Muži, kteří nenávidí ženy

• Švédsko Män som hatar kvinnor (více)

Před čtyřiceti lety zmizela Harriet Vangerová z rodinného setkání konaného na ostrově, který vlastnil a obýval mocný klan Vangerů. Přestože nebylo Harrietino tělo nikdy nalezeno, je její strýc přesvědčen, že šlo o vraždu, jejímž pachatelem je někdo z jeho rodiny. Rodiny, jejíž členové jsou mezi sebou sice spjati pevnými pouty, ale která je jinak zcela nefunkční. K vyšetření tohoto případu si proto najme investigativního novináře Mikaela Blomkvista (Michael Nyqvist), kterému pomáhá drsná potetovaná počítačová hackerka Lisbeth Salanderová (Noomi Rapace). Lisbeth Salanderová je mladá žena jako vystřižená z Tarantinových filmů, s tajemnou minulostí, za kterou se mstí a která z ní učinila skutečného outsidera. Je hackerkou světového formátu - s naprostou samozřejmostí se pohybuje ve virtuálním světe, kde je schopná získat jakoukoliv informaci, kterou chce. Kromě toho je neobyčejně inteligentní a má skvělou fotografickou paměť. Jakmile Blomkvist a Salanderová zasadí Harrietino zmizení do rámce četných podivných vražd, které se staly téměř před čtyřiceti lety, začíná se rozplétat temná a děsivá rodinná historie… (oficiální text distributora)

4k7

Detektivka na dlouhé zimní večery, natáhlá sice jako přejetá veverka, ale za to potěší docela dobrou atmosférou. Pátrání po zmizelé neteři strojírenského magnáta, jenž za podivných okolností zmizela před 40 lety, působí místy až záhadně. Brzy vyplave na povrch, že za samotným zmizením se skrývá ještě něco mnohem horšího, než se zdálo ()

miki68cz

Pokud chcete vidět pěknou detektivku, pusťte si tenhle film. Děj jako vystřižený z pera Agathy Christie, skvělé načasování děje, dobrá konstrukce příběhu i popis hlavních postav a jejich vývoj. Skvělá režie, herci ve všech rolích i dobrá kamera. Soundtrack je citlivým doplňkem celého vyprávění. Doporučuji všem fanouškům kriminálek všeho druhu, tenhle je opepřen atraktivním prostředím studené Skandinávie, nádechem časů dávno minulých, nikoli zapomenutých a zajímavou psychologickou zápletkou. Občas jsem se ztrácel v jménech ale to nikterak nepoškodilo úžasný zážitek z filmu. Fantastická Noomi Rapace. ()

thornhill

Švédi znova ukázali kto má najlepšiu súčasnú kinematografiu a dúfam že Američania remake moc nesprasia ale Fincher je záruka kvality ()

Marrianna

Výborný, výborný, výborný. Krapet škodolibě jsem si sehnala tento snímek a čekala jak hrozně mě opět zklame, jak se mi velice často stává, když se nechám napřed unést knižní předlohou. Ale příjemným překvapením byl pro mne fakt, že mi bylo dopřáno luxusní smrště jak hereckých výkonů, tak i výborně prezentovaného příběhu. Žádné vyžívání v krvavých scénách - a vidíte ono to fungovalo naprosto skvěle, snad i lépe, než kdyby tam ty příšernosti ztvárněny byly - no nic proti ničemu, ale myslím, že ke kvalitě přidává i fakt, že tohle dílko rozhodně není americký počin - i když nerada dělám škatulkování, tady jsem se ho nevyhla, jelikož mám poslední dobou pocit, že americké produkce spíše dávají na efekty než na duši příběhu. ()

jafuska

tohle mě prostě nebavilo, severské filmy nemusím, bylo to nudné, nic moc se nedělo, tyto typy filmů fakt nemusím. ()

huzgi

Jestliže Stieg Larsson je bohem obdařený spisovatel, který umí dodat románu neskutečný spád, napětí a zajímavost, tak Niels Arden Oplev natočil průměrný thriller, který místy překvapivě nudí. ()

