. Pohanské motivy skloubené s českou pověstí do sebe kupodivu zapadají, takže na nějaké nedostatky v mytologii Libuše netrpí. Je prostě je ukecaná, levná a nic moc zahraná, bez jakéhokoliv spádu a s hudbou, která je sice velkolepá, ale nedá si ani na chvíli pokoj, takže začne být velmi záhy otravná. Nejzábavnějším filem roku tak i nadále zůstává Noc oživlých mrtvol 3D. Libuše je JEN špatná. Nic víc, nic míň... ()

Hwaelos 

všechny recenze uživatele

Asi bych nenapsal nic lepšího než Gemini. Shoduju se prakticky ve všem, popis výrazu Přemysla při boji s Vlastou nevyjímaje. Amatérská fušeřina jakoby z oka vypadla filmům Eda Wooda. Je proklatě zábavné tipovat si, kterou Přemysl "zorá" nebo jaké ekologické poselství o těžebních limitech zase Kazi vyplodí. Skutečně nejvtipnější je ale fakt, že snaha vydolovat z legendy to, co se opravdu stát mohlo, vychází v případě Kněžny Libuše lépe než u hollywoodského Krále Artuše. Až na to, že Artuše točil alespoň zručný řemeslník. ()

Reklama

5150 

všechny recenze uživatele

Ultimátní záležitost, jenž byla uvedena na Festivalu Otrlého diváka 2010 a své uvedení s přehledem a jistotou ustála. 1* proto, že tohle se prostě musí vidět.. (p.s. Před začátkem projekce, kdy ještě nikdo z narvaného sálu netušil, co přijde, byl snímek uveden slovy.. "Pustíme Vám nový film, který běží v kinech sotva pár týdnů. Z prvních 30 projekcí bylo 10 zrušeno pro neůčast..!!" Dlužno dodat, že tak vstřícné publikum tento snímek už asi nikdy mít nebude..) ()

Adam_Musil 

všechny recenze uživatele

Lidé, vzpamatujte se, vždyť to není vůbec špatné zpracování. Tady jde vidět, že po několika negativních hodnoceních hodnotí další uživatelé úplně stejně, jen aby se náhodou nelišili a nevyjádřili k tomuto nízkému hodnocení svůj nesouhlas. Není to nic světoborného, ale rovných 50% si snímek zaslouží. ()

honajz 

všechny recenze uživatele

Ze začátku mi to připomnělo takové ty lehce naivní filmy z naší historie, jaké se točily řekněme ve 30. - 40. letech, a nepřišlo mi to až tak špatné. Jenže pak to přestávalo dávat smysl - podivné střihy, divná návaznost scén, o konfliktech se jen mluví, ale neřeší se (co třeba Avaři?), nebo se o něčem mluví, ale realita je jiná - kde je třeba ten velkolepý hrad, o kterém je pořád řeč? A jak to, že jsou všude pořád lesy, když Kazi tvrdí, že lesy už nejsou? Klíčové scény nevidíme vůbec - zakládání dolů, těžbu, postupné se odcizování lidí. Já chápu, že rozpočet stačil na pět a půl americko-českých ochotníků, a tak se točilo někde v lese, ale kurnik, nějaká ta štola se i v takovém lese dá najít a natočit se u ní scéna. A ty nesmyslné scény pokračovaly - nejdřív všichni slavnostně halekají, jak Libuše nahradila Kroka, aby o pár scén později kafrali, že chtějí jako vládce chlapa knížete. Libuše jezdí za Přemyslem, ale čeká s tím, než si ho vezme, další půlku filmu, a nikdo neví proč. Mezitím sledujeme vztahy jak z telenovely - ona ho má ráda, on ji nemá rád, on ji má rád, ona ho nemá ráda... Sem tam se objeví nějaká scéna, která sem spadla kdoví odkud. Třeba Libuši řeknou, že přijeli rolníci a jeli dva dny - a střih, je jaro a o rolnících už ani půl slova. A takových scén je daleko víc. Potěšili mě Vašut s Křížem, mluví anglicky dost dobře, jen tady nemají co hrát (a vlastně ani nevíme, jak a co na hradě měli za úkoly) a Vašutova postava zmizí ze scény bez vysvětlení. Nakonec z toho vyleze taková jakási ekologická a emancipační agitka, kdy vlastně města jsou sice velkolepá, ale vzala nám duši a moc kouzel a věšteb a spjatost s přírodou... No, a že to Kosmase znásilňuje, to u tohohle filmu vůbec neřeším. I když je fakt, že jsem celou dobu čekal na Bivoje a jestli bude kanec animovaný, ale nakonec jsem se žel právě kvůli znásilnění Kosmovy kroniky nedočkal. ()

Galerie (58)

Zajímavosti (5)

  • Natáčení probíhalo kromě lokací v Praze i v Adršpachu, Uherském Hradišti, Brdech, v okolí Berounky a Dobříše. Pro obydlí byly využity slovanské skanzeny se zrekonstruovanými stavbami. (Zdroj: kinobox.cz, cs.wikipedia.org) (dinamit_1)
  • Původní název filmu zněl Koruna Vyšehradu, později autoři změnili název na Pohanská královna. (Zdroj: cs.wikipedia.org) (dinamit_1)
  • Režisér filmu Constantin Werner v rozhovoru řekl: "Jestli se domníváte, že nemám právo natočit film s tematikou Čech, tak to vám musím objasnit. Část mojí rodiny byli česko-němečtí průmyslníci z Ústí nad Labem. Historie Čech a jejich pověsti jsou tudíž i součástí mého kulturního dědictví." (Zdroj: art.ihned.cz) (dinamit_1)

Reklama

Reklama