kaylin

Netuším, jak moc si snímek pohrává s fakty a co fabuluje, ale je to celkem jedno, protože je to příběh uvěřitelný, a to je hlavní. Jsou zde skvělé postavy, kterým celkem očekávaně vévodí Benedict Cumberbatch, který se profiluje v jednoho z nejlepších britských herců současnosti. Anebo už jí je? Líbí se mi, že má snímek i přesah nad rámec válečného námětu. ()

Tirion

Trochu sterilní a typicky životopisný film. Nicméně režijně a scénáristicky povedený. Cumberbatch tomu všemu kraluje. Ostatní nemají moc prostoru a když už ho mají, tak je zkrátka Benedict zastiňuje. Je tu pár nevyrovnaných momentů, jak dialogem tak emočně, ale přesto je stále na co se dívat, ačkoliv se film téměř výhradně odehrává dvorku a ve stodole kdesi v Bletchley. Občas podráží režisérovi nohy plochost postav a to s jakou předvídavostí jednají, ale i tak se jedná o povedenou věc. Nicméně Benedict si zrovna za tenhle výkon Oscara nezaslouží - konkurence měla letos zkrátka zajímavější příležitosti vytáhnout se. ()

Makky

Posledných 10 minút je emočne strhujúcich a odzbrojí viac než predchádzajúca stovka minút. Celý film je v znamení príznačného názvu The Imitation Game, kde prím hraje fantastické herecké obsadenie. Tento film v oscarový večer jednoznačne zamieša kartami. ()

slunicko2

Příběh jednoho génia. 1) Géniové to nemají snadné. Většina populace není schopna jejich nadání porozumět, natož pak je ocenit. Jiní chápají, ale závidějí. Géniové se neshodnou ani mezi sebou a jejich snížená sociální inteligence jim brání v začlenění se do tlupy. Výsledkem je zoufalá samota, které jsou vystaveni. A je-li génius ještě ke všemu homosexuál (nebo člen jiné ostrakizované menšiny), nemá na růžích ustláno._____ Míru schopnosti některých z nás věci tolerovat svědčí i odpadové a jednohvězdičkové komenty k filmu._____ 2) Snímek se zaměřil na osobu Alana Tuninga a mnohé další aspekty pominul. Tuning sám neprolomil Enigmu, její dekódování probíhalo už před válkou, prvních úspěšných výsledků dosáhli Poláci, nešlo o jednorázovou akci, ale o systematické dlouholeté úsilí atd. Rozhodně nejde o historickou studii._____ 3) Způsob, jak Británie naložila se svým rodákem po válce, byl vskutku hanebný. Homosexuál Turing byl odsouzen podle zákona o „gross indecency“ z roku 1885, donucen k hormonální léčbě a nakonec (pravděpodobně) spáchal ve svých 42 letech sebevraždu. Až v roce 2009 se mu dostalo omluvy od britské vlády a v roce 2013 mu královna Alžběta II. udělila milost._____ 4) FIlm sám má výborné vtipné dialogy. Tři časové roviny jsou přehledně uspořádány a vůbec nebrání diváckému požitku._____ 5) 37letý Benedict Cumberbatch (Alan Turing) předvádí herectví nejvyšší kvality. Zaujali mě i 32letý Allen Leech (Turingův přítel John Cairncross), 24letý Matthew Beard (Peter Hilton) nebo 36letý Matthew Goode (Hugh Alexander, šéf výzkumníků). Věk herců je vztažen k roku 2013, kdy byl film natáčen._____ 6) When people talk to each other, they never say what they mean, říká Turing ve filmu a jakoby mluvil i ke čtenářům (a autorům) komentářů na ČSFD. They say something else and you're expected to just know what they mean._____ ()

rt12

Je smutné, že bylo dopuštěno, aby takový mozek byl státem odstřelen a následně prostřelen. Vše ututlat přes 50 let. Nejlépe zpracovaný a zahraný film o Enigmě a samotném Turingovi, jaký jsem doposud viděla. A už jen k vůli němu dávám plný počet. ()

Rakosnicek77

Opravdu velice silný zážitek, který jsem ale po pravdě asi trochu očekával. Celkově jsou filmy založené na reálném podkladu vždy zaručený materiál pro filmaře, přesto se na tom dá ale ještě hodně věcí pokazit! Tento příběh měl vše co od filmu očekávám tzn.zajímavý příběh, velmi dobře vybrané herecké obsazení, napětí, dramatičnost a ženskou :-), která nesmí v žádném pořádném filmu chybět, je jenom plus, když je navíc tak atraktivní, jako Keira Knightley :-) Když člověk pochopí, jak těžké to ti o kterých se veřejnost ani nedozvěděla měli, tak mu nezbude nic jiného než je prostě obdivovat! A to ještě nakonec ta vláda, pro kterou Turing toho udělal tolik, vlastně pro celý svět, dožene toho samého Turinga absurdními zákony až k sebevraždě! Nepochopitelné, přesto pravdivé... ()

..Lucas..

