Reklama

Reklama

Ohnivý národ se téměř sto let snaží ovládnout celý svět a ostatní národy – národy Větru, Vody a Země. Nedávají svým sousedům na výběr, buď se jim zcela podrobí, nebo je jednou provždy vyhladí. Vesničané, kteří se marně snaží bránit, jsou ochraňováni jen několika málo vyvolenými, kteří mají schopnost ovládat živel svého národa podle vlastní vůle. Plně vyzbrojení příslušníci Ohnivého národa už zlikvidovali posledního mistra Větru a nyní se chystají zničit hlavní město Vodního národa. Pak ale jednoho dne sourozenci Katara a Sokka objeví malého chlapce jménem Aang. Jak se projevují Aaangovy „větrné“ dovednosti, ukáže se, že mladý bojovník je víc než poslední vládce Větru. Je to vyvolený Avatar – jediný tvor, který ovládá všechny čtyři živly. Jedině on může zastavit celosvětový nepokoj a znovu nastolit tolik postrádaný mír. (HBO Europe)

(více)

Videa (6)

Trailer 3

Recenze (890)

novoten 

všechny recenze uživatele

Shyamalan sice o poznání slevil ze svého měřítka perfekcionismu, ale fantasy příběh dokáže ukočírovat s přehledem. I když jeho scénář fatálně selhává v dialozích a propletenou (a přitom ne nějak složitou) mytologii předkládá jako nejsamozřejmější skutečnost. Zásadní body navíc jdou na vrub poutavým soubojům a hlavně finální půlhodině, kdy mě osudy postav opravdu zajímaly a akce brala dech. Tři hvězdy tak působí možná až trochu alibisticky, ale nálepka nejhoršího Shyova filmu pořád zůstává. Jakkoli to v důsledku jeho předchozí tvorby neznamená nic zásadně negativního. ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Dětinská výprava do zajímavého světa, který je možná vizuálně podmanivý, avšak až nehorázně povrchní. Znalost základní kostry světa je z mého pohledu málo, stejně jako rozmáchlost celého filmu otevřeně očekávajícího další díl (to není spoiler, po pěti minutách vám dojde, že to všechno Shyamalan prostě za 100 minut stihnout nemůže). Ta dětská naivita čišící z každé minuty je dobrá na koukání, efekty jsou totiž podobně laděné, takže kvantita jasně přebíjí kvalitu, ale dá se to omluvit. Stejně tak jsem měl pocit, že jsem to už někde viděl (hlavně ohnivé lodě...). Nejhorší pro mě je fakt, že Shyamalan už nesměřuje do pekla, on v něm v podstatě je, protože točí hloupou dětskou zábavu spoléhající na triky a vizuál. Má tohle autor Šestého smyslu, Znamení a Vyvoleného zapotřebí? A sakra, kde je ten jeho talent? Proč i ze zábavy jakým vládcem je, nečiší atmosféra? Ve zkratce: ano, je to fajn film, neurazí a pobaví, ale je prostě až moc hloupý... ()

