Ctihodný občan je dramatický thriller o muži, který se bez slitování rozhodne pomstít tomu, kdo nechal z vězení propustit vrahy jeho rodiny. A nejen jemu, také městu, společnosti, všem. Město Filadelfii začíná děsit teror a vraždy, které jsou brilantně naplánované a provedené. Pomalu však vychází najevo, že je nemohl spáchat nikdo jiný, než právě člověk, jenž přišel o rodinu a rozhodl se vzít spravedlnost do vlastních rukou. Ten člověk ale sedí ve vězení... (oficiální text distributora)

Kryton

Tak tu máme třetí film s Butlerem a já potřetí dám ****. Proč? Protože si sakra uměl vybrat film s dobrým scénařem,režisérem a charakterem, kterému dal to své "mužo". Ctihodný američan Butler se nedočká spravedlnosti a tak jí vezme do svých rukou. I přes slušné obsazení mám domněnku, že jsou všichni do počtu. Co mě však do konce filmu vrtalo hlavou je podstatný fakt. Proč ho přepadli? Bylo to náhodné? Pokud ten gang uřádoval tolikrát a i zabíjel, tak proč je nikdo předtím nechytil. No a jak je chytili? Scénář mi totiž nenabídl na některé otázky odpovědi tak snadno jako Butler Foxxovi. Cesta "pomsty" ve formě alá SAW. Udělátka,pasti,bomby.....Vše pěkně graduje a doslova jsem se přistihl jak Butlerovi fandím. Chci vidět další pastičky,vychytávky a plán! Jejda - tento požadavek není možné uspokojit. Poslední 20 minutovka, kdy člověk čeká gradaci a vyustění se celé to snažení sesype jako domeček z karet. Foxx najednou v rychlosti objeví jak to Butler dělá a celé kouzlo je pryč. Jako by vám někdo pošeptal jak to kouzelník dělá minutu před koncem. Ono totiž mi nejde do hlavy fakt, jak by Foxx byl rychlejší než Butler s takovým náskokem. Ctihodný občan je tedy nadprůměrný thriller s naprosto chlapáckým Butlerem. Nenudil jsem se: Bravo! ()

NinonL

Masakr a brutalita úplně přebily smysl filmu. Abych řekla pravdu, po těch scénách mě už ani nezajímalo, jak to dopadne. ()

Krissty

Vždycky jsem byla velkou fanynkou záporáků, ještě větší fanynkou geniálních záporáků a když se navíc jedná o geniálního záporáka s těžkým životním osudem, jdu do kolen! A ještě víc do kolen jdu, hraje-li ho Gerard Butler! Byla jsem po celou dobu napjatá jako kšandy a ctihodnému občanovi Filadelfie jsem fandila a bezmezně jeho um obdivovala. Jamie Foxx ve vedlejší roli mi vyhovoval, protože Butlera aspoň nezastínil, což je fajn. Vše je skvěle promyšlené a i když by mě teď s odstupem času napadly nějaké nejasnosti, řešit to nebudu, protože bych stejně neměla to srdce dát Ctihodnému občanovi nižší hodnocení. Někde jsem tu četla, že konec je prý nedotažený a odfláknutý. Nad tím také odmítám přemýšlet, jelikož v tu chvíli jsem ani nedýchala a málem mi i slza ukápla. Navíc to bylo nádherně natočené. Tak proč hledat chyby? Nebudu hledat chyby, je to boží! ()

agentmiky

Vůbec jsem si nepamatoval, že Ctihodného občana režisér Gary Gray pojal tak krvavým způsobem, pár drsných a brutalitou nešetřících scén zde divák najde. Jinak jsem si film po dobu zhruba těch prvních dvou třetin dost užíval, Gerard Butler zde rozehrál divokou šachovou partii (hlavně na mě film nezapůsobil jako scénáristické fiasko, jeho počínání fakt dávalo smysl, takže naštěstí nedošlo na chvíle, kdy jste jen kroutili hlavou). Jen mě malinko zklamalo jednání Jamieho Foxxe (s hercem problém nemám, Foxx patří u mě k té užší špičce po Království), jako státní zástupce se choval pořád povýšeně vůči postavě ztvárněné Butlerem a díky tomu všemu došlo ke smrti dosti postav. Oceňuji kvalitní vizuál, peníze byly vidět na filmu na každém kroku, moje pochvala směřuje i k akčním sekvencím, kterých sice bylo pramálo, ale na druhou stranu vždy přišly s intenzivním vyzněním. I kvůli tomu všemu mě štve ten závěr. Takhle jednoduše vyhrát nad tak vychytralým antagonistou, jenž byl vždy před všemi několik kroků, to postrádá sebemenší logiku. Podstatná kaňka na kráse. Za mě silnější tři hvězdy. 7/10 ()

