Godzilla

• USA Godzilla (více)
USA / Japonsko, 2014, 123 min

Nejznámější impozantní monstrum na světě se ve filmu postaví proti zlým nestvůrám ohrožujícím samou existenci lidstva, kterým vdechla život vědecká arogance lidí. (Warner Bros. CZ)

Ouwen

Impozantní. Když Godzilla se vynořuje v celé své kráse, naskočila mi husí kůže a celé zpracování mi přišlo zajímavé, tedy příběh a mělo to svojí dynamiku, spousta robustní destrukční složky, fajn souboje mezi nestvůrami, dobré herecké výkony, vojákům jsem věřil jejich image a ani hlavní postava není zlá. Já dostal to, co jsem očekával, na dvojku si rád počkám. 8/10 ()

Hismael

Edwards před uvedením do kin asi neviděl celý film, protože jinak by si musel všimnout dokola se opakující scény s překvapeně zírajícím Japoncem. Místo toho si však tvůrci řekli, že jedna godzila co zničí město a lidi s ní budou bojovat tu už byla a tak diváci budou chtít změnu. Takže se připravte na tři godzily, které se utkají proti sobě dvě na jednu. Celkově je současná godzila temnější, v lidském příběhu i když je spíše v pozadí trochu dospělejší než ta z roku 1998. Tři hvězdy dávám možná i proto, že jsem dostal přesně to co jsem čekal. ()

Terva

CITÁT - Nechce mi někdo vysvětlit, proč hledáme ponorku uprostřed džungle?...... Celkem ponurá a smutná atmosféra, žádný humor a ani moc napětí. Podstatná část soubojů je zahalena tmou. A když není nic pořádně vidět, začnu se nudit. Jsem tu odkázán jen na zvukovou kulisu. Dokonce jsem si během filmu uvařil oběd a ani jsem nepoužil stopku. A to dělám málokdy. CITÁT - Ty vole!!! Viděli jste to!!!.......... Dokonce i samotná zápletka a situace kolem jedné bomby mi připadala přitažená za vlasy. Ale to si musí každý divák rozhodnout sám. Viděl jsem podstatnou část Godzill od roku 1954 až po tu Emmerichovu, ale tahle se mi zdá jako jedna z nejhorších. ()

Dale

V príbehu o obrích monštrách nečakám, že bude prekypovať logikou, no aspoň nejaké základné princípy logiky by mohli byť, lebo tu akosi nedáva zmysel skoro nič. V prvom rade nechápem ten názov filmu, keďže monštrum vidíme až v polke filmu a aj to nie Godzillu ale Votrelca zvaného Muto. Godzilla sa potom síce pár krát ukáže, ale je stále akosi v tieni tých druhých príšerok. Hlavný hrdina nie je moc sympatický a má to šťastie, že sa vždy pripletie príšerkám pod nohy, nech je kdekoľvek na svete. Či v Japonsku, kde žije jeho otec alebo v USA, kde žije so svojou rodinkou, no aj po ceste tam. Pokiaľ ide o akciu, tej sa dočkáme zásadne len v noci. Jasné, kvôli atmosfére, no takú istú atmosféru mám večer, keď ľahnem do postele a zhasnem svetlo, na to nepotrebujem film. Takže netuším, čo sa dialo poslednú polhodinu, lebo vidieť bolo akurát pár radiačných výdychov Godilly, inak tma ako v riti. No mám radu pre tvorcov, nabudúce kvôli lepšej atmosfére radím dať úplne čiernu obrazovku, ušetria tým veľa na rozpočte. Zbytočne pchať milióny do nejakých trikov, keď vidno veľké ho. Takže zo záveru som pochopil, že vlastne Godzilla je kladná postava, zaujímavý nápad, neviem, prečo som ju ja vždy bral za tú zlú. Za tých pár záberov, keď bolo Godzillu vidno a pekne sa tvorcom podarila, idem s hodnotením hore, inak to je u mňa maximálne na 30%. ()

