Top Gun: Maverick

• USA Top Gun: Maverick (více)

Pete „Maverick“ Mitchell (Tom Cruise) k smrti rád pilotuje stíhačky. Dokonce tak, že se už přes třicet let úspěšně brání povýšení ve strukturách amerického letectva, protože to by ho z kokpitu vyhnalo do vyhřáté kanceláře. Maverick byl navíc vždycky magnetem na průšvihy, což se s armádní kariérou taky docela vylučuje. Pilot je ovšem bravurní, možná ten úplně nejlepší, a proto dostane nabídku stát se instruktorem elitních stíhačů z programu Top Gun, které má připravit na úkol, jenž spadá do kategorie Mission Imposssible. Kromě téhle bude muset Maverick zvládnout i jednu obtížnou soukromou misi. Jedním z pilotů, které má připravit do akce, je i Bradley Bradshaw (Miles Teller), syn jeho kamaráda a navigátora Goose. Znalci prvního Top Gunu vědí, že Goose zahynul, když se neúspěšně katapultoval z neovladatelné stíhačky, pilotované právě Maverickem. A jeho syn mu otcovu smrt klade za vinu. Maverick za žádnou cenu nechce, aby Bradleyho potkal stejný osud jako jeho otce. Přitom si uvědomuje, že pravděpodobnost, že některý z pilotů plánovanou leteckou operaci nepřežije, není vůbec malá. (Cinemart)

Ebon

Pořádný popcornový blockbuster jako vystřížený z konce devadesátek. Vtipné hlášky, skvělé záběry letadel. Odpouštím kopírování předlohy, stejné šablonovité schéma i závěrečný patos. Prostě jsem se bavil. ()

M.Niccals

Asi jako když Michael Scott natočil své opus magnum Threat Level Midnight. U půlky replik jsem netušil, zda jsou myšleny vážně, nebo se jim smát. A soudě dle reakcí kolem sebe jsem asi nebyl sám. Scénář je úplně vykastrovaný, všechna klišé všech akčních filmů jsou zde na známých místech, přesně tam, kde je podvědomě čekáte - někdy to až bolí, jak nepokrytě a bez ostychu se pro ně sahá. Scény "štengrování" v baru nebo závěr v hangáru. Prostě patos, trapnost a cringe skoro v každé scéně. Hláška neohroženého hrdiny Mavericka "hlavně  tam nahoře nepřemýšlej" je patrně podprahově směřována i divákovi. Možná jsem to jenom nepochopil a je to nějaká pocta originálu a žánru a osmdesátkám. Ale myslel jsem, že takhle hloupoučké filmy už dneska nepotřebujeme (máme jich plný archiv) a možná bychom zasloužili nějakou inovaci. Nicméně podle všeho mi něco uniká - kino bylo plné a v době, kdy píšu tento komentář, má film 90% a 22. příčku. PS: ano, ty akční scény točené ve skutečných stíhačkách jsou opravdu top. ale to je na celkové vylepšení mého dojmu pořád málo. ()

Wally

Ale jooo! První hodinu sem měl pocit, že koukám na remake...stejné záběry a podobné scény jako u prvního Top Gunu. Zahráli tu opravdu skvěle na strunu nostalgie... Druhá hodina už byla akce...sice lehce přitáhnutá za vlasy..až to bylo někdy na úsměv...ale ukažte mi jiný film z prostředí stíhaček a ještě tak kvalitní. Navíc Tom nestárne...on je asi fakt mimozemšťan 😁 Za mne super! ()

