Muži, kteří nenávidí ženy

• Švédsko Män som hatar kvinnor (více)

Před čtyřiceti lety zmizela Harriet Vangerová z rodinného setkání konaného na ostrově, který vlastnil a obýval mocný klan Vangerů. Přestože nebylo Harrietino tělo nikdy nalezeno, je její strýc přesvědčen, že šlo o vraždu, jejímž pachatelem je někdo z jeho rodiny. Rodiny, jejíž členové jsou mezi sebou sice spjati pevnými pouty, ale která je jinak zcela nefunkční. K vyšetření tohoto případu si proto najme investigativního novináře Mikaela Blomkvista (Michael Nyqvist), kterému pomáhá drsná potetovaná počítačová hackerka Lisbeth Salanderová (Noomi Rapace). Lisbeth Salanderová je mladá žena jako vystřižená z Tarantinových filmů, s tajemnou minulostí, za kterou se mstí a která z ní učinila skutečného outsidera. Je hackerkou světového formátu - s naprostou samozřejmostí se pohybuje ve virtuálním světe, kde je schopná získat jakoukoliv informaci, kterou chce. Kromě toho je neobyčejně inteligentní a má skvělou fotografickou paměť. Jakmile Blomkvist a Salanderová zasadí Harrietino zmizení do rámce četných podivných vražd, které se staly téměř před čtyřiceti lety, začíná se rozplétat temná a děsivá rodinná historie… (oficiální text distributora)

Sprite

Přiznám se, že jsem od Švédského filmu moc neočekával a podle názvu jsem si představoval něco jiného. Byl jsem překvapen a i když byl někdy film zbytečně zdlouhavý tak se mi líbil. ()

bouncer

Velice pěkná a stylová temná detektivka. Nebo taky thriller jak od Finchera (kdo by si nevzpomněl na Sedm), který podle všeho udělá i americký remake. Každopádně tohle je povedené dílo, které se i přes poměrně dlouhou stopáž velmi dobře sleduje. Pokud je kniha ještě lepší (jak se tu píše) tak je asi na čase zajít do knihkupectví... zasloužené 4*. EDIT: Tak po přečtení kompletní trilogie jsem se znovu podíval na filmy - není žádným překvapením, že kniha je znatelně lepší, ovšem to nijak nesnižuje kvality filmového zpracování. Naopak si myslím, že vzhledem ke knize je to velmi dobré - něco se sice přeskočilo a pár motivů se do 146 minut nevešlo (neviděl jsem prodlouženou verzi), ale hlavní je, že základ a atmosféra zůstaly podobné. Navíc Michael Nyqvist JE Zasranej Kalle Blomkvista a Noomi Rapace se skvěle hodí na Lisbeth. Takže moje hodnocení zůstává a jsem zvědavý, jak se s tím popere kolega Fincher, tahle laťka je sakra vysoko. ()

BoPo

Skvelé prostredie, zaujímavé postavy a príbeh podobajúci sa na film 8mm. Bohatý podnikateľ túži po odpovedi. Je v tom zahrnuté násilie a jedno dievča. Je to podané takým spôsobom, že sa neviem dočkať ostatných častí trilógie. Jednoducho po dlhšej dobe skutočne výborný krimi film. ()

Avalon820

Ano, ano, ANO! Takhle má vypadat adaptace bestselleru. Mohl bych sice namítat, že oproti předloze je film očesán o pár drobností, ale ruku na srdce - mám to zapotřebí? Opravdu to tak moc vadí? V rozšířené verzi trvá snímek 3 hodiny - takový časový rozsah je pro dodržení věrnosti více než dostačující. Příběh se mi velmi líbí, dýchá z něj jakási beletričnost. S Noomi Rapace jako Lisabeth nemám narozdíl od ostatních větší problémy, stejně tak nemám nic proti Michaelu Nyqvistovi. Co musím též pochválit je zredukovaná naturálnost, neboť kniha působí mnohem drsněji, což ovšem není můj šálek kávy. Náznaky zvládnou někdy mnohem více, než konkrétní výjev. Jestli tedy hledáte pořádný severský krimi thriller, není lepší volby. ()

st.ranger

Věrohodná kriminálka bez logických mezer. Z knižní adaptace bylo vypuštěno a zkráceno na velice slušnou a zajímavou stopáž, avšak 180 minutovou verzi jsem neviděl, takže nemohu soudit, co má od normální verze navíc. Trochu mě zmátlo částěčně nakousnuté dětství Elisabeth, které navíc vede k prozrazení podstatného charakteru pro druhý film. ()