verbst

Film od kterého jsem vůbec nic nečekal se rozjel nevídaným způsobem. Vůbec si na nic nehrál, a tak strašně zamrzela ta scénaristická berlička na konci a v poslední 20ti minutovce. Butler by si měl rozmyslet, jestli chce vážně hrát v romantických komediích, protože tady mu to děsně sedne! Jamie Foxx potvrdil status jednoho z nejlepších a nejsympatičtějších herců současnosti, a já odcházel ze sálu nadmíru spokojen. Spousta vedlejších rolí byla taky super, a F. Gary Gray (BTW brutální jméno xD) si taky na nic nehrál. Jen tak dál! 80% ()

Wysch

[napsali jsme spoilery] Tak primárně: Film je rutinérstvím narvaný od první minuty do té poslední. Rutinní režie, scénář a i herecké výkony. Foxx je jak štangle salámu, Butler jako máslem podmazaný chleba. "Šokující zvrat" se nekoná a haj-tek hračky tu vlastně nejsou, byť by měly hrát důležitou roli. O akci tu vůbec nesmí bejt řeč, všechno je to jen o příběhu a jeho průběhu. A protože Butler nehraje žádnýho psychopata, ten jeho klidnej výraz jsem mu baštil po celejch sto minut, a strašně moc mu fandil. Je zajímavý, jak člověk dokáže fandit vyloženě záporákovi, kterej kosí nevinný lidi, a klaďasovi (ačkoliv se schovává za dcerou a ženou) mávat klidně kapesníčkem. Scénář měl rozhodně Clydea nechat přežít a tu štangli salámu v obleku a kabátě se jménem Foxx na čele odkrouhnout už po pěti minutách, neboť ta štangle je sympatická asi jako pět let shnilá štangle vysočiny. Další škodou určitě je málo prostoru pro Gregoryho Itzina, kterej měl mít výraznější roli, neboť by ji zvládl s přehledem, takhle se jen utopí během pěti minut. No a už jsem to psal? Law Abiding Citizen je rutinérská práce, která měla přijít od jiného než Graye. Přesto jsem těch sto a kousek minut držel střídavě dech a střídavě kašlal, když mě překvapila nějaká forma smrti (soudkyně! U té scény jsem zrovna jedl kukuřičný vločky s mlíkem a celej se pocákal...), takže vlastně asi nakonec spokojenost. Jednoduchá sranda, která asi opětovným shlédnutím nehrozí. A je to škoda, protože na Butlera se koukám rád. [DVD] edit 2015: Tak jo, po pěti letech se na to opětovně kouknout dá, tentokrát jsme to zvládli v [režisérském sestřihu] - nemám šajnu, které scény jsou navíc, ale upřímně, jsem o pět let starší a s Clydem jsem cítil ještě víc a jeho příběh mě dostal asi víc než předtím. Možná proto se mi zdá, že bych dneska možná s klidem i film zařadil mezi ty, které se dají vychutnat i víckrát za život. Pointa filmu pro mě asi s každým přibývajícím věkem získává na účinku. ()

zlabus

První hodina dobrá, posléze se to absolutně zvrtne a je z toho totální kravina s nepřesvědčivým Buttlerem v hlavní roli. Škoda, jako revenge movie míchnutý snahou o změnu systému by to bylo fajn. Takhle je to ovšem hodně špatné. Kurt Wimmer by se opravdu neměl věnovat psaní scénářů. ()

mysiak

Skvelá taktická hra dvoch hereckých hviezd...je až radosť sa pozerať na takto zručne vypracovanú kriminálku so skvelo budovaním napätím a hlavne...Gerardom Butlerom..proste ten herec je strašný borec...aj keď Jamie Foxx nie je zlý, ale proste Gerard ho sundáva na plnej čiare...čo zo začiatku vyzerá ako typický "revenge" film tak počas ďalších minút sa to premieňa na thriller, pri ktorom je ohrozené množstvo ľudí..celkovo Law Abiding Citizen je vážne pod dlhom čase napínavý a skvelý akčný krimi/thriller ()

