Jezero smrti

hous.enka

Eden Lake vypadá jak kousek ráje uprostřed pustiny: nádherná jiskřivá hladina přímo vyzývá k tomu, abyste se v jezeru vykoupali a pak na příjemném sluníčku osychali. No jo, pokud si ale vás nepoloží deku místní omladina s nevychovaným psem a výraznou nechutí poslouchat kecy senilního třicátníka. Jezero smrti je přesně ten horor/thriller, který vás donutí film dokoukat až do konce. Hlavní hrdinové jsou krásní, optimističtí a plní (ehm) života, ti druzí jsou ještě mladší, silní a touhy (ehm) po životě. Musím uznat, že v poslední době je tohle druhý film, kdy se rozkošný páreček odebere na pár dní do divočiny a dopadne to mizerně - a mně se přesně tohle začíná líbit. Ona, on, divočina a něco, co vás v divočině honí se stávají mou filmovou vášní, jejíž variace můžu vidět kdykoli. Navíc v případě Jezera smrti je naprosto perfektní úplný konec po nárazu auta. ()

agentmiky

Tak takový drsný film jsem dlouho neviděl. Již dlouho jsem slýchával, že to je pořádná řežba. Zdejší hodnocení bylo taktéž kladné a tak jsem si řekl, že se na film podívám. Kdo nemá rád depresivní filmy, tak ať to radši nepouští. První třetina filmu ještě ujde, ale pak pro nešťastný pár nastává peklo. Musím pochválit Jacka O' Connora, neboť zahrát takto nebezpečného a zkaženého mladíka s násilnými sklony není vůbec jednoduché. Reilly i Fassbender zahráli fantasticky, až mě překvapuje, že nedostali alespoň nominaci na Oskara. Stejně tomu je i u O' Connora. Některé scény jsou velmi drsně natočené. Ženě jsem držel palce, aby se z toho dostala, ale osud tomu nechtěl. Mít na konci takovou smůlu, to bylo teda strašné. Na filmu je jasně vidět, jak někdy není potřeba velký rozpočet. Za mě jeden z nejlepších thriller filmů. Hodnocení 90 % ()

LV.Helter

Čirý deprisivný zjav. Krásne dodržiavanie hororových pravidiel a stále tlačenie viac a viac na pílu. Európu mám v tomto žánre rádšej než Amíkov. Dovod je jasný. Násilie a atmosféra sa tu podávaju s krásne silným odstupom. Pre mňa určite menší nadpriemer. ()

Tayen

Nízkorozpočtový thriller, jež je důkazem, že není třeba přemrštěných efektů, aby se dosáhlo napínavého a děsivého výsledku. Stačí pár harantů s nožem a zápalkami, les a jedno auto a dobrý film je na světě. Sice z herců žádné superhvězdy asi nikdy nebudou, ale mám pocit, že o nějaké velké hraní tvůrcům ani nešlo. Jen konec mě naštval, protože se nemůžu rozhodnout, jestli byl tak odfláknutý, nebo tak dobrý, protože neskončil žádným happy-endem. Jen doufám, že další thriller, na který budu koukat, skončí dobře. ()

Bajda

4* protože.....v rámci žánru je to dobré a protože "true exploitation" se dnes v kinech už nevidí. Ale musím říct, že už dlouho jsem nebyl tak znechucen a uražen násilím....takže úkol filmu splněn. ()

kobejn

Fuj...tak za tendle film si Watkins zaslouží pochvalu, ten film je vlastně dokonalý od začátku do konce, konec tomu navíc ještě nasadil korunu... bylo to maximálně působivý, vidět znovu nechci, to je pro sadisty, jednou to úplně stačilo, to člověka poznamená až až... PS: a má to pěkný originální název - Rajské jezero. Update (18.4.15) Tak sem si řek, že se na to zkusim znovu podívat, abych zahnal toho bubáka. Napodruhý už se na to člověk dívá střízlivějším pohledem, je to jen film. Pořád skvělej, ale už sem z toho nebyl tak vyplašenej. Strach má velký oči. Teď už se to dá skoro vnímat i jako hodně black komedy, fakt, hodně vostrá, hodně černá, ale komedie. Každopádně furt supr. ()

