Amélie z Montmartru

• Francie Le Fabuleux Destin d'Amélie Poulain (více)

31. srpna 1997 ve 4 hodiny ráno dostala Amélie (Audrey Tautou) nápad. Musí stůj co stůj najít dávného majitele krabičky vzpomínek, kterou náhodou našla ve svém bytě, a poklad mu vrátit. Jestli to ocení, je rozhodnuto. Amélie začne zasahovat jiným lidem do života. Jestli ne, tak nic. Kultovní romantickou komedii o nesmělé Pařížance s laskavým srdcem milují díky její hravosti a půvabu miliony diváků po celém světě. Film o drobných, ale o to důležitějších radostech, který získal řadu prestižních filmových ocenění, ani po 20 letech od premiéry neztratil nic ze svého šarmu. (Aerofilms)

Sasanka20

Dle mého názoru se jedná o jeden z nejoriginálnějších romantických příběhů, které v dnešní době může oko diváka vidět. Zpočátku jsem si sice říkal, že všichni hlavní hrdinové včetně vypravěče a trpaslíka cestujícího po světě jsou úplní magoři nebo taky že vidím nějak zeleně....Poté jsem ale poznal, že hlavní hrdinové (nyní už bez trpaslíka) jsou opravdu nehorázní magoři (myšleno v dobrém) a taky že opravdu všude zelenou barvu vidím ... Tohle je ale opravdu jen minimum z výčtu těch mnoha věcí, které dělají z tohoto filmu to, čím opravdu je a čím se může chlubit............A nyní ještě krátký přepis pro mého milovaného bratrance Kubu: "Pokud člověk chce dokončit základní vzdělání, musí tohle bezpochyby vidět." ()

Arach.No

Tento film se sice snaží tvářit jako poetický, originální a chytrý, takový však není. Jedná se o bezvýhradně mainstreamovou zábavu určenou průměrnému divákovi, který po jejím zhlédnutí nabude dojmu že se díval na něco uměleckého a cítí být lepším a kulturnějším tvorem. Typicky francouzská afektovanost je místy skutečně k nevydržení - několikrát jsem se přistihl jak na obrazovku zírám se silným odporem a snažím se vytěsnit z mysli co jsem právě viděl. Postavičky jsou zde naprosto nesympatické (velmi mírně řečeno) a Audrey Tautou hraje titulní roli přinejlepším docela uspokojivě. Bohužel i její postava je tak nepříjemná, že jsem jí nic dobrého ani při nejlepší vůli přát nemohl. Toto je doplněno režisérovou neschopností vyprávět příběh. Přesto se zde najde několik výborných a zvládnutých nápadů, díky nimž nedávám ještě nižší hodnocení. To ale rozhodně neznamená, že by Amélie pro těchto pár nápadů stála za vidění. Podobně by mohly vypadat filmy Wese Andersona, kdyby byl francouz a neměl talent. Narozdíl od nich se Amélie neustále podbízí tuctovému vkusu svou všudypřítomnou vlezlou líbivostí. ()

Matt Raider

Život je skrytý v maličkostech a Amélie dokazuje, že si s maličkostmi umí pěkně pohrát. Já už můžu jen zatleskat, krása:) 90% ()

J*A*M*A*L

Jedenáctý leden, rok 2013, sedmnáct hodin, patnáct minut, čtyřicet sekund, teplota -4°C, tlak vzduchu nevím (fyzika mě nikdy moc nešla a nikdy nebavila) a jeden šťastlivec, který právě viděl další skvělý film jménem Petr píše svůj názor k filmu.Amélie z Montmartru je další perfektní francouzský film plný skvělého a trošku jiného humoru(konečně) a také originálního.Hlavní co na tomto filmu je, je to, že se u něj vůbec nedá nudit chvíli je to skvělá komedie s naprosto mokrým humorem, druhak docela smutné drama a potřetí komedie plná skvělé romantiky a všechny části fungují naplno a úžasně.Film, který můžu vidět skoro pokaždé.100% ()

Piškotka

Amélie je jako z jiného světa. Něžně zmatkuje a fantazii má na rozdávání. Jakmile udělá dobrý skutek, probudí se v ní touha páchat dobro. Zlomyslná je k těm, kdo si to opravdu zaslouží. Její život okoření láska na první pohled. Plachá Amélie si s ní pěkně pohraje, klade svému milému překážky a hádanky jako dítěti, které náruživě míří k pokladu. Po menších peripetiích se dočká a dozrává v Amélii stojící na vlastních nohách. Film to byl ulítlý a barevný. A. Tautou nálepku Amélie těžko kdy slepí, tady je okouzlující a roztomilá. ()

peetriss

Kouzelný film oslavující maličkosti, protože právě z nich se skládají naše životy i štěstí, kterému nemáme stát v cestě, naopak, máme mu jít naproti. Příběh všímající si všedního života a všedních věcí, které obvykle mineme naprosto bez povšimnutí, a přitom dokáží přinášet neskonalou radost a potěšení. Skvěle napsaný, natočený i zahraný klenot, který sází na nevšední a kouzelné dialogy, kombinované skvělou kamerou kladoucí důraz na detail. Audrey Tautou se opravdu snad narodila, aby si mohla zahrát roli Amélie, je skvělá, krásná, milá a čarovná. ()