Tayen

Brilantní zvraty a promyšlenost jsou tím, co mě k filmu připoutalo. Nejednalo se o žádnou bezduchou vyvražďovačku, ale o kvalitní thriller, kde se neděje nic náhodou, který se nebojí ukázat krev, ale zároveň na krvi nestojí. Hlavní hrdina (padouch) je vždy o krok před policií, státními úředníky a vlastně před celým městem, které si pomalu začíná uvědomovat, že je srážít na kolena jeden hodně naštvaný chlapík, kterému vyvraždili rodinu. Mrazivá atmosféra tak trochu v duchu Sedm. ()

havLord

Leonidas jednoduše nemůže hrát role, kde bojuje mozkem a ne pěstmi, ostatní, včetně Foxxe, a toho především, už jenom potvrzují tu nešťastnou ruku při výběru během castingu. Má cenu komentovat děj ... ? Tu směšnou neschopnost právníků, soudců, návladních, udělat cokoliv s Clydem? Nebo jeho abilitu, kdy odhadne do jaké věznice a cely ho posadí s takovou jistotou, že na to vsadí celý svůj plán? Nemluvě o té samotné cele 'předběžného zadržení', vypadající jak pro Hannibala Lectera.... macGyverovská přehnanost.... trapnej film. ()

Asgy

U podobných příběhů dost oceňuji jejich reálnost, což v tomto případě jaksi nejde. Ze začátku se Ctihodný občan tváří ještě docela inteligentně, ale s přibývajícími mrtvolami mě bavil stále méně. ()

Laxik

Postavy se chovají naprosto nelogicky, originální i klišoidní složky filmu (zastoupené v poměru 50:50) jsou naprosto na palici, ani jeden z ústřední dvojice si mě nezískal, ale ani nepoštval proti sobě. jen bych jim oběma pořádně namlátil, jediná scéna, kdy jsem něco cítil byla smrt tý právničky. A to jen protože byla pěkná a protože jsem čekal, že se na jejím zabití rejža (a potažmo i Shelton) víc vyblbne. To se nestalo. A protože to nemá náboj (Sakra, kam se podělo Butlerovo charisma?) a když nějaká složka filmu není pitomá, natvrdlá nebo napřesdržku, je tuctová. A to je kurv..ňa málo. ()

Baronne

Dám tři, ale servírovat budu spíš kritiku. Místo Krimi bych tam dal Sci-fi, to je první věc. Jamie, i přestože se snaží, je jako tofu. Mdlý, nevytvarovaný, hnusný. Já radši pořádnej steak, třeba Denzela.. K Butlerovi ani nemám přirovnání, protože ten je tak nudnej, a tak prkennej, že sem s nim fakt dvě hodiny trpěl. Takže k celýmu filmu mám přirovnání, který třeba mnoho lidí nepochopí, ale nějak nemám náladu dávat vysvětlivky. Je to jako nádherná holka z centra, oblečená v LV kabátku s kabelkou od Korse, chodící v Louboutinkách. Každej by jí samozřejmě chtěl, bohužel většinou tahle holka neumí ani poškrábat brambory, natož uvařit dobrej čaj. Je to prostě velkej americkej obal, přičemž Brown je snímek lepší, a Plivu na Váš hrob dokonce srovnatelný. Tááákže 60% ()