Zagros

Po delší době jsem měl čas a příležitost vyrazit do kina a co jiného jsem si měl vybrat než chválený Top Gun: Maverick. Ač jsem první díl viděl jen jednou a rozhodně nepatřím k jeho obdivovatelům, nechal jsem se zlákat vysokým hodnocení a pln očekávání jsem vyrazil. Nebudu napínat s hodnocením, byla to pecka! Top Gun: Maverick je přesně film určený pro kina. Je to mainstream se vším všudy, ale je nejlépe udělaný jak být mohl. A znovu opakuji, že ze mě nemluví nostalgie a vzpomínky na první díl. Kde mám začít chválit? Nejprve asi zpracování, hlavní záběry natáčeny přímo a žádný digitální balast. Herci létali skutečně ve stíhačkách a to je samo o sobě na poklonu. Příběh je sice velmi jednoduchý, ale fungoval pro mě bez problémů, protože nebyl tím hlavním. Všechny postavy byly výborně obsazené a zahrané. Žádná filozofická nadstavba a silné myšlenky, ale v podobném filmu snad nikdo nehledá? Naprosto skvěle vytvořená atmosféra, která dala vzpomenout na pohodové osmdesátky. Výtečná hudba, soundtrack jsem si už pustil několikrát. Po dlouhé době jsem šel z kina a po cestě jsem měl pocit, že jsem zůstal ve filmu a domů jsem šel jako ve snu. Top Gun: Maverick je zkrátka skvělým filmem, který naplno splnil své ambice a v rámci mainstreamu a svého žánru je dokonalý. Ano, dalo by se něco i vytýkat… dělat to nebudu, dám skvělé čtyři hvězdy a pátá možná přiletí po dalším opakování, které určitě někdy přijde. ()

Rudinsky

Pôvodná spotená saxofónová verzia od Tonyho Scotta ma nikdy nebavila, ale toto je v rámci súčasnej produkcie veľká vec a hoc to recykluje takmer úplne všetko, robí to s láskou a úctou k pôvodným trademarkom a aj k divákovi. Navyše, Kosinski sa vytiahol a nasekal akčné sekvencie, pri ktorých vyzerajú aj nové Star Wars ako študentský b-roll. Toto si Cruise s Bruckheimerom extrémne ošéfovali a tú žatvu v kinách im prajem. Možno najväčšie prekvapenie 2022. ()

aquiver

Stupidní klišé, patriotismus, propaganda, reklama na vstup do americké armády, kýčovitá plakátová romance, laciné proklamace a patos. Realističnost ve snímku je úplně mimo. Tupý šablonovitý film, říkající, že válka a armáda jsou jen cool zábava, zejména na území cizího státu, víceméně dokazující, v jak povrchní době žijeme. Není divu, scénáristé mají na svědomí poslední díly Transformers a Mission: Impossible, a chytré je to asi stejně... zkrátka jen další americký Den nezávislosti... 20 % ()

Belatris

Zhruba po 12 letech do kina a zrovna na tohle. První film jsem zřejmě neviděla (vzpomínky se mi dost míchají se Žhavými výstřely - prý to nevadí, protože to vyjde kvalitativně na stejno). Americký patos nesnáším právě dobře (zpravidla začnu herce nahlas parodovat a... no prostě je dost risk vzít někoho jako já právě na tento film). První velké plus bylo 4DX kino, protože na film o stíhačkách se to přímo nabízí. Bylo to super, velmi to pomohlo prožít film naplno a vůbec to nerušilo. Co je ale mnohem více překvapivé: z kina jsem odcházela příjemně překvapená, že to nebyl takový průšvih, jak jsem čekala. Naopak, byl to fajn divácký zážitek. Věci, které mi vadily (v jednom místě trochu protahovaná expozice postav), mi vůbec nezkazily zážitek. Tím ale překvapení nekončilo. Je to týden od návštěvy kina a z příjemného diváckého zážitku se stala touha vidět to znovu. Opravdu dobře odvedená práce na žánrovém filmu, který si může velmi užít i člověk, který tento žánr nemusí. Navíc americký patos byl snesitelný, romantická linka v pozadí (kam v tomto případě patří a sluší jí to tam) a jímavě natočený film, kterému prospělo, že herce vmáčkli do stíhaček a pěkně povozili, místo aby všechno udělali pomocí CGI skřítků. Klobouk dolů před Tomem Cruisů, který ve svém věku ustál hlavní roli takového bijáku s grácií a projevil i herecký um (což nebývá u bijáků pravidlem). Jen malá prosba k vám, co v kině rádi baštíte: žerte potichu, nebo jinde. ()

