Hunger Games

• USA The Hunger Games (více)
USA, 2012, 137 min

Režie:

Gary Ross

Předloha:

Suzanne Collins (kniha)

Kamera:

Tom Stern

Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Elizabeth Banks, Liam Hemsworth, Willow Shields, Leven Rambin, Wes Bentley, Woody Harrelson, Stanley Tucci, Dayo Okeniyi (více)

V ruinách bývalé Severní Ameriky se rozkládá země Panem s hlavním městem Kapitol a dvanácti přilehlými kraji. V Kapitolu se každý rok koná klání s názvem Hunger Games, do kterého musí každý z krajů vyslat jednoho chlapce a jednu dívku. Šestnáctiletá Katniss Everdeen se dobrovolně nabídne, že ve hře zastoupí svou mladší sestru a musí se spolehnout hlavně na své instinkty, jelikož proti ní stojí protivníci, kteří se na souboj připravovali celý život. Má-li se ještě někdy vrátit domů do 12. kraje, bude muset v aréně, kde spolu soupeří boj o přežití s lidskostí a život s láskou, učinit ta nejtěžší rozhodnutí. (Bontonfilm)

Detektiv-2

Knihu jsem nečetl, takže těžko říct do jaké míry se to povedlo, ale když to beru jen jako film, tak se to povedlo nadmíru! Opravdu poutavé dobrodružné sci-fi, které vás chytí a nepustí. Nějaké výhrady bych k tomu měl, není to top hodnocení, ale i po letech se k Hunger Games vracím stejně natěšený, jako bych se díval poprvé. Skvěle jsem se bavil a ani jednu jedinou vteřinu jsem nevycházel z ohromení. Opravdu výtečný film, z jehož námětem jsem se do té doby nesetkal. ()

blondboss

Dlho som sa chystal pozrieť si tento filmový počin od Garyho Rossa a nakoniec sa to vyplatilo, pretože som bol v podstate od začiatku do konca filmu prikovaný ku gauču a nechal sa unášať atmosférou. Scenár síce už bol využitý inde, ale táto americká verzia sa mi vcelku páčila. A Jennifer Lawrence je už v tak mladom veku absolútne vyzretou herečkou, ktorej uveríte naozaj všetko. Je skutočne skvelá. Celkom sa teším aj na pokračovanie a určite si ho nenechám ujsť. 75 % ()

Daggeron

*MÔŽE OBSAHOVAŤ SPOILERY* Romanticky gýčová teenage verzia The Condemned. Akurát nejakí trápne vyzerajúci šašovia z nejakého čudného sci-fi sveta nahrádzajú ziskuchtivého televízneho producenta a namiesto trestancov a väzňov sa majú vraždiť deti. Tento variant sa z ekonomického hľadiska dá ospravedlniť, pretože recipient oveľa inak prijíma dieťa než kriminálnika a existuje väčšia pravdepodobnosť, že mu bude fandiť a v súvislosti s plánovanými pokračovaniami sa bude k dielu opakovane vracať. Lenže kým prezentované násilné konanie je u zločincov pochopiteľné, pri deťoch je veľmi ťažko uveriteľné a pochybné. Snaží sa síce niesť v sebe nejaké hlbšie posolstvo a prinútiť spoločnosť a diváka k zamysleniu, lenže to všetko cez úplne spackaný scenár a na úplne prepálenej stopáži. Námet sám o sebe nie je originálny ani inovatívny, lenže má stále čo priniesť, pokiaľ je formálne pozerateľný a obsahovo hutnejší. Pri Hunger Games však zlyháva forma i obsah. Výprava, kostýmy a makeup tak neskutočne tragické a iritujúce, že pokiaľ sa nevyžívate v takýchto šašovinách, budete skôr krútiť hlavou. Príbeh má potenciál, ale úplne ho zabíja romantická línia, ale nie ani tak preto, že je romantická, ale preto, že je uprednostnená pred všetkým ostatným. To, čo malo byť v popredí, teda Hunger Games, sú utláčané do úzadia. A najhoršie na tom všetkom je, že sa to snaží tváriť absolútne vážne. Hry vyhrá "hrdinka", ktorá len uteká, skrýva sa na strome a sem-tam vystrelí nejaký ten šíp. A k tomu všetkému ešte v aréne, kde za každým rohom vraj číha smrť, prespí po uštipnutí niekoľko dní (!) A nič. Pohoda, klídek, tabáček. Nehovoriac o tom, že má čas vystrojiť pohreb malému dievčatku, natrhať naň kvety (!) a poležať si vedľa svojho milého. Chýbalo už iba to, aby vytiahla z vrecka karty a začali hrať spolu žolíka. Neviem, či je tragická predloha alebo je scenárista tupec, ale je to neskutočný paškvil. Pubertiacky, snažiaci sa pôsobiť seriózne ako akčná vyvražďovačka, ale pritom ide len o klišoidnú otrepanú romantiku na pozadí nádejného námetu, ktorá s tým všetkým dokopy pôsobí mimoriadne smiešne. Jennifer Lawrence je krásna a skvelá herečka, hrá dobre, lenže táto postava a v tomto príbehu je omyl. Ale však kniha má predávanosť, film návštevnosť a peniažky sa hrnú, tak prečo nie? Chcel som dať tri, pretože aj napriek tragickému a nelogickému scenáru to nenudí, skôr celkom baví, ale pri hlbšom zamyslení a spätnom zhodnotení všetkých negatív si toľko nezaslúži. Filmy, kde má ísť o život a nakoniec oň ide až v poslednom rade, ma jednoducho nepresvedčia a tomuto to rovnako odpustiť nemôžem. To si už radšej pozriem The Condemned. PS Harrelson opäť exceluje, spolu s Tuccim najlepšie postavy. ()

