Reklama

Reklama

Přijel, aby pomohl. Clint Eastwood jako tajemný mstitel v americkém westernu... Eastwoodův snímek Bledý jezdec (1985) celkem věrně kopíruje jeden ze základních syžetů westernové mytologie. Osamělý jezdec, který nemá jméno, zato se může pochlubit záhadnou minulostí, přijíždí do zlatokopecké osady v horách a stává se mluvčím zastrašovaných usedlíků proti mocnému a bezohlednému podnikateli. Dodá malomyslným zlatokopům potřebnou odvahu, ovšem ten nejtěžší boj s úplatným marshalem a jeho pomocníky za ně musí vybojovat sám. Předurčuje ho k tomu pistolnická minulost i nevyrovnané účty, po nichž na jeho zádech zbyly pouze jizvy od kulek. Když je zlo poraženo, nasedne na koně a beze slova odjíždí pryč, protože někde určitě leží další osada, kde je potřeba se postavit útisku a bezpráví. Eastwoodův hrdina získává až biblické rozměry (i díky tomu, že když sundá cestovní oděv, spatříme ho v kněžském kolárku)... V polovině 80. let, kdy Bledý jezdec vznikl, měl už Eastwood dostatek režijní praxe a také zkušené spolupracovníky, na něž si zvykl (kameraman Bruce Surtees, skladatel Lennie Niehaus, střihač Joel Cox). Mezi dalšími herci zaujmou Michael Moriarty (zlatokop Hull Barret), Carrie Snodgressová (Sarah Wheelerová) a tehdy začínající Christopher Penn v záporné roli Joshe LaHooda. Exteriéry filmu se natáčely v Idahu a v Kalifornii, kde se snímek odehrává. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (190)

tron 

všechny recenze uživatele

Clint Eastwood si v 80. rokoch povedal, že western je nezaslúžene mŕtvy a tak sa ho rozhodol oživiť BLEDÝM JAZDCOM, ktorého režíroval a stvárnil hlavnú rolu tajomného kňaza, ktorý už nikdy viac nechcel zabíjať, ale bude musieť. Eastwoodovi sa bohužiaľ "podaril" s nevydarenou snímkou skôr presný opak a žáner pochoval EŠTE hlbšie. Faktom je, že film si úspech nezaslúžil. Scenár je priemerný, herci tiež, Easwtood v titulnej úlohe pomaly až nesympatický. Ako režisér sa nás páli jednu akčnú scénu v priemere "až" raz za 40 minút, príroda je pekná, ale nič zaujímavé sa v nej nedeje, kňaz sa prechádza a „buduje vzťahy“ (prípadne je doňho platonicky zamilované dievčatko), na konci si troška zastrieľa a filozoficky mizne v diaľke. Ak zostáva najvýraznejšou scénou filmu „bitka s latami“ a najlepšou postavou - pre príbeh vôbec nie dôležitý - obor Richard Kiel („Čeľuste“ z bondoviek AGENT, KTORÝ MA MILOVAL a MOONRAKER), je zle. ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Cesty Páně jsou nevyzpytatelné, o směru Kazatelových střel však tohle nemůžeme říct.. Clintova resuscitace westernu v půlce osmdesátých let dopadla tak napůl. Pomoc komunitě prospektorů od tajemného cizince se drží zavedených pravidel, nevyhýbá se žánrové otřepanosti (když zástupci Stockburna v dusterech Cheyennovy bandy vyzívají střelbou k tanci), občas probleskne humorné odlehčení a vše finišuje očekávaným zúčtováním, u kterého Bledý jezdec ani nepotřebuje své tři apokalyptické kolegy. Kromě posledního bodu jsou všechno spíše slabiny, ovšem vyvažuje je skutečnost, že reverend Eastwood umí trestat hříšníky s nebývalou noblesou.. ()

Reklama

honajz 

všechny recenze uživatele

Eastwoodův pokus navázat po letech na tehdy nosného Tuláka z širých plání, včetně oné mysteriozní linky, jenže na dvě hodiny je ten příběh o fajn skvělých zlatokopech a zlém fuj fuj movitém zlatokopovi, kterému se vedlo daleko víc, takový povrchní a plytký. Navíc mne překvapuje, že se zde setkáme s pedofilními prvky, a to docela jasně, byť dcera během děje dospěje do věku 15 let. Ta scéna u hrobečku psa je fakt jak z jiného filmu. Navíc (nejenom) dcera se chová jako debil. Jen tak si, kdoví proč, zajede na koni ke kutištím a záborům konkurenční party plné chlapů, a pak se děsně diví, že jen tak tak unikla hromadnému znásilnění. Nebo je fakt na palici scéna, kdy chlap najde větší kus zlata, a nenapadne ho nic jiného, než sebrat dva syny a jít se pochlubit do města soupeři. Co jako čekal? Nějaké uznání, nebo co? Jinak ale atmosféru to má, kameraman si s horským pozadím vyhrál, jak jen to šlo, ale prostě je to chabé. ()

Foma 

všechny recenze uživatele

Některý slabší chvilky jako např. trochu přihlouplý souboje, určitá strojenost a nepřirozenost, jsou zase vyvážený řadou zajímavých dialogů, krásnýma záběrama přírody a výbornou prací se světlem a stínem. Průměrnej western povýšenej Eastwoodovým charismatem a několika silnýma momentama, v něčem mi vzdáleně připomínal Kurosawovo Yojimbo, Sedm samurajů či Sanjuro. ()

petaspur 

všechny recenze uživatele

V malé osadě se mírumilovní obyvatelé věnují postávání u řeky a rýžování zlata v pánvičkách, což velkopodnikatel s drahými kovy LaHood nehodlá nechat bez odezvy. Chce totiž vlastnit všechny pozemky kolem zlatonosné řeky a ochotu k prodeji pozemků získává za nezištné pomoci starého dobrého násilí. Patrně by mu tato obchodní taktika brzy přinesla očekávané výsledky, ale budoucí nedobrovolní prodejci nečekaně získávají naději. V osadě se totiž ubytuje Kazatel, který na ochranu spravedlnosti používá spolehlivou trojkombinaci - víru, pěsti a kolty. ()

Galerie (64)

Zajímavosti (14)

  • Když Eastwood prohlásil, že se chystá natočit další western, dostalo se mu všeobecného výsměchu, že tento žánr je už mrtvý. Eastwood si ale stál za svým a měl být důkazem, že tento typ filmu může přilákat diváky do kin. Kromě toho chtěl přehodit výhybku na jinou kolej a vytvořit žánr, který pojí prvky elegie a komedie, ale především se vysmívá mýtu divokého západu. (ClintEastwood)
  • Ve filmu používal hlavní hrdina perkusní revolver Remington-Beals 1858. (cmenda)
  • Děj filmu se odehrává v 19. století, ale Eastwood v něm prezentuje některé své názory na současný svět, především ochranu přírody a vykořisťování v kapitalistickém světě. Tato témata hrají ve filmu klíčovou roli. (ClintEastwood)

Reklama

Reklama