Hra o trůny

• USA Game of Thrones (více)
USA / Velká Británie, (2011–2019), 67 h 52 min (Minutáž: 48–82 min)

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

elanius

Tak po 9. časť prvej série u mňa vládlo absolútne nadšenie a to, podotýkam, do podobnej doby zasadené diela má väčšinou odstrašia po prvých pár dialógoch. Sklamanie prišlo v poslednom diely prvej série. Ja viem, je to točené podľa knihy, človek seriálový je ale zvyknutý na kvalitnejšie a vyhrotenejšie záverečné diely. Prvá séria je každopádne za dobrých 90%. Bohužial, ústup zo svižnosti naznačený záverom série sa dosť nepríjemne prevaluje aj do začiatku druhej. Ubúda exteriérových scén, pribúda nudných kecov. Chvalabohu aj druhá séria má postupne čo ponúknuť. Aj napriek menšejmiere perverzného sexu a valiacich sa čriev :). Druhá séria za 70%. ()

LittleJohnny

HBO vsadilo na fantasy žánr a to se vyplatilo. Film se líbí nejen počítačovým nadšencům. historikům, ale všem, které znám. Nelze než doufat, že se nic nepokazí a bude se na co dívat i v dalších dílech... (knihy jsem nečetl..) ()

Pajj

Neuvěřitelně výpravná věc, svižné dialogy, zvraty při kterých se tají dech a člověk jenom čeká s napětím na další díl. Zase konečně jednou seriál, kde člověk ani nepomyslí na to, že by ho vypnul nebo přepnul kanál. Jen ať kvalita vydrží a draci ať dál krásně rostou... ()

pytlik...

Každý díl má sice 60 minut, ale ze začátku je třeba si na sledování vyhradit větší časový prostor. Každou chvíli je totiž nutné seriál stopnout a kreslit si graf, kdo je kdo, za prvé rozlišovat od sebe herce fyzicky a za druhé podle vztahu mezi nimi. Za prvé fyzicky: po prvních dílech jsem začal pomalu rozeznávat následující postavy: 1. skřet - poměrně snadno i na dálku a v davu identifikovatelný a nesnadno zaměnitelný za někoho jiného. 2. ta jasně blond dračí princezna - pozor, dá se v některých momentech zaměnit za jejího bratra, který používá stejné odbarvovadlo a stejný typ účesu. 3. její manžel, takový ten Sandokan zkřížený s Přeučilem, co si maluje oči a dělá copánky na vousech. Má největší svaly a furt jen mlčí. 4. Průvodce a rádce dračí princezny, který mi nejvíc připomíná Vašuta, když měl ještě trochu vlasy. Zatím se drží, ale však on se jednou zapomene a něco o Prostenalu ukecne! No a to je tak všechno. Absolutně nečitelní jsou Starkové, ti jsou vzájemně kompatibilní, jeden jako druhý. Všichni mají černé vlasy a používají stejného kadeřníka. A co mě mate ještě víc, údajně se jedná o vysokorozpočtový seriál a přesto hraje kvůli úspoře gáže Neda Starka a krále Roberta jeden a tentýž herec. ()

hanagi

Radost se dívat a radost poslouchat. Takže teď už musím jen čekat, co bude dál a kdo z mých oblíbenců ten masakr přežije... Moje fantazie mi sice nabízí určité možnosti, ale ať už to bude jakkoli, doufám, že nebudu měnit hodnocení. ()

geklon

Udělat první sérii úchvatnou, není dnes zas takovým zázrakem. Ale udělat ze dvou dalších, poměrně dost slabých a nepřehledných setřiček té první, takovýhle fenomén, který donutí i mě ke sledování, něčeho co pro mě zdánlivě skončilo smrtí Neda Starka, to je veledílo. Čtvrtá série je z mé strany asi tou nejočekávanější a i když se nic zásadního neděje, nebereme li v potaz posledních pět minut každého dílu, jedná se o úkaz. Určitě jsou v současnosti k vidění mnohem zajímavější náměty a příběhy, které se odpískají po prvních pár dílech.... Ty ale nemají v hlavních rolích zlýho malýho sráče, který se změní v hodnýho malýho sráče, naivní blku, ze které draci udělají matku ohně a zasranýho zmrda s popálenou tváří, kterej se ve čtvrtý sérii stává chůvou nejmladší Starkovi dcerušky.... Nevim, nevim kam todle, jako směřuje, ale já se zatím bavím. s01 90%, s02 81%, s03 82%, s04 83%, s05 74%. Pátá řada je vážně slabší. Zkroucená v koutě naléháním na zvraty, se opojné podívané stává pokleslá estráda. ()

