Hunger Games

• USA The Hunger Games (více)
USA, 2012, 137 min

Režie:

Gary Ross

Předloha:

Suzanne Collins (kniha)

Kamera:

Tom Stern

Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Elizabeth Banks, Liam Hemsworth, Willow Shields, Leven Rambin, Wes Bentley, Woody Harrelson, Stanley Tucci, Dayo Okeniyi (více)

V ruinách bývalé Severní Ameriky se rozkládá země Panem s hlavním městem Kapitol a dvanácti přilehlými kraji. V Kapitolu se každý rok koná klání s názvem Hunger Games, do kterého musí každý z krajů vyslat jednoho chlapce a jednu dívku. Šestnáctiletá Katniss Everdeen se dobrovolně nabídne, že ve hře zastoupí svou mladší sestru a musí se spolehnout hlavně na své instinkty, jelikož proti ní stojí protivníci, kteří se na souboj připravovali celý život. Má-li se ještě někdy vrátit domů do 12. kraje, bude muset v aréně, kde spolu soupeří boj o přežití s lidskostí a život s láskou, učinit ta nejtěžší rozhodnutí. (Bontonfilm)

iampatrik

65% Celou trilogii mám přečtenou, ať už knižní předlohu budu vnímat nebo ne, uvidím v tom jak plusy tak mínusy. Dalo se z toho vytřískat mnohem více, zvlášť co týká budování vztahů postav (i vůči divákovi). I akční stránka mohla být svižnější, ale vpuštění do arény bylo povedené navzdory přístupnosti! Jakožto znalý knižní předlohy si umím filmové provedení dotvořit i tyhle poznatky, některé věci odpustit, některé (a že jich je) nikoli a některé musím pochválit (jak úžasně dokázali převést z knihy na filmové plátno)... PS Udělal bych z toho eRkovou podívanou, protože kde jinde uvidíte navzájem se masakrující mladistvé a to bude gradovat hlavně v závěru filmové série(tak se člověk musí spokojit se Zabij, nebo budeš zabit). PS2 Kdo a proč přejmenoval některé postavy?? ()

jasiska

Po prečítaní knižky Hunger Games, som z nej bola hotová. Keď som sa dozvedela, že idú nakrúcať film, na jednej strane som sa potešila, ale na druhej som sa bála, ako to tvorcovia zas pokazia. Musím však uznať, že to zvládli úžasne. Podarilo sa im zachovať charaktery postáv, atmosféru a hlavne dej. Jediné, čomu trochu niečoho ešte chýbalo, bolo zobrazenie "sociálno-politickej situácie", ale to mi veľmi nevadilo, keďže som ju poznala z knižiek. Teším sa na Dvojku:-) ()

Teabag

Dobré to bylo. Nečekal jsem takhle vyvážený film a už vůbec jsem nečekal, že se téměř obejde bez teenagerovského patosu. Jennifer Lawrence je v hlavní roli moc sympatická a vykreslení dekadentní společnosti vládnoucího Kapitolu v kontrastu s podmaněnými distrikty má něco do sebe. A konečně ty "rokokové" kostýmy jsou správně šílené. Závěr nemusel být tak uspěchaný a větší prostor mohl být ponechán samotným Hunger Games v aréně, ale to jsou asi jediné zásadnější výtky, které mám. 7/10. ()

Angelino

Ak si to prežijete najskôr na vlastnej koži, stanete sa vo veľkej sláve, žiare reflektorov, zábere kamerami a potlesku divákov jedným z účastníkov arény, následné pozeranie filmu má úplne iný náboj. A bol som veľmi prekvapený, ako veľmi vierohodné naše "živé" Hunger games z ruky Cimrmana (v rámci inštruktorského kurzu Prázdninové školy Lipnice) boli. A k tomu ešte atmosféra jednorázového "súkromného kina" v podkroví Brnenských pavlačových domov, banda inštruktorov, ktorá v tej aréne bola naživo so mnou... ()

angloumene

Mám takové nepříjemné tušení, že spousta toho, co mělo být řečeno v prvním díle čeká až na pokračování. Takhle pro mě Hunger games představují pouze nudný, nefungující svět. ()

