Muži, kteří nenávidí ženy

• USA The Girl with the Dragon Tattoo (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Scénář:

Steven Zaillian

Kamera:

Jeff Cronenweth

Daniel Craig, Rooney Mara, Christopher Plummer, Stellan Skarsgård, Steven Berkoff, Robin Wright, Yorick van Wageningen, Joely Richardson, Geraldine James (více)

Mikael Blomkvist zrovna prohrál soudní spor s Hans-Erikem Wennerströmem, o kterém nedávno napsal nepříliš pozitivní článek. Jeho pověst tím utrpí, a tak příležitosti využije Henrik Vanger, který si Mikaela pozve na sever do Hedestadu, aby vyšetřil zmizení a nejspíš i vraždu své neteře Harriet. Harriet zmizela v roce 1966, a jelikož ji nikdo neviděl odjíždět, policie došla k závěru, že ji nejspíš někdo zabil. Předtím byla s kamarádkami na slavnosti, ze které ale náhle odešla. Pak už ji viděli jen krátce, když se objevila v Henrikově domě a chtěla si s ním promluvit. Henrik ale neměl čas, a když ji hledal později, už byla pryč. Henrik po ní celý život pátral a nashromáždil mnoho informací, které hodlá Mikaelovi poskytnout, včetně domu u jezera, kam se může Mikael dočasně nastěhovat. Výměnou za pomoc mu Henrik nabízí peníze a opravdové důkazy proti Wennerströmovi, aby mohl Mikael očistit svou pověst. Mikaelovi se na severu moc nelíbí, ale nakonec nabídku přijme a nastěhuje se do domu u jezera... Lisbeth pracuje pro bezpečnostní agenturu a pracuje i na Mikealově profilu. Nechal si ho prověřit Henrikův advokát Dirch Frode předtím, než si ho Henrik najal. Lisbeth má život už tak dost těžký, a navíc její poručník dostane mrtvici a už se o ni nemůže starat. Dostane tedy nového poručníka Nilse Bjurmana. Ten ale zneužívá svého postavení a Lisbeth mučí a znásilňuje. Lisbeth se ale vzepře a pomstí se mu. Bjurman jí při tom musí slíbit, že už se o ni nebude zajímat a bude jí pravidelně vyplácet peníze, aniž by se u něj musela hlásit. Při svém pátrání Mikael narazí na zajímavou informaci, a tak po Frodeovi požaduje asistentku. Ten mu doporučí právě Lisbeth. Mikael se za ní rozjede a nabídne jí práci. Lisbeth to zajímá a tak souhlasí a okamžitě se pouští do práce... (TV Prima)

pan.Kaplan

Váhal jsem mezi čtyřmi a pěti hvězdami. K té poslední filmu dopomohl Stellan Skarsgård. Jeho postava Martina je přesně taková, jakou jsem ji chtěl mít. Craigovi jsem sice vůbec nevěřil, že je to novinář (a nepomohly ani směšně pověšené brýle na krku) a Rooney Mara taky nebyla nejpřesvědčivější hackerka, nicméně vedlejší role byly obsazeny geniálně. Mrazivá atmosféra byla tak působivá, že jsem si v kině chtěl vzít svetr. Znal jsem příběh a tak mě tam nic moc nepřekvapilo, jen drobné odchylky od původního námětu. FIncher je stále Bůh. ()

pools

Konečně zpracování, u kterého jsem neusnul. Popravdě se mi tato verze líbila mnohem více, než původní Švédská. Byla svižnější, temnější a místy se dokonce Fincher pokusil o vtip. Za mě tedy 4.5/5 za laskavé rodinné drama s trochou sexu navrch. P.S. Mám strašnou chuť koupit si Volvo a tiskárnu EPSON ;-) ()