Itar

Stejně jako v životě, jsou to právě maličkosti, které z Amélie dělají jeden z nejkouzelnějších filmů kinematografie. Film samozřejmě stojí na pevném základu v podobě dobře vygradovaného scénáře, mnohem víc si ale budete pamatovat jednotlivé detaily, které Jeunet dává na obdiv s až přehnanou výrazností. Ať už jsou to úchylky jednotlivých charakterů, či jedná rozmázlá moucha v Montmartre. A pokud jsou detaily základem, obalem celého snímku je neuvěřitelně uvěřitelná Audrey Tautou, která se snad pro tuhle roli narodila! ()

Kuzzie

Ne tohle..tohle ne. Asi nikdy jsem tak vysoko hodnocenému filmu nedala jednu hvězdičku a to navíc jen z milosti. Protože jak je vidět, evidentně mi něco uniklo. Já viděla jen holku trochu padlou na hlavu, která celkem nic nedělala, ale stihla u toho působit tak divně, že mě dostala do deprese. A ta deprese pořád pokračuje, když tady všichni píšou, jak neuvěřitelně kouzelné a pozitivní to bylo. Já..se na to musim podívat znovu. Jednou. Snad. PS: Ale ten soundtrack je vážně povedenej! ()

Asmodin

Tohle je strašně pozitivně laděný film. Ukazuje, že i z maličkostí všedního dne se dá vytvořit něco netradičního. Takhle by nějak měl člověk užívat dne. Doplněno dobrým soundtrackem. ()

lucijelucije

Já jsem jednoduše Amélií neporozuměla. Nechápu tak velké hodnocení a nechápu, co kouzelného se v tomto snímku dá najít. V komentářích čtu, film vlastně o ničem, ale o všem..??? Tomu nerozumím taky..Tak buď v tom filmu najdete to, co v jiných ne, nebo v něm nenajdete nic a tudíž ani nemáte důvod hodnotit vysoce. Já jsem pointu nepocopila. Nebo možná nechtěla pochopit, protože mi ten příběh přišel strašně uhozený, možná umělecký, ale ne oslavující. Pokud se jedná o pohled na fádní věci, klerých si většinou ani nevšimneme, a pokud jde o to jak ty věci trochu popostrčit a jít naproti svému štěstí, nechápu proč je to natočené tímto nic neukazujícím a netradičním způsobem, který je tak dějově nepestrý. ()

NaughtyKoopa

Přátelé mi pořád vyčítali: "Ty jsi ještě neviděl Amélii?!", tak jsem se k tomu tedy dokopal, abych už měl konečně klid, ale teď si to vyčítám já sám, že jsme se připravoval o takový klenot. Ze začátku se to jeví jako rozsypané puzzle, které se snažíte složit a jak to tak bývá, nevíte odkud začít. U každého příběhu se vyskytne pár otázek, na které zprvu nemáte odpověď, ale pak najednou ty odpovědi začnou přicházet, příběhy se začínají vyjasňovat a spojovat do jednoho nádherného celku. Ve výsledku dostanete jeden z nejkrásnějších filmů, co kdy byl natočen. Audrey Tautou mě okouzlila svým jedinečným úsměvem a taktéž učinil Yann Tiersen se svojí hudbou. Film který si můžete pustit 100x a nikdy se vás neomrzí. 10/10 ()

IvoB

Je to „jiné“, milé a zároveň i kontroverzní (v pohádkovém přístupu se mísí i odvážnější témata), ale mě to vůbec nezaujalo. Charakter hlavní postavy je sice sympatický, ale to je tak spolu s neotřelostí snímku a znělky snad to jediné, co mohu vyzdvihnout. Samotné dění ve filmu mě vůbec nezajímalo. V podstatě je to tedy jen taková sympatická póza, která mně osobně moc nesedla. ()

Myshkin

Někdy se Amélii vyčítá manýrismus, kýčovitost, pohlednicovitost, atd. Slyšel jsem už dokonce, že film je rasistický (OMG!). Naprosto absurdní kritiky. O filmu bych byl napsal přesně to, co uživatel Radek99, protože naprosto vystihuje moje vnímání filmu (kdybych to ovšem býval taky tak pěkně uměl...). ()

Disease

Na druhé zkouknutí po letech dávám plný počet. Přece jen to kromě výborné výtvarné stránky má i hlavu a patu. ()

Rozjimatel

"Prajete si ma? ... eeé ... Prajete si?"     Jedno z najčarovnejších diel svetovej kinematografie, zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. Aj pre takéto filmy tak milujem filmové umenie. A konečne som mal možnosť pozrieť si to v originálnom znení a musím skonštatovať, že francúzština tomu dodáva ešte väčšie čaro. Je to pestrofarebné dielo prekypujúce fantáziou, s až rozprávkovým duchom, ktoré dokáže hlboko dojať a aj srdečne rozosmiať. Darí sa mu stvárniť poéziu života pozostávajúcu z nepatrných drobných detailov, ktoré však v životoch niektorých ľudí môžu zohrávať veľmi dôležitú rolu. Hlavná hrdinka Amélia (Audrey Tautou je vo svojej roztomilosti neodolateľná a veľmi zlatá je i detská predstaviteľka) je ako taký anjel strážny, ktorý s veľkým pôžitkom zasahuje do ľudských osudov. V jej čarokrásnom svete sa to len tak hemží farbistými postavami a postavičkami, jednou zábavnejšou ako druhou. A to aj zásluhou výborných hercov, z ktorých by som chcel vyzdvihnúť Mathieua Kassovitza (Nino), Rufusa (otec Amélie), Jamela Debbouzea (Lucien) a Dominiquea Pinona (protivný Joseph). Film pozostáva z viacerých epizód, ktoré na konci vytvoria výslednú, veľmi podmanivú mozaiku (krásne sú napr. zápletka s nájdeným detským pokladom a pátraním po jeho majiteľovi, záhada tajomného muža na fotografiách, potrestanie podlého predavača, či trpaslík s neodolateľnou túžbou spoznávať svet). A napokon smutno-krásna, melancholická hudba Yanna Tiersena je presne to, čo tento film potreboval na dokonale dotvorenie. Toto je proste ten druh filmu, po ktorého skončení divák cíti, ako je odrazu naplnený životnou energiou a vierou v ľudské dobro.     "Volám na inzerát." "Ste plnoletá?" "Áno." "Epilovaná?" "Prosím?" "Dnes o žiadnu chlpatú zákazníci nestoja." ()

cityman

Znova bych Amelii vidět tedy nemusel, né že by to nebyl pěkný film. Výtvarné pojetí je úžasné, hlavní představitelka rovněž. I hudba tomuhle filmu dodává jisté kouzlo. Nicméně jsem při sledování tohle filmu nedosáhl toho "zjevení se", které i zde všichni tak vehementně avizujete. Možná kdybych to viděl mnohem dříve a neslyšel všechnu tu chválu a jásot líbila by se mi Amelie více, ale takhle mám opravdu pocit, že tomu filmu něco chybí. ()

Skalda

Tak "děsně" pozitivní film jsem už dlouho neviděl - je to prostě takové líbivé natahovací žůžu - prolog o Vorvanovi, o fotoaparátu - srdeční vada a tak...:) A hlavně skvělá kamera a ten "drsnej" francouzskej humor kterej dokáže bejt děsně roztomilej. Jen se děsím toho, že by snad někdo chtěl natočit pokračovámí nebo tak něco brr. ()

dehlie

keď som améliu videl v 17 považoval som ju za veľký francúzsky gýč a vôbec sa mi nepáčila. po čase som si ju pustil a zápačila sa mi hlavne jednoduchá améliina bezprostrednosť a radosť z maličkostí. že má film skoro v každej sekunde pripravenú nejakú drobnôstku či vychytávku mi postupne prišlo až samoúčelné, ale v tom je najväčšia devíza tohto filmu a preto ho asi všetci milujú. ()

baxiii

Opravdu milý film. Po jeho shlédnutí prostě nešlo dělat nic jiného než se jen blaženě usmívat. Že na někoho působil moc kýčovitě? Ale to přece nevadí. Občas není naškodu užít si nějakého toho kýče. Jak po herecké tak především po vizuální stránce moc povedené a plus za ten krásný nápad. Hudba už jen dokresluje tu nádhernou atmosféru nabitou optimismem a nevinností. Myslím, že nemám co bych mohla tomuto snímku vytknout. ()

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

28.12.2010

Nová naděje pro český film?

Nová naděje pro český film?

15.02.2007

Česká kinematografie už tradičně trpí nedostatkem peněz. Fond pro rozvoj kinematografie se svými 80 miliony ročně nestačí pokrýt celý potenciál našeho filmového průmyslu. Zvlášť když český film stojí… (více)

Life of Pi podle Jeuneta

Life of Pi podle Jeuneta

02.11.2005

Kniha Yanna Mantela THE LIFE OF PI, zachycuje strastiplnou plavbu 16-letého indického chlapce Pi z Indie do Kanady. Neboť poté, co nákladní loď převážející zvířata do zoo ztroskotá, zůstane na… (více)