Seabeast

Může tento chodící kolos jménem Godzilla v novodobém kabátě ještě něčím překvapit? Ve své podstatě ani ne, ale o to popravdě nejde. A myslíte si, že se další americké provedení obejde bez těch patetických scén a hraní na nitku dojetí? Samozřejmě, že ne, kdo by to u takového blockbusteru vůbec čekal. Jedno se ale upřít nedá. Pokud jdete na film s tím, že si chcete vychutnat audiovizuální orgasmus, který vás přikove k sedačce a nedovolí vám vydechnout, tak se do kina rozhodně stavte. Zapomeňte na projekci na notebooku s lo-fi bedničkami, protože by to ztrácelo význam. Kvalitní a neskutečně dotažená jednohubka, která člověku poskytne napínavý zážitek. Nic víc, nic míň a moc bych se v tom nevrtal, protože jde pouze o něj. Neviděl jsem popravdě ani jeden flák ze série s Gojirou nebo Emmerichovu Godzillu, ale tahle Godzilla mě bavila až do konce. ()

corpsy

Nie som sám, koho niektoré kriticky negatívne komentáre prekvapujú, možno mierne poburujú. Veď toto je presne taká GODZILLA, aká má byť. Málo akcie? Moji drahí priatelia a ´´znalci´´, videl niekto z vás aspoň jeden snímok z pôvodnej Toho série? Asi nie, lebo by ste ináč netrepali takéto nezmysli. Godzilla si tú všetku deštrukciu necháva na finálny fight a zvyšok akcie je len výplň pred klimaxom. Málo oscarových postáv? Veď to predsa nieje indie dráma a v japonských kaiju spektákloch boli herecké výkony aj tak málo podstatné. Toto je naozaj GODZILLA, aká má byť. Atmosféra, epičnosť, číra radosť. V lesklom digitálnom kabáte jej to veľmi sluší a dúfam v jej skorý návrat na plátna kín. Veď monštróznych hrozieb je stále dosť a je potreba našu drahú matičku Zem pred nimi ochraňovať. ()

Hwaelos

Nová Godzilla je v mnoha ohledech zvláštní film, alespoň v mezích hollywoodské konvence. Nemá jednoznačného hlavního hrdinu, pozornost diváka je roztříštěna do mnoha paralelních dějů, přičemž v každém z nich ustupuje osobní drama spíše do pozadí, takže je divákovi systematicky odepíráno ztotožnění s postavami. Monstra vystupují, spíše než jako predátoři, v roli nadosobní přírodní síly, proti níž jsou lidské síly a důvtip krátké (žádný ohňostroj bomb se nekoná), ale zároveň samotné kaidžu lidská populace ani nijak zvlášť nezajímá. Veškeré destruktivní momenty v aglomeracích nejsou důsledkem touhy monstra zničit město, natož nahánět konkrétní otravné jednotlivce, ale spíše nezamýšleným důsledkem jiných motivací (hledání místa k páření, touha zabít jiného netvora). Vrcholem těchto tendencí (v nichž se příběh monster a lidí vlastně míjí) je pak závěr filmu, v němž godzilla vystupuje vlastně v roli kladného elementu. Přímý důsledek těchto ne-hollywoodských postupů je ten, že se film nemá vlastně možnost diváka moc dotknout či ho vzrušit v dramatických pasážích. Jedno se ale Edwardsovi musí nechat, natočeno je to precizně. ()

liquido26

Zezačátku mě to bavilo, ale druhá půlka mi přišla šíleně nudná. Godzilla super, ale jinak film jako takový spíš průměr. ()

villon17

První půlka filmu byla docela zmatená, občas bordel v tom, která obluda je která a jak to teda všechno bylo. Dlouho jsme čekali, až se Godzillka objeví, ale jakmile byla na scéně, vtáhlo nás to do děje a akce střídala akci. Samozřejmě to mělo mouchy a byl to Hollywood style, ale oceňuju, že se tentokrát ničilo jiný město než NYC. A závěr nás hoodně potěšil... ()