SaNcHeZ_cz

David Fincher remakuje. Kdo by byl řekl, že i režisér jeho formátu má tohle zapotřebí. To však nemění nic na tom, že se vrací zpět na pole atmosferického kriminálního příběhu který chce čas. Divák nezatížený knihou či původním filmem, tak dostává skvělou kriminálku se zajímavými charaktery, uvěřitelným vývojem a možná pro někoho trochu hůře stravitelnou, avšak vynikající formou. Skvělý hudební podkres a úvodní titulky už jsou jen bonus navíc. ()

RasputincZ

Těžko hodnotit vzhledem k tomu, že jsem švédskou verzi stále neviděl a knížku dočítám po večerech. Řemeslně po všech stránkách uspokojivé, ale od režiséra takového formátu jako David Fincher bych zkrátka čekal větší šlehu. Nepocítil jsem v jeho posledním filmu žádný osobní odkaz nebo vliv. Nejzásadnější zklamání je pro mě bezesporu hudba. Trent Reznor se v hudebním doprovodu k filmu Social Network skvěle trefil do noty akademikům i veřejnému publiku. Navíc jeho chladný ost TSN skvěle doplnoval i po atmosférické stránce. Zde jsem nic takového nezaznamenal a Reznor je pro mě tedy u Mužů, kteří napodruhé nenávidí ženy největší zklamáním. Dále se k filmu neodvažuji moc vyjadřovat, dokud nedočtu knížku a nezhlédnu švédskou verzi :) ()

Rosana

Super detektivka, jen sjem se po chvíli přestala orientovat ve všech těch podezřelých. Linie mladé dívky se mi ale líbila a její nový poručník byl the best :-* Jen mi přijde, že se ty dvě linie spojily moc pozdě, takže jsme vlastně sledovali 2 filmy naráz. ()

kareen

Fincher tak, jak ho mám nejraději. Temný, vizuálně vytříbený, energický, jako vždy s výborným sountrackem. Navíc jeho pověstně chladnější režie tentokrát skvěle rezonuje se severským stylem vyprávění, což je v tomto případě velká výhoda. Film má výbornou atmosféru, napětí a pocit narůstajícího nebezpečí se s každým dalším odhalením stupňuje a když už jsem si myslela, že je konec, přišla ještě poslední zajímavá dějová linka, takže já jsem spokojená. Na druhou stranu moje bodování není ovlivněno předchozím shlédnutím původní švédské trilogie, kdo ví, možná bych to pak viděla přeci jen jinak. Mimochodem, nemám ráda, když se v thrilerech a hororech vyskytuje nějaké oblíbené zvířátko hlavního hrdiny, protože je jasné, že když dojde na zabíjení je vždy na prvním místě vrahova zájmu. Tady to odnesla dost ošklivým způsobem kočka...brr. ()

CBD

David Fincher natočil překvapivě neakční thriller s pečlivě budovanou atmosférou a svéráznými postavami. Rooney Mara a Daniel Craig tu coby nesourodá „detektivní“ dvojka bojují nejen se svými vlastními démony všemi povolenými (i nepovolenými) prostředky a je jen na divákovi, jak zhodnotí jejich malá vítězství nejen nad muži, kteří nenávidí ženy. K pořádnému detektivnímu příběhu si přidejte ještě nepříjemný sociálněkritický přesah, který vás donutí přemýšlet o filmu i měsíce potom co jste ho viděli. A přesvědčení o tom, že pokud by měl mít někdo letos Oscara jistého je to Rooney Mara za roli Lisbeth Salandrové. ()

Praxis

Priznavam se ze jsem knizni predlohu ani svedskou verzi nevidel.trochu jsem se obaval ze Fincher k tomu pristoupi tim svym tezce uchopitelnym rukopisem ale me obavy se ukazaly byti plane.Luxusne dirty Mara ktere sekundoval sypatak Craig a k tomu hromady nenapadnych Fincherovych lahudek.Film.jsem siuzil i kdyz patrim do eskadry lidi kteri nic docineni s trilogii Millenium nemaji.a rozhodne bych se ji ted nebal si poridit a zacist se do toho kostrbateho pribehu a odhalit vsechny dalsi skryte udalosti ktere tady David bohuzel nemohl rozvest.80% [Shlédnuto na ČSFD premiéře, Cinestar Anděl 11.1.2012] ()

