Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) je velmi zkušený zloděj a jeho největší mistrovství je v krádeži nejcennějších tajemství. Ovšem není to jen tak obyčejný zloděj. Dom krade myšlenky z lidského podvědomí v době, kdy lidská mysl je nejzranitelnější – když člověk spí. Cobbova nevšední dovednost z něj dělá nejen velmi vyhledávaného experta, ale také ohroženého uprchlíka. Musel obětovat vše, co kdy miloval. Nyní se mu však nabízí šance na vykoupení. Může získat zpět svůj život. Tato poslední zakázka je nejen velmi riskantní, ale zdá se, že i nemožná. Tentokrát nemá za úkol myšlenku ukrást, ale naopak ji zasadit do něčí mysli. Pokud uspěje, bude to dokonalý zločin. (Cinemax)

klerik

90% Nejde o šokujúci a natoľko "iný" film, ako bolo napr. MEMENTO. Ale pre masy rozhodne strávteľnejšie ako podobný SMRTIHLAV či EXISTENZ... V podstate jednoduché, ale veľmi dobre premyslené a nútiace sústrediť sa. Dokonalé spojenie blokbasteru a poctivej filmarčiny... Škoda tých menej uveriteľných prestreliek... Občas podobné emócie ako pri SUNSHINE alebo FONTÁNE... ()

dopitak

Měl jsem u sledování takový smutný pocit, že se koukám na Nolanův vzdorotrucný pokus o Matrix (neucházel se náhodou kdysi o režii této kultovní scifi, a pak neodcházel zklamán pln plánů na odplatu?), do kterého se mu popletla Spielbergova Minority report. Inspirace obojím je více než zřejmá (což by snad ještě nevadilo), ale výsledek pak působí jak vybledlý šátek, jak vyčpělá voňavka či zvětralé pivo (a to vadí). Sledujete revoluční formu lidské komunikace a lidského bytí (vliv Matrixu) i smutný příběh konce jedné kdysi šťastné rodiny, kterou si Cobb může připomínat již jen projekcí (stejně jako John Anderton v MR). Nemyslím si, že současných deset procent rozdílu v hodnocení obou filmů (MR a Počátku) je ve správném poměru. Navíc si nepamatuju, u kterého jiného filmu se mi podařilo pětkrát usnout... Nicneříkající a hlavně silně přehrávající hudba absolutně neodpovídá nudě, která se odehrává na obrazovce. Po druhé a kvalitnější projekci nevylučuji změnu hodnocení, i když i tak by nebyla příliš výrazná. ()

Lenny.M

Úžasný film, to ano, uznávám, ale abych ho považovala za něco tak božského, to se na mě nezlobte, ne..To už bych raději na toto místo v TOP200 zařadila radši Výměnu.. ()

classic

Christopher Nolan nakrúca zložité snímky, aby si na nich divák lámal hlavu, o to mu ide najmä v jeho hviezdne obsadenom snímku INCEPTION s Leonardom DiCapriom v hlavnej úlohe. V tomto prípade sa jedná zrejme o môj najobľúbenejší snímok tohto významného tvorcu súčastnosti. Je to ťažký oriešok pochopiť jeho vízie, kedy to zaváňa nekonečným uvažovaním nad scenárom, ktorý zachádza do extrému. Predstavte si, že spíte v niekoľkých úrovniach, v niekoľkých leveloch, keď idete hlbšie a hlbšie do snoch, vtedy už divák nevie, či pozerá realitu, ktorá tu očividne nie je, alebo práve PROJEKCIE - predstavy - postavy Doma Cobba ( DiCaprio ). Taktiež by som uviedol, že je to určite inteligentný filmový - trhák s vynikajúcou kamerou a hudbou. Vizuálne efekty vytvárajú fascinujúce OBRAZY, nad ktorými nejeden krúti očami + ZVUK, ktorý dopomáha si to živo predstaviť. Bohvie, čo sa Nolanovi honí hlavou, keď píše takýto scenár + režíruje svoje idei, skrátka musí tomu rozumieť a baviť ho to, pričom neviem, či herci v tom nemali guláš, skúša i beztiažový stav, kedy sa pripravuje na Interstellar. Vôbec, snímky, ktoré začínajú v filmografii - Christophera Nolana na I , sú zaujímavé počiny. DiCaprio - Gordon - Levitt - Hardy, je perfektne obsadená trojica. Dámy, Page a Cotillard sú na spríjemnenie, kde druhá dáma má ešte jednu výhodu, a to, že im púšťajú do slúchadiel, Edith Piaf, postava, ktorú stvárnila Marion a priniesla jej Oscar za najlepší ženský herecký výkon. ()