Terva

Podle románu Stielga Larssonse natočil režisér Niers Arden Oplev strhující krimi thriller o pátrání po ženě, která byla údajně zabita před čtyřiceti lety. Mikael Blomkvist ( Michael Nyqvist ) , který je obviněn z podvodného článku, který napsal, se před nástupem do vězení vydává na přání magnáta Vangera, vyjasnit zmizení jeho neteře Harriet Vangerové. Podivnou událostí se Blomkvist seznamuje z Lisbeth Salanderovou ( Noomi Rapace ) a spolu řeší tento velice starý případ, který však zasahuje tvrdě do současnosti. Lisbeth to velice sluší, jak oblečení, tak i to tetování na zádech. A bylo mně jí líto, když jí její poručník zneužíval. Ale ten nápis co tomu " sadistickému a násilnickému praseti " věnovala, byl originální. CITÁT - Zabíjení je pouze přirozeným důsledkem znásilnění. Na konci filmu jsem si trochu pobrečel ( no a co ), ale proč, na to se podívejte sami. Hudbu dělal Jacob Groth, byla kompositní, nevtíravá a sledovala děj filmu. Byl použit i song Övrig music od Misema Grotha http://www.misen.dk/en/about.php ()

Johny_fork

Film, který mě přivedl k severským detektivkám, jejichž chladná atmosféra mě fascinuje. Kvalitně zpracované, syrové, napínavé. ()

JohnCZ

Viděna seriálová 2x90m verze. Americký remake mě málem unudil k smrti, švédský originál je na tom podstatně lépe. Daniela Craiga mám rád jako Bonda, ale jako Mikael Blomkvist je určitě lepší Michael Nyqvist. To samé platí i pro Noomi Rapace. Podivná pachuť z ne příliš zajímavého, byť v tomto případě citelně lépe podaného, příběhu stále zůstává. Díky sympatickým postavám jsem se ale nenudil. Je to drsné a depresivní, ale zároveň velmi uvěřitelné a evropsky civilní, což americký remake postrádal. Ale jinak prostě dějově průměrná detektivka. ()

Bubble74

Škoda, že se Stieg Larsson nedožil úspěchu, který jeho trilogie slaví po celém světě. Pomohla právě jeho předčasná smrt tomu, že se jeho knihy usadily na předních místech žebříčků a dočkaly se i filmového zpracování? 700 stránkovou předlohu není reálné převést na filmové plátno do stopáže, která by svou délkou neodrazovala diváky. A přestože se to dalo propracovat mnohem zručněji než jak se s tím popral Niels Arden Oplev, tak toto nahuštěné kriminální story nabízí se svým sociálně-kritickým, společensko-politickým a psychologickým pozadím celou dobu napětí, které zdařile graduje. Obsazení Noomi Rapace do role Lisbeth se ukázalo jako bezesporu ideální a hlavně díky ní má tento film spád nejen pro fanoušky Larssonova bestselleru. I když pro ty, co ho nečetli pravděpodobně mnohem důraznější. Protože film je bohužel jen slabším odvarem brilantní předlohy. ()

jahol

Na samotné hraně mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Výborně natočené, atmosferické, s velmi dobrou ústřední dvojicí (zajímavou zcela záměrným kontrastem mezi jeho civilností a její... neobyčejností) a s dobře vybranými zápornými rolemi. Jenže scénář, nemohu si pomoci, není zrovna vynalézavý, atmosférou v těch nejlepších pasážích příliš silně připomíná Zvětšeninu nebo jiné převzatosti, tam, kde se osamostatní, slábne, a nabaluje na sebe zbytečně mnoho (australská zeměpisná exkurze pro nakrmení příznivců telenovel a zcela nešvédská a o to více americká scéna se škrcením a ukecaným vrahem jsou zbytečnými přívažky - jako kdyby v té druhé chtěl scénárista Fincherovi velmi neobratně vyfouknout něco, co David umí pojmout stokrát lépe). Na čtyři hvězdičky film vytahuje velmi silná boční(?) dějová linie zneužívání hackerky. Věřím tomu, že Fincher bude ještě lepší. ()

villon17

Obávám se, že už toho moc kloudně nenapíšu, pže jsem film viděla už dost dávno, a nechápu, jak jsem ho mohla zapomenout ohodnotit, pže to byl nesmírnej zážitek. Už jenom tim, když se máma lekla, že to nebude dabovaný, ani v angličtině:D a celou dobu jsem sledovala, jak se nemůže vzpamatovat ze švédštiny s titulkama. Nicméně ty všechny bichle jsem nečetla, ani se nechystám:D a asi o to víc se mi to líbilo a nemám bejt čim zklamaná. Děj ubíhal, zaplejtal, rozmotával a zase zaplejtal a všechno bylo tak, jak mělo bejt, a nutilo mě to přemejšlet a dávat pozor. Americkou verzi budu z principu bojkotovat! ()

Padme_Anakin

Dávám plný počet hvězdiček. Nelze jinak. Skvělý příběh, strhující herecké výkony, úžasná hudba, dlouhá stopáž je tu pro mě ku prospěchu, divák jako já si to může prožít a zažít, je čas na rozmyšlenou, hlavní postavy mají čas na vzájemný oční kontakt a že to stojí za to, když se Mikael s úsměvem dívá na Lisbeth; postavy jsou dostatečně věrohodné a psychologicky ztvárněné. V tomto případě se Hollywood může jít bodnout. ()

ConanVJ

Tak jsem konečně viděl švédský originál a musím říci, že je to parádní filmek. Akce jako taková zde neni skoro žádná, ale za to to má parádní herecké výkony. Příběh je povedený a natočený na jedničku. Jelikož jsem dřív viděl předělávku s Danielem Craigem, tak jsem dění hodně porovnával. Něco se mi líbilo víc ve verzi s Craigem a něco víc v této. Švédská verze má menší důraz na Blomkvistův proces, ale zas rozvíjí konec o vězení (nepochopil jsem rozdílné vysvětlení jedné smrti na konci filmu. Na to si budu muset přečíst knihu, abych zjistil, které je přesnější). Lisbetina část příběhu se mi taky hodně líbila a spojené pátrání s Blomkvistem je zde podle mě víc rozvinuté. mě se filmek hodně líbil a dávám mu 95% :) ()

khedy

Americký remake byl pro mě o něco stravitelnější a celkově svižnější. Jinak zde platí téměř to samé co jsem psal u remaku - divák knihou neposkvrněný nemůže pochopit všechny spletitosti a charakterové vlastnosti postav z Vangerova koncernu. Co se mi na švédské verzi líbilo jsou především neokoukané tváře a lépe (surověji) zpracované brutální scény. ()

Torision

Seveřani umějí být temní a tohle se povedlo maximálně. Řemeslně tomu není co vytknout a kdyby takhle zpracovaná byla každá kriminálka koukal bych na ně častěji. Atmosféra, napětí, výborný herecký výkony, hudba ani sex tomu nechybí. Z počátku to na mě působilo trošku překombinovaně a nechápal jsem moc, proč by si někdo měl najímat na vyšetřování novináře místo detektiva, ale byla to fakt pecka a nemám tomu veskrze co vytknout. A líbila se mi i ta část filmu okolo opatrovníka Lisbeth, i když se zbytkem měla vlastně minimum společnýho. ()

Pishin

Svedska detektivka skvele zaplnila prazdne misto. Nevim jestli proste me tenhle zanr miji a nebo se toho krome televizni tvorby moc nenataci, ale severska poutava detektivka to byla pro me premiera. A muzu rici, ze jsem si ji uzil dosyta. Stopaz 152 minut me z prvu odrazovala, ale pak jsem se vubec nebranil a uteklo to jako voda. Je fakt, ze clovek si chvilku pocka nez ustredni dvojice spoji sily v hledani 40 let neobjasnenem zmizeni magnatovi neteri, ale pak to stoji za to. Je videt ze rozpocet byl vyssi... libil se mi jednoduchy vizual, ktery byl v chladnych tonech stejne tak jako zasnezena skandinavska krajina k tomu skvela hudba, ktera skvele dokreslovala atmosferu a navozovala prijemne napeti. K hereckym vykonum nemam zadnych vytek. Takze pro me 80% ...skoro bych jednu hvezdu prihodil, protoze se me delsi dobu filmy s detektivni zapletkou z neznamych duvodu vyhybaji. ()

Muži, kteří nenávidí ženy míří do televize

Muži, kteří nenávidí ženy míří do televize

29.05.2020

Protože těch adaptací slavné severské krimi Muži, kteří nenávidí ženy spisovatele Stiega Larssona stále ještě nebylo dost, chystá nyní Amazon svoji vlastní seriálovou verzi. Ta bude pochopitelně… (více)

Zemřel Michael Nyqvist, padouch z Johna Wicka

31.12.2016

Lisbeth v Lucerně: Film a prodej nové knihy

Lisbeth v Lucerně: Film a prodej nové knihy

24.08.2015

Příznivci knih a jejich filmového zpracování se obvykle dělí do dvou nesmiřitelných táborů, a do velké míry to platí i pro Milénium - Muže, kteří nenávidí ženy i další pokračování ságy. Internetové… (více)