ConanVJ

Na Godzille jsem byl v sobotu 17.5. v IMAXu na 3D. Předem by to chtělo říct, že název může hodně klamat a lidi by se mohli těšit na něco, co tu zrovna nehraje hlavní housle. Příběh zde nebudu rozebírat, protože já si info o filmu nehledal a byl jsem překvapený děním na plátně. Každopádně příběh je jednoduchý a má i nějaký ty nesrovnalosti, jak už to u těchto filmů bývá. Jak už jsem psal, potvora z názvu filmu tu není hlavní, její místo na sebe bere jistý voják a kolem něj vše probíhá. Když se film zhruba po třetině rozjede, je zde spousta peckových efektů, kdy všechno možný vybuchuje, padají baráky a spousta dalších parádních ptákovin, na které se pěkně kouká. To doplňuje i příjemná hudba, která ne jednou připomíná známé filmy. Co bych ještě pochválil, byla i zvuková kulisa. Když se vše rozjelo byl to mazec a řev Godzilly zamrazil v kostech. Obsazení filmu sedlo, i když zde nejsou žádné okoukané tváře. Filmu bych vytkl už kvůli názvu menší prostor pro veleještěra, nějaký ty nesrovnalosti v počínání vojáků. 3D taky nebylo zrovna kdoví jak extra a klidně by se to obešlo bez něj. Celkově jsem se ale pobavil a film mě i překvapil, takže dávám 76%. :) ()

salisbury

Godzilla rozvířila vody svým mocenským hřbetem a já zůstal přimražen ledovou palicí v křesle Imaxu. Zajímavé zpracování, které jsem nečekal, byl jím velmi mile překvapen a oči rozevřeny dokořán sjížděly plátno nabušeny dychtivým adrenalinem. Godzilla rozkryla svou mordu a hřmící projev rozvibroval na plné obrátky reproduktory, které byly basem rozbušeny jak srdce rozčíleného kardiaka. Můj tep jsem horko těžko stabilizoval a po skončení příběhu toužebně prosil o pokračování, které jistojistě přijde a na které se velmi těším. Godzilla ukázala svou tvář a ta tvář byla přesně taková jakou jsem vidět chtěl. ()

PauloZ

Nová Godzilla je v první řada silně atmosférický zážitek, jaký v letošním filmovém roce zatím nepamatuju. Ta atmosféra je asi to největší plus tohoto, jinak samozřejmně i skvěle efektního, epic blockbusteru. S efektama jde ruku v ruce maximálně skvělá a obrovská destrukce města a veškerého okolí. Z mého pohledu je ale velice zvláštní děj, který je hlavně ze začátku (než ho přestanete vnímat díky potvorám),takový neosobní a nesourodě seskládaný. Vývoj a putování postavy hlavního tahouna Aarona je úplně kostrbatý. Zpočátku navíc rychle skončí postavy, na které jsem se těšil (Bryan Cranston) a potom jsem chilku uvažoval, kam že to půjde. Fakt, který mi do takhle realistické verze taky moc nesedí, je "chování" z hlediska monster filmů. Godzilla je vlastně úplně hodná a mírumilovná k lidem... ano, je. Jenže v tomhle pojetí to na mě působí z jisté míry naivně, už jsem jen čekal, kdy si ji někdo pohladí. Jakmile jsem ale tohle přešel, tak mě Godzilla uhranula až do samotného závěru, kdy jsem maximálně chrochtal blahem. Btw. Scéna na mostě a seskok do "jámy lvové" jsou momenty s velkým "M". Takže najs, jako celek mě to velmi bavilo. Emmerichova verze si s touto Edwardsovou, co do zábavnosti, může v klidu potykat. Každá je jiná a obě mě baví. Skutečnou poetiku u Godzilly neřeším, pro mě je to čistě metafora zábavy. ()