Ridick

Konečne poriadny, hoci viac - menej zveličený thriller, kt. zaujme nesmierne krásnym slovníkom a kritickou situáciou mladých prejedených postmodernializmom v VB. ()

GodComplex

WOW. Byl jsem naprosto presvedcen, ze se jedna o dalsi z rady dementnich hororu, kdy se nekdo z mesta vyda do prirody nekam na chatu, nebo stanovat, nejlepe k poklidnemu jezirku a tam je nekdo vsechny podrizne. Klasicka retardace viz. moje predchozi review priserne Kill Theory. Eden Lake je na prvni pohled uplne stejna blbost, dokonce s naprosto identickou strukturou - jedou lidi z mesta k jezirku a zaziji tam teror? Ano, ale o to vetsi je pak prekvapeni co se skryva pod povrchem a jak moc je to dobre. Eden Lake je o tolik urovni vys nez ostatni podobne zoufalosti, jde to o tolik vic do hloubky, je to natolik realisticke az je to genialni. Jednoznacne jedno z nejvetsich hororovych prekvapeni 2008 u ktereho jsem dokonce chvili vahal o maximalnim hodnoceni. V cem ale konkretne spociva hlavni uspech? Krome toho, ze vas Eden vtahne hned od zacatku, po celou dobu nepusti a ani na chvili to neztrati napinave tempo + pocit beznadeje, tak se v tomhle snimku skryva urcite zasadni sociologicke poselstvi. Jednak je to problematika soucasne mladeze, ktera je na tom z mentalniho hlediska neskutecne tragicky. Tohle se tezko rika, aniz by to vyznelo jako zoufaly vykrik duchodce typu "ach ta dnesni mladez", ale podivejte se na Eden Lake a pochopite o co jde. V tomto filmu hip hopem, v realite cimkoliv jinym vygumovane palice, ktere zacinaji naprosto postradat konektivitu s realitou a zakladnimi lidskymi hodnotami. Druhym brutalnim zasahem je element rodicovske vychovy, ktera zacina rapidne ztracet svou kvalitu, muze se projevit bud ve stylu totalni ignorace, nebo jeste hure - tyranie, kdy po vzoru demetniho fotra je "vychovan" jeste dementnejsi potomek. Tretim fatalnim faktorem, na ktery Eden Lake poukazuje je jakysi syndrom buranstvi. Je to smutne a nechci pusobit jako nejaka tezka elita z hlavniho mesta, ale realita je proste takova, ze cim mensi je zivotni uroven a socio-industrialni kvalita okoli deti, tim vetsi maji sklony k traveni casu podobne dementnim zpusobem. Jinymi slovy, cim vic se vas puvodni domov blizi vesnici, tim vetsi je procentualni pravdepodobnost, ze jste kreten. Da se namitnout, ze preci treba i v Praze je spousta totalnich idiotu, ano, to je pravda, ale z velke casti se jedna prave o vetrelce z ruznych mestecek a vesnic CR, kteri sem prijedou parazitovat. Kdyz se spoji vsechny tyto 3 faktory dohromady, tedy obecne zkazena mladez, doplnena o vrazedny rodicovsky faktor a opeprena svou buranskou existenci, pak vzniknou tragicke, fatalni vytvory v podobe vyrostku, kteri jsou k dispozici zde jakozto hlavni zaporaci. Nejpusobivejsi na celem filmu je jiz zmineny fakt realisticnosti, protoze jakkoliv brutalne muze Eden Lake vyznit, a o tom, ze to JE brutalni vubec nepochybujte, neni v tom vubec zadne sci-fi, staci se projit po vasem okoli, vsimat si chovani teenage kokotu a pochopite v cem je problem a proc je tenhle kousek tak bolestive pusobivy. 8/10 ()

nirvanafan

Tak tenhle film mi námětem připomněl mou oblíbenou parodii Tucker and Dale vs. Evil, takže jsem si říkala, že to bude muset bejt fakt hodně dobrý, abych se nesmála...a nesmála jsem se. Možná se tu opakují jistá hororová klišé a pár nelogičností by se tu také našlo, ale je tu příjemná gradace, bod zlomu, kdy se to zvrhne a už není cesty zpět. Nejděsivější na celém snímku je, nakolik se blíží realitě. Akorát bych si to dokázala lépe představit v zemi zaslíbené Americe, nežli v Británii. ()