megajalec

Typický blockbuster so všetkým, čo k tomu patrí. Priznám sa, že niektoré myšlienky načrtnuté sú veľmi zaujímavé a škoda, že neboli dotiahnuté do konca (rozdiel chudobní - bohatí, reality show, "skutočný" svet...). Námet sa mi tiež dosť páčil. Do momentu, ako bola odhalená love story, som film bral so všetkým, ale po spomínanom obrate to išlo dolu vodou a nielen že som bol sklamaný, ale aj nasratý. ()

B.C.B.P.

Nazerať na Hunger Games, ako na filmovo výrazný kinematografický príspevok je pomýlené (*1), vnímať kontext HG v populárnej kultúre je zaujímavé(*2), nadinterpretovať HG je poľutovaniahodné (*3), kritizovať HG ako paródiu samých seba je krátkozraké (*4), vyčítať HG nepôvodnosť námetu / sci-fi je nezrelé (*5), považovať Hunger Games za fantasy je retardované (*6). _____ 1) Vízia dystopickej budúcnosti tvorcov HG nie je divácky príťažlivá, hrá na afekt a kabaretnú estetiku. Pre módny dizajn budúcnosti v HG máme názov už dnes: preplácaný. A nie cielený tým vizionárskym kritickým spôsobom, ale zmätený. Takisto architektúra je podivnou zmesou Naboo a všetkého toho, čo sme už videli v tematike totalitných režimov a impérií. Film estetiku budúcnosti divákovi ponúka povrchne, s týmto elementom (výraznejšie) nepracuje. Civilizácia živená televíziou, kolektivizmus a totalitný režim nie sú nijako objavne reflektované. Žáner alebo čo v Hunger Games (ne)funguje. Úvodných dvadsať minút výborných, prvá polovica filmu nadpriemerne dobrá, a tam, kde má ísť konečne o život, kde vyťahujem pukance, prichádza impotentná akcia a patetizmus. Zaujímavé, že pri HG tvorcovia pohoreli pri tých „ľahších“ partoch filmu. Tam a vtedy, kde má film doilustrovať vzťahy, to nerobí. Všetko v HG je len našliapnuté. Plytké, rýchlo vybavené. Cítiť knižnú predlohu, strašne smrdí, toľké si žiada dovysvetliť, a nič – a to je Rossova chyba. Katastrofálny strih; neviem, či je Jennifer netalentovaná herečka alebo len niektoré nešťastne zvolené zábery diskvalifikujú jej snahu a odhaľujú netalent až na kosť. Kamerová schizofrénia: nadpriemerné sekvencie striedajú amatérske snímanie. V rovine filmovej zábavy to funguje ako prosto-prostý priemer, ale funguje. Ako survive adventure nepoužiteľné, ako thriller úplne bez prúdu, offline; nie je šanca mať strach o hlavnú hrdinku. O kohokoľvek a o čokoľvek. To, že je námet vykrádačka Battle Royal je problém knihy. Film sa len vezie na nalinkovanej dráhe, mám dojem, že ju veľmi neohýba. Námet je teda pasé. Film mohol postúpiť zvládnutím filmového jazyka. Očividne sa Rossovi nechcelo. Ani sa nesnažil. Je len klišoidný, ale aspoň netlačí na pílu. Takto je len hlúpučký, nie je vyslovene tupý. Trápny je, ale nie vyslovene. K tomuto záveru ma priviedol fakt, že ma film nenasral. Dokonca sa mu podarilo navnadiť ma na ďalšiu časť (a ďalšej časti sa to podarilo tiež, ale tá ma už nasrala). Všetky žánre, s ktorými HG pracuje, sú psychologicky ušité na mieru mentálnej úrovne cieľového diváka. Ani len pobehovanie po lese nesleduje prácu s príbehom, priestorom, taktickou postupnosťou. Nevidieť v tom viac než len Collinsovej nápady, vzniknuvšie kvôli deju a akcii. _____ 2) Zaujímavá je analógia prepájajúca fikčný svet s