Popluh

Gerard Butler už sice letos hrál v Gamerovi, ale tu pravou hru rozehrává až ve Ctihodném občanovi. Klasický "revenge" thriller na který lákali trailery totiž můžete čekat jen ze začátku filmu. Protože jakmile se objeví hlavní motiv Clydeovi hry, začne přibývat i hodně velice zajímavých myšlenek o současném americkém právním systému a jeho mezerách. Samozřejmě, že je velice jednostranný a možná i chvílemi "nahrávající do karet" budoucímu vývoji, ale už jen fakt, že používání mozku pro mě bylo u tohohle thrilleru výhodou je hodně velké plus. Vlastně celý film se dá brát jako taková výstraha systému, umně protkaná s řadou klasických filmových postupů, jak scenáristických, tak i režijních. Skvěle dávkovaní podávání informací střídá minimalisticky dávkovaná ruční kamera, která je ve filmu přesně tolikrát, kolik je jí potřeba a jinak uhlazeně natočenému filmu v dokonale vybraných scénách přidává na razanci či emotivnosti nebo funguje jako dokonalá předzvěst věcí následujících (parkoviště). Postavy se také drží jakýchsi klasických šablon, ale nebojí se je míchat nebo posouvat dál. Jamie Foxx zvládá dle potřeby odehrát až 4 různé charaktery a přechody z jedné "role" do druhé fungují naprosto plynule a nebortí skvěle vytvořenou iluzi skutečnosti. Role Gerarda Butlera je potom ta, která když se povede zahrát tak je radost pohledět. A přesně to se skotskému rodákovi povedlo na jedničku. Jeho postava je opět lahodně namixovaný koktejl z vytříbených ingrediencí. Ať už je to chvílemi Joker nebo V a jeho vendeta, jedno je jasné. Jigsaw je mrtev, at žije Clyde Shelton. Konec je pak výborně napsaný a parádně zrežírovaný a svým vyzněním se dle mého nepřiklání ani k jedné postavě, byť se nám úplná "hollywoodská" tečka (která však výborně sedí k vývoji Foxxovi postavy) snaží namluvit něco jiného. Zatím 95 % ()

GodComplex

Vyborny Gerard Butler, ktery jako mstitel, berouci spravedlnost do svych rukou a destruktor soudniho systemu spolehlive tahne cely film. Vsechno ostatni je tak nejak prumerne a nevyrazne. "I'm gonna pull the whole thing down. I gonna bring the whole fuckin' diseased corrupt temple down on your heads. It's gonna be Biblical. 5/10 ()

MikO_NR_1909

Drsňácka panoráma záhadného trileru súčasnosti akoby predznamenáva všetky tie nezmyselné vyťahovanie (ne)dôkazov, prekrúcanie logiky a zvratovú vynaliezavosť pseudoempirických žánrových postupov postavených na hlavu. Ťažko už presvedčiť veľké štúdia na koherentný systém pevnejšieho atmosferického zázemia (ako napr. v The Conversation) resp. vývinu vzťahového kréda v modernom drajvovom svete (ukázaného v Mystic river), ktoré pomocou opatrnejších záberov s neštandardnou zvukovou kreáciou sublimujú podvedomý divácky stav nepravdepodobnosti v niečo zhmotnené, čo ich bezprostredne ohrozuje. V tomto Ctihodný občan akosi manipuluje s divákom a navyše i sprievodné tempo generuje postupný úpadok, čím film zkĺzne do konfrontačne plytších vôd. Čo je vzhľadom k sympatickým ambíciam iba zbytočné odvádzanie pozornosti. ()

sta

taková bezpohlavní a filmařsky ultrasterilní (ergo vykastrovaná) agitka za americké vnímání pojmů jako právo, zákon, ideologie.. jednou větou: kdo je označen za "hodného" může vše, kdo je jednou ocejchován opačně, nemůže nic.. nádhera ()

Vojcl

Vcelku primitivni namet se vyklubal v docela zdarily thriller. Scenar se sice nevyvaroval nekterych hollywoodskych klise, ale dej prijemne odsypa a atmosfera je spravne mraziva, takze bych byl schopny nektere nedostatky prehlednout. Asi nejvetsim kladem snimku jsou vsak herci - zejmena Gerard Butler je dokonale presvedcivy a v mych ocich si pomalu, ale jiste klesti cestu mezi hereckou elitu. Jamie Foxx pak odvadi svuj tradicne kvalitni standart. ()

Ctihodný občan se vrátí

05.06.2009

Darabont a další oběť systému

Darabont a další oběť systému

11.10.2008

Frank je má očividně rád. Prosté občany, kteří neudělali nic špatného, ale justiční systém si s nimi přesto důkladně vytřel... ehm, podrážky. Postava, kterou si v jeho psychologickém thrilleru Law… (více)