venison

Původní předlohu jsem nečetla a díky tomuto seriálu se ani moc nechystám.. Produkci HBO miluju, ale tady mě trošku minula, i když dle hodnocení si seriál vede dobře.. Já osobně mám ráda bitky, krveprolití, akci, pohádková zviřátka a jiné příšerky.. To, co nemám ráda je politika.. A na ní dost staví "Game of Thrones" - sem tam nějaká pranice proběhne, holky ukazují vnady o stošest, dráček nebo vlk se sem tam taky objeví, ale jinak je drtivá většina času prokecaná a prointrikovaná.. Na konec dalšího dílu šlehnou nějakou tu napínavou akci a divák se těší, že se to od dalšího dílu rozjede a on se zase celej prokecá a nakonec ukážou zase něco zajímavého.. Herci jsou vydařeně zvolení, ale to na scénáři nic nemění.. Vydržela jsem s jistým úsilím koukat do poloviny III. série.. ()

TerezD

Středověk bez pozlátka míchnutý trošku s fantasy. Proč ne! Přiznávám, že jsem naprosto závislá a za mě je to jeden z nejlepších seriálů všech dob. I když občas autoři odbíhají od původní Martinovy předlohy, ale to se jim dá lehce odpustit. Charaktery postav jsou perfektně vykreslené a každý si najde svého oblíbence, jen varuji, že nikdy si ho nesmíte pustit moc k tělu, aby pak nepřišlo zklamání z nečekané smrti, ale to jen pro ty kdo nečetli knihy. Myslím, že tato seriálová bomba nemá a ještě dlouho nebude mít žádnou konkurenci. ()

noriaki

George R. R. Martin se prý při psaní svého eposu inspiroval Válkou růží, ale Game of Thrones není seriál o středověku. Sedm království se mu nápadně podobá, ovšem prostředí jiných zemí připomíná jiné úseky historie. Pentos starověké Řecko, Braavos raně novověké Benátky, Meereen otrokářský Egypt. Dalo by se pokračovat. Tolik k výtkám na realističnost situací. Děj se odehrává ve fikčním světe se svébytnou historií, morálkou, hodnotovým žebříčkem a náboženstvím. Ve světě, na který se pomalu vrací magie a v němž hraje dědičnost stěžejní roli. Je paradoxní, že knihy i seriál jsou určeny převážně pro mladší publikum a příběh tomu neodpovídá. Scenáristé ctí zásadu že činy mají důsledky, což je očividně pro mnohé diváky problém. Na kontinentu to vře, mocné rody proti sobě bojují a lidé nevyhnutelně umírají. To že je někdo slavný a nebo důležitý ho nespasí. Stačí příliš velké ambice, neobratná politika, arogance, nebo nespolehlivý spojenec a scénář škrtá další postavu. Kupodivu jsem za šest sezón napočítal jen asi dvě, které zemřely kvůli chybám jiných, nebo přirozeným vývojem situace. Od šesté sezóny dál bohužel kvalita klesla a v té sedmé citelně. Zmizely rafinované lsti a děj se celkově zjednodušil a zrychlil. I když postavy kupily chyby, nebo se chovaly vyloženě stupidně, nikdo je za to nepotrestal. Osmá série a zvláště její poslední tři díly ovšem dojem spravily. Potěšila mě drsná životní lekce ze samého závěru seriálu - nesnažte se vybudovat lepší svět skrz utrpení obyčejných lidí, protože nevybudujete dobro, ale zlo. Výčet kladů by byl strašlivě dlouhý, takže zmíním jen herce, z nichž většina už sehnala roli ve filmu a někteří stačili rozběhnout slušnou kariéru. Záporů je naopak minimum. Slabší pozdní díly už jsem zmínil, takže řeknu, že mi chyběl větší důraz na mytologii. V knihách je návrat magie připomínán rafinovanými scénami, v seriálu tohle téměř úplně chybí. ()

Zek

Hru o Trůny jsem si oblíbil hned od samotného začátku.(hrál jsem několikrát deskovou hru, přečetl jsem si všechny knížky a hrál i hry na pc). Každý díl jsem hltal s radostí, ale i strachem aby nějaká moje oblíbená postava neumřela. Příběh byl plný intrik, vražd a nástrah což taky dělalo hru o trůny tím nejlepším co je. Musím říct, že do šesté série, byl seriál absolutně geniální. Bohužel už u sedmé série jsem si začínal všímat menšího uspěchání děje, ale i tak se to ještě dalo. Ovšem osmá série, je absolutně nejhorší. Nelogické chování postav, teleportování postav, špatný střih, hlavní postavy se musí prostě potkat, aby byla nějaká zápletka. atd. Z konce seriálu jsem prostě hodně zklamán a doufám, že jednou ty knížky dopíše a já uvidím ten pravej konec, jaký tam má být a taky možná se, třeba za deset let dočkáme remaku. ()