tým reálnym: konzumné stotožňovanie sa s hrdinom. Konzumní hrdinovia; o rok (o mesiac-dva) tu máme niekoho iného. Hrdina je klasický. Hranice sveta hrdinov neposúva. Páčia sa mi nálepky Drozdajky po zemi na zastávkach. _____ 3) Stavať sa k HG a priori, ako k braku, je neprofesionálne. Treba sa otočiť k divákom, na divákov. Avšak hľadať v HG úroveň, sociálne odkazy, relevantné motívy a symboly a pripisovať im váhu, je detinské. HG sa ani nesnaží nič z toho ponúkať. Ide si tou najpovrchnejšou cestou do finále. Neobjavuje, neinovuje, nefilozofuje. HG je kalkul. Zbytočne sa nezamotáva do vlastných sietí, ale ani raz si prekážku nepostaví. Kuchtí čosi ako hranolky: rýchla istota, neprekvapivá, nezdravá. _____ 4) Kritizovať film za to, že kritizuje spoločnosť a reality show, ale de facto sa sám stáva predmetom svojej kritiky, je v princípe hlúpe. Áno, film sa stal obeťou svojej kritiky, ale HG ako filmová adaptácia literárnej idey je determinovaná touto skutočnosťou, a teda sa nutne stáva obeťou podľa zákona logiky. Toľko k principiálnej veci tohto problému na poli filmu. Ako sa s týmto problémom vyrovnáva kniha, neviem. Ak rovnako povrchne, a myslím si, že áno, je to škoda. _____ 5) Recyklácia je súčasť popkultúrnej tvorby, recyklácii námetu takýmto spôsobom hovoríme apropriácia. Autor, ktorý apropriuje, musí dokázať, že jeho snaženie nie je márne. Na samom princípe apropriácie nie je nič zlé; it depents na finálnom produkte („kópii“, apropriáte). Ak už niečo existuje, okej, ale ešte si to nespravil ty! Nepôvodnosť sci-fi mi neprekážala, naopak, ako pri – z niekoľkých rovín recyklovanom Interstellari – som si, výslovne ako divák HG, užíval pohľad na alternatívny Snowpiercer, úlomky vizuálu Fahrenheit 451, a opätovné zamyslenie sa nad Running Man-om s Arniem. Tieto analógie však HG explicitne neposúvajú. A ani implicitne. _____ 6) Na internetoch som narazil na entity komentujúce HG ako fantasy film. Hunger Games nie je fantasy. Tie tri divné psy z toho nerobia fantasy, okej? Doštudovať, alebo vypovedať zmluvu poskytovateľovi internetového pripojenia. () (méně) (více)

Jsem_Uprimny

Jedna hvězda za téma (poslední zůstává) ale 4 beru za to, že ten film byl fakt úplně na hovno. Prostě shit namazaný druhým shitem. Jinak řečeno, 2 hodiny nudy. ()

ESNYR

Nemůžu si pomoci, ale tohle se moc nepovedlo. Filmu chybělo mnoho vysvětlujících faktorů, které by ozřejmily situaci na naší planetě. Spousta věcí není vysvětlena a ve filmu se nikdo ani nijak nesnaží to divákovi polopaticky říct ( přitom by stačilo udělat titulkovou sekvenci po vzoru Star Wars, kde by se divák dozvěděl alespoň nějaké zálkadní věci ) Film ( nebo spíše série knih ) je určen zřejmně jen pro nižšší věkovou kategorii. Nedám tomu odpad, byť si moc vysoké hodnocení tato kravina nezaslouží. Neupírám tomu snahu být originální, ale přesto všechno se mi v průběhu fimu stávalo že jsem si říkal "tohle už jsem někde viděl" Na to, jak je film dlouhý ( 137 minut ) se tam toho moc nestane a člověk tak nabyde dojmu, že se jen nastavovala délka kvůli citovým výlevům hlavní aktérky. Jak jinak si vysvětlit asi 30 scén kde brečí, nebo čumí do blba a přemýšlí o nesmrtelnosti brouka. ()

