Osmnáctiletá Alisa byla počata v moři, kde se její matka náhodně setkala s námořníkem. Vyrůstala pouze s maminkou a babičkou v domku na pobřeží. Po řadě různých zklamání se rozhodla uzavřít se do mlčení. Školní léta prožila ve zvláštní škole, kde v sobě odhalila schopnost předvídat budoucnost či plnit přání. V sedmnácti letech odešla do Moskvy a pokoušela se tam studovat. Jednoho večera skočila do řeky, aby zachránila tonoucího mladíka Sašu, který byl příliš stresován svými ambicemi obstát v dravém světě obchodu. Zamilovala se do něj, ale její cit zůstal bez odezvy. Nebo přece jen? Moderní variace na pohádku o „rusalce“ nebo „malé mořské víle“ patřila v Rusku k filmovým událostem loňského roku. Emocionálně pestrému kaleidoskopu obrazů ze života hlavní hrdinky dominuje výrazný soundtrack a nezaměnitelný projev Maši Šalajevové v titulní roli. (MFF Karlovy Vary)

papaJA21

Současná ruská kinematografie je pro mě velkou neznámou. O to větší a milejší překvapení pro mě je Rusalka. Musím ocenit s jakou nadčasovostí a vtipem si autoři poradily s původním námětem Rusalky. V prvním "jednání" se ocitneme na odlehlém pobřeží Ruska, kde malá Alisa s rozhořčením sleduje snažení své mámy, při hledání náhradního táty. Alisina máma je skvělá postavička, stejně tak její babička a jejích peripetie jsou krásně srandovní. Celé to korunuje takový ruský nádech, to jak si režisérka dokáže dělat legraci s ruské mentality. V druhém "jednání" se ocitá téměř dospělá Alisa ve víru dění, v současné metropoli Moskvě. Tady především potkává svého prince do kterého se zamiluje a kterého se snaží zachránit. Celý film je hodně zvláštní, má strašně příjemnou atmosféru, těžko popsatelnou. Všem moc doporučuju!!! ()

hanagi

Sama to nechápu, tohle je přesně ten typ filmu, který by mě měl uchvátit. Jenže se tak nestalo a já vlastně ani nevím proč. ()

sskrblik

Z popisku to vypadalo na celkem zajímavý film. Jenom vypadalo. Příšerná nuda, komedie ani omylem a fantaskna poskrovnu. Ničím zajímavé pro mě. ()

jamalka

Rusalka je vlastně pohádka a tahle novodobá verze je opravdu vydařená. Představitelka hlavní hrdinky je bezkonkurenční.Přeměna z negativně laděné holky v zamilovanou bytost, která dokáže být šťastná, i když není její láska opětovaná je dokonalým vyjádřením toho,co láska znamená. I přes smutný konec, je tenhle film vlastně pozitivní-konáním dobra se stáváme šťastnými, to je pro mě hlavní poselství filmu.Je to taková ruská Amélie. ()

pixy

Tenhle film mi při sledování působil až fyzické utrpení a jedinou emocí, kterou jsem pocítila, byla silná touha prchnout. Začátek "u moře" byl ještě jakžtaž snesitelný, ovšem ve chvíli, kdy se hlavní hrdinka, a s ní i celý děj, přesune do Moskvy, už se Rusaka přehoupne do děsivě na pilu tlačící (chci být roztomilým naivním filmém, který rozzáří celý sál a usílí se v srdíčku každého diváka) frašky, kdy mi vztah hlavní dvojice ("roztomilé sverázné holky - outsidera" a "mladíka veskláckého vzezření - zlatá mládež alias perspektivní podnikatel") evokoval Ošklivku Katku nebo něco obdobného. ()

matolas

Milý film a slabší brat Amélie alebo Ayoadovho Submarine. Nič nové síce neprináša a má klišoidné vedľajšie postavy, no jedno zhliadnutie si zaslúži. ()

defagoo

Trochu to působí jako by tvůrci nevěděli jestli radši fantasy nebo spíše hořkosladký film o dospívání. To druhé nakonec zvítězilo a to je moc dobře. ()

loliti

Na zelený štvrtok zelené vlasy, ryba vo vani spokojne pláva si, môžme byť smelí a prirovnať ju k Amélii. Chceš niečo velmi? Podla Alisy, stačí želať si. A ked' už sme pri tom, kde inde uvidíte pivo, ktorému je clivo, ked' je daždivo? p.s. a záver? emocionálny manéver. Sú to zrádci, už dávno viem, že prílišná dobrota se nevyplácí, alebo za dobrotu pod kapotu. ()

Viperine

Moc zábavná podívaná, rajcovní pro oko, chytrá a nevtíravá, pěkně zahraná. Podle mně jeden z mála filmů, kdy se fantaskno a záměrný kýč s naprostou přirozeností snoubí a prolínají s "realitou". ()

merigieren

velryba, oceán, námořník, dítě, rozzlobené dítě, oheň, němota, ZZŠ, plnění přání, dospělost, Moskva, podřadná práce, sebevrah, uklízení, toulání a zjištění, že ji vlastně nikdo nezná. Zmizení. Ten konec se mi líbil, hodně :-) Tváře lidí nejsou nijak úchvatné, ale o to víc jde o jejich chování,... ()

dvurkarlin

Také mě napadlo -ruská Amelie - ale...Je to jiné . Je to svojsky jiné. Je to pěkné, vizuálně unesené a citlivé. A potom pohled na moderní Rusko. Prostě paráda. ()

lingering

Typický film, co potěší většinové festivalové publikum, ale pak velmi rychle zapadne. Filmů podobného ražení byly natočeny desítky a další určitě natočeny budou. Mezi zápory řadím přílišnou doslovnost a "přeplácanost" (dramatické a komediální prvky se střídaly zhruba po dvou minutách, režisérka se řídila nezdravým mottem "od všeho něco"). Naopak pěkný byl úvod (hrdinčino dětství) a celá postava maminky, v níž dřímal ohromný komediální potenciál. P.S.: nevíte někdo, jak se jmenoval ten neuvěřitelně servilní uvaděč? Náramně mě pobavil:-) ()

Český herecký úspěch v Karlových Varech

Český herecký úspěch v Karlových Varech