AdamesWWE

[9/10] Pre mňa film ktorého som sa nevedel dočkať, ale dal som tomuto počinu šancu na striebornom plátne a som rád, že som tak učinil. TOP GUN je "TOP" vo väčšine aspektoch a môžem povedať, že parádnu akciu ako tu, som dlho v kine nevidel. Príbehovo jednoduchá vec, ktoré ale oldschool diváci a milovníci 90s majú radi, ked je to dobre natočené tak nieje očom. Herecký ambasál je obsadený dobre, Cruise je klasik v roli, ktorá mu sedí ako ušitá, vedľajšie postavy splnajú to čo majú, pozerá sa na nich dobre, niesú to tí klasický otravní teenegari, ako to v dosť podobných filmoch býva. Tipujem že po viacerích pozretiach tento film ocením ešte viac, ale aj tak ho hodnotím výborne, je to ukážková jazda, ktorej nechýba nič, má absolútne všetko, v roku 2022 sa niečo podobné len tak nevidí. ()

HydraCZ

Po všech těch šablonovitých jednohubkách co letos vyšly, je Top Gun: Maverick naprostý unikát, a za mě jeden z nejlepších filmových zážitků v kině. Nejen, že jde o naprosto přirozený a nijak nenucený návrat známe kultovky, ale je to i poctivý a dechberoucí hollywoodský biják, který výborně kombinuje akci, emoce a napětí. A to hlavní, film má velké srdce! ()

Warhorr

Obsahuje spoilery : Ach jo, čtyři hvězdy nebo pět ? Rozhoduji se při psaní této recenze. Začátek filmu brutální návrat do historie a nostalgie jako prase, už to mě dostalo a já tušil, že se chystá něco velkýho. Snad nestárnoucí Cruise ze sebe vyšťavil co se dalo a ukázal všem, že rozhodně nepatří do starého železa. Vynikající kamera, zvuk a píseň Hold my hand. Tady bych to viděl minimálně na nominaci na Oscary. Dechberoucí záběry stíhaček a simulovaných soubojů. Ach a ta Jennifer, nějaký pátek jsem ji neviděl a zase jsem se zabouch a můžu si začít vylepovat plakáty, sviňo jedna. Nejkrásnější milfka pod sluncem. Škoda jen, že jí tady nebylo více a ten vztah mezi ní a Tomem mohl být přeci jen o něco hlubší a klidně i romantičtější, i kdyby se měla natáhnout stopáž. V tomhle aspektu se mi více líbila jednička. Ty voe...čtyři nebo pět ? Sere mě jedna věc a to je závěr filmu. Ve chvíli, kdy zjistíme, že Cruise přežije tak jsem předpověděl přesně co se stane, a taky že jo. Miles mu zachrání život, oba dva uniknou ve stíhačce, zneškodní nepřítele, náhle se něco posere a vypadá to s nimi bledě, jenže se objeví Hangman a zachrání je, k tomu trošičku dramatu s přistáním, no prostě totální hollywoodský klišé jako při Pearl Harboru s Affleckem a Hartnettem v akci. Měli nechat Mavericka umřít, utnout to a hotovo. A zcela upřímně si myslím, že by kolem filmu nebyl takový hype, nebýt prvního dílu, na který se to v určitých momentech odkazuje a lidi to vede k již zmíněné nostalgii. No a tady je právě ten ''problém'' a mám to tak i já. Asi to vypadá, že si spíše více stěžuji než chválím ale co už, seru na to. Pustím si si Hold my hand, vzpomenu si na film a jdu do kolen a jsem z toho všeho úplně hotovej. Takhle návykovej song tu nebyl ani nepamatuji. Já hold nemůžu, letošní nejlepší kinozážitek, posílám to tam, full house párty. 5/5. ()