Bilky

Úplne rovnaký blábol ako DIVERGENCIA or DÁRCE pre rovnaké publikum. A návod na úspech je jednoduchý, kedže napomádovaní a v múke obalovaní upírovia, vampírovia aj hranostajovia už pomaly vychádzajú z módy, tak treba nejaký postpubertálny pár vložiť do postkatastrofického prostredia a dať im pár poriadne kostrbatých a nahlavu padnutých variácii na záchranu skupiny, dediny, mesta a najlepšie zemegule a priľahlého vesmíru. Jo a podmienkou je samozrejme celé to natiahnuť rovnako ako tie pipiny čo píšu tie knihy alebo ešte lepšie niektorý diel rozdeliť na 2 časti aby sa tínedžri mali na čo tešiť každý polrok. Osobne ma potešila rolička Lenny KRAVITZa a ksicht Woody HARRELSONa, ktorý presne odrážal, čo si myslí o scénari a svojich replikách ;) niečo cez 50% si to zaslúži za solídnu kameru. ()

Crytic

Film, založený na vraždění dětí má rating PG-13... Já už fakt ničemu nerozumím :) Samotná myšlenka je vcelku příjemně originální (rozhodně lepší než stopadesátý film o zombíkách), avšak z filmu je cítit, že autorkou předlohy je žena a samotný film, překypující city, značně cílí na ženské publikum. Snímek se asi neubrání srovnáváním s Twilightem (přeci jenom jemná dívka citově rozedraná a nejistá, který z těch dvou frajerů, kteří nad ní slintají, bude lepší...), ale takové srovnání si snad ani nezaslouží, za což film vděčí hlavní hrdince, které člověk prostě musí fandit, narozdíl od té psychopatky z Twilightu, kterou bych nejraději umlátil lopatou. Velký podíl na tom má samozřejmě Jennifer Lawrence, která hrdinku skvěle zahrála. Protože jsem nečetl knihu, nevím s jak kvalitním materiálem pracovali, ale ve filmu mi přišel scénář tak nějak na vodě, což bohužel shazuje film dost do průměru. SPOILER: Dost mě rušili nelogické kiksy - např.: když chci někoho zabít a zaženu ho na strom, tak ho na tom stromě nechám "vyhladovět" a klidně si pod ten strom lehnu a usnu? Co to je za blbost? A když jsem na stromě, tak si za celou dobu nevšimnu, že kousek odemně je megahnízdo zabijáckých vos? To ty vosy nelítaly kolem? Ohodnotil bych to jako průměrný film, který ale stojí za zkouknutí... ()

Spilif

Chtěl sem dát jednu nevím dal sem dvě a říkám si co mne k tomu vede a to že jsem to dokoukal. Stále se o tom mluvilo říkalo se jaká je to pecka. Tak jsem si řekl ty jo tak to bude hustý to teda musím vidět a nadšeně jsem napochodoval do sálu... No a to byla v ten moment asi nejhezčí část večera (promítání). Po dvou hodinách sezení a čekání na tu ohromnou podívanou se rozběhli titulky. A já si řekl ahaaa no tak slavit nic nebudem ale jdem domů. Jediné co možná můžu ocenit je ten marketing na podporu tohohle filmu. Protože jinak nechápu jeho úspěch. ;) ()

Pavelghoul odpad!

Opakuje se situace z filmu Code 46 akorat Samanthu Morton nahradil ten slizak Josh Hutcherson. Ne ze bych nemel rad tenhle druh postav, ale musi se to umet zahrat viz kvetak z Walking Dead. Kdyz to shrnu do dvou vet : Kluk je blbe jak hovno a film Kokotina jak zvon. ()

NightScene

Hunger Games jsou krásnou podívanou. Dlouho jsem otálel a nemohl se rozhodnout jestli se podívat nebo ne. Nakonec jsem se tedy podíval a jsem velice mile překvapen. Tento díl vás uvede do děje a seznámí s okolnostmi na které se musíte připravit. Začátek je sice trochu chaotický, ale průběžně se děj ustálí až dojde do zdárného konce. Obsazení v čele s charismatickou Jennifer Lawrence je výborné a dohromady spolupracuje parádně. Vzhledem k tomu, že má film celkem "malý" rozpočet jsou efekty a podívaná skvělé. Děj se krásně rozvíjí a máme tu i romantickou zápletku, která tomu dodá ten správný nádech. Celkově vzato jsem velice potěšen a dávám 80% ()

