Bláznivá střela - Amerika v ohrožení

• USA An American Carol (více)
USA, 2008, 83 min

Bláznivá střela – Amerika v ohrožení je komickým převyprávěním klasické pohádky Vánoční koleda, ovšem s tím rozdílem, že namísto Ebenezera Vydřigroše se v hlavní roli objeví cynický anti-americký filmař Michael Malone. Ten se vydá na křížovou výpravu s cílem zrušit Den Nezávislosti, přičemž jeho zbraní je jeho nejnovější filmové dílo nazvané Chcípněte, vy americká prasata. V onen svátek, 4. července, ho však navštíví tři duchové, kteří se mu namísto Vánoc snaží ukázat význam Dne Nezávislosti.
Režisér této taškařice, David Zucker, je známý jako mistr filmových parodií (Bláznivá střela, Scary movie, Připoutejte se, prosím). Ve filmu si zahráli Kevin Farley, Kelsey Grammer, Jon Voight, Leslie Nielsen, Bill O’ Reilly, Dennis Hopper a James Woods. (oficiální text distributora)

TheEvilTwin

Určitě to nedosahuje kvalit jiných parodií nebo předchozích dílů, to ani zdaleka, ale na druhou stranu se zde našla kupa povedených scének a hlášek. Místy (na můj vkus poměrně často) se zde sice našly hluché chvilky a i Leslie Nielsen se zde objevil jen 5 minut, ale i tak jsem se párkrát od srdce zasmál. Neurazí, nenadchne. ()

Chrustyn

Zucker má svá nejlepší léta už tak 20 let za sebou, ale stále si myslí, že diváka pobaví to stejné, co bavilo před 30 lety. Nová "Bláznivá střela" (český název absolutně nesmyslný, vyjma přítomnosti Leslieho Nielsena) je parodií na Michaela Moorea a vlastně celou Ameriku a nabízí pár slušných vtípků a kopu trapnosti. ()

Holina

Nemládneme a pro Zuckera to platí dvojnásob. Zatímco u předešlých jeho parodií jsme byli zvyklí na fórek v každém (nebo přinejhorším každém druhém) záběru, tady jsou jednotlivé skeče vyplněny hromadou vaty a nesmyslnými kydy (což platí i pro původní znění, nejen český překlad). Vtipy navíc nemají tah na branku a nebaví. Na závěr si ještě odplivnu na stranu distributora, který pojmenoval tento flák čtvrtou bláznivou střelou, zřejmě s vidinou větších výdělků. Toto ale přece nemůže fungovat ani jako marketingový trik. Fuj! ()

Emperor1

Stručně - myšlenka dobrá, provedení mizerné. S Amerikou a vůbec s celým tzv. západním světem to jde poslední dobou s kopce a tahle taškařice celkem názorně vystihuje stav věcí současných a pravděpodobně i příštích. Pokud by se jednalo o dokumentární, zcela vážně pojatou agitku, mohlo to být i poučné, ono z některých scén a dialogů téměř mrazí, když si člověk uvědomí, jak jsou dnes mnohé levicové myšlenky v kurzu. Ale jako komedie to moc nefunguje, pár štěků, při kterých se člověk spíš pousměje, je to takový plytký, prvoplánový humor, pár gagů, které jen vzdáleně připomínají lehkost vtipů ze všech těch Bláznivých střel a Žhavých výstřelů (dokonce i u série Scary Movie jsem se párkrát uchechtl), navíc se to celé tváří tak uvědoměle, že by člověk film považoval spíš za satiru, ale takovou hloupou, nedotaženou a bez té už zmíněné lehkosti. Nicméně bod za určité vizionářské vyznění snímku, je to možná jeden z posledních nekorektních filmů, dnes už by film znázorňující stereotyp muslima coby teroristy asi jen tak neprošel. Druhý bodík za těch pár vtipných scén, jakou byla např. ta s Chamberlainem. ()

Socrates

Ne že by to byl nějakej majstrštyk, ale na celkovým hodnocení uživatelů se zřejmě podepsal taky fakt, že nějaká chytrá hlava z distribuce pro Česko a Slovensko vypočítavě nahodila udičku fanouškům Bláznivých střel, kteří se pak logicky museli cítit podvedeni. S trilogií The Naked Gun to nemá mimo účasti Zuckera a Nielsena totiž nic společnýho. Je to ale velice trefná záležitost, po jejímž zkouknutí by mohl procitnout nejeden zarytej naivní levičák nebo pacifista. ()

• Film se natáčel v Los Angeles v Kalifornii. (rafix)
  • Podľa dátumu na náhrobku sa Michael Malone (Kevin P. Farley) narodil 20. apríla 1952. V ten istý deň, akurát v roku 1889, sa narodil aj Adolf Hitler. (m.a.t.o.)