mcb

Vyčítat Nolanovi nedostatek rafinovanosti a triumfů v rukávu je zcestné, vzhledem k tomu, že netočí žádné ryzí "pokračování" svých předchozích neonoirových snímků, nýbrž film s vlastním stylem a vlastním přístupem, kde všechno stojí na vnitřní logice, která přesně (jak dějově, tak i filmařsky) dodržuje jasně daná pravidla ustanovená pro smysluplné spojování hlavních dějových vodítek. Film nestojí na šokujících twistech či odhaleních, jedná se v podstatě o velmi přímočarou zápletku, která je ale v rámci nereálných snových světů povýšena na zcela novou formu. Nejde o zmatené bloudění v hlubinách podvědomí, kde jsou všechny prvky podřízeny surrealitě. Na tu Nolan absolutně rezignoval v prospěch realistické akce a reakce ve světě snů, která dovoluje hrát podle pravidel jedinečnou formální hru, která nikdy nekončí. "It's pure creation." prohlásí architektka Ariadne v první půli filmu. Stejně jako ona, i Nolan staví pečlivě od nuly svůj propracovaný svět s nejistým zázemím - stěží můžeme říct, zda-li se jedná o sen nebo ne. Pod zdánlivě jednoznačným ukončením (na povrchu) se nám do mysli derou nejednoznačné závěry (pod povrchem), které vyznívají naprosto opačně. Vyvstává jediná otázka - zda je celý film rafinované vodění za nos nebo jen přímočarý heist movie v nevídaných podmínkách. Nebo něco mezi tím. Je opravdu těžké určit (alespoň z prvního shlédnutí), zda jde všechen děj podle pravidel nebo zákonitě mimo ně. Ale to už jde spíš o výklad díla, který záleží na divákovi. V rámci všech těchto podmínek, Nolan rozehrává neuvěřitelně originální příběh, který se odehrává až na pěti dějových úrovních vzájemně se ovlivňujících. V tomto případě mi to připomnělo právě Memento, jež je na zpětné interakci taktéž postaveno. Dokonalé vyprávění, ve kterém se dá bez problému orientovat a zařazovat si určité souvislosti, se střídá s "mňamózním" audiovizuálním souzvukem a graduje děj klidně na více úrovních najednou, i když se každá odehrává v jiném toku času. Na blockbuster za 200 miliónů obsahuje sice málo velkolepých trikových sekvencí, ale těch není potřeba díky dokonalému požitku z filmového vyprávění. A když už přijde na akci, je neválně chladná, originální a tím správným způsobem "cool", aby upoutala pozornost i nenáročnějších diváků. Nolan totiž celý svůj velkofilm obaluje do svých typických propriet. Realistická digitální kamera, modré a šedé filtry, elegance a vybroušenost jak režijního tak vizuálního stylu, téměř jednotné kostýmy hlavních postav - elegantní obleky, to vše je Nolanův režijní rukopis, který se snaží otisknout alespoň z části do každého svého filmu. Proto je Inception právě jeho nejosobnější, díky své upevněné pozici úspěchem Temného rytíře ho může považovat Hollywood i my za jednoho z nejjistějších režisérů současnosti s jedinečnou osobností. Za opravdu dlouhou dobu si nemohu vzpomenout na tak strhující vygradovaný film, který by ve mě stále dozníval i dny po projekci. Je to zřejmě (neboli určitě) blockbusterový vrchol roku, ne-li posledních pár let. Inteligentní podívaná, která až na mírnou schématiku na začátku (vysvětlovačka), sklouzává k vrcholnému zážitku, jež co do osudovosti a katarze postav směřuje do závratných výšin. Srovnáni s Matrixem jsou oprávněná. 10/10 P. S. DiCaprio by už si snad zaručeně měl zajít pro Oscara a z Gordona-Lewitta roste velká herecká hvězda (a to není jen tím, že vypadá jako mladší brácha Heatha Ledgera :) () (méně) (více)