Lamiczka

Přiznávám - nečetla jsem knihu, neviděla švédskou verzi. Hodnotím přesto velmi pozitivně, film mě bavil a to hodně. Místy hodně drsné, občas legrační, napínavé a erotické. Přiznávám se po druhé, pro pana Bonda mám velkou slabost a ve filmu ho jednoduše žeru. Prazvláštní "asistentku" nekomentuji, tou jiností je její role prošpikovaná od začátku do konce - ale stejně jí budete, ať už tajně nebo pěkně nahlas, fandit. ()

snoopik

stopáž score delší než film což se jen tak nevidí, úžasná skoro tříhodinová podívaná, plná všech odstínů šedi a tajemstí které čeká 40 let na rozřešení ... kdo zabil nevinnou 16letou dívku a proč? Mocenských intrik, sexu,šílený rodinný vztahů a tetování neni nikdy dost ! :) ()

kobejn

Tak taky přispěju taky ňákym názorem nebo jak to nazvat, ale čistě jen kvůli sobě, né že bych chtěl někoho ovlivnit nebo reagovat na něčí ovlivnění, takže do toho (plís exksůjz maj lengvidž sleng...)...tak děti, pohodlně se usaďte, kobejn vám poví pohádku o tom, jak šel včera do kina... No, tak sem se vydal na tendle film do kina, né že bych ještě den před tím věděl, co dávaj, byla to spontánní akce, prostě sem se po x měsících vydal do kina, asi bych šel na cokoliv, co by dávali, páč sem měl cinema absťák...kouknu co dávaj, a hele, novej Finčr, dobrý říkám si, zajdu na něj...se svym předchozim Soušl networkem mě pěkně nasral, páč mě tím vůbec neoslovil a nezaujal, ale jelikož filmař je to výbornej, tak mu "dám new chance"...ale poučenej tim "pravidlem", že když se na něco člověk těší, je pak zklamán, a naopak, když se na to netěší, může být mile surprájsd, sem zvolil seknd variantu a říkal sem si, hele, jo du na to, ale žádný grejt expektejšns, jasný?! Tak todle sem si říkal jak mantru a šel sem to the movies, jak se říká na divokym západě...navíc bylo to "magic" date Friday The 13th, super, ideální den na to jít někam do kina, u pokladny vyplivla elektronická tiskárna lístků, z čehož paní pokladní byla kvajt desprit, páč v dnešní době, jakmile vyplivne něco elektronic, tak sou z toho hned all human beings pěkně cracked up...zatimco pani propadala "Panic room", já a pár humanoidů ve frontě sme se tvářili, že everything´s gonna be all right...ale mě už začlo trochu vadit, že se blíží dvacátá godina a Lejdy Ticket si hraje s ticket mešín a neuvědomuje si, že film co nevidět začne, a já stejně jako Alvy Singer z Anní Hól nemám rád, když nevidim film přesně od začátku, přesně od tý chvíle, jak začnou tajtls...takže tikit mešín dál sabotoval svůj džob a Lejdy tiketní prostě musela vzít pen do ruky a writnout tam růčo number of row and seat, což teda bylo přímo geniální řešení danné situace, neb jinak by hrozilo, že bych v tý mini kjů před Penik růmem stál ještě teďka...takže hurá, tikit držim v hendu a walkuju těch few steps co mě dělí od Cinema theater, wow! teď už jen nezakopnout a nekoukat kde co lítá a rychle nakráčet do sálu, kerej, ou maj Gád, byl už v pohotovostnim režimu, a ou maj Gád podruhý, film už olredy běžel, Ou maj faking Gád, byl sem z toho kvajt rozhozen, neb sem moch přijít možná o minutu či minutu end hálf úvodních titulků, který ale teda, z toho kousku, co sem viděl, byly pěkně promakaný, odehrávaly se tam jakési - co já vím - právě že ani nevím - ale jakési podivné animace či co a do toho to rozjížděli pánové Reznor a Atikus, což teda sem si říkal, hmm, čoveče, to je něco! Klidně bych to watchoval i déle a nebo se na to podíval right from the bigining...jenže smůla, nebudou to kvůli mě celý zas pouštět od stártu, takže sem žel, musel, oželet tu úvodní titulkovou sekvenci, která vypadala a zněla fakt dobře...no nic, jakžtakž usazen v třetí řadě před plátnem, páč rád sedávám hluboko down abych neměl kolem sebe žádný rušící humanoidy and jejich mrazivý faktor, který je v kině ale leckdy spíš hot, páč lidi, jak známo se občas v kině i pěkně zavařej, takže jakmile sem se zadkem zavrtal do sedačky, a já se zavrtávám vopravdu rád, už tam kráčel Deniel Krejg, kterýho sem měl tu čest vidět vlastně for the first time on silver screen, páč nejsem jinak jeho ani Bondův fan, tak sem byl zvědavej, jak na mě tendle dle mýho olmoust bez výrazu ektr zapůsobí...co se dělo pak už nevim...zřejmě se začal odvíjet děj filmu a já ho sledoval...ale pamatuju si, že sem si už v průběhu děje říkal, ty vole, vono to