curunir

,,NECHCE MI NIEKTO POVEDAŤ, PREČO HĽADÁME PONORKU UPROSTRED DŽUNGLE?" __ Cloverfield meets Pacific Rim. Špičkovými trikmi nadupaný film, ktorý sa však nesnaží hrať na efektný blockbuster. Koncepčne je nová Godzilla skvelá (konečne žiadna gigantická príšera len demolujúca veľkomesto), obsahovo však chvíľkami kríva. Úvod a rozbehnutie deja je pridlhé (Godzilla pripláva až v polovici filmu - v pokračovaní to už tak zrejme nebude), Watanabeho postava je viac-menej zbytočnou a to, aký štek tu dostane Juliette Binoche dokazuje, že v poslednej dobe zrejme berie čo príde. Napriek tomu, že som si vo filme nevšimol žiadnej zbytočnej spomaľovačky alebo obdobného klišé, má Gareth Edwards problém s tempom príbehu, preto ma to nakoniec nebavilo toľko, ako som čakal. Cez všetky výčitky a nedostatky sa však jedná o lepší film než je Emmerichova verzia. (10 235. hodnotenie, 1072. komentár k filmu) ()

maddy

SPOILERS ALERT! Známu Emmerichovu verziu z deväťdesiateho-ôsmeho som svojho času zhltol taktiež v kine, ale to som mal jedenásť rokov. Dnes už svojou naivitou a preplácanosťou skôr rozosmieva. O 16 rokov neskôr sa Hollywood pokúša o reparát a z nostalgických dôvodov som u toho opäť nechýbal. Dlhé roky len Emmerichov Godzillou vychovávaní diváci však budú mať v dnešnej dobe problém akceptovať Godzillu ako monštrum, ktorého prioritnou úlohou nie je bohapusté rúcanie New Yorských mrakodrapov (o šľahaní modrých plameňov radšej ani nehovoriac). Ja naopak kvitujem Edwardsov prístup, že berie ohľad na kultovú japonskú sériu a ctí si jej odkaz. Podarilo sa mu do filmu vniesť ten správny pomer veľkolepého hollywoodskeho blockbusteru a zároveň cit pre tradičnú japonskú mytológiu okolo tohto bájneho monštra. Nebojí sa ísť vlastnou, pre neznalcov japonskej série netradičnou, cestou, kde Godzillu necharakterizuje ako monštrum, ktoré prišlo zničiť svet a jeho potrebné čo najefektnejšie zničiť. V základoch tiež badať režisérov pôvod v nezávislej tvorbe (Monsters) a napodiv mu toto skĺbenie veľkolepého blockbusteru s takmer až dokumenatristickým lookom funguje. Dianie zaberá len akoby nezúčastnene z diaľky, spoza okien, zvnútra budov, počas televíznych prenosoch a vtĺka tým filmu pocit väčšej autentickosti. Okolo Godzilly nekrúži akčne kamerou vo veľkých oblúkoch, ale takmer až do záverečného aktu ju poodhaľuje len v náznakoch, podobne ako by ju videl bezmocne sa prizerajúci človek, ak by k takejto katastrofe skutočne došlo. Nevytvára tým po-akcii-bažiace-monštrum, ktoré prišlo rúcať čo najviac budov, ale budí skutočný rešpekt z jej majestátnosti. Sústredí sa skôr na vykreslenie zúfalej situácie počas ktorej je ako armáda, tak aj celé ľudstvo len bezvýznamným pozorovateľom, ktorý nič nezmôže. Neustále „teasuje“, od veľkej bitky dva krát neštandardne odbočí a tú pravú megalomániu nezmerateľných blockbusterových meradiel šetrí až do finále. To však neznamená, že medzitým by sa nič nedialo. Namiesto toho film na scénu prináša dve prerastené kobylky (MUTO), ktoré narobia chaosu viac ako dostatok. Edwards drží film pevne v rukách, skvelo vykresľuje atmosféru z neznáma (kostra v jaskyni), občas priam desí (výsadok parašutistov), občas príjemne napína (scéna vo vlaku), občas veľkolepo udivuje (scéna na moste, scéna na letisku a prvý príchod Godzilly) a občas aj uvoľnene baví (finále ala Pacific Rim). Ako celok mu film drží bez problémov pohromade a v prvej polovici zaujímavo vysvetľuje príbehové pozadie a rozvíja mytológiu (úvodný Darwinov pôvod druhov, vysvetlenie pôvodu Godzilly a to prečo sa ukrýva celý čas v hlbinách oceánu, prečo sa práve teraz vynorila, prečo MUTO konajú tak ako konajú – volanie samice, rozmnožovanie, radiácia). Zo začiatku rozumne vystavaná zápletka sa však v druhej polovici rúca do prvoplánového katastrofického filmu, v ktorom sa bohužiaľ samotné potvory chovajú omnoho rozumnejšie ako ľudia. Postavy sú druhoradé a tú najzaujímavejšiu (Bryan Cranston) film odstráni v prvej tretine. Edwards rovnako ako v Monsters nevie pracovať s postavami - tam mi to však prekážalo o dosť viac, pretože na nich celý čas staval, tu stavia na epickom dobrodružstve obrovských rozmerov, takže sa v ňom našťastie stratia. Ich zbytočnú úlohu v celom deji, kde je jedno, či niektorá z nich nebodaj zahynie po 10 minútach však nezakryje. Aarona Taylor-Johnsona a Elizabeth Olsen mám síce rád, ale tu k nim film nebuduje žiaden bližší vzťah. Sú tu len kvôli účelovému dianiu, aby mohlo dôjsť k ďalšiemu stretu s monštrami práve v momente a v mieste, kde sa práva nachádzajú (teda hlavne Aaron Taylor-Johson, ktorý diváka doslovne prevedie všetkými katastrofami). Rozumiem, že pre blockbuster je účelové dianie žiaduce na rozpútanie čo najväčších „atrakcií“, inak by divák sledoval nezávislú drámu zo života rodiny ukrytej pred hrozbou v pivnici, ale dané dianie musí režisér aspoň efektne zamaskovať, ak už ho nezdôvodňuje. A v Godzille sa ide skoro ako na horskej dráhe od jedného momentu k druhému. V závere je táto účelovosť privedená až do absurnosti, kde sa priam dementne čachruje s bombou (armáda nastaví atómovú bombu s časovačom na 90 minút, aby zabili všetky tri monštrá jednou ranou. Jejda! Potvory im bombu unesú, lebo jej rádioaktívne žiarenie ich samozrejme priťahuje, o čom však vedia od začiatku filmu. Bombu odnesú do centra San Francisca a jej výbuch teraz ohrozuje ďalších milión ľudí a tak sa ju musí vydať hlavná postava zneškodniť). To v druhej polovici zamrzí, pretože zaujímavé motívy z úvodu o pôvode monštier film zahadzuje a sústredí sa len na nevýrazné postavy. Na druhej strane, je to možné vyčítať monster filmu, v ktorom je ľudstvo tak bezbranné až je v podstate nepodstatné? Dá sa totiž povedať, že ľudská línia v základoch funguje, akurát nie je ničím zaujímavá a navyše pôsobí divne, keď samotné monštrá a „živočíšne" motivácie ich činov pôsobia o dosť zaujímavejšie. Zamrzí aj nasilu vynútený, patetický happy end a priznávam, že po predchádzajúcej hodine a pol som sa mierne stratil aj v tom monštruóznom bojovom finále ala Pacific Rim. Vizuálne je však všetko toto dianie doslovne špičkové. Na CGI efektoch nebadať najmenšiu chybičku, nič nepôsobí ani náznakom umelo vytvorené na počítačoch a vydaril sa aj dizajn samotnej Godzilly. Do toho hrá epická hudba Alexandra Desplata, ktorý síce občas obohrane udiera do bubnov v štýle Zimmera, ale ponúka originálny ústredný motív, ktorý sa zaujímavo inšpiruje v pôvodom japonskom soundtracku a navodí príjemnú old schoolovú atmosféru. Edwards natočil civilnejšiu Godzillu, ktorá dovolí zabudnúť na patetickú príšerku v rukách Emmericha, ktorá bez rozmyslu borí Empire State Building za predslovu amerického prezidenta. Tento krát ju uchopil do rúk fanúšik série, ktorý si ctí jej odkaz a tak po divákovi vyžaduje aspoň základnú znalosť japonského pôvodu tejto „veľkej jašterice“. Neuspokojí tým hromadne všetkých blockbusterových divákoch v súčasnosti odchovaných na Marvelovkách, keďže sa krkolomne neženie s drajvom sebe vlastným od jedného mega-súboja k druhému, ale predstavil fungujúci reboot, ktorý uctieva svoj pôvod v krajine vychádzajúceho Slnka, rešpektuje jeho pravidlá, a nie len účelovo „amerikanizuje“ všetko čo mu príde pod ruku. Takže ja v takom prípade kašlem na ploché postavy, kašlem na vynútené a maximálne účelové dejové odbočky v druhej polovici a kašlem aj na klišé situácie, pretože Godzille nechýba práve kúsok odvahy z japonského originálu (samozrejme, stále sa bavíme v rámci letnej hollywoodskej blockbusterovej konkurencie)! Viem si však predstaviť, že niektorým divákom značne nesadne. Je to síce len ďalší „hlučný americký blockbuster“, ale tento krát bez toho, aby musel akokoľvek pošliapavať odkazu ázijského originálu, práve naopak ešte si z neho hrdo berie inšpiráciu. PS: 3D opäť neprekvapivo úplne zbytočné, avšak na druhej strane ani vyslovene nerušilo, keďže sa vo filme našťastie nevyskytuje žiadne prvoplánové hádzanie predmetov priamo do kamery a ani nočné scény nijako nezatmievalo a tak film vôbec nestrácal na prehľadnosti. Avšak, že mal mať film aj nejaký tretí rozmer som si uvedomil až pri vychádzaní z kina, keď som musel odovzdať okuliare. CELKOVO: 4* (8/10) () (méně) (více)

ledzepfan

Jsem obrovský fanda původních godzilláckých filmů(všechny mám -v drtivé většině- sjeté několikrát+ související mosury, amoeby, zone fightery atd). V rámci tohodle specifického subžánru některé hodnotím jako geniální, jiné spíše podprůměrně, vždy a všechny ty filmy ale miluju. Jsem schopný chytat odkazy, souvislosti a myslím, že mám vnitřně vykrystalizovanou a definovanou tu pravou godzilláckou "godzillovost". Myslím tedy, že jsem v pozici diváka jehož názor už je docela relevantní. No a z téhle pozice musím smeknout a uznat, že tahle americká Godzilla JE právoplatnou godzillou(budu o něm psát v rodě ženském, přesto, že je to chlap) a plnohodnotným pokračováním původní(a snad i startem nové)série. Samotná Godzilla má vše co mít má, vypadá jak vypadat má(ikdyž ta guma mi tam prostě chybí-no ale co už) a chová se tak jak se chovat má. Je to krása na ní koukat a každý opravdový fanda(né lulan, který zná jen emmerichovu zillu a má plnou hubu keců o tom co je správné a co špatně) z ní musí být zákonitě nadšený... To ale mluvím o samotné godzille-pokud musím brát ohled na film jako celek, nemůžu tam tu pětihvězdu s klidným svědomím dát(v celé Gsérii ode mě dostalo plnou palbu opravdu jen pár filmů). Nevím jestli za to může relativně střízlivý rozpočet ve vztahu k nákladné animaci, ale toho prostoru zde má Godzilla opravdu málo.. Jasně, vedle godzillácké linky se vždy řešily i osudy lidí a Godzille často trvalo půl filmu než se na plátně vůbec objevila(i zde to v rámci budování napětí chápu), ale když už došlo na destrukce měst či souboje byla těmto klíčovým složkám Gfilmů v drtivé většině věnována maximální pozornost a byly jakoby vypíchnuty. Tady jsem měl i ve finiši prostě pocit, že koukám jak se Godzilla 20sekund "roztomile mazlí" s Muťákama a pak v nejlepším BLIK/STŘIH a pár minut koukám na trochu jalovou linku o vojáčcích co mají patálie s bombou, pak zase pár kratičkých a kulervoucích obrázků Godzillky a hned zase vojáčci.. Cítil jsem prostě znatelný nepoměr v dynamice příběhu, kdy by Godzilly mělo postupně přibývat a místo toho se z ní stal jen jakýsi přerušovaný background pro vojáčkovskou akci(podle mě by to správně mělo být opačně). Jinak musím pochválit poměrně smysluplný děj(v rámci subžánru) a především režii, která se velmi chválihodně snaží všema možnýma prostředkama vyhýbat a tlumit ten povinný USA pathos a klišé(úplně zřetelně šlo vidět, jak to tam je v některých scénách studiem natlačené, ale Edwards z toho snad pokaždé tak nějak nenápadně vytančí aby se vlk nažral ale koza zůstala celá :D ). Co se Muťáků týče, nemám moc co vytknout-Nejsou sice tak promakaní jako G, ale na to, že jde o nové, čistě USA výplody, mohlo to dopadnout mnohem-mnohem hůře.... Podtrženo sečteno, je to dobrý- osobně bych klidně i 15-20minut přebytečných her na vojáčky vyškrtal a bavil bych se stejně fajně, ale to je doufám problém, který se ve dvojce vyřeší větším rozpočtem a tím automaticky i větším prostorem pro Godzillu a její protivníky(snad TOHO ještě nějakou tu příšerku zapůjčí Edwardsovi na hraní). () (méně) (více)

schizmo

Když jsem odcházel z kina po promítání Pacific Rim, myslel jsem si, že tohle je už totální strop, kam může kinematografie ve své velikosti zajít. Ne náhodou do roka nastupuje ještě větší projekt - Godzilla! Jenže s velikostí bubáků bohužel exponenciálně neroste také zábava a co se v traileru zdálo jako totálně orgasmická podívaná, ve filmu je sice velkolepé, ale poměrně nudné. Nevím, kde soudruzi udělali chybu (osobně jsem se na film těšil jak malej jarda a dával do něj veškeré naděje), ale oproti Pacific Rimu (který používám jako určité měřítko pro určité společné znaky) mi chybělo takové to "pičo", takový ten wow efekt, který z robotické podívané cákal při každém záběru. Dobře, určitá velkolepost u Godzilly určitě je - vše je obrovské, megalomanské, zvukově tak pompézní, že v některých momentech vám bude řev rvát sedačku pod prdelí. Jenže ani tady se už nezbavíte pocitu jisté nepůvodnosti - útok obrovských bestií už přinesl PR, kráčení a devastaci města, akorát s mnohem větším tlakem a hrůzou, předvedl Cloverfield, určité momenty jakoby recyklovaly Jurský Park, takže jedinou původní složkou je zřejmě úcta k japonským legendám, i když chrlení modrého plamenu byl paradoxně nejvtipnější moment celého filmu. V tu chvíli jsem došel k pozoruhodnému zjištění, že velikost není vše - stačí se podívat na 35 let starého Vetřelce, kterému se bude minimálně dalších 35 let nadále vzhlížet - triky nula a výsledek parádní, u Godzilly tomu je téměř naopak - efekty parádní, ale výsledný dojem nic moc. Do toho celkem vratký scénář s chaotickou výpravou, tradiční nelogičností postav a americkým hrdinstvím na klíč. Strašně mě to mrzí, ale tenhle film zůstal daleko za mým očekáváním... ()