Chrustyn

Christopher Nolan, který "Temným rytířem" nadobro zapadl do řady vyvolených režisérů, na které se nikdy nazapomene a jejichž další film bude nejen očekávaný ale i úspěšný si dal přestávku od netopýřího hrdiny a vrhl se na tajemnou sci-fi o lupičích v lidských snech. "Temným rytířem" však na sebe upletl bič jako ve své době Michael Bay se "Skálou" a každý jeho další film bude mít očekávání něčeho nadpřirozeně geniálního, což se nemusí vždy podařit. Kdo zná Nolanovu tvorbu (ať už počáteční tak i novodobou) ten ví, že nikdy nenatočil obyčejný film ale snímek, který požaduje od diváka velkou pozornost. U "Počátku" to platí dvojnásob a divák, který chce u filmu vypnout a bavit se by mohl být zklamaný. "Počátek" totiž v žádném případě není letní blockbuster, akční jízda nebo velkofilm. Jedná se o film propracovaný, inteligentní, náročný ale hlavně zábavný. Už v počátku film ukáže jakým směrem se bude ubírat a pokud divák prvních patnáct minut neztratí nit je na dobré cestě celý film pobrat. Nedá se říct, že by byl zbytečně přeplácaný a tím komplikovaný ale jsou zde určité "skoky", které můžou způsobit problémy. Režisér se opět spojil se svým známým týmem (hudba, střih a další) a přibral si novou partu herců v čele se standardně dobrým Leonardem Dicapriem. Všíchni herci hrají tak jak mají a nikdo neklopýtá, nepřehrává ani nepřekáží. Už od prvních trailerů nebyl pochyb o tom, že vizuální stránka bude vynikající a ve výsledku vše vypadá ještě lépe. Dost často se střídají prostředí, exteriéry, interiéry, díky čemuž je stále na co koukat. Škoda,že se to nedá říct o hudbě, (opět Hans Zimmer) která filmu sedí ale neskrývá žádné nezapomenutelné motivy jako v "Temném rytíři". Co se týká akce, tak té není mnoho a ve většině případů není nijak velkolepá nebo převrátná ale o to Nolanovi vůbec nešlo a nedá se říct, že by tam chyběla. Za zmínku však rozhodně stojí bitka v hotelu, která je nápaditá a vypadá neskutečně dobře. I přes všechna pozitiva ale nemůžu jít na plný počet, ačkoliv jsem s tím při návštěvě kina počítal. Film nemá žádné výrazné chyby nebo hluchá místa ale jsou zde části, -převážně první polovina- které jsou až zbytečně detailní ve zdlouhavém vysvětlování jevů se kterými se divák setká. Není to chyba ale vypadá to asi tak jako když chcete vyzkoušet něco zajímavého v praxi ale neustále jste bombárdováni teorií. Ve filmu překvapivě nefungovalo ani to co Nolan zvládl výborně v "Temném rytíři" a to je několik událostí v jeden čas na jiných místech. Těchto částí je zde několik a i přes napětí mě ani jedná tolik nestrhla. "Počátek" je skvělý film a to tím, jak skvěle vypadá tak i tím, že je výborně promyšlen do posledního detailu. Je to film, u kterého můžete hodiny diskutovat u piva a každý na něj bude mít svůj názor. U mě to jsou hodně silné 4* a po další projekci uvidíme jeslti mi Nolan a jeho parta dokáží "vnuknout" onu pátou hvězdu. ... 28.12. 2010 dokázali to. ()

iamek

Za tenhle film Nolana nesnáším a zároveň ho tak miluju. První film v životě u kterého jsem snad ani nespal a přemýšlel co je a není realita a vůbec snad nad každou scénkou. Nolan si s diváky hraje jako kočka s myší a divákovi nezbývá nic jiného než na tuhle hru přistoupit. Herecké výkony jsou fantastické a snad DiCaprio konečně získá Oscara, protože si to zaslouží. Vizuálně je film jedná velká orgie, ale pozor moc akčních scén zde neuvidíte a trailer může trošku plést. ()

korbitch22

úchvatný velkofilm,který strčí do kapsy většinu velkofilmů posledních let.nevim jestli je třeba se rozepisovat nějak do detailu,vše je totiž naprosto dokonalé.režie,scénář,vynikající námět,skvělý herci,fascinující a úžasné triky,perfektní humor,skvělá atmosféra,neskutečná výprava a úchvatná hudba ...to vše je počátek,jeden z nejdokonalejších filmů,které sem kdy viděl a v kině mě naprosto uchvátil.jediné majinkaté mínus je dicaprio...nemám ho rád,ale tady sem ho snesl...místo něj farell a sem Na 100%,takhle 95%. ()

Scalpelexis

Tomuhle prostě nejde říct ne a nejde než kvitovat Nolanovu filmovou genialitu a zápal. Inception je opět prošpikovaný do absolutního detailu. Problematiku snění ve snech je už sama o sobě náročná na zpracování a stejně, jak se s tímto popraly postavy ve filmu, tak totožným způsobem dokázal Nolan udržet až 4 rovnobežné příběhové liníe najednou aniž by i ten nejméně pozorný divák vypadl z obrazu. Herecké výkony na té nejvyšší světové úrovni (di Caprio + Watanabe), triky jsou naprosto uchvacující a z hudby mi leze příjemný mráz po zádech. Jediná malinká drobnost je moje opětovná připomínka o tom, že jediné, co ještě režisérovi úplně nefunguje, je citová stránka a harmonie vztahů, ale věřím, že se dočkám. I tak..nechápu, jak tohle Nolani dělají, že si stále dokáží hrát na ty největší chytráky a vždy jim to vychází. Že já se vůbec ještě divím. Loved it. ()

marhoul

Vysoká škola filmařská, vše beru, ale... na mě asi příliš epické... Opět technická kvalita vynikající, ale zřejmě jsem to úplně nepochopila. ()

Yardak

Nyní mám vnuknutí, že bych měl změnit své sny! Myšlenka, režie, herci, efekty, napětí a hlavně brilantní hudba (Zimmer) = Film roku 2010. ()

Stanislaus

Každý nový film od Christophera Nolana je filmovou událostí roku a nejinak tomu bylo i v případě Počátku, v němž si tvůrci hráli s reálným a snovým světem. Nejprve se divák dozvídá o základních pravidlech, která platí ve snech, a pak následuje vrstvení jednotlivých snových rovin, které se Nolanovi podařilo vesměs ukočírovat, byť by se našlo několik míst, u nichž mi něco trochu nesedělo (SPOILER! např. setkání zestárlého Saita se stále mladým Domem; Robertovo "zmrtvýchvstání" či nesousledný stav beztíže - je ale dost možné, že mi unikly některé "snové zákonnosti" - KONEC SPOILERU!). Zimmerova hudba byla vskutku nepřeslechnutelným uměleckých zážitkem a výborně dotvářela atmosféru filmu (Dream Is Collapsing je pro mě top-skladba). K hereckému obsazení nemám výtek - velice mě zaujala linie mezi Donem a Mal, jejichž vztah byl jak neskonale dojemný, tak smrtelně toxický - při scéně na římse jsem si nemohl nevzpomenout na Jacka a Rose - kdo viděl, pochopí. Prolínání snu ve snu ve snu fungovalo a vytvářelo slušnou dávku akce a napětí, které vydrželo až do závěru filmu - a vlastně ani tam nepovolilo. Bylo zajímavé vidět Počátek znovu po deseti letech u příležitosti jeho znovuuvedení v kinech a mohu říct, že i po těch letech jsem seděl v kině stejně napnutý jako tenkrát. ()

lola3121

Tak už to mám za sebou. Teda pane Nolane, tohle jsem fakt nečekala. Ale vlastně co se divím... Memento, Insomnie, Dokonalý trik. Jedna pecka větší než druhá. A to mám ještě v zásobě Temného rytíře. Ovšem toto překonalo všechny moje představy a očekávání. Takovej biják jsem fakt ještě neviděla. Už ten samotný nápad (čili Vnuknutí, žádný Počátek, jak se nám snaží český distributor namluvit) je na Nobelovku, a jeho realizace na druhou. Scény ve stavu beztíže byly naprosto geniální a ačkoliv si nijak zvlášť nepotrpím na honičky a střílečky, tady jsem si je užila. A přitom ještě neustále zaměstnávat mozek, aby byl člověk v obraze, ve který úrovni se zrovna hrdinové nacházejí. Nejdřív vůbec nevíte o co jde, pak si myslíte, že víte, a na konci už zase nevíte. Ale můžete si myslet, že víte, což je na tom nejgeniálnější. A toho Leonarda už jsem vzala definitivně na milost. Takže jak s oblibou píše jeden nejmenovaný zdejší uživatel: Tento film chci vidět znovu! A jak napsal jiný nejmenovaný zdejší uživatel: Kdyby to šlo, dávám šest hvězd :-) ()

heyda

Po druhém zkouknutí přece jenom hvězdička musí jít dolů. Ačkoli je to dost dobrý film a na konci mi běhal i podruhé mráz po zádech (hlavně díky Zimmerova soundtracku), tak jsem stále na rozpacích co se dějové struktury týče. Já osobně bych trochu ubral té povrchní akce a přidal více dialogů a děje, který by zřetelněji objasnil o co v celém filmu jde. Další menší problém filmu je, že se zákonitě srovnává s předchozí tvorbou Nolana, která je geniální. Pro mě to je Dokonalý trik, který si získal celé moje filmové srdce. Takže pro mě to není film, ze kterýho bych si sedl na prdel, ale uznávám jeho kvality a konec si budu pouštět určitě víckrát jen, abych se nabažil té úžasné hudby. ... BTW: Dost mě mrzí, že Nolan doposud nebyl nominován na Oskara za nejlepšího režiséra a štve mě, že není Leonardo DiCaprio nominován na Oskara za nejlepšího herce v hlavní roli. ()

Pejpr

U Počátku (ten kdo vymyslel tenhle název by zasloužil ukamenovat, když se řekne Počátek, tak si představím cestu spermie za vajíčkem nebo stvoření světa, ale rozhodně ne akční sci-fi, zvlášť když vnuknutí je takové pěkné české slovo) jsem se bál dvou věcí: 1. Film nepochopím a budu z něho frustrovaný. 2. Nolanovi se film prostě nepovede (někdy to prostě přijít musí). Naštěstí se ani jedno z toho nestalo. Podle traileru vypadá Počátek jako psychologický mysteriózní thriller (něco ve stylu Prokletého ostrova), ale ve skutečnosti se jedná o akční (velmi akční) film okořeněný o jeden zajímavý a pro mě vcelku i originální nápad prožívání snů, na kterém je celý film postaven. Nápad tedy dobrý, teď jenom ho zrealizovat. To se Nolanovi povedlo výborně, každých 20 minut proběhne malá rekapitulace filmu, aby si divák udělal jasno v kolikáté úrovni snu se právě nacházíme, a pak následuje další akce. Přestávky mezi rekapitulací a strhující akcí vyplňuje Domovo setkávání s manželkou v jeho podvědomí. Za celé dvě a půl hodiny jsem se ani jednou nestihl podívat na hodinky, Počátek má strhující tempo a nedá divákovi ani kratičký moment pokládat si otázky typu proč a jak. A to je jedině dobře, protože po závěrečném resume, kdy si divák může v klidu v hlavě film probrat, se vynořuje pár malinkatých nedostatků a hlavně finální část mi přijde celkem dost uspěcháná a nějak podivně narychlo sestříhaná, ale pokud bych Počátku neměl dát 5*, tak už vážně nevím čemu jinému ano. Počátek je skvělý film, ale od Nolana čekám víc než "jen" skvělý film. ()

packa

Už mnoho let se mi nestalo, že bych uhranutě zíral na plátno a v hlavě měl jedinou myšlenku - "Před očima se mi píší filmové dějiny!" Chris Nolan natočil film, který od diváka vyžaduje stoprocentní soustředění. Pokud jste mu ochotni naslouchat, dostane se vám jízdy, ze které se jen tak nevzpamatujete. Po cca hodinové expozici následuje strhující jedenapůlhodinové finále (!!), kde celý štáb tvůrců i herců jede na plné obrátky a divákovi nedopřeje chvilku oddechu. Od vás se očekává, že před filmem vynecháte svíčkovou se šesti a tři vychlazené dvanáctky, protože pokud nejste schopní vyhradit snímku plný výpočetní výkon mozku, film prostě nepoberete! Opakované shlédnutí je navíc velmi žádoucí, protože tak dějově vrstevnatý film tady velmi dlouho nebyl (byl vůbec někdy?). K hereckým výkonům - Leo zahrál svůj vysoký standard, ale Oscar z toho myslím necinkne, zato přenádherná Marion Cotillard má minimálně nominaci jistou (Edit: tak akademici opět zklamali, nominace se nekoná). Technické kategorie - bude fůra nominací a řada z nich bude proměněná, vsadím se s kýmkoliv o výplatu. Shrnutí - dnes jsem shlédnul nepochybně film roku, zřejmě i film desetiletí a rozhodně nejlepší film Chrise Nolana. Dlouhé čekání se vyplatilo, Inception je DOKONALÝ film! ()

jojinecko

4,5*/5..Nolan je frajer! Dokáže prísť s perfektnou myšlienkou, ktorú podá maximálne pútavo. Toto celé mi príde ako stručná a jasná charakteristika Inception a jeho takmer všetkých filmov. Celý príbeh je na prvý pohľad neuveriteľne domotaný, vo svojej podstate veľmi jednoduchý, hoci nie s celkom jednoznačným záverom (keď sa v tom človek trochu porýpe:) Formálna stránka je štandardne perfektná, tentokrát sa opäť mimoriadne vydaril soundtrack. Ako letný blockbuster je to skvelé, nejaký kultový status sa nekoná..Btw: Leo vyzeral ako keby si odskočil z natáčania Shutter Island a Nolan si ho len požičal, kto vie ako by film vyzeral napr. s takým Christianom Baleom namiesto neho. ()

Nolan nevyloučil možnost natočení Star Wars

Nolan nevyloučil možnost natočení Star Wars

19.07.2023

Cillian Murphy potvrzen jako hvězda nové nolanovky

Cillian Murphy potvrzen jako hvězda nové nolanovky

08.10.2021

Přibližně před měsícem jste se zde mohli dočíst, že režisér Christopher Nolan (Dunkerk, Tenet) po neshodách se svým domovským studiem Warner Bros. nakonec přesídlil ke konkurenčnímu Universalu, u… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

02.01.2021

Tenet znovu odložen

Tenet znovu odložen

26.06.2020

Studio Warner Bros. opět odložilo nadcházející snímek Christophera Nolana Tenet. Tentokrát se z původního 31. července (kam byl film přeložen ze 14. července) odkládá na 12. srpna, tedy znovu o dva… (více)