fakt funguje, Finčr is back in grejt šejp ent kalr...prostě jednoduše simply řečeno, film byl grejt, ebsolutly a bez doubt a já si říkal, no, kamaráde, todle prostě Finčr fakt umí a mně právě nejvíc sedí ty jeho krimi stories jako byl třeba Zodiac nebo Seven...a taky sem si říkal, že Finčr umí udělat fakt skvělej první dojem, takže v tomdle je fakt silnej a já dávám fájv právě za ten ohromující první dojem, k tomu sem neměl žádný výhrady, co bude dál se uvidí, až se to uvidí znova, pak se teprve prověřuje ta pravá kvalita, zda i na podruhý na potřetí atd film obstojí...z Podivnýho případu BB sem byl v kině taky na poprvé emejzd, ale na podruhé už mě to tolik nebavilo...takže těžko říct, jak to bude s tímdle filmem, ale jak říkám a píšu, včera sem z toho byl fakt nadšenej, podobně jako kdysi na poprvé z Seven nebo Fight clubu...jenže co zbyde až první nadšení vyprchá...to je otázka...ze Seven a Fajt klabu zbyly jen dobrý filmy, ale už z nich nejsem tak na větvi jako když sem je viděl for the first time v kině...zdá se mi, že v tom je zakódovanej celej Finčr - umí udělat fakt silnej dojem, ohromit, omráčit atd....ale opakováním trochu ztrácí...a jelikož já miluju opakování, rád se k něčemu vracim again and again, tak sem zvědavej jak to bude s tímto filmem, ale jak říkám, píšu a opakuju, na první dojem mu nemám absolutně co vytknout - bylo to pérfekt a já byl celym tim filmem i s ektorama (proč ten Skarsgard je teď tolik obsazovanej? Plummer is still alive, Crejg was ok, no a ta holka with the dragon tatoo was simply great), samozřejmě s mjůzik, kterou sem celej film pečlivě vnímal, páč Trentík s Atikem si tam po straně rozjížděli svý vlastní epic themes, samozřejmě výborný byl nápad to umístit do Sweden locations, který sou narozdíl od těch emerikn neokoukaný, i když kvajt ebsurd byl fakt, že sice to bylo šůtnutý ve Sweden, dodržely i sweden nápisy v obchodech but all spoke english, což si prostě nešlo nevšimnout této "diskrepance", ale to je tak jedina drobná "vada na kráse" tohodle filmu, či spíš mého dojmu, z tohodle filmu. Takže podtrženo sečteno, já byl krásně namlsán vším, co na mě z plátna mluvilo, koukalo, hrálo, zvučilo - prostě dvě a půl hoďky audio vizuo labůža...maybe už v tej konečnej fázi sem si už začínal lehce uvědomovat time a že bych se podíval na clock, ale když sem to udělal zbývalo do konce už jen asi deset minut...takže i ve zkoušce času obstál dobře, že sem si ten čas začal uvědomovat až těsně před koncem...tudíž dlouhé to bylo dost, ale jak říkám, drtivou většinu filmu sem neměl potřebu zjišťovat kolik hodin je...odcejpalo to dobře a nenudil sem se u toho, páč se mu povedlo mě prostě k tomu jako by očima a myslí přikovat, odkoval sem se právě až těsně před tím koncem, kterej byl dělanej jako takovej slow fade out, aby sme se jako by zklidnili a připravili na leaving las kino...well, tak to to byla taková moje short story na námět návštěva filmu Davida Finchera, kterou hodnotim za výbornou, to sem si zas po dlouhý době v kině spravil chuť a potvrdil můj názor na tohodle filmmejkra, kterej má ty filmy pefrektně promyšlený a natočený, ale různorodě trvanlivý po datu otevření, to už je otázka...ale na první dojmy je skoro ten nejlepší. Tak to byla myšlenka na závěr jak z pevnosti Boyard a já si můžu jít zas lehnout s pocitem, že sem se uspokojil filmem, svym vyjádřenim...a ještě musim zlikvidovat tu kocovinu, která mrcha se vždycky objeví po pobytu mezi drinking humanoids at the Pub - Ou maj Gád, Save me from hangouvers gejm ouvers...no já myslim, že to už můžu stopnout...takže Stop! 26.9.2014 Well well, almost three years later...no, panečku, to sem se rozepsal co? Hmm, uvažoval sem, jestli to nemám smazat, ale nesmažu to, docela mě to pobavilo...no každopádně, trvalo mi skoro tři roky než sem se znovu podíval na tendle film a musim napsat, že je to pořád supr a pořád to funguje, sice to už nebyla taková pecka jak poprvý (já to říkal!), ale pořád hodně gut, ale to dělá kino! Kino dělá to, že je z toho člověk tak unešenej, prostě když je to pořádně velký a nahlas, tak to zanechá silnější dojem než když se na to kouká na malym noutbuku, no nic, tak dobrou noc a hodně štěstí, snad se dočkáme i pokračování od Mistra Finčra... (Too Long, Too Long to....) Keep it shorter next time Man! () (méně) (více)

