Rok 117 našeho letopočtu. Římské impérium se rozprostírá od Egypta k Španělsku, na východě sahá až k Černému moři. Jen v severní Británii se nedaří dobýt území obývané divokým a krutým kmenem Piktů, bojujících proti organizovaným římským jednotkám partyzánskými metodami. Quintus (Michael Fassbender), který jako jediný přežil piktský útok na římskou pevnost, táhne spolu s legendární Devátou Legií pod vedením generála Virila (Dominic West) na sever, aby splnili jasně znějící rozkaz – sprovodit Pikty ze světa a zničit jejich vůdce Gorlacona. (oficiální text distributora)

PauloZ

Solidní akční jednohubka. Jenže k velkoleposti a větší váze schází celkem velký krok. Námět určitě dobrý a jako levnější produkt velmi obstojné. Pro mě byl ale zbytečně překombinovaný konec a trošku pozvolnější střední část, kdy římská 7čka prchá. lepší 3*. ()

Tryskomyš

Takovéto filmy nemusím. Viděla jsem ho náhodou. Je tu spousta násilí, sekání hlav a stříkání krve. Ale myslím, že je to dobře natočené, už proto, že jsem u něj vydržela. ()

Andersis

NEPŘÍJDE MI TO JAKO SYROVÝ A DRSNÝ FILM. PŘÍJDE MI TO JAKO OBYČEJNÁ MODERNĚ NATOČENÁ FANTASY. SOUBOJE SOU HODNĚ SLABÉ, ZBYTEČNĚ PROSTŘÍHANÉ. ()

Kryton

Marshall u mě od Psí vojáků stoupal a rád jsem čekal na jeho další film. Centurion má zajímavý nápad a trailer sliboval fantasy řežbu. Po konci filmu mám však v puse hořkou pachuť. Nemohu si pomoct, ale film je ke konci totálně zprasen. Dokonce i je škoda, že film nebyl tolik brutální a krvavý (jak by si každý přál). Co se týče samotného děje, pak se objevují díry velikosti mexického dolaru. Ke všemu vám začne připadat, že film má snad 3 hodiny a to má jen polovinu toho. Pokud bych to měl rovnat s EAGLE, pak by jasně vyhrál orel. Důvod je jasný: EAGLE si na nic nehraje a jede si rovinu béčkového fantasy (má i sympatičtějšího hrdinu), CENTURION si hraje na něco více (snad i vážněji) a tak vnáší do příběhu více než je škoda. K tomu konci: druhou půlku sledujeme hru na lovení lidí a pak se to vše odbude minutovou vřavou?! Přidejme k tomu ještě asi polovinu zbytečného týmu římských expendables. ()

draggo

Asi nejslabší Marshallův film, což ale neznamená, že by byl špatný. Je to celkem zábavná oddychovka, ale znova bych to už nedal. Chválím pěkné akční scény se zběsilým střihem se spoustou krve a brutality. Bohužel příběh není nic moc, vlastně jenom furt utíkaj + sem tam nějakej stupidní a nevěrohodnej zvrat. Postavy mi taky k srdci nějak zvlášť nepřirostly, Michael Fassbender svojí roli moc nezvládnul. Závěrečná bitka taky nic moc. Naštěstí je to ale tak dobře natočeno, že jsem se i přes všechny chyby celkem dobře bavil a pod tři hvězdy jít nemůžu. /viděno na DVD: 55% a 3*/ ()

kikuka

Cool and dirty, len skoda, ze sa to cele rozpadalo a kazdy herec hral rolu v inom filme, pricom len zufalo malo z nich v Centurionovi. ()

Paxxx.cz

Konečně film, který mi sednul téměř dokonale. Olga Kurylenko se předvedla ve skvělém světle a příběh ten se skutečně povedl, pár triků se možná úplně nevydařilo, ale jinak super- 85%. ()

Wysch

Ojoj, proč jsem jen zapomněl hodnotit a komentit dřív? Padají tu slova jako "typický Marshall" a "digitální krev" a "řežba" a vlastně to je pravda, bez ohledu na to, že zasazením děje do druhého století našeho letopočtu je to netypický Marshall. Všechno ostatní sedí, krev, řežba, charismatické postavy a i vtip. Poctivé řemeslo bez špetky inovace, ale vlastně to neva, pač to všechno šlape. Jediný problém filmu je (ostatně týž problém mám i u ostatních Marshallových snímků), že nejsou trvanlivé a zážitek se vytratí po pár hodinách po shlédnutí. Čímž se dostávám k těm třem hvězdám, které tu vysypu. Bavilo, nenudilo, ale nezanechalo dojem. Možná v budoucnu, až bude jednou DVD projekce, se zážitek vrátí a Centurion se stane další mojí čtyřhvězdičkárnou, kterou můžu točit v mechanice víckrát, ale po pár týdnech po návštěvě kina si už na nějakej výraznej dojem nemůžu vzpomenout. ()

