Hrozny hněvu

• USA The Grapes of Wrath (více)

Film HROZNY HNĚVU je filmovou adaptací stejnojmenného románu Johna Steinbecka. Ford převedl na filmové plátno příběh farmářské rodiny bojující o přežití v době hospodářské krize. Písečné bouře, které páchají velké škody na majetku, donutí farmářskou rodinu Joadových opustit Oklahomu, kde se narodili a kde prožili většinu života. Rodina se rozhodne pro cestu na západ. Tři generace naloží své jmění na malý vetchý náklaďáček a vydají se hledat práci a štěstí do Kalifornie. Na západě sice dostanou synové Tom a Casey (Henry Fonda a John Carradine) místo na ovocné plantáži, ale za těžkou práci berou minimální mzdu, která sotva vystačí k životu. Dochází ke sporům mezi pomocnými a kvalifikovanými dělníky. Situace se vyhrocuje... (Quentin T.)

aquiver

Zlatý fond americké kinematografie, naprosto zásadní film, sociální drama a reflexe důležitosti kolektivních hodnot. Road movie o chudých zemědělcích v době velké hospodářské krize, kteří kvůli suchu přišli o půdu a jsou nuceni jet s celou rodinou z Oklahomy až do Kalifornie, kde je šance na práci, avšak za cenu porušení zákona a za cenu úmrtí těch nejslabších. Již po cestě si všímají, že rodin jedoucích za prací je mnohem více a tak ani příjezd do jejich cíle není příliš velkým vysvobozením. Žijí v bídě a hledají si aspoň nějakou práci, rodina se postupně vinou dalších okolností rozpadá. Sonda do míst a doby, kterou bychom zažít nechtěli.  100 % ()

Piškotka

Nic moc, děj je jakoby prázdný, postrádá duši. Celá rodina se drkocá v autovraku za lepším životem, násilné vytržení z rodných kořenů všechny očividně bolí. Ten, co pamatuje nejvíc, umírá. A to je tak všechno, co film nabízí. Henrymu Fondovi role mladého rebela sluší. Nejvíc se mi na tom všem líbí, že film je černobílý a strašně starý. ()

Lionheart

Jeden z nejděsivějších filmů, co jsem kdy viděl. Bezvýchodnost za každým rohem a překvapivá soudržnost rodiny (hlavním článkem je zde matka). Konec nádherný, ale stále mi tam něco k plnému hodnocení chybí, jen nevím co. ()

slunicko87

Filmové zpracování knižní předlohy Grapes of Wrath nabízí jen část původního příběhu, a tím že končí v půli cesty a vyhýbá se tak hořkému konci, paradoxně mění jeho celkové vyznění a nabízí tak diametrálně odlišnou interpretaci celého příběhu. ()

Rozjimatel

"We're the people that live."     Veľmi pútavá road-movie dráma, ktorá realisticky surovým spôsobom zobrazuje dopad veľkej hospodárskej krízy a zúfalstvo obyčajných ľudí počas nej. Atmosféra doby je vystihnutá skvelo, film ani trochu nepreháňa, skutočnosť vraj bola ešte horšia. Prínos filmu je o to významnejší, že tejto závažnej (a aj stále aktuálnej) téme sa venovalo v danej dobe len veľmi málo filmov, Hollywood, ako zábavný priemysel, mal dosť odlišné ambície (komédie, muzikály). Neveselý, tak trochu dobrodružný príbeh jednej rodiny, ktorý sa takmer celý odohráva na cestách, je nasnímaný nádhernou, skoro až dokumentárnou kamerou. Do toho hraje hudba, ktorá je možno trochu obohraná, ale celkom do toho zapadá. Postavy sú skutočné, živé (obyčajní ľudia), navyše výborne zahrané. Tu musím určite spomenúť skvelú Jane Darwell (Ma Joad, Oscar) a samozrejme aj Henryho Fondu (Tom Joad, nominácia na Oscara). Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

sona123

Na mne asi příliš staré. Kniha mne dostala neskutečným způsobem, film mě až skoro nudil. Vřele doporučuji, tentokrát spíše sáhněte po literární předloze, než tomuto převodu na stříbrné plátno. ()

Mikino00

Skvělý snímek ukazující odvrácenou stranu amerického snu, konec je lehce komunistický, ale to nevadí. Nechtěl bych žít v téhle době a dovedu si představit jako pozdvižení musel film způsobit ve své době, nejednomu kapitalistovi zaskočila kost v hrdle. ()

bohemia_regent

Jeden ze 150 nejlepších filmů všech dob podle ankety (119 hlasujících, především filmových historiků, z více než 100 zemí světa), kterou v roce 1982 uspořádalo UNESCO z podnětu Mezinárodní federace filmových klubů. ()

aLPaC

Johna Steinbecka a jeho knihy mám hodně rád, takže jsem si musel stáhnout i poslední důležitou filmovou adaptaci, kterou jsem ještě neviděl. Typický Steinbeck, prostředí venkova, krásná krajina, tentokrát zasazený do hospodářské krize. Exceluje zde především Henry Fonda a John Ford jako režisér. ()