Z na Oscara nominovaných filmů je Kód Enigmy rozhodně v popředí. Velmi poutavě natočený příběh Alana Turringa, do kterého se převtělil Benedict Cumberbatch. Bylo jen otázkou času, kdy bude nominován na Oscara a tahle role mu přesně sedla. Navíc Keira také předvádí jeden ze svých nejlepších výkonů. ()

italka63

Za fenomenálního Benedikta Cumberbatche a jeho Alana Turinga, který rozluštil kód Enigmy, nic jiného než pět hvězd dát prostě nemohu. ()

Kaluž

Standardní biografie verze 1923. Na obsah zapomenete zhruba do půl hodiny a zbyde jen zamlžená vzpomínka na Cumberbatche. ()

Mikita

Neviděla jsem předchozí verze příběhu a ani nechci, tahle mi stačí. Vyhovuje mi gradací příběhu, obsazením i laděním různých témat, různých vrstev. I po delší době, co jsem příběh viděla, jej dokážu vykreslit a vyzdvihnout každý moment, co mě zaujal či dojal. ()

Maq

Pěkné. Ale verbal má nejspíš pravdu, že historicky přesné to asi moc není (i když kdo to může říct s jistotou?), takže se vnucuje podezření, že Dekáda Oslav Homosexuality si připsala další počin. ()

stration

Rozhodně zajímavý příběh a zajímavý člověk, tenhle Turing. Učil jsem se o jeho stroji na vysoké v programování, a tak mě potěšilo, že jsem se dozvěděl i něco o jeho životě. Benedict je sympaťák a Turinga zvládá perfektně. Ve filmu sice tragicky chybí nějaká scéna, která by film udržela navždy v paměti, ale i tak dobrý. ()

runner85

"Aj rozbité hodiny dvakrát za deň ukazujú správny čas..." alebo ako z veľkofilmu sa dá spraviť len nudná sprška konverzácií... posolstvo film má, to mu nebudem uberať, každopádne si radšej "pribalte" podušku pod hlavu... ()

salalala

Je jedině dobře, že příběhu o prolomení Enigmy se chopil norský režisér, protože v podání nějakého holywoodského matadora by to byl zřejmě stejně kvalitní, leč emočně přepálený biják. Takhle je The Imitation Game naprosto báječná záležitost, která od začátku buduje dobovou atmosféru a rozehrává atraktivní a zajímavý příběh sociopata, který uvnitř trpěl jako zvíře, což zakrýval určitou arogancí. Tyldum nenatočil nic objevného, jen zkrátka výtečně aplikoval ověřené postupy podobných žánrovek a stvořil vynikající podívanou, která se hned tak neomrzí. Ono totiž natočit válečný film, který se celý odehrává jen v kancelářích, tak, aby byl strhující a atraktivní, je velké umění. Tyldum se toho zhostil perfektně a navíc diváka nezahlcuje velkým množstvím odborných informací a o šifrování a fungování stroje podává jen ty nejnutnější informace. Vrcholem filmu jsou samozřejmě vynikající Cumberbatch, který hraje něco jiného, než jsme zvyklí, přesto dokonale a jeho Turing je mnohovrstevnatý charakter, který má vnitřní démony, s nimiž nedokáže (a ani nechce) bojovat a úchvatná Knightley, která je zkrátka sexy i v dobovém kostýmu a v závěru se rozehrává k neskutečnému výkonu. On vůbec samotný závěr je velmi silný, protože až v něm se odhalí poslední díl skládačky, který některé věci staví do jiného světla a z Turinga dělá mnohem tragičtější postavu. Jestli se dá něco vytknout, jsou to snad jen pozvolnější začátek, který míchá několik časových rovin, na což je potřeba si zvyknout, lepší objasnění toho, jak se vlastně zabránilo tomu, že Němci nepřišli na prolomení Enigmy a možná uspěchaný závěr, který by asi stál za nějakou tu minutku navíc, protože i konec Turingova života nebyl úplně standardní a skýtá mnohé možnosti. Ve výsledku ale panuje veliká spokojenost. 90% ()

kajas

O existenci nějakého Alana Turinga, jehož zásluhou skončila 2. světová válka údajně o dva roky dříve, jsem doposud neměla ani ponětí. Film mě tedy v tomto ohledu obohatil. Stejně tak je už nad slunce jasné, že se Cumberbatch pro role géniů narodil, svému "předobrazu" rozhodně ostudu neudělal a nominace na Oscara by nemohla být v lepších rukou (že ji s největší pravděpodobností letos nepromění, to už je jiný příběh). Mile mě překvapil Matthew Goode jako mistr šachu, matně si ho vybavuji z jedné slaďárny s Mandy Moore, zasloužil by si ale větší pozornost. Můžu tedy chválit herce, Desplatovu hudbu, ale úplně jsem se do příběhu nepoložila, nejásala jsem v duchu s hlavními hrdiny, že ten proklatý kód konečně prolomili.. ()

FilmFan24

Některým lidem, přestože jako v tomto případě, kteří díky svému mimořádnému nadání pomohli zkrátit II.světovou válku, jsou zásluhy přiznané až po jejich smrti...Film s velice zajímavým námětem zpracovaný komorně s důrazem na herecké výkony. Benedict Cumberbatch opět dokazuje, že patří mezi nejlepší britské herce svojí generace. ()

JohnMiller

Keby som vedel o aký skvelý film sa jedná určite by som zašiel do kina. Ono sa to nezdá pretože po väčšine času ide o taký ten klasický nenásilný scenár ktorý síce nepatrí do stredného prúdu avšak nič sa tu nepreháňa jednoducho napísané, ide sa na istotu bez nejakého experimentovania a to mi pri dnešných lepších filmoch začína prekážať. Ale tu som to zniesol a nechal sa uniesť zaujímavým netradičným skutočným príbehom ktorý ma z obdobia druhej svetovej vojny bavil viac ako snímka Angeliny Jolie.. UNBROKEN ktorá mala tiež niečo do seba. Dokonca ma strašne bavila a nesmierne sa mi páčila Keira Knightley ktorú som doteraz priam neznášal. Tu jej to nesmierne seklo. Som spokojný. ()

Cumberbatch a velký elektrický duel

Cumberbatch a velký elektrický duel