FRANTACZ1

SPOILERY: Málo vysvětlující, málo popisující, zmatené, nedotažené, pořád jen samé zkratky a útržky. Nápaditosti to také moc nepobralo, a závěrečná část od "změny pravidel" tomu nasadila korunu. Předlohu neznám. ()

Meow86

Megahit to není, ale nová Twilight? Krapet přehnané přirovnání, řekla bych. "Teenka" už taky dávno nejsem a i přesto jsem se dobře bavila. A ne, nemám po zhlédnutí potřebu koupit si klíčenky, přívěsky, řetízky a náramky s drozdem ve všech barvách. Skloubit reality show s bojem o přežití/zabíjením/válkou se Suzanne Collinsové obstojně podařilo. Bizarnosti se meze nekladou. "I want to get away, I want to fly away!" ()

madam.art

Byla jsem skeptická, ale musím přiznat, že mě příběh zaujal. Je to možná malinko "plakátovité", ale herci v ústředních rolích jsou zajímaví a zápletka taktéž. Je jasné, že nemohou zemřít, ale několik momentů mě překvapilo. Dekorace Kapitolu a vizuál jeho obyvatel - spektakulárně cirkusové a zábavné. ()

Palisander

Fuu.. Úvod bol tak strašidelne dlhý, že čakám minimálne dvadsaťdielnu ságu.. inak sa to nedá rozumne zdôvodniť. Napriek neskutočne dlhým minútam vysvetľovania zápletka zostala najslabšou časťou filmu. Veľmi ťažko uveriteľné. Náladu zdvihol Lenny Kravitz. Akčná časť OK, normálny reality show survival, nič mimoriadne. Roztrasené tmavé zábery na dojme nepridali. Záver? Keby sa aspoň tvárili prekvapene.. Katniss má akože šestnásť.. nejakú tú emóciu by snáď prejaviť mohla, skôr ako vytiahne chladne vykalkulované riešenie. Ocenil by som, keby vek hercov a herečiek zodpovedal veku postáv. To by bojové scény vyzerali o dosť drsnejšie. // PS: (Pozor, spoiler !) Bojovať vo dvojiciach je to najprirodzenejšie čo mohli dať do pravidiel. Čo mohlo viesť dvoch z jednej oblasti, aby sa zlikvidovali navzájom? Za tých 74 ročníkov už problém neochoty zabíjať sa navzájom mali mať dávno poriešený. PS2: Za tie roky čo Hry fungovali... vy na ich mieste.. nemlátili by ste denne aspoň hodinu do niečoho? Tí ľudia si nevážia vlastný život. ()

stafino

Po dlhoročnom presviedčaní od mojich známych, aký je to geniálny film som sa konečne jeden krásny bezoblačný deň do toho dokopal. V zásade radu do života: Nepozerajte to v krásny deň lebo ten deň sa hneď dodrbe. Začiatok ušiel, "Girl on fire" vpohode. Až potom došlo na lámanie chleba, a prišli sme do tej "Arény". Kameraman bol očividne 90% z natáčania ožratý, keďže nevedel tú zasratú kameru držať rovno. Celkovo z filmu je dobre natočených maximálne 25 minút, a to je zo 130 vcelku nanič. Dej vcelku ušiel, rozmýšlam či sa mi oplatí pozrieť aj Dvojku. Slabých 55%. ()

Nové Hunger Games jsou v přípravách

Nové Hunger Games jsou v přípravách

10.06.2024

Čeká nás opětovný návrat do dystopického světa Panemu. Bylo to jasné už po úspěchu loňského snímku Hunger Games: Balada o ptácích a hadech, který měl premiéru v polovině listopadu a s rozpočtem 100… (více)

Twilight sága se vrací

Twilight sága se vrací

20.04.2023

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

08.08.2021

Studio Lionsgate čerstvě oznámilo, že očekávaný prequel k jejich hitové sérii Hunger Games se začne točit už v příštím roce. Do kin by pak měl dorazit buď v roce 2023, nebo zkraje roku 2024. Film… (více)

Hunger Games dostanou prequel

Hunger Games dostanou prequel