Reklama

Bluntman 

všechny recenze uživatele

POSLEDNÍ VLÁDCE VĚTRU je sice nejslabším Shyamalanovým filmem od ŠESTÉHO SMYSLU, ale to ještě neznamená, že se jedná o špatný letní film, přestože nesplňuje požadavky letního blockbusteru, či dokonce o jeden z nejhorších počinů posledních let, když je jeho nepřijetí u angloamerického a evropského publika dáno neznalostí či neochotou přistoupit na odlišné vnímání (pasivní rezistence) a pojetí světa (buddhismus) a úlohy i motivace postav v něm (karma). Hlavní problém bych viděl především ve snaze vměstnat celou první sezóna seriálu (tj. dvacet 20minutových dílů) do jednoho celovečerního filmu (tj. 103 minut včetně závěrečných titulků), přičemž se pro vyprávění - uzpůsobeného pohledu hlavní hrdinky - zachovává to zcela nezbytné. Ačkoliv je koncepce trilogie zachována, opomíjí se, že v kapitole první šlo v americkém anime především o představení a prokreslení postav, obeznámení se zákonitostmi fikčního světa a opuštění pohádkového rámce vstříc žánru fantasy s nastíněním komplexnějších (geo)politicko-ekonomických vazeb a propletených vztahů. Film na výše zmíněné rezignuje ve prospěch podřízenosti základním myšlenkám buddhismu včetně gándhíovského protikolonizačního přístupu pasivní rezistence, a tak si na mainstreamový letní blockbuster dovolí inscenovat scény atrakcí jako baletní představení, ve kterém jde o ladnost pohybu a nikoliv fyzický dopad, flashbacky a montážní sekvence redukující ohromné množství časoprostorých vazeb na naprosté minimum jsou do vyprávění vloženy ne z důvodu vypravěčské nemohoucnosti a neschopnosti prokreslit postavy, ale k podpoření jednoho z významů. Vzhledem příslušnosti k určité kategorii (letní blockbuster podle oblíbeného seriálu) a zacílenosti na konkrétní diváckou skupinu (prepubertální mládež ve věku Aanga) jde o chvályhodný přístup, který si odsudek zaslouží leda za to, že celek vyzní jako poněkud tezovitá buddhistická protikolonizační agitka a Shyamalan jako auteur upozadil svůj rukopis (vypravěčská sofistikovanost spolu se žánrovou nevyzpytatelností a stylistickou nekonvenčností včetně významotvorného barevného ladění v pojednání o upínání se k iluzím na úkor skutečnosti) ve prospěch požadavků studia. ()

TheDarKnig 

všechny recenze uživatele

Průměr. Mohlo to být pozoruhodné, ale Shyamalan pokračuje ve svém již obvyklém trendu pomalého umírání a nedokáže ani z tak dobrého námětu a předlohy vytěžit něco víc, než jen velmi, velmi okřesanou fantasy báchorku. Nevím, jestli bych s hodnocením nešel ještě níž, ted, když jsem už viděl, z čeho čerpal a jak skvěle to mohlo dopadnout. Ale nepovedlo se. Ani jsem seriál nemusel vidět, a bylo mi jasné (a nejen díky runtime, který oproti 10 hodinám seriálu opravdu ztrácí..), že tady někdo zase vynechal téměř vše a dopadlo to tedy tak, jak to dopadnout muselo. Prostě, když po celou dobu příběhu pořádně nevíš o charakteru jakékoliv postavy téměř nic, příběh jako takový tě nedokáže zaujmout. Hlavně když ty postavy hrajou tak nesympatické a nepříliš talentované děcka. U dospělých to ovšem není o moc lepší, jediná postava, která fungovala dost dobře, byl Zuko - Jamal Malik. Ten kluk je opravdu velmi dobrý a člověk si k němu rychle dokáže vybudovat sympatie. Pak je tu strašné nedokončování scén, sotva jsem se přeorientoval na skok a scéna náhle končila někdy úplně uprostřed rozhovoru. Očividně další beznadějná snaha o vecpání co nejvíce aspektů seriálu do této příliš malé láhve. Vizuální triky vypadají fajn, snad jen s "ohýbáním" větru jsem měl problém, přišel mi tady nějaký slabý oproti těm dalším. Akční scény jsou taky ucházející, ale až na ten jeden skvělý Aangův "průjezd" ke konci, na mně působily ty bitvy na život a na smrt velmi amatérsky a prostě jsem jim to nevěřil. Skoro bych věřil, že ti vojáci tam celou dobu jen postávali a hráli si. Výprava je velmi dobrá, stejně tak i fantasy scenérie (ty jediné byly občas lepší než v seriálu) a město severního vodního kmene je lepší jak Minas Tirith. Zamrzelo odbytí zemních benderů, málo osobních duelů, potěšily však dobře nacvičené bending pohyby - jsou opravdu úžasné. A úplný závěr byl epický. Kdyby se tak druhého dílu chopil někdo schopnější (jestli teda vůbec bude), nebyl bych proti.. Už jen kvůli tomu, že bych si velmi rád znovu poslechnul Hornerovu nádhernou hudbu v nějakých jiných prostorech.. Horner se zase překonal. On, to, že je to po dlouhé době další fantasy a pár soubojů + zajimavý námět dělá dohromady 3 hvězdy.. vlastně spíše 2. ()