JardaBauer

Vícevrstevný a každým coulem napínavý detektivní thriller ze Skandinávie. Sakra poctivý kus řemesla ať už jde o scénář, soundtrack a vůbec atmosféru celkově. Když už je nutné hned natočit remake, jsem rád, že se dostalo pod ruce mého favourite režiséra Davida Finchera. Je to film přesně pro něj a on jako jediný dokáže tuto výbornou látku ještě okořenit. ()

otilrak

Bohužel všechny filmy natočené podle knižní předlohy s předlohou porovnávám. Tady to vůbec není dobré. Kdybych nečetl knihu, měl bych hodně problémů všemu porozumět. Při porovnání dějů bych dal 3 hvězdy. Pokud pohlédnu na zpracování musím uznat, že se švédská kinematografie předvedla. Výkony herců parádní a nové tváře skvěle okořenily tu hollywoodskou nudu. Proto nakonec 4*. ()

makakus

Když jsem zhltnul za dva dny těch více než pět set stran Larssonova románu, říkal jsem si, že něco tak geniálního se snad ve filmu ani nedá zkazit. Spletl jsem se. Zkazit se dá samozřejmě všechno. Hrdí Švédové si patrně řekli, že na zfilmování celé trilogie Milénia od svého krajana mají automaticky nějaké přednostní právo a během jediného roku (!) stihli totéž, co spisovatel za sedm let. Bohužel s katastrofálně jiným výsledkem. Když uvážím, že tento první film je z celé trilogie ještě zdaleka nejlepší, jedná se tak trochu o dílo zkázy. Ale popořádku. Co je ve své literární formě fantastickou a mnohovrstvou výpovědí o nejtemnějších stránkách současné švédské společnosti (a nejen švédské), úžasně kombinující prvky investigativní žurnalistiky, společenské kritiky, akčního thilleru, detektivky a psychologického dramatu, z toho zbyla jen ta detektivka - a pohříchu průměrná po všech stránkách. Psychologie postav je osekaná až na kost, z úžasně zajímavých postav se stávají jen chodíci figurky odříkávající text a dělající, co mají dělat. Vždyť Lisbeth Salanderová je geniální detektiv, dívka schopná vyluštit Fermatovu rovnici, nikoliv uťápnutá a zakomplexovaná hackerka, jakých jsou tisíce! Herci jsou katastrofálně průměrní, podobný ansámbl bychom snad dali dohromady i v Čechách. A takový Jirka Sequens by v dobách své největší tvůrčí potence, tedy v majorovsko-zemanovském období, patrně odvedl lepší práci, Studna budiž důkazem. Atmosféra drsné švédské krajiny odešla do háje, napětí při rozkrývání tajemných fotografií byla stokrát silnější ve Zvětšenině a hlavní hrdinové takového Mlčení jehňátek jsou vykresleni a zahráni snad stokrát líp, přestože potenciál postav byl velmi podobný. Nezbývá než se těšit na Fincherovo pojetí, autor Social Network a Klubu rváčů snad (určitě?) naváže na Larssonovu velikost, obzvláště s herci jako je Craig, Skarsgard nebo Plummer. Jsem si jist, že mi spraví chuť a s takovouto předlohou cítím v kostech kandidáta na Oscara příští rok. Nezbývá než zapomenout a čekat.... ()

bloody21

neuvěřitelný a perfektní příběh! zpočátku se film zdál ostře nechutný a smutný z pohledu lisbeth...až na její příšerný vzhled, to byla borka, jak se se vším vyrovnala a jak vyřídila to prase nového opatrovníka. Hezky bylo vidět, jaký je normální člověk- vymýšlí přiblblé pomluvky na EMO a přitom nejhorší čuňata se skrývají mezi normálními lidmi- kdežto lidé takovéhoto charakteru jsou pohodáři, hulí jednu za druhou..přišlo mi divné, že Michael měl rodinu a tu jen tak opustil a ta ho taky jen tak opustila? přímo "brutálně" zpracované téma, jak oba řešili vraždy, někde jsem ani samým nadšením nedýchal..někde jsem přesně věděl co udělá, tak třeba že některým lidem nedojde hned, kdo je vrah..v určitém momentku to bylo zřejmé...docela mě mrzelo, jak to skončilo, poslední dobou vidívám filmy, kde je konec úplně odbitý a kde byste čekali úplně něco jiného...Zároveň mě ale zrovna tento konec dostal, jak si lisbeth vzala co chtěla a taky jak vypadala! proč si lidé tohoto charakteru hyzdí vzhled a dojem..když nakonec takhle vypadají..a taky jsem čekal, že zůstanou spolu, možná takovýhle člověk zůstane už navždy sám:( no jo lidi jsou čuňata ()

Unka

Od zhlédnutí filmu asi před 5 dny nemám v hlavě nic jiného než Lisbeth Salander! Hergot, to je příběh! Muži, kteří nenávidí ženy, je kvůli svému žánru krimithrilleru jednoznačně nejlepší film trojdílné série a bezesporu jeden z nejlepších filmů svého žánru vůbec. Věřím tomu, že příběh strhne všechny, kdo Muže uvidí, tudíž bude asi obtížné nedodívat se i na dvojku a trojku - ty jsou ale zcela o něčem jiném a celkový dojem můžou pokazit. Doporučuju kouknout se jen na jedničku a dát si pak chvilku pauzu. Já se na něj rozhodně budu dívat někdy brzo znovu. Co jej tak vyvyšuje? Především perfektní mnohovrstevnatý scénář a dokonale napsané charaktery. Především, samozřejmě, Lisbeth, která je fascinující, náramně sympatická a skvěla zahraná!. Zápletka se ztracenou neteří se mění v úplně jiný případ, který ani nečekáte. Do toho Lisbethiny problémy, které jsou bohužel reálné a realistické, jako jsou reální muži, co nenávidějí ženy. Všudypřítomné napětí se stupňuje a stupňuje - ke konci už si začnete kousat nehty napětím. Nemá smysl se moc rozepisovat, protože jakýkoli náznak vývoje děje vás ochudí o tajemno. Po dojmové a atmosferické stránce pro mě fakticky naprosto skvělý thriller, který patří rozhodně mezi ty nejlepší ve svém žánru! A to je prosím švédský film, od kterého byste čekali spíše nějakou nezávislou depku, že. PS: pokud jste taky nečetli knihu a taky vůbec nevíte, o co jde, nenechte se odradit ostatními, kteří znají předlohu. Všechno funguje, jak má. I hlavní postava. ()

DJ Kritik

Máte chuť na skutočný kriminálny príbeh....? Tak tento film bude určite spĺňať vaše predstavy. Je to krimi točené európskym spôsobom a hlavne postavy si človek doslova zamiluje. Určité scény navodia pocit hnevu a máte chuť pomôcť, iné práve naopak. Je to film natočený chytľavým spôsobom, ktorý je veľmi nákazlivý. Lisbeth si vás určite získa. Vtiahnutie do deja: ***** Napätie: **** Dramatičnosť: **** ()

mauinka

Drsnější detektivka s kvalitně vystiženými postavami a atmosférou,kterou může leckterý film závidět. Nenudila jsem se ani chvíli. ()

Muži, kteří nenávidí ženy míří do televize

Muži, kteří nenávidí ženy míří do televize

29.05.2020

Protože těch adaptací slavné severské krimi Muži, kteří nenávidí ženy spisovatele Stiega Larssona stále ještě nebylo dost, chystá nyní Amazon svoji vlastní seriálovou verzi. Ta bude pochopitelně… (více)

Zemřel Michael Nyqvist, padouch z Johna Wicka

31.12.2016

Lisbeth v Lucerně: Film a prodej nové knihy

Lisbeth v Lucerně: Film a prodej nové knihy

24.08.2015

Příznivci knih a jejich filmového zpracování se obvykle dělí do dvou nesmiřitelných táborů, a do velké míry to platí i pro Milénium - Muže, kteří nenávidí ženy i další pokračování ságy. Internetové… (více)