Případy detektiva Murdocha

• Kanada Murdoch Mysteries (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní
Kanada / Velká Británie, (2008–2024), 233 h 54 min (Minutáž: 42–88 min)

Robert Carli

Yannick Bisson, Helene Joy, Jonny Harris, Thomas Craig, Lachlan Murdoch, Georgina Reilly, Kristian Bruun, Mouna Traoré, Arwen Humphreys, Jonathan Watton (více)

Seriál vychází z detektivních románů Maureen Jenningsové, které čtenářům představily Williama Murdocha, člena torontské policejní stanice, muže, obdařeného zvláštním druhem přímo vizionářské intuice, a především člověka, jenž na hony předběhl svou dobu. Neboť Murdoch si na rozdíl od mnoha svých policejních kolegů i nadřízených moc dobře uvědomuje význam a váhu všech vědeckých objevů, jimiž konec devatenáctého století doslova překypuje. Objevů, jejichž použití v kriminalistice najednou otevírá netušené možnosti detektivní práce, vyšetřovacích metod, jejichž použitím lze nad jakoukoliv pochybnost usvědčit pachatele nejrůznějších - i těch nejzávažnějších trestných činů. S obrovskou chutí se tak vrhá do všech dobrodružství, které před něj kriminalistika a jednotlivé případy staví. Ani Murdoch by ve světě, nepříliš přejícím novotám a pokroku, samozřejmě nemohl pracovat zcela sám. Naštěstí našel víc než schopnou pomocnici v doktorce Ogdenové, patoložce, ochotné vyzkoušet každý, byť na první pohled sebebláznivější Murdochův nápad. (Takovým je například pokus o rekonstrukci podoby člověka z jeho lebky.) A nezapomínejme ani na konstábla Crabtreeho, který se ve svém moderně uvažujícím šéfovi vidí, jednou by chtěl být jako on a zatím mu alespoň spolehlivě sekunduje.
Seriál se v Kanadě stal doslova diváckým hitem a s úspěchem je sledován i v řadě dalších zemích. Velkou zásluhu na přitažlivosti má představitel hlavní role, sympatický Yannick Bisson, jenž zatím u nás není příliš znám. (oficiální text distributora)

philip.j.fry

Ono si to těch pět hvězdiček asi nezaslouží.Ale...Takže první:Murdoch sám a jeho genialita,druhá za prostředí viktoriánského Toronta,třetí za dr.Ogdenovou a ..No,tady by výčet hvězd mohl skončit a mé hodnocení by se ustálilo na průměru,nebýt dílu s mluvícími panenkami v páté řadě který mně totálně megahustodémonsky odrovnal a nadchl.Tolik napětí,strachu a geniality v padesáti minutách,to je smrtící kadence i na mně,otrlého konzumenta mysterözních děl.Takže dávám tomuto počinu plný počet a doufám,že mně Murdochova genialita bude oblažovat i nadále.Amen. ()

ESNYR

Určitě je to povedený krimiseriál z dob kdy všechno teprve oběvovaly. Murdoch je takový mix Sherlocka Holmse a Járy Cimrmana, a jeho metody vyšetřovací mnohdy používají "moderní" vymoženosti. Je to prostě takový ten seriál, který je příjemný a neotravuje jako ty moderní bláboly plné plků o tom a tamtom a pokud by nenašli DNA, nebo kapku krve, tak by seděly jak pecky, protože by byly v koncích. Murdoch asi nebude přímo realisticky ukazovat jak se dříve vyšetřovalo, ale určitě se na něj dívám raději než na kriminálky .... ( doplňte si název sami ) ()

jungewolf

Vynikající historicko-detektivní seriál. Hodnocení : 5 * a 78 - 89 % , výstižný komentář - VIZ : rt12 . Mimochodem, Yannick Bisson se díky titulní roli stal v Kanadě jedním z nejpopulárnějších herců. Faktická poznámka (červen 2018) : 1. - 6. série měly po 13 epizodách, 7. - 10. série + právě vysílaná 11. série mají po 18 dílech (poslední díl 11.série byl v úterý 19.června 2018) . ()

Gemini

Rutinér severoamerické televizní produkce Yannick Bisson má konečně vlastní show. A je to show oproštěná od patriotických kydů (byť jakési nastavování zrcadla tu občas přítomno je) a nesmyslných akčních naháněček, neboť tentokráte je to "poctivá detektivní show" Williama Murdocha (a doktorky Quinnové, tedy chtěl jsem říct Ogdenové), takového šikovného sympatického bystrého všeználka a inovátora, jakého jste mohli vidět třeba ve Sleepy Hollow - no prostě příběhy z dřevních dob kriminalistiky. Rozhodně neurazí vkus ani inteligenci případného diváka, ale vývoj vztahů mezi postavami je bez problémů předvídatelný a postavy samotné jsou poněkud sterilní, nedovedete si představit, že by mimo záběr žily nějaký reálný život. Ale nač se trápit, nač se rmoutit, tenhle seriál si nehraje na něco víc, než je, a i když neléčí, rozhodně neškodí:) Dejme si 60%. ()

Sticks

1. séria: Veľmi svižná priam excellence, ale ide o to aké sympatie vám ponúknu hlavné postavy. Na mňa chémia funguje skvele. Avšak aj tu už sú zakopnutia: epizódy 7 Dvojí telo a 10 Detská hra sú tým, čo moje hodnotenie posunulo nižšie. O NIEKOĽKO tried zaostáva aj epizóda 11 Špatná medicína, najslabšia časť prvej série. 2.SÉRIA: Docela ostýchavý začiatok a prvá dva diely (Krotký, krotký západ a Hadi a žebříky) patria k najslabším zo série. Neskôr sa však kvalita zdvihne. Nie však na plnej čiare, keďže fenomén náhody párkrát vyrieši prípad. Čo ale hodnotím kladne, je rozvoj postáv mimo prípady - nekriminálne linky popri vyšetrovaní. Aj preto si myslím, že druhá séria prevýši prvú. 3. SÉRIA je doposiaľ najslabšia. Svetlé výnimky tvoria Murdochova totožnost, Velká zeď, Viktor nebo Viktorie a Láska a lidské ostatky. Celkovo na tri hviezdy. 4. SÉRIA: Štvrtá sa vracia k začiatkom a je to opäť skvelá jazda. Najslabším dielom série je ,Vytočte M jako Murdoch´, ale aj napriek tomu, je to opracovaný štandard po všetky diely, ktorý v mojich očiach stavia sériu na úroveň druhej, teda veľká spokojnosť. 5. SÉRIA: Húpačka je nekompromisná a tak po výbornej štvrtej došla zaostávajúca piata. Nieje to ono. PS Geogre mal byť s tou spojovateľkou Tes a džúli by sa mala dabovať krásne ako Júlie. ()

Galerie (8 698)

• Původní záběr použitý pro městskou márnici a policejní stanici č. 4 v Cabbagetownu je ve skutečnosti viktoriánská pumpa z roku 1859 v Hamiltonském muzeu páry a technologie na Woodward Avenue v Hamiltonu. (A.Anglicanka)
  • V celém seriálu se v márnici objevilo více než 300 obětí. (A.Anglicanka)
  • V epizodě "Cloud of Doom" doktorka Graceová (Georgina Reilly) pitvá krysu a tvrdí, že je to v její profesionální kariéře její první hlodavec, ale v díle "Uhrančivé oko Egypta" již jednoho hlodavce pitvala. (janejudyjune)