VojinRyan

Veľká, väčšia, najväčšia. Godzilla čoby kamarát ľudstva. Podaj by nie, keď ju napadali ďalšie dve kreatúry. Godzila opäť dostala slovo (opäť v Japonskej kultúre ako má byť ) po pár dlhých rokoch. A celkom sa jej to podarilo. Edwards si s nami hral skoro celý čas, a ukázal ju v plnej kráse len dva krát. Ale stálo to zato. Vždy bola v pozadí, alebo bola hmla naokolo. Godzilla sa vrátila a ukázala sa ako veľký frajer. 72% - 4*. ()

draggo

Jedna hvězda za efekty a velká černá nula za všechno ostatní. Nejsem vůbec náročný divák, občas se dobře bavím i u levných škvárů, které vysílá Nova Cinema v hluboké noci, ale tohle prostě nešlo. Celej ten děj je tak neskutečně nudnej, retardovanej a zaměřenej na blbosti typu rodinnejch vztahů a přitom se nám vůbec neobtěžuje vysvětlit, což jsou zač ty dvě MUTa a proč je vlastně Godzilla náš kamarád - je to prostě strašnej nelogickej guláš všeho možnýho, co asi tvůrcům připadalo zrovna cool, ale ve skutečnosti je to otravná nuda, kde se člověk jako na smilování těší, až potvory konečně začnou zase něco ničit, páč pánové a dámy z trikařských studií na rozdíl od scénáristů udělali svojí práci pořádně a je se na co dívat. Ale i přesto jsem měl na konci filmu pocit, že jsem právě ztratil 2 hodiny času a že Emmerich je nejvíc nedoceněný režisér současnosti. ;) /25% a 1*/ ()

baribal

Nenapadlo mě, že bych se takto divácky nepřístupnému způsobu zfilmování dočkal v blockbusteru typu Godzilly. Rejža nám prostě to co chceme nejvíc dává naprosté minimum a nechává nás v napětí až do poslední minut, kdy to ta "vykopávka" rozbalí. Příběh podaný zcela odlišně od hollywoodských trháků a pro euroamerickou mentalitu je to dost těžko stravitelné. Ale koho tento rozbor zajímá víc, ať si přečte článek od Kamila Fily v Respektu, v něm najdete plno důvodů, proč Godzillu shlédnout a více než pochválit. ()

agentmiky

Říkal jsem si,že to může být černý kůň pro letošní rok filmů.Ale nebyl.Když jsem si před zhlédnutím četl pár hodnocení a komentářů,jak je film úžasný a že ho prostě musíte vidět,tak jsem si říkal,že film bude dobrý.Ale tvůrci mi to neoplatili.V poslední době ty remaky stojí za starou bellu a nechápu,proč je pořád dělají.Kdyby se film točil jen okolo Godzilly,možná by to takový propadák nebyl,ale oni tam přidají tvory,co vypadají jako kudlanky.A ještě k tomu Godzilla chrlí modrý oheň(vypadá to jako autogen).Příběh to nezachránil.Akce byla v některých částech dobrá,ale v celkovém součtu tomu nepomohla.Hodnocení:50% ()

Gareth Edwards a nový Jurský svět?

Gareth Edwards a nový Jurský svět?

21.02.2024

Kolem dinosauří série začíná opět být čím dál víc rušno. Není tomu ani tolik dnů od chvíle, co jste se zde mohli dočíst, že ohledně natočení nového dílu Jurského světa z pera scenáristy prvních dvou… (více)

Legendary zvažuje právní kroky proti Warnerům

Legendary zvažuje právní kroky proti Warnerům

07.12.2020

Zamíří Godzilla vs. Kong na stream?

Zamíří Godzilla vs. Kong na stream?

27.11.2020

Godzilla vs. Kong se nejspíš posune

Godzilla vs. Kong se nejspíš posune

26.05.2020

Nadcházející snímek Godzilla vs. Kong režiséra Adama Wingarda, jenž má zakončit čtyřdílnou filmovou sérii odstartovanou filmem Godzilla z roku 2014, měl původně dorazit už tento měsíc. Později byl… (více)