Tayen

Když jsem se dozvěděla, že Fincher chystá vlastní verzi Mužů, kteří nenávidí ženy, byla jsem si jistá, že je to zbytečná záležitost. V té době jsem už měla do mozku vypálenou švédskou verzi, a ta se pro mě stala alfou omegou. Dnes jsem ráda, že jsem ty dva filmy mohla porovnat. Fincher se mnohem více držel knižní předlohy, a to jen aby si záhadu s Harriet vyřešil po svém. Je temnější a depresivnější a z Daniela Craiga charisma stříká na všechny strany, tudíž mu toho svůdníka věříte, i když se toho ve filmu nevyužívá. Lisbeth Rooney Mara je křehčí, ale rozhodně není šílenější a nebezpečnější než Lisbeth Noomi Rapace, jak mnozí tvrdili. Film Nielse Opleva je komorní detektivkou a drží se při zemi, takže je důvěryhodnější, a to i díky civilním postavám. Zkrátka více věříte, že tohle se může dít. Fincher je puntičkář a s takovou si vybíral i herce, kteří jsou až příliš dokonalí. Každá scéna je perfektně nastíněna, rysy jednotlivých postav jsou umocněny a hudba je syrová. Fincher více tlačí na pilu a pod pokličkou dokonalosti nenechá film dýchat. Film působí příliš odtažitě a chladně. Oplevův film je lidský a realistický a i proto místy tolik děsivý, prostě věříte, že se tohle může dít. Fincherův je ztisňující už svou atmosférou a neskutečný každým záběrem, působí až nadpozemsky. Fincher natočil depresivní sen, Oplev realistický film s lidmi, které můžete potkat na ulici a kterým se stalo nebo se dějě něco špatného a musí to řešit. Mám ještě výtku k Fincherovi: některé odbočky nebylo třeba vůbec ve filmu zmiňovat, (např. pomoc Wangera Mileniu) i když byly v knize, protože nedostaly dost prostoru a film tak působil zmatečnějším dojmem. ()