elizabeth_ba

Kdovíproč mi to připomnělo kdysi dávno náhodně zhlédnuté (naštěstí ne celé) Kukuřičné děti... I tady jsem velkou část filmu jen nevěřícně zírala na obrazovku nad tím, co některé děti dokážou. Asi ale jen tato podobnost vyvolala onu vzpomínku, protože tím (ta podobnost) končí. Utvrdila jsem se též v tom, že sice mohou nastat případy, kdy děti nemohou za své rodiče (bývají jich občas plné noviny totiž Novinky) ale, že vždy mohou rodiče za své děti a jejich výchovu a mnohdy spíše nevýchovu... ()

aluna

Ach ti pubescenti! To my jsme si jen podle drbů důchodců z naší roztomilé vísky píchali marihuanu do oka…ale žerty stranou, neboť mají jen haursky zakrýt fakt, že jsem hluboce zasažena. Chtěla bych se důrazně ohradit proti kritice údajně „totálně debilního a nelogickýho“ chování hlavních postav. Člověk si v krajní situaci nevybaví pomalu ani vlastní adresu, což z vás ale nedělá „blbou krávu“, nýbrž člověka v šoku. Dost mě (a nejen tady) fascinuje fakt, že „iracionální“ chování postav si často dovolí hodnotit i ti, jejichž největší životní zkouškou byla maturita. A tu ještě řádka z nich zvojtila - protože byli buď prostě blbí, nebo ták nervózní, že měli najednou ze stresíku v hlavě úplně vymetýno (pokrytectví je hnůj). Pro mě to bylo naprosto naopak a od chvíle, co hlavní hrdinka vyrážela klín, jsem s rukou na ústech a scvaknutými zuby nenáviděla toho mladýho sráče, byla zhnusena a vyděšena jeho vlivem, modlila se za Jenny a říkala si, že je naprosto úžasná. Já bych se totiž posraná strachy dusila ze stresu někde v křoví čekajíc, až mě KDOKOLIV najde, páč bych byla podělaná se jen pohnout, že mě uslyší člen onoho elitního mládežnickýho komanda, o jehož realističnosti se snad nemá cenu bavit (známe to ze zpráv všichni), ale přece jen – když se najde jeden dokonale perverzní, zvrácenej, násilnickej magor a kolem sebe záměrně shromáždí blbce, kteří chtějí kamsi patřit, ještě k tomu je naleje, vysmaží a postaví do poměrně blbý situace, nechtěla bych bejt poblíž. A přestaňte si o vlastním hrdinství dělat iluze - i logickej mág Garry Kasparov by v patový situaci dělal voloviny. Vy taky. ()

Freemind

Nemám úplně čisté svědomí - není to až takové dělo, jak jsem čekal. Hlavně herecky je to nic moc, což je nejkřiklavější hlavně v úvodu, kdy normální dialogy vypadají, jako by byly špatně nadabované. Vraždy a mučení jsou už pak zahrány přesvědčivě :) Je to jeden z těch filmů, kde je nutno si dosadit tu berličku - je to "v rámci žánru" dobrý film, nic víc, nic míň. Scénky jdou až na hranu, logika veškerá žádná, zpracování obstojné. Rozhodně bych to ale nepovažoval za nějakou intelektuální reflexi o stavu dnešní společnosti. ()

Lum3n

Samozřejmě i zde najdeme dost stupidní jednání hlavních hrdinů, ostatně jako v každém hororu. Eden lake má ale na rozdíl o většiny ostatních velice hutnou a bezvýchodnou atmosféru, ještě umocěnou závěrem a výborné herecké obsazení. Opravdu jsem takhle působiví horor asi ještě neviděl a u žádného jiného filmu jsem si tak nepřál happyend. Lidé se slabším žaludkem, ať se raději nekoukaj. I mě, a to jsem si myslel co všechno už jsem neviděl, to jednou bohatě stačilo :) ()

buldock

Je to všechno tak absurdní až je to strašidelně realistické a z hlediska smýšlení a morálky ve filmu účinkující mládeže hodně zarážející. Tvůrci filmu se sice drží žánrové šablony , ale nebojí se také poukázat na problémy dnešní mládeže a hlavně na kořeny těchto problémů , byť je to všechno podáno vcelku nerealisticky (myslím to psychopatické chování některých teenagerů) a také se mi nelíbila ta spousta náhod ve scénáři , klasické stupidní chování obětí a ten klišovitý závěr. Celkově ovšem hodně naturalisticky podané , velmi slušně atmosférické drama , při kterém jsem jen žasnul čím vším si musela projít při natáčení hlavní hrdinka Kelly Reilly , klobouk dolů. Film: 65% ()

gogos

Ze slibného námětu se dalo vytěžit opravdu více. Jednoznačně špatně využitý potenciál filmu. Neuvěřitelně nudný, půlhodinový prolog následuje vynikající a napínává třičtvrtě hodinka. Povedená zápletka, solidně zahrané postavy. Škoda neuvěřitelné naivity hlavní ženské postavy. Závěr je mírně rozpačitý. 50%... ()

blackrain

V jednom momentu Jennino chování postrádalo jakýkoliv smysl. Steva zajala banda výrostků a potom ho nemilosrdně mučili. Ona tomu jen bez hlesu přihlížela. Měla běžet někam pro pomoc, ale neudělala to. Pak byla hnaná nenávistí vůči těm malým zmetkům, ale to byl jen důsledek celé situace. Z myšlenky příběhu mrazí v zádech. Postavy byly reálné a skutečné. Partu mladých výrostků můžete klidně potkat večer na ulici. Stačí výměna pár ostrých slov a neštěstí na sebe nemusí dlouho čekat. Brutální chování, exhibicionismus a davový efekt nejsou jen na filmových plátnech. Setkáváme se s nimi denně. Přečtěte si noviny. Koukněte se na zprávy. ()

slunicko2

Obyčejný thriller, který předstírá, že je něco víc. 1) To se tak jednou sešli dramaturgové nad scénářem vcelku nezajímavé vyvražďovačky a v tom je osvítilo poznání - uděláme FILM! Film s MYŠLENKOU! Sociálně kritický film, který na dřeň obnaží společenské problémy, v tomto případě s nezvládnutou výchovou jako sociálním problémem. A tak natočili klasickou vyvražďovačku a jako dítě lepí do koláže pár vystřižených obrázků z časopisů, tak i oni dolepili na začátek a na konec něco sociálně-kritického moudra._____ 2) Nedostatek prostoru pro divákovu fantasii ve filmech tohoto typu díky jejich supertrofovanému naturalismu a vypjaté emocionalitě jednotlivých scén bych přirovnal k bezbarvým pornofilmům, kde je taky všechno vidět, dobře nasvíceno a zdokumentováno, ale zážitek veškerý žádný._____ 3) Pro třicetiletého scénáristu a režiséra Jamese Watkinse to byl třetí scénář a první režisérský počin, zvládnutý z řemeslného hlediska celkem dobře. Přesto jsem se prostředních cca 40 minut filmu zoufale nudil. S klasickými thrillery nekonformní konec sice trochu image filmu vylepšil, ale komu není dáno, v apatyce nekoupí, a tomuto snímku do vínku nebylo dáno nic víc, než explicitně pojaté vyvražďovací scény. A tak na mne nejvíce zapůsobilo vyrýsované tělo Michaela Fassbendera. Inu, follow the blood . ()

esopesokeso

Film,ktorý vás uvedie do veľkého strachu a desu ... vôbec neodporúčam pre slabé povahy ani ,,deťom do 6 rokov´´ Toto je film,ktorý vám ostane v pamäti na celý život.Ale naozaj by sa nemal púšťať pre úchylov či schyzofrenikoch... ()

lestyna

Na film jsem se dívala s tím, že to nejspíš nebude nic nového, ale to jsem se velmi pletla. Chvilkami jsem skoro ztrácela dech, a to nepřeháním. Skvělá ukázka toho jaký můžou být lidi (děti) krutí. Byla jsem frustrovaná z toho, že ty malí hajzly nemůžu pozabíjet sama (ač je to hrozné, tak takhle jsem to cítila) natolik jsem byla vtáhlá do děje. Hlavní herečce jsem fandila, když je tam začala kosit. Brutální scény byly tak realistické, že jsem měla tendenci zavírat oči. Konec byl pro mě přímo děsivý, celá ta situace byla tak strašně bezvýchodná. Rozhodně velmi silný filmový zážitek... ()