Junglista

Ofukuju prach ze svýho profilu a konečně mám po hodně dlouhý době možnost vyhlásit, že jsem viděl parádní film. Ne na základě děje, kterej se s tím nemaže - tady jsou ti zlí a takhle je pobijeme. Žádná zbytečná omáčka okolo, to už tady snad od ranejch devadesátek nebylo. Akční scény jsou na slintavku, Cruisovi to herectví pořád jde a i když jedničku rozhodně nemám v oblíbenejch filmech, tak pokračování do nich právě vstoupilo. Vlastně ani nevím proč, ale já jsem se bavil jako už dlouho ne, takže s naprosto čistým srdcem za plnej počet. A štěstí, že nezazněl ten příšernej cajdák z jedničky :-) ()

jakeer

Opäť nerozumiem všeobecnému nadšeniu. Hlavným problémom filmu je, že ide po osemdesiatkovej nostalgii filmu, ktorý bol zlý. Tu sa nedá ani argumentovať, že na pôvodný film musíme pozerať vtedajšou optikou, lebo ono to bolo zlé aj na tú dobu, akurát sa to stalo nejakým nedopatrením kultom (lebo na konci studenej vojny asi stačilo natáčať patriotické srajdy). Nový Top Gun kopíruje asi všetky scény jednotky, vrátane tých najvysmievanejších (ako napríklad plážové športy aka gay soft porno). Aj taký skvelý herec ako Jon Hamm musí hrať najšablónovitejšiu postavu. Finálna bitka je menej uveriteľná ako v jednotke. Keď to vyzeralo, že Maverick je mŕtvy, potešil som sa, že sa scenáristi konečne snažia o nejakú hĺbku. Napriek tomu, že to je film s priemerným dejom a klíšeovitymi dialógmi, stále je to o stupienok vyššie než jednotka, ktorá bola úplne debilná. ()

KoRner

Tak toto je naozaj ten typ pokračovania, ktoré je vo všetkom lepšie, než pôvodný film. Hrá síce silne ma tú nostalgiu, avšak nespolieha sa iba na to a vytvára k tomu svoj vlastný štýl. Všetky postavy su super, nikto nie je navyše a neštve svojimi múdrami. Stretnutie s Icemanom dokonca celkom dojalo. Ten tréning ma síce na začiatku až tak nebral, avšak akcia naostro už bola iná káva, ale u Cruisea to už nikoho nemôže prekvapiť. Prajem mu každý cent, ktorý mu tento film zarobil. ()

janesX

Pamätám sa, aký bol prvý Top Gun populárny, no na druhej strane bol jednou menšinou aj zatracovaný. Mne sa vtedy ten film páčil. Teraz je už Tom Cruise dospelý, z romantiky už vyrástol a nový Top Gun je o vyše 30 rokov ďalej. A je to (hlavne) vidieť. Pre mňa je ale hlavné, že na kvalitu filmov s Tomom Cruisom sa od vtedy môžem len spoľahnúť a preto mám Cruisa rád. Taká Connelly neviem či hrá, alebo sa len snaží, aby v zábere dobre vyzerala a tak niektoré jej zábery vyzerajú ako z reklamy. Na tridsiate miesto najlepších filmov (kde sa práve Top Gun: Maverick nachádza) by som ho isto nedal, ale celkovo sa bolo na čo pozerať. ()

Třetí Top Gun se řítí

Třetí Top Gun se řítí

12.01.2024

Top Gun: Maverick, který před rokem a půl zboural kina, je nejúspěšnějším filmem megastar Toma Cruise a celosvětově si doletěl pro 1,5 miliardy dolarů. Bylo tedy jen otázkou času, než Paramount… (více)

Tom Cruise se vrací k Warnerům

Tom Cruise se vrací k Warnerům