MartinezZ

Takže to vezměme postupně: ~ Severskou verzi jsem viděl jako první. A mocinky moc se mi líbinkovala. Jak projevem, ztvárněním, hudbou, umístěním... tak i postavami a jejich herci. Vyhovovalo mi, že nikdo není typicky americký hezoun a modelka, ale že jde o "normální" lidi, přičemž Lisbeth byla Naomi zahraná skvěle. Stejně tak jsem nečetl knihy a ve výsledku je mi úplně jedno, která Lisbeth a příběhy, zda švédsko-dánské nebo americké jsou blíže těm knižním. Najednou se tedy o dva roky později přesouváme do téhož místa i příběhu, jen už jde o zřetelně poameričtěný sever. na rovinu tedy přiznávám, že zřejmě jsem zaujatý. ~ Úvodní titulky jsou sice umělecké a efektní, ale že bych z nich slintal nadšením, to tedy ne. Efektní vyobrazení hnusu. Jestli to mělo představovat něco jiného, nevím, na mě to působilo takto. ~~~ Co se týče příběhu, znovu se nevyhnu srovnání s rokem 2009. Aktuální verze mi přijde místy dost úsečně sestříhaná. Než si v mezku srovnám co se stalo, jsem někde úplně jinde zahlcován sprškou dialogů, kterým znovu musím věnovat pozornost, jinak mi něco unikne. Je zřejmé, že i těch 150 minut by režisér velice rád natáhnul, bylo by o co. Stejně tak u některých scén jsem nebyl tak... překvapený a zhnusený jako dříve, třeba právě znásilnění nebo Lisbethina odveta. Zřejmě a možná i proto, že v dřívější adaptaci byl poručník, omluva jeho představiteli, hnusnější a to prase z něj sálalo. Tím už se dostávám k postavám a jejich představitelům. ~ Bondův Mikael mi nakonec, oproti očekávání, nevadil a i odpovídal. Nehrál tu žádnou korbu nebo playboye a i když se okolo něj děj točí, točí se kol něj poměrně "komorně". O poručníkovi jsem psal už výše. Co se rodinného klanu týče, sednul. Zapadal a nikdo nevybočoval tak, že bych si říkal "ten se mi sem nějak nehodí". Potud v pořádku. Důvtipnému náhodnému čtenáři mých blábolů už asi dochází, kam směřuji. K LIsbeth. já jsem to prostě slečně Rooney nevěřil. Ne. Byla zmalovaná, prošpikovaná, potetovaná, znásilněná, pohmožděná, nasraná na svět... Ale stále jsem v ní viděl jen herečku. Noomi byla živelnější, víc utržená ze řetězua její Lisbeth bych rozhodně nechtěl potkat v noci v průchodu a neprozřetelně se zeptat na čas. Rooneyino tintítko mi sem nezapadalo. Jistě, kdybych neviděl verzi "2009", asi bych říkal něco jiného, ale já ji viděl, nebudu si hrát na to,m že ne, a srovnávat prostě budu, protože musím a cílenou amnézii si nenavodím. ~~~ Výsledkem jsem ale mile překvapen. Čekal jsem něco, co budu JEN srovnávat a jelikož již vím, co se bude odehrávat, kdo to bude odehrávat a jak, budu zákonitě... ne přímo zklamán, ale jen nenadchnut. Čekal jsem průměr, ale je faktem, že Fincher nemá svoji reputaci pro nic za nic. A tak ačkoliv závěr Lisbeth hodně, tak říkajíc "zdívčil" a zlidštěl, v čemž mi křehce vyznívající Mara seděla víc, než v tom drsňáckém odtažitém začátku, jsem s filmem spokojen. Sice popravdě ne tak úplně díky již poznanému, přesto velmi spokojen. ~~~ Na druhou stranu, abych dostál své reputaci rejpala, stále si umím první díl Millennia představit více jako první ze série detektivních příběhů společného pátrání a řešení případů Mikaela a Lisbeth a jejich vztahu, než sledovat další dva díly trilogie, které tenhle skvělý krimi-nádech už postrádají. ~~~ PS: Skutečně, film jde brát buďto jako naprosto odlišně pojatý remake, nebo jako zcela nová adaptace - hodně je společného, hodně je rozdílného. () (méně) (více)

