Nedodržený slib

Scénář:

Jan Novák

Kamera:

Ján Ďuriš

Samuel Spišák, Peter Oszlík, Ondřej Vetchý, Ina Gogálová, Ľubomír Bukový, Norman Šáro, Daniel Fischer, Dávid Hartl, Jakub Spišák, Zuzana Porubjaková (více)

Drama skutečného osudu slovenského Žida Martina Friedmanna za druhé světové války. Talentovaný fotbalista z rozvětvené rodiny si zpočátku neuvědomuje blížící se nacistické nebezpečí a dobrovolně se vydává do pracovního tábora v Seredi, kde mu kamarád Fred zařídil místo ve fotbalovém týmu. Další cesta zavede Martina také do plicního sanatoria, do kláštera i k partyzánům, své židovství na mnoha z těchto míst musí zapírat. Snímek předkládá příběh mladého muže, který unikl smrti ne díky svému hrdinství, ale díky štěstí a fotbalovému talentu. Epizodická struktura filmu zachycuje všechny významné mezníky Martinova válečného období a soustředí se zejména na základní linii jeho touhy po přežití. (MFF KV) (oficiální text distributora)

triatlet

Nejsilnější je film v momentech, kdy naznačuje vazbu na další podobné příběhy - Obchod na korze nebo Poslední vlak. Po úchvatné ústřední scéně, v níž při rodinné sešlosti dominuje SLIB, postupně děj bohužel upadá do mnoha drobných epizod, z nichž je většina rozvedena jen drobně, případně zbytečně (ruští osvoboditelé ukazující svůj železný chrup...). Samuel Spišák zvládl hlavní roli skvěle. ()

T2

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $138,000║ Nadmieru vydarená dráma, a pre mňa nečakané prekvapenie, slušné herecké výkony, dobrá réžia, celkové spracovanie vrátane príbehu je na dosť dobrej úrovni, pútavo natočené, nemá to výraznejšie slabšie chvíľky, nadpriemer. /70%/ ()

standsiller

Veľmi dobrá voľba takto skĺbiť spoluprácu. Áno, je to síce otrepaná tematika a mali sme možnosť vidieť obrovské kvantum filmov o židoch, mali sme možnosť listovať tisícky kníh a počúvať stovky príbehov od starých rodičov. No táto vec je stále živá. Bola to obrovská chyba ľudstva a dokumentovať to nie je hriech. Navyše keď je do toho zapojený i takýto zaujímavý , dramatický príbeh, v ktorom je až neuveriteľná dávka šťastia. Herecké výkony obstojné, vyzdvihol by som Ivana Romančíka st. za vedľajšiu úlohu. Kamera a réžia veľmi fajn. Hudba ...dajme tomu. Prečo sa k...va netočia takéto filmy ale robia sa 1000 dielové sračky ???? Plus metafora s padajúcou známkou na dno v pohári s vodou bola krásna. ()

Marek1991

Film, ktorý sa vymyká ostatným v danej dobe. Je to skutočný príbeh z druhej svetovej vojny, ktorý je na naše pomery spracovaný naozaj svetovo. Film mi ukázal, aké je dôležité nevzdať sa viery ani v najťažších chvíľach života, že ideológie, čo si vymýšľajú ľudia nie sú dokonalé, ba naopak, každá z nich má veľa čiernych miest. Veľmi sa mi páčilo, že sa to neodohráva na jednom mieste, ale celý skutočný príbeh je rozpracovaný do detailov. Futbalom to u mňa tiež vyhralo. Témy ako futbal, holokaust, SNP, partizáni v boji v mestách, či v horách, sanatórium, pracovný tábor, kláštor ma potešili. Potešilo ma, že sa režisér z toho nebál urobiť skutočný životný príbeh od života židovského chlapca pred vojnou v usporiadanej spoločnosti, cez všetky útrapy, až po úplne nový život po vojne. Graficky je to profesionálne, zvuk, hudba, dialógy úplne prirodzené. Je to ľudský film a veľmi slovenský, je to z neho cítiť. V našej tvorbe to patrí medzi to najlepšie a tiež v tej svetovej by to malo patriť medzi špičku. ()

MikO_NR_1909

Takto po rokoch, keď už reflektujem na Chlumského film, prvé čo ma napadne je to, že film strašne zostarol. Jeho koncept je priveľmi stroho a priamočiaro zosnovaný. Navyše, tematika odsunu židov je tak často rozoberaná a zo všetkých uhlov už pokrytá a odprezentovaná, že nejaké invencie a nápady a iné pohľady na túto katastrofickú udalosť v nej nenájdem. Keď ho však vezmem ako ojedinelý výpravný a profesionálnejšie dotovaný projekt, tak už ako ojedinelý možno vyznie. Je dobré, že prvopočiatočné zámerné členenie postáv nahradí v druhej polovici trošku nepredvídateľnejší ruch. Predsa len, film naberie grády, zvyšujúci sa pátos nie je tak účelne zavádzajúci a hrajúci na istotu a historickú zrozumiteľnosť. Práve také prístupy históriu i umenie dokáže konieckoncov najviac devalvovať. ()

• Nedodržaný sľub sa stal Slovenským kandidátom na najprestížnejšie filmové ocenenie Oscar v kategórii "Najlepší cudzojazyčný film". (marek.stone)
  • Děj příběhu se odehrává ve čtyřech ročních obdobích. Jeho natáčení neprobíhalo kontinuálně, bylo rozděleno do čtyř etap, z nichž dvě byly zrealizovány v roce 2007 a zbylé v roce následujícím. (Taninaca)
  • Scénář k filmu napsal známý spisovatel a scénárista Jan Novák, který momentálně žije v Chicagu v USA. (Taninaca)