RasputincZ

Centurion je průměrný historický film, který určitě zabaví, má sympatické postavy ( především postavy Michaela Fassbendera a Liama Cunnighama), pěknou hudbu, jen ty bojové scény pro mě byly utrpení. Většina bojů se skládala jen z pár nepřehledných, křečovitých pohybů a velkého výstřiku někdy až nereálné krve nebo odtržení končetin. Naštěstí po první akční cca. 30-minutovce tempo upadá a nastupuje stíhací část. Závěrečný boj se jako ve spoustě historických filmů odehrává při bránění opevnění, nýbrž bitva je dost ochuzená a zabití Kurylenko mohlo být také určitě lepší. ()

Korbitch

U Marshalla neskutečný jev. U všech jeho filmů mám ***. To se nestává jen tak, aby měl režisér tak vyrovnanou sérii. Tedy, abychom si dobře rozuměli, nestává se to jen tak v těchto režisérských vodách. Podívejte se třeba na Andersona......Mortal Kombat - ***, Horizont události - ****,Resident Evil - **** Alien vs. Predator - *, Rallye smrti - ***. Marshall drží výkonnost, to se musí nechat. Snad to ještě o třídu zvedne. To Andersonova křivka, když se podíváte na hodnocení všech filmů zde, připomíná bobovou dráhu. ()

Z0oMb3E

Ak máte chuť na historický film zasadený do obdobia rímskeho impéria, či ak chcete vidieť usekávať a oddeľovať údy odporúčam práve Centuriona. Ak však ak očakávate nejakú historickú striktnosť budete veľmi sklamaný. Veľmi krásne a drsné prostredie južného Škótska a v ňom sa odohrávajúci krvavý masaker počas celej dĺžky filmu. Akčné scény sú vlastne len zobrazenie surovej brutality a násilia. Nevravím, že sa nejako extra vyžívam v podrezávaní hrdiel, oddeľovania končatín alebo rozmlátení lebiek o stromy no v tomto snímku som sa tím nechal unášať. Vznikla z toho celkom slušná naháňačka alebo hra na mačku a myš. Potešil ma aj fakt, že sa do scenára vošla aj jedna malá politická intriga, no následne som svoje nadšenie oľutoval v klišé závere. Podľa mňa si film nezaslúži tak nízke hodnotenia, aké sa mu tu dostalo. ()

zlabus

Jednorázová zábava, která do puntíku plní to, co se od ná čeká. 65% (btw o třídu lepší než veeeeelice podobný Orel deváté legie) ()

agentmiky

Jak mi mohl ty celé roky Centurion unikat ? Historické filmy mě vždy zajímaly, notabene ty, které se vydařily. Vždy si takový snímek rád pustím, neboť si chci udělat obrázek o tehdejším životě. No a věřte, vážení, že v druhém století n.l. byste fakticky na území severní Británie být nechtěli, protože skončit v rukou tohoto kmene Piktů? Ne, s díky vás odmítám. Asi musím přiznat, že historická věrohodnost není nejsilnějším aspektem filmu, ale co na tom, když se na to dobře dívá a souboje jsou tak reálně vyobrazeny ? Je pravda, že ta divně vypadající digitální krev v některých momentech přímo rvala oči z důlků, ale většinou to šlo. A já si hlavně užíval válečnou vřavu. Fassbender brilantní volbou na hlavní postavu, ostatní mu zdatně sekundovali (tedy především až ďábelsky mlčenlivá Kurylenko, za kterou ale promlouvaly její činy). Za tak nízký rozpočet film působí přesně tak špinavě, jak by měl, musím pochválit i výběr lokací, kde se natáčelo (ty scenérie byly úchvatné). Příběh asi není nějak vymykající se zaběhlým ideálům, ale kvůli eRkové akci, která se s tím doopravdy nemaže, a více než jen solidním hereckým výkonům to musíte vidět. Za mě dávám 79 % ()

mysiak

Neil Marshall asi nepobere originalitu alebo nejakú inovačnú novinku do filmu..ale čert to vem..jeho filmy sú vizuálne našlapané, nebojí sa ničoho a preto si ma aj Centurion získal..aj tú Kurylenko som zjedol s navijákom...scénaristicky bieda, klišé je tam dosť, ale akcia je dobrá...a mne to stačí ako historická rezačina ()

Lamiczka

Film Centurion vypráví příběh jednoho vojáka a jak sám v úvodu i závěru filmu sděluje, tohle není příběh o začátku nebo konci jeho života. Jedná se o příběh, který měl zůstat historii utajen, jedná se o příběh, který zůstal skvrnkou na jinak spanilé dobyvatelské jízdě imperátora Julia Agricoly. A příběh by to byl vskutku zajímavý, jen kdyby nebyl filmařským průmyslem podán v tak trochu nudné a nepřirozené formě. Na herecké obsazení si nelze stěžovat. Michael Fassbender je v hlavní roli, ve které se představuje jako charismatický a udatný voják, který ctí své povinnosti a zároveň umí vystupovat přátelsky a citlivě vůči těm, kteří potřebují jeho pomoc, zkrátka boží. Stává se přirozeným lídrem a to nejen na filmovém plátně, ale i profesionálně a úspěšně táhne celý herecký ansámbl sebou. Velice fandím dobovým kostýmům a zároveň i celkovému vzezření (nikde se neblýská hollywoodský bílý zub), jen děvčata vypadala, že zrovna byla u starověkého kadeřníka na foukané. Ale ani všichni udatní vojáci římské výpravy nezastřou to, že se jinak jedná na kvalitní scénář chudý film. Pár bojových scének plných počítačové krve a pěkně useknutých a rozmlácených lebčiček je až trestuhodně málo na celý film. Zbytek filmu se naše hobití výprava plouží sněhem, běhá po hřebenech horských pahorků nebo případně někde v roští čeká, jestli je náhodou někdo neobjeví. To ani nemluvím o logické stránce scénáře, která je v tomhle ohledu taky dost děravá a nutí mě si pokládat otázky, které by snad napadly i dítě. A tak děkuji za výpravnou sondu do dějin, která přivedla na světlo nejen historické, ale i herecké legendy. ()

MartinezZ

12.8.2010 ~ Rozpínající se Římské říši je trnem v patě sever Británie, kde se jednomu z kmenů daří odrážet, ba přímo porážet římské legie. A Řím je mocnost, která nemá v plánu nechat si do něčeho mluvit partou barbarů. Jak ošidné, jak hloupé. Jak předvídatelné. ~ Co je tahounem filmu? Rozhodně to není vyšperkovaný příběh s hluboce promyšlenou zápletkou. Tahounem je akce, vizuál a natura. Tou naturou ale nemám na mysli přírodopisný dokument ze života tamních vlků, i když i těch se dočkáme, mám tím na mysli hlavně realističtější ztvárnění nemalé brutality, která přeci jen v oněch dávných dobách v tamních bitkách "sem tam" nacházela. A pak je, v rámci marketingu, za tahoun považována i ukrajinská modelka Olga Kurylenko, která se snaží prorazit i na poli filmovém a zde navíc i bitevním. ~ Co se vizuálu týče, ten dodává filmu perfektní atmosféru těžké, krví a masem prosáklé doby, vše je více méně barev prosté, laděné do šeda, čemuž pomáhá i sněhem a zimou pokrytá zem, po níž všichni kráčí, na níž všichni krvácí a do níž všichni ulehají, neřku-li tlejí. Hudba působí očekávaně epicky, ale když se člověk trochu zaposlouchá, hlavně do úvodní skladby (později není na poslech hudby nějak moc času a důvodu, což je dobře, není nuda a odsýpá to), zdálo se mi, jak moc je to roubované, šroubované a rádoby-epické a skladatel tak jen dělal zakázku na epickou filmovou hudbu, což se mi zdá celkem škoda. ~ Příběh, jak už bylo předesláno, nepatří mezi ty nejobjevnější a nejpromyšlenější, ale ani to nebylo záměrem. Měla to být třískanice na britském ostrově, což se vyplnilo, účel splnilo, jen kasy to asi moc nenaplní. ~ Daleko na chladném severu země leží římské vojenské ležení. Římané mají problémy, útočí na ně stále kmen Piktů, kmen, který dobře zná svou zemi a jehož partyzánská válka zamotává hlavu římským vojevůdcům a generálům (co novodobého vám to připomíná, co?) a tak se jednou stane, že toto ležení padne, zajat je místní kapitán centurion Quintus Dias a v plánu je vymlátit z něj duši. Lidé kmene Piktů k tomu mají dosti svých vážných důvodů, římští legionáři jsou zde ale popisováni jako ti, kteří se prostě chtějí dostat domů a jen plní rozkazy. Dálný sever této zapomenuté země je jim tak ukradený, jak jen někomu ukradený může být. ~ Jim sice ano, Římu ale ne, ten má v plánu jednoduše srovnat severní Británii se zemí a tak vysílá do těchto končin elitní devátou legii čítající 3000 mužů. Jejímu generálovi je svěřena stopařka bez jazyka, Etain (Olga), která má zajistit hladší průběh tažení. V tuhle chvíli je už každému alespoň průměrnému divákovi jasné, o co tu půjde. Devátá legie je hladce zmasakrována a generál zajat. Hrstka přeživších, v čele se zachráněným centurionem, kterému se podařilo prchnout. Při pokusu o záchranu generála se ovšem stane něco, co ovlivní zbytek krátkého života většiny z přeživších družiny, vůdce kmene vzplane hněvem a pošle svoji elitní Etain s doprovodem pro hlavy všech, kteří z římské legie zůstali na živu. Ti tak dostávají možnost ukázat, jací jsou lidé, jací vojáci a jaká lovná zvěř. A i přes očekávatelný, leč lehce přihlouplý konec, je jasné, že přežití není zdaleka určeno všem. ~ Výpravný, surový, vizuálně zajímavý film, u kterého hloubka příběhu hraje až druhé housle, není nijak špatný a pokud odhlédnete od toho, že samozřejmě všechny hlavní postavy z obou stran barikády mluví společným jazykem (a angličtinou navíc :D) a pominete jednoduchost, tak si to užijete. ~ PS: Piktové tam mají tři ženy a všechny jsou modelky, zvláštní :) ~ PPS: Facku posílám touto cestou distributorovi Palace Pictures za ohlášení červencové premiéry u nás, následné přeložení na konec srpna a následné úplné zrušení a nedovezení do českých kin. Ano, film by netrhal rekordy v návštěvnosti, ale za srpen byl jedním z pouhých dvou, kdy jsem se těšil do kina. Pár dní na to se ovšem venku objevil DVDRip a druhý den po něm i české titulky. Gratuluji tedy k ukázkovému distributorskému FAILu a těším se zase na brzké vykřikování, jak piráti devastují filmový průmysl. () (méně) (více)

Ellmariachi

Prvních 20 minut mě dost bavilo a říkal jsem si, že vzhledem k délce filmu to musí být vysoké hodnocení. Od chvíle kdy se ale začalo utíkat, šla zábava dolů. Ve filmu vlastně sledujete únik jedné skupinky lidi před druhou. Na to, že se jedná o vojáky, vzdali jakýkoliv odpor neskutečně snadno. Takže Římané prchají, aby když jich zbyde hrstka, se pronásledovatelům postavili. Jedná se poměrně o krvavý film, kde se válka ukazuje v celé nahotě a to je jediné plus. Jinak jde o nudou podívanou, kdy čekáte kdy se přestane utíkat. 60 procent. ()

Popluh

Poutavý vizuál, CGI brutalita, sympatický drsňák Fassbender a nevýrazná Kurylenko v running béčku, které si na vážnost nehraje a pálí do diváckých řad brutální bojové scény. S tímhle námětem prostě lepší film vzniknout nemohl, na druhou stranu Centurion nenudí, zabaví a nabídne i jako vždy perfektní Imogen Poots. Zkrátka a dobře obstojný film na jedno podívání. ()

Neil Marshall a další bitva o Západozemí

Neil Marshall a další bitva o Západozemí

09.07.2013

Neil Marshall vypluje s Bayovými piráty

Neil Marshall vypluje s Bayovými piráty

04.09.2012

Neil Marshall: Profesionálové nebo emzáci?

Neil Marshall: Profesionálové nebo emzáci?

30.03.2011

Skotský béčkař, od něhož jsme naposledy viděli (pseudo)historickou řezničinu Centurion, dlouho snil o celovečerním remaku kultovního seriálu Profesionálové. To už neplatí. Film se pořád připravuje,… (více)

Jana Eyrová jako gotický horor

Jana Eyrová jako gotický horor

23.11.2009

Ano, všechno teď bude goth a emo. 260 miliónů za první víkend je 260 miliónů za první víkend (vy víte, o kterém filmu je řeč). Dokonce i klasika Charlotte Brontëové bude v nové filmové adaptaci… (více)