Drirr

Po první půlce jsem chtěl jít na čtyři, protože mi to nejen že nepřišlo tak hloupé jako většině, ale naopak ona stylizace kostýmů a rekvizit balancující na hraně bizarní originálnosti a povrchní klišovité kýčovitosti mi přišla velmi zajímavá. K tomu několik zajímavých nápadů, sympatičtí herci a velmi dobrá hudba. Jenže bohužel druhá půlka filmu (samotná hra) byla zoufale špatně natočená. Scénám chyběla promyšlenější kompozice, originalita (Až na výjimku) a vše završoval špatný střih a rozklepaná kamera. Po filmu navíc zůstává kromě uvědomění několika zbytečných postav a pachuti pár těžkých klišé (vykecávání záporačky nad přemoženou hrdinkou, závěrečná bitka apod.) pocit, že to celé šlo vyždímat daleko lépe a nějaká zajímavá myšlenka na nás nemusela pouze pomrkávat, ale režisér ji klidně mohl pořádně rozbalit. Tak či tak nejde rozhodně o úplně špatný film a i vzhledem k tomu, že neujíždím na Battle royal jako spousta ostatních, posílám poctivé tři. PS. Nenechte se zmást některými komentáři, tento film je rozhodně podstatně vyšší liga než snímky tzv. Twilight ságy... procenta tomu naštěstí odpovídají. 60 % ()

vander19

Vysaďme detičky v lesíku a nech sa vzájomne povraždia a vlastne poriadne nie je vysvetlené ani prečo. Hotovou fraškou bolo účinkovanie detičiek čo by u nás doma ani občiansky nemali. Jenny Lawrence a kopa ostatných decák vo filme je aspoň pre mňa absolútne nesympatická, zrejme sa tu odzrkadlila výborná práca maskérov. Ale vrcholom je tá žena vo fialovom alebo v podobnom pestrofarebnom kostýme za 12 kraj, to ako čo malo znamenať??? Suverénne najodpornejšia osoba vo všetkých filmoch čo som kedy videl...A prečo sa tak divne obliekajú??? Jak v USA v 19. storočí zo seriálu Domček v prérií. No keď som na toto videl upútavku, hovorím si aká šupa to môže byť, ale je to naopak bullshit šupa...15% ()

Prochy38

No, nebylo to špatné. Knihu jsem nečetl, ale příběh není špatný. Dvojice J. Lawrence a J. Hutcherson nebyla vůbec špatná. Jennifer je moc hezká holka. Pěkně to bylo natočené. Je to jasně směřované pro mladší publikum. Myslím teenegery. Ale já byl spokojen (ve svých 26 letech). Moc rád si počkám na další díl. ()

blues

Na to, jaká to byla blbost, a že jsem od toho nic nečekal, to bylo celkem dost dobré. Po pomalejším úvodu jsem se nemohl přes dvě hodiny odtrhnout od obrazovky. Už se těším na další díl, protože tuším, co bude následovat a že Hunger Games je jen záminka ke startu něčeho většího ()

Randyz

Zfilmovaná jednička se asi může líbit jen tomu kdo nečetl knižní předlohu. Přijde mi, že filmaři vypustili spoustu poměrně důležitých věcí a filmový příběh je tak hodně plochý a zjednodušený. ()

jurasino

Průměrný survival, chvilkama nudné hluché místa, opět nechápu takový rozruch kvůli nijak zvlášť vyjimečnému filmu. Ale to co v tom filmu bylo se může jednou stát realitou. ()

lucijelucije

The Hunger Games, co na to říct? Asi skutečný fakt, jak byla kniha myšlena, a jak bychom ji vnímali kdybychom ji četli, můžou posoudit pouze ti, co stránky od S. Collins opravdu prolistovali. Nebráním se pozitivním pocitům. Ať už měli "Hladové hry" ztvárnit teenageři, nebo naopak spíš vyzrálejší postavy, je celkem nepodstatné. Pro mě to pořád byla bezpáteřní a krutá zábava pro vyvolené, která ovlivnila životy mnoha lidem různých věkových kategorií. Takže to jestli hlavní hrdinové nebyli zrovna v pokročilém věkovém stádiu, pro mě problém nebyl. Mimochodem G. Ross si poradil vcelku dobře a J. Lwrence konečně ukázala, že umí ze sebe prodat hodně, když chce. Nepopírám, že pro intelektuální jedince, kteří si opravdu dávají záležet na tom, co chtějí vidět, není tohle zrovna relevantní zlom ve světě filmové kinematografie. Ovšem ten, kdo má rád filmy s nadsázkou, a umí ledacos odpustit, se nudit nebude. ()