Lukrecie

Původní severská verze byla o poznání lepší - syrovější a pravdivější. Upřímně mě ani nenadchlo herecké obsazení Rooney Mara a stejně tak mi do této role vůbec nesedl "Bond". ()

Laxik

Čekal jsem leccos, ale že Fincher netrumfne švédskou verzi v temné atmosféře, to teda ne. Každopádně jsou Muži, kteří nenávidí ženy povedený film. Možná ne tak dobrý, jako "originál", ale ve výsledku bych mu vytkl jen dvě věci. První, a může to být jen můj dojem, je až úzkostlivá snaha se právě od "originálu" odlišit, která vyúsťuje v poněkud rozpačité alternativní verze těch kultovních scén, které prostě musí být dokonalé, druhá je pak -SPOILER- v castingu. Když obsadíte do rolí členů rodiny samé neznámé herce a Stellana Skarsgarda, je už od první chvíle jasné, kdo je vrahem. Ve výsledku dobrý, ale naprosto zbytečný FILM a nejhorší FINCHER po Vetřelci 3. ()

Jillen

Par minut po csfd projekci. Jsem nadseny,protoze jsem vzivote nevidel puvodni film a hlavne necetl knihu. A oboji si budu chtit doplnit. Ovsem silne pochybuji,ze muze byt Fincher prekonan. To nejlepsi z letosni zimy (a to i vcetne snehu,ktery v Praze chybi a dodal by tem chvilkam po filmu jeste lepsi atmosferu). Krizenec Sedm, Zodiaca a Social Network. Proste Fincher za 5*...Dva dny poté jsem si doplnil své filmové mezery, co se týče původního švédského filmu. A o to víc musím tleskat. ()

Davson

Hezké detaily a hezké úvodní titulky v dobře zahraném a dobře natočeném, ale nemastném a chladném filmu, kterému by slušelo mnohem lepší prokreslení postav a vztahu hlavní dvojice. Jinými slovy, více emocí, méně příběhu, který se snaží ohromovat 'velkými a šokujícími' zvraty, ale místo toho ve mně spíš opakovaně vyvolával otázku "A to jako myslí vážně?". (Nejvíc mě pobavilo: "Všechny oběti měly starozákonní jména." - "Takže to byly židovky!" A ten závěr... darmo mluvit.) Pokračování ať natočí Favreau nebo podobný McG, Finchera je na tohle škoda. ()