Koocik

Tyhle mainstreamový seriály se mi vyhly dost obloukem, takže jsem se k tomu dostal až nyní a sjel to všechno naráz v celkem rychlém časovém sledu. Musím říct, že mě to nakoplo už od prvních epizod, což se většinou nestává a čeká se na nějaký ten větší rozjezd. Prvních šest sérií za mě snad ani nemá chybu - akce, děj, zvraty, chaos, prolínání a změna prostředí, vývoj postav. Vše je postaveno na skvělé rovnováze, žádný extra dlouhý obkecávky, svižný tempo. Zkrátka super. Nicméně od sedmé série nástává brutální propad - natahování scén, dialogy zcela zbytečný, zcestný, o ničem. K tomu všemu značně nedotažený potenciál - ta bitva u Zimohradu.. Hrozný až příšerný. Velké zklamání. K tomu navíc jsem se na to díval, bohužel, s českým dabingem, což samo o sobě je hrůza. Dabéři některých postav se měnili jak na běžícím páse, pomale nebyl ani čas si zvyknout na konkrétní hlasy. Škoda. ()

T-pack

Game of Thrones jsem viděl s povážlivým odstupem tří let po jeho celkovém konci, a za to období seriál jako fenomén své doby nabral dosti multidimenzionální reputaci. Snažil jsem se do toho jít bez jakýchkoliv předsudků, přestože už po uvedení první série na HBO jsem měl pocit, že to bude buďto show, kterou budu zbožňovat, nebo o které budu skálopevně přesvědčen, že je přechválená. Především zvěsti o kombinaci nezastřeného násilí a zobrazení sexu tak otevřeného, že mělo hraničit s pornografií, mě vydráždily k prudérní představě, že výrazná část kladného ohlasu pramení právě z novoty takových zbytečných scén ve fantasy seriálu. A přestože takových výjevů nebylo málo I guess, neodváděly nakonec moji pozornost od kvalit seriálu vůbec. Především zpočátku pokud už tvůrci do seriálu nějaké ty erotické hrátky či brutální mrzačení dali, sloužilo to většinou účelům příběhu. Když třeba jedna postava tý druhý holýma rukama rozmáčkla hlavu na rajčatové pyré, šok nepramenil z aktu samotného, ale z toho, jaké postavě se to stalo, kdy se to stalo, z jakého důvodu. Velmi rychle jsem byl seriálem přesvědčen, že veškeré chvály jsou zasloužené. Při tom množství významných postav a jednotlivých bitev o moc v celkové válce o trůn jsem byl překvapen, jak snadno se v ději dá orientovat, jak přirozeně GoT představí celkový svět Westerosu a Essosu. Fascinovalo mě pak především, s jakou lehkostí show dokáže odpravovat charaktery, aniž by kdy ztratila svoje hvězdy. Je to díky tomu, že postavy se vyvíjejí, střídají se v rolích a pohybují se v hierarchii, a tím se mění i jejich zajímavost – k lepšímu i k horšímu. Divák si nevyhnutelně najde své oblíbence, byť je to někdo, koho bude s oblibou nenávidět. Seriál si pak drží laťku skvěle napsané, zábavné a vizuálně strhující show, kde je status quo věcí nadmíru prchavou, minimálně čtyři série. Už během páté sezóny jsem možná viděl skrz párající se švy, v šesté se to začne nepřehlédnutelně rozpadat, ale ani během sedmé nemůže být člověk připraven na to, jak katastrofální finále ho ještě čeká. Nebýt poslední sezóny, asi bych nechal hodnocení na 5. Ale kvůli s8 ode mě seriál dostane to, co za mě CSFD z hodnocení jednotlivých sezón zprůměruje. ()

JoseBenes

Nejlepší fantasy seriál všech dob. 1. série: 5/5 - táhnutá Eddardem; 2.série: 5/5 - táhnutá Tyrionem; 3. série - 4/5 - vyčnívají Robb a Jaimie, nicméně slabší série; 4. série: 5/5 - táhnutá Oberynem; 5. série - 4/5 tažená spíše Jonem Snowem, mírně slabší ()

ella

Skvělý, od počátečních titulků, přes výpravu, hromadu násilí a sexu, po obsazení. Za první dva díly dávám čistých pět, uvidíme,jestli se po dalších něco změní. Nezměnilo. ()

Marooned17

Tak tohle je špičkový seriál. Jeden z těch seriálů, u kterých prostě už po 2 minutách víte, že to bude bomba. Zatím 100%, ale 8. díl byl prostě naprosto dokonalý 110%. 9 díl: 100% a nápor na nervy. 10. díl 105%, krásné zakončení série, vše je rozehráno na pokračování. Celkově 1. série - 100% PO přečtení knihy - stále hodnotím seriál jako 100%. dokonce bych řekl, že se mu knihu povedlo v mnoha ohledech, především vykreslení motivů "nesympatických" postav knihu dalece překonat. Ale samozřejmě evidentně scénáristé těžili ze znalosti dalšího děje. ()

Aven

Absolutní seriálové blaho! Brilantní ve všech myslitelných ohledech navzdory scénáristicky nutnému osekání počtu postav. Dnes, po zhlédnutí posledního dílu šesté série skoro nejsem schopen psát smyslupné věty. Casting, hudba, příběh, emoce, výprava - to všechno je tu dovedeno k dokonalosti. ()

swe

První série - 95 % : Dvěma slovy: DOSPĚLÁ FANTASY. Nečekejte hobity, nečekejte magii (alespoň ne příliš) a nečekejte černobílé postavy. Seriál vám na oplátku dá ochutnat vybrané kousky z pod pokličky smyšleného světa Západozemí, kde na bitevních polích i v tichých komnatách královských paláců zuří nemilosrdný boj mezi mocnými šlechtickými rody, to vše ve spletitém příběhu, jehož děj se odehrává v mnoha odlišných prostředích a kulturách. Hra o trůny stojí především na uchu lahodících dialozích (miluju slovní přestřelky mezi Malíčkem a Varysem), slušné výpravě (tisícihlavé armády se však nekonají) a hereckých schopnostech všech přítomných aktérů (výborný casting). Osobně v tomto seriálu neshledávám žádnou závažnější chybu, tak tedy, kdo nečetl, nechť spěchá do knihovny pro předlohu, kdo četl, holt musí počkat na jaro, kdy se na nás přivalí Stannis a spol. Druhá série – 75 % : Přestože druhou (a třetí) knihu považuji z celé ságy za nejlepší, kvalita této série povážlivě klesla a to hlavně proto, že oproti sérii předchozí scénáristé nabyli dojmu, že dokážou příběh odvyprávět lépe než G.R.R. Martin, a tak si nestydatě kurví charaktery a mění celé situace k obrazu svému. Další velký problém spatřuji v umělém nastavování scén, jen aby měli inklinování herci co nejvíce prostoru (Jon, Danaerys) a aby bylo do seriálu propašováno co nejvíce samoúčelných sexuálních scén. Na druhou stranu, potěšilo mne, kterak si tvůrci solidně pohráli s Theonovým duševním schizmatem z něhož vytěžili co se dalo, navíc musím opět pochválit herecký casting. A jestli byl soundtrack první řady dobrý, tady je vynikající! P.S. Jediné epizody z druhé série, které jsem ochoten pravidelně opakovaně zhlédnout jsou právě ty, které se drží předlohy: e03, e09, e10. Třetí série - 85 % : CHAOS IS A LADDER. Seriálu evidentně prospělo vyhození třináctiletého konzultanta, který se v předchozí řadě pokoušel nacpat kozy kde se dalo, takže bezpředmětné jebání je minimalizováno. Tvůrci si však stále vesele přidávají scény, jež nemají s knižní ságou nic společného a to jenom proto, aby dali prostor hercům, kteří se ve třetí řadě nemají na obrazovkách objevovat. Tyto scény mají různou kvalitu, od naprosto sračkoidních výsměchů knižní předloze (hrůzný příklad - celá epizoda 06) po vyloženě zdařilé (lady Olenna, lord Tywin...). Přesto však nadále platí, že nejlepší momenty jsou ty, jež se drží předlohy (ano, už se opakuju, já vím) a těch je ve třetí sérii méně než v první, ale více než ve druhé, což se podepisuje na celkovém hodnocení. A zpracování slzopudné RW bylo velmi dobré. Čtvrtá série - 90 % , Pátá série - 30 % : Se seriálovou Hrou o trůny definitivně končím. ()

Rod draka přiletí i se třetí sérií

Rod draka přiletí i se třetí sérií