Piri

Zaujímavé utopické sci-fi s jednou absolutistickou svetovládou, ktorá svoj tribút od porazených vyberá absurdnou formou - výberom jedincov, ktorí sa zúčastnia hier o život na spôsob rímskych hier, ktoré tiež boli úchylným nástrojom mocnej a vraj civilizovanej ríše, takže v podstate nič nereálneho sa nám tu nepredkladá. Dobre je tu zobrazená aj privilegovaná vrstva ako jedno veľké panoptikum, ktorá sa tiež príliš nelíši od tých dnešných ani tých minulých. Jennifer Lawrence sa nám pekne vyvíja a dospieva, bude z nej dobrá kočka. Videné 16/10/2012. ()

eratni

Ze začátku sem si řikal, že to je vlastně docela fajn, postupně se však začly nabalovat drobnosti, který mi vadily a na konci už tvořily docela velkou část celku, tak mi z toho vyšly lehce lepší 3. Ale koukat se na to dalo, proč ne, na dvojku kouknu určitě, už vzhledem k vyššímu hodnocení na csfd. ()

TAMEHEMP

74. vyvraždovačka už neni jenom nechutnej masakr, je to televizní reality show, olympiáda. Vítěz je dlouze oslavován a materiálně zaopatřen do konce života. Současná generace Kapitolu už dokonce na tomhle "fenoménu" vyrůstala, neni to přece už nic nelidskýho. Moderátoři, diváci, tvůrci her atd. Všichni s úsměvem na tváři, víno teče proudem, život v přebytečnym luxusu. Starosti s tim, co si vzít na sebe, extravagantní prvky módy na každym kroku. To vše v dokonalym kontrastu k lidem z krajů, kteří živoří. Prostory, který jsou úplnej protipól Kapitolu. Rozpadlý města, osvětlení a teplo rozvedený v sítích je představa dost vzdálená, jídla je nedostatek. Skok o století zpátky. Do toho ještě totalitní režim v čele s prezidentem v době, kdy už by společnost měla jenom prosperovat a držet za jeden provaz. Měřit dvojim metrem je v pořádku. Líbí se mi, jak celá tahle absurdnost je kontrastně zpracovaná. Něco ale samozřejmě špatně je, tak nějak to lidi uvnitř krajů vnitřně cítí. Bohužel to je tak maximum, co s tim můžou dělat. Tohle vnitřní pnutí na mě funguvalo hodně dobře. To je to, kdy stačí jenom pohled a řekne vám mnohem víc než slova. A aby těch pozitiv nebylo málo, nenarazil jsem na žádnej logickej nesmysl. V takovym filmu to je skoro zázrak. Woody Harrelson chlastá a k tomu ještě zvládá trefně radit a snad i ví, co znamenaj city k někomu, jehož šance na přežití jsou skoro nulový. Prezident neni debilní, jedná hlavně tak, aby tenhle celej křehkej systém udržel ve svý moci. Dokonce i ví, že dát splátcum naději sice malou, má svý konsekvence. Proto taky vždycky vzejde jeden vítěz, kdybyste se ptali proč. Tolik k první polovině filmu. Druhá už se odehrává v aréně. Kde se teda tak nějak bojuje o život, probíhaj hrdinský skutky a i menší románky, celkem klasika. Tady mi vůbec nedělá problém přimhouřit oči. Naštěstí Katniss je trénovaná lovkyně a má je všechny na háku. A samozřejmě aby taky měla prostor mstít se Kapitolu, musí vyhrát. No a protože vyhraje tak trochu podle svých pravidel, ukáže lidem, že Kapitol neni zase tak mocný a nedoktnutelný. Schyluje se k převratu. ()

Hanes88

Hodně lidem se to z nějakého důvodu nelíbilo. Nevím, knihu jsem nečetl, takže nemohu porovnávat a možná je to i dobře. Takhle podobných filmů jsem už viděl hodně, ale tenhle si myslím, že patří mezi ty lepší. J. Lawrence v hlavní roli skvělá, akorát jsem si ten závěr představoval trochu jinak. I tak ale dobrý a jsem zvědav na pokračování. 75%. ()

Patrik256

Rozpočet_ 78 milionov dolarov // Tržby_ 694.3 miliona dolarov // Tržby v ČR*_ 9 076 109 Kč // Diváci v ČR_ 65 595 // Tržby v USA*_ 408 milionov dolarov // Ocenenie: Zlaté glóbusy - nominácie: pieseň (Safe and Sound) ()

Tomyfrok

Být to seriál, hltám díl po díle a nemůžu dospat dalšího týdne. Neujíždím na sci-fi, nehltám akčňáky, už vůbec nepatřím mezi fanoušky reality show, které mi přijdou zvrácené a dekadentní. Tahle má ale něco navíc a rozhodně nejte jen o ni. Je zde zajímavý příběh a skvělá Jennifer Lawrence. Film sám je jakýmsi obloukem. Začíná úplně při zemi, postupně nabírá a vtahuje do děje, aby mohla začít povedená honička o život, kterou její účastníci zdaleka nemají jen ve své režii. Nadhozené téma opravdu stojí za zamyšlení, protože je až děsivé, že i smrt může být masovou zábavou. A věděli to už dávno kdysi v Římě... Hunger Games ke konci negraduje, jak by možná mohl, ale na druhou stranu se nádherně vrací k tomu, co započal, a proto je to nejen odpustitelné, ale i žádoucí. I přes změnu v pravidlech hry, která je po 75 letech existence trochu absurdní, je to solidní podívaná. Ani by to bez ní prostě nemělo smysl, jelikož závěrečnými titulkami nic nekončí. Nakonec může vyhrát stejně jen jeden. (80 %) ()

Sagara

Čo napísať? Film, ktorý si aj pri spŕške kritiky nezaslúži menej ako 3 hviezdy. Má skvelé herecké výkony, skvelé spracovanie aj skvelé myšlienky. Pre mňa osobne je to však splnený sen. Je to film, ktorý som chcel vidieť dávno predtým, ako som čítal knihu. Výborne som sa bavil od prvej sekundy až po poslednú a film ubehol neskutočne rýchlo. Až tak rýchlo, že nezostal čas na mnoho vecí, ale nevadí to podstatné zostalo. VAROVANIE PRE ĽUDÍ,KTORÍ IDÚ DO KINA NA SLOVENSKU A ČÍTALI PREDLOHU V SLOVENČINE: Žiaľ naše kiná sa rozhodli uviesť film s českými titulkami. A kvôli stupidným prekladom mien nebudete vôbec vedieť kto je kto. Ja som sa napríklad vôbec nevyznal v menách jednotlivých účastníkov. A každé hrozné meno ako Primule, Routa a podobne kino patrične vypískalo. Ale aspoň jedna vtipná záležitosť: Po vete: Hurikán vám přinese jídlo sa ma sestra pýta: "Aký hurikán? Veď tam nebol žiadny hurikán. Iba banksé nešťastie a prečo by im mal priniesť jedlo? To ako tam nafúka dačo? ČI pomrú zviertá tak ich aspoň môžu pojesť?" A po premietaní som zistil, že nebola jediná čo mala také myšlienkové pochody. ()

Nové Hunger Games jsou v přípravách

Nové Hunger Games jsou v přípravách

10.06.2024

Čeká nás opětovný návrat do dystopického světa Panemu. Bylo to jasné už po úspěchu loňského snímku Hunger Games: Balada o ptácích a hadech, který měl premiéru v polovině listopadu a s rozpočtem 100… (více)

Twilight sága se vrací

Twilight sága se vrací

20.04.2023

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

08.08.2021

Studio Lionsgate čerstvě oznámilo, že očekávaný prequel k jejich hitové sérii Hunger Games se začne točit už v příštím roce. Do kin by pak měl dorazit buď v roce 2023, nebo zkraje roku 2024. Film… (více)

Hunger Games dostanou prequel

Hunger Games dostanou prequel