Americké drama z prostředí horských velikánů a drsné přírody. Bývalý nájemný vrah Clint Eastwood přijal ještě jednu "zakázku". V horolezecké výpravě musí zjistit, který z horolezců mířících k vrcholu Eigeru je ruský zabiják a zlikvidovat ho... (Bontonfilm)

Lacike

Toto je strašne divný film. Prvá polovica pôsobí jak nejaká variácia na Bondovky, ale jej vyznenie je dnes už neskutočne trápne. Všetky tie macho hlášky, spôsob akým sa Eastwood správa k ženám alebo jeho infantilne štylizovaný šéf majú bližšie k Austin Powersovi ako k Bondovi. Prvá polovica je prakticky neznesiteľná. V druhej sa film dostane do hôr a akokeby sme zrazu sledovali iný film. Do veľkej miery seriózny horelezecký biják. Len občas to narúša snaha vyvolať napätie ohľadom toho, ktorý Eastwoodov kolega je zradný zloduch, ktorého sa treba zbaviť. Samozrejme nesmie chýbať WTF odhalenie, ale tentoraz ma to nijak nepohoršilo a vlastne som bol so záverom celkom spokojný. V dnešnej dobe film ponúka jedinú atrakciu kvôli ktorej sa film oplatí vidieť. A to poctivé oldschool horolezecké scény bez CGI a iných trikov v skutočných exteriéroch v ktorých si to Eastwood poctivo odliezol. Síce bol celý čas istený, aj keď to občas nedávalo zmysel (napríklad keď liezol ako prvý, tak kto mu nahodil to lano, ktorým sa istil?), ale rozhodne stojí za pochvalu jak Eastwoodova odvaha, tak fyzická námaha, ktorú musel vynaložiť. Kto má aspoň trochu rád nezmyselné štveranie sa po skalách, tak bude spokojný. Do nedávna som na tom nevidel nič zaujímavé, ale v poslednej dobe ma to celkom začalo fascinovať. Takže výsledkom je divný mix Bondovky a horolezeckého filmu, ktorý sa berie vážne, ale často pôsobí komicky. 5/10. ()

Jino

Po celý film na diváka pokukují skrze výtečnou kameru nádherná skaliska několika hor: Clint hraje svoji typickou postavu hláškujícího drsňáka s bravurou a do toho zvládá takové kousky, že by mu mohla dělat stín Stalloneova postava z Cliffhangera a George Kennedy do toho příjemně přicmrndává. Bohužel však schází propracovanější scénář - námět není špatný a ten bondovský styl tady není až zase tak na škodu. Co mě však nejvíce zamrzelo, byla opravdu stupidní pointa, která u mě tento film sráží někam na hranici 55%. ()

B!shop

Na Clintovo nejlepsi kousky to fakt nema, navic jsem cekal neco drobet jinyho, ale presto docela solidni film. 90 minut pripomina spis nejakou bondovku, kde Clinta najme spionazni agentura nebo co, zacne patrat po lidech, co ma zabit a do toho trenovat na vylez hory a lepi se za nim jedna pipina za druhou a samozrejme dojde i na nejaky ty podrazy. Na zaverecnou pulhodinku se pak dej konecne presune na Eiger a vystup na horu je natocenej fakt dobre, efektivne, ale zaroven realisticky. A samozrejme na zaver velkej zvrat, kterej me uz napad nekdy v polovine filmu. Kdyby tady nebyl Clint, tak to je zbytecne dlouhej a misty roztahanej prumer, ale on to z toho prumeru vytahne, protoze hraje dobre a je tady za slusnyho drsnaka. ()

POMO

Zápletka nestrhne. O čo tu ide je reálny Clint Eastwood v krkolomných horolezeckých scénách v americkom Utahu a na skutočnom švajčiarskom Eigeri. Škoda, že sa film do tejto roviny dostáva až po naťahovanej a nezaujímavej prvej polovici, ktorá evokuje priemernú starú bondovku bez Seana Conneryho... Ale Utah a Švajčiarsko moc pekne a strhujúco nakrútené. Režírovať a súčasne byť pred kamerou v takýchto lokáciách (a nepoužívať kaskadéra!), to si zasluhuje obdiv. ()

rastlinka

Pre diváka, ktorý vie oceniť nádherné obrázky amerických a švajčiarskych kopcov a tiež pri pohľade na "železného" Eastwooda, ktorý si v tomto filme odliezol svoje (ostanete z jeho výkonov s otovrenou hubou), je to potešenie. A asi to nie je úplne vhodné porovnávanie, ale mám pocit, že film Nordwand (2008) sa nechal týmto kúskom pomerne dosť inšpirovať. ()

• Hlavní postavou jak předlohy, tak filmu, je historik umění Hemlock (Clint Eastwood), který se po nocích živí jako nájemný vrah. Autoři snímku s nadsázkou zamýšleli Vraždu na Eigeru stylizovat jako jakousi satiru na „bondovky“, ovšem tento záměr nakonec z filmu není příliš patrný. (ClintEastwood)
  • Clint Eastwood absolvoval třídenní horolezecký kurz v Yosemitském národním parku a několik měsíců potom trénoval ještě doma. (džanik)