Patrac999

Celou dobu dobré, dokonce mi to ani nepřišlo tak nudné. Ale ten závěr je příšerný - chudá rodinka zažívá velké trable (a asi to tak i bylo) a její jedinou nadějí je stát se hodnými komunisty, kteří nakonec určitě zachrání celý svět od zlých kapitalistů. GKrásný důkaz Orwellovi geniality... ()

Pawlisman

Kniha samozřejmě mnohokráte lepší, ve filmu je tak trochu od každého něco, možná se příliš zdržuje na nudném začátku. Naopak bych více uvítal scén z revolučního prostředí, z táborů nespravedlnosti a bezohledné vlády buržoazie. Nebo-li to, proč je Steinbeck silný a proč získal slávu. Závěr vyznívá volně, na prázdno, spíše utopicky. I přesto samozřejmě tyto snímky důležité a stále platné. 7/10 ()

petikacka

John Steinbeck je můj milovaný autor...A film je můj srdeční...Je to velice silný, lidský příběh jedné rodiny za doby velké hospodářské krize...Je zvláštní, že naše filmy pro pamětníky z doby 30.-ých let jsou úplně jiné...Asi proto, že u nás se krize zase až tak moc neprojevila, ale hlavně u nás se točí filmy s humorem viz. Nebe a dudy...Za mě 98% ()

Zeek

Adaptace na stejnojmenný Steinbeckův román. Knihu jsem četl, ale film jsem v tv zatím bohužel neviděl, tak nemůžu hodnotit :-). ()

jane1106

Steinbeckovu předlohu jsem nikdy nečetla, ale film se mi líbil. Ani přes delší stopáž jsem se nenudila, s překvapením objevila původ další veleslavné melodie a Henry Fonda byl zajímavý a výtečný herec už v mládí. Moc hezky je zde vykreslen vztah Tommyho a jeho matky. Co mne ale zaujalo nejvíce byla krásná kamera Gregga Tolanda - v barvě by to teprve musel být úchvatný vizuální zážitek! ()

Endlessly

Chýbalo mi to zvieranie srdca čo ma sprevádzalo čítaním Steinbecka, a chýbalo to dosť výrazne. Uvažujem či je vôbec možné preniesť ho na obraz. Rozhodne nie v tak okliesnenom priestore (napriek tomu že má film zo dve hodiny je akoby useknutý). To si zaslúži minimálne trojhodinový opus alebo teda lepšieho scenáristu. Takto si niekto, kto k filmu príde ako slepé kura k zrnu povie: hm, rodina sa trepe na rozpadnutom aute po vyhnaní z vlastnej zeme a je to pre nich strašne bolestné. Zásadná vec je však, že divák tú bolesť necíti, čo je ohromná škoda. Každopádne Henry Fonda bol skvelý Tom Joad. ()

MatesMS21

Má sečtělá přítelkyně mi oznámila, že se tento film defakto vyhnul celým závěrečným devastačním orgiím knižní předlohy. No co už. Stejně každý co to viděl pochopil, že další zastávkou rachytického náklaďáku bude jen další zklamání, bolest a utrpení, přičemž smrt nejspíš bude nejsvětlejším momentem stávajícího života hlavních hrdinů. Místama jsem filmu odpustil i rok výroby a říkal sem si, jak by američan pojal rymejk. Podle mě by ten film mohl ubrat první půlhodinu trapnosti vichru a tmy přičemž by mohl přidat na konci aspoň jednu zastávku na trase zoufalství. Rozhodně bych pak hvezdičku přidal. NO.. nijak se neumím sžít s tím divadelním přehráváním těhle filmů. Jasně, to znamená, že se mi nemůže líbit starej film.. což je fakt. Sic se za to vlastně stydím. Není lež, když řeknu, že se snažím nebýt takhle omezenej... zatím marně.. ()

Barak

Knižní předlohu Johna Steinbecka jsem nečetl, ale samozřejmě to hodlám napravit, protože je to prý "super" knížka, tudíž jsem neměl nejmenší tušení, co bych měl od filmu očekávat. Přišlo mě to však docela dost slabé. Ze zápletky by se dalo "vytřískat" klidně o něco víc, než to, co nám nabídl Ford. Ta atmosféra té beznaděje, zoufalství, pocit prázdnoty.. to tam bylo jen chabě vykresleno. Akorát někam přijeli, zjistli, že tu asi moc nepochodí, byli z toho na kaši a jeli dál - tak nějak by se to dalo popsat, což je docela nuda. Trochu to zachraňovali herecké výkony, ale ta atmosféra mi tam značně chyběla. A na filmu, který nedokáže vtáhnout, přecejen bude něco špatně.... Přečteno - knížka se lehce odlišuje, ale rozhodně je lepší než samotný film. Akorát by mohla být kratší.... ()