Shit 

všechny recenze uživatele

Shyamalan zřejmě svým větrům už moc nevládne, takže nemile často mu unikne něco, co by mělo zůstat navždy divákem nespatřeno a už tak nějak pokračuje ve svý tradici z poslední doby, kdy jeho filmy nemaj téměř žádnou filmařskou úroveň a já už se přestávám ptát, jak je možný, že točí tak špatně, když jeho první filmy byly skvělý, já se teď začínám ptát, jak je možný, že vůbec natočil dobrý filmy. Tady v podstatě hned od úvodních záběrů a vět je jasný, že Shyamalan absolutně netuší, která bije a posílá na diváka směšný dialogy, trapný proslovy a nerozezná, kdy se jaká scéna hodí a mrská to tam bez ladu a skladu, do toho se né moc výrazný postavy snaží kouzlit, ale vypadá to spíš jako Seagalova připrava k boji a akce se rozjíždí líp až ke konci ,ale jelikož je v ní hlavním vůdcem 12ti letej harant, tak ani triky z toho neudělaj žádnej zázrak. Nečekal jsem moc, ale bohužel i tak mě to trochu zklamalo a to mně přitom stačí málo, když má film dobrej vizuál a slušnou akci. ()

Galerie (101)

Zajímavosti (35)

  • Doposiaľ najdrahší film, ktorý režíroval M. Night Shyamalan. (Greenpeacak)
  • Jeden z dôvodov, prečo bol film uvedený do kín v 3D bolo, že štúdio Paramount Pictures bolo ovplyvnené ziskom z množstva filmov, ktoré boli v tej dobe taktiež vypustené v 3D ako napríklad Avatar (2009), Alica v krajine zázrakov (2010) alebo Súboj titanov (2010). (Greenpeacak)
  • Noah Ringer sa prihlásil do konkurzu na Aanga prostredníctvom videozáznamu, ktorý mu pomohol natočiť jeho inštruktor z Taekwonda. V tomto bojovom umení získaval v desiatich rokoch jedno ocenenie za druhým, a preto mu akčné scény nerobili problém. (Greenpeacak)

Související novinky

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback

20.02.2023

Jakkoli to po tragické sérii ještě tragičtějších filmů Stalo se (2008), Poslední vládce větru (2010) a Po zániku Země (2013) nevypadalo, známý režisér M. Night Shyamalan (Šestý smysl, Vyvolený) přece… (více)

Shymalan se vrací k hororům

Shymalan se vrací k hororům

27.08.2015

M. Night Shyamalan (Šestý smysl, Vyvolený) se pokusil o výlet do blockbusterových vod a moc se mu tam nedařilo. Poslední vládce větru a Po zániku Země sice nelze označit za propadáky, což je v… (více)

Willis a Shyamalan potřetí

Willis a Shyamalan potřetí

31.01.2014

Po zániku Země a Poslední vládce větru rozhodně nepatří mezi filmy, za které by M. Night Shyamalan sklidil příliš chvály. Pověst mistra napětí si vysloužil spíš Šestým smyslem a Vyvoleným, takže… (více)

Shyamalan, Smith, Smith a výpravná sci-fi?

Shyamalan, Smith, Smith a výpravná sci-fi?

06.04.2011

Manojovu kariéru může spasit jedině zázrak. Na jeho poslední filmy už se téměř nedá koukat, a když to náhodou někdo udělá, tak spíš pro tu srandu, jak moc špatné jsou. Poslední vládce větru na sebe… (více)

Reklama

Reklama