oondra

Tak na tenhle film jsem se opravdu hodně těšil. Jelikož jsem Larssonovu trilogii přečetl jedním dechem bylo pro mě velmi zajímavé jak se s filmem vypořádá Hollywood. Kladně bych hodnotil kameru hlavně v první třetině filmu a stejně tak i výpravu, ve které mi přišlo skoro vše přesně tak jak jsem si to představoval při čtení knihy. Na druhou stranu velkým rozporem pro mě scénář a ztvárnění dvou hlavních hrdinů. Daniel Craig mi jako Mikael Blomkvist přišel naprosto dokonalý (možná v tom hrála roli i má obliba v tomto herci) ale Rooney Mara mi do toho nějak nezapadala, nerad bych shazoval její herecké schopnosti, proto to radši vsedu na scénář. Lisbeth je zkrátka zvláštní a jiná tím co se jí přihodilo v dětství a ne jen proto, že prostě má být "divná", jak je to bez vysvětlení vylíčeno tady ve filmu. Dlouho jsem se rozhodoval jak bych vlastně měl film hodnotit, jestli v pohledu čtenáře Larssonovi trilogie anebo nezávisle z pohledu diváka, který šel do kina na film, kde neví co čekat. Kdybych hodnotil film jako čtenář rozhodně bych dal o hvězdičku možná i o dvě méně, ale rozhodl jsem se hodnotit jako filmový fanoušek a proto jsem měl dilema, zdali dát hvězdičky tři nebo čtyři. Kéž by šlo dát tři a půl :) Nakonec to vydím na slušných 80% a tudíž čtyři hvězdičky s odřenýma ušima!! :) ()

GodComplex

Technicky vzato je to dokonale - Fincher na vrcholu, skvela kamera, genialni uvodni sekvence, Trent Reznor/Atticus Ross hraji nejlepsi electro-industrialni-ambient soundtrack roku, herci naprosto presni (Rooney Mara je bozska, o 3 tridy vys, nez Noomi Rapace), ona vubec cela tahle verze je o nejakych 386% lepsi, nez ta prumerna svedska TV detektivka, ale presto s tim mam 1 pomerne zasadni problem. Melo to byt alespon o hodinu delsi. Na tomhle prostoru Fincher, potazmo scenarista Steven Zaillian vlastne ani nemohli rozehrat to, co tenhle pribeh potrebuje. Fanousci knihy budou zklamani, protoze je to brutalne osekane a lidi co knihu necetli zase nebudou vedet ktera bije. Resp. budou, ale vse je tak strasne zkratkovite, ze nemaji sebemensi sanci se do toho ponorit a ve finale jim bude vse jedno, minimalne tak to na me pusobilo. Nicmene zaverecne scena, mi stejne jako v knize, trhala srdce. 8/10 ()

Riddick77

Povedené téměř v každém ohledu, alespoň z pohledu člověka, který je zcela netknutý předlohou i původní filmovou trilogií. Překvapivě není tak brilantně vykreslena detektivní zápletka, která je poměrně upozaděna, přičemž divák se občas ztrácí v přívalu jmen a často nejasných motivací. Na druhé straně Fincher snímku vtisknul svůj jedinečný rukopis, podařilo se mu zachytit mrazivou a ponurou atmosféru a v neposlední řadě mě zaujal přístup k oboum charakterům a vývoj jejich vztahu. Daniel Craig je výborný, ovšem Rooney Mara je bezkonkurenční a trošku jí začínám toho plešouna i přát. Kamera vynikající, hudba bezkonkurenční a nelze opomenout nejlepší uvodní titulkovou sekvenci roku. Jedinou výtkou tak zůstává, že příběh je pospojován malinko nedbale, právě kvůli chybějícím motivacím a neobjasněné minulosti hlavních postav. Nějakým zázrakem mi to zde ovšem prakticky nevadilo a užíval jsem si tu báječnou filmařinu, které - znovu opakuji - vládne jedinečná Rooney Mara. 9/10! ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno