Reklama

Reklama

Velký příběh vášnivé a zakázané lásky, která změnila celý národ. Královská aféra je příběhem vášnivé a zakázané lásky, která propukla na začátku sedmdesátých let osmnáctého století mezi Johanem Struenseem, německým lékařem pološíleného dánského krále Kristiána VII., a mladičkou královnou Karolinou Matyldou Hannoverskou, a která nezasáhla pouze královský dvůr. Dánsko v té době bylo jednou z posledních bašt konzervativního myšlení, jež tvrdě odolávala osvíceneckým tendencím. Osvícenec Struensee naopak využil svého vlivu na krále, který doposud chod státu ponechával plně v rukou státní rady, a inicioval proměnu Dánska na vzor osvíceneckého státu... Příběh milostného trojúhelníku v královském sídle a jeho provázanosti s historií patří v Dánsku mezi obecně známá fakta a součást školních osnov. Ačkoli se mu věnovala řada beletristických i faktografických knih a byl převeden do formy baletu i opery, až doposud se nedočkal filmového zpracování. Nelehkého úkolu se chopil režisér a scenárista Nikolaj Arcel, který téma zakázané lásky a společenských reforem zpracoval moderním stylem, ale současně se inspiroval v klasických historických filmech ze čtyřicátých a padesátých let dvacátého století. Cílem bylo vytvořit obraz historie očima postav, pro které jsou okázalé kostýmy a život u královského dvora každodenností. Ve výsledku se tak film neopájí výpravou, která má pouze roli přirozené a nerušivé kulisy, ale soustředí se výhradně na empatický vhled do hlavních postav. (Česká televize)

(více)

Videa (3)

Trailer 1

Recenze (308)

misterz 

všechny recenze uživatele

Výborná historická dráma s Artušovsko - Lancelotovským námetom. Páčilo sa mi, že v základných bodoch dejovej linky sa film drží historických udalostí. Môžeme sledovať márny zápas lekára Struenseeho so spiatočníckou dánskou spoločnosťou a tiež i jeho náklonnosť ku dánskej kráľovnej. Príbeh je vyrozprávaný veľmi pútavou formou, kde do veľkej miery pomáha i skvelá výprava a réžia. Čo sa týka hereckých výkonov, tam nie je moc o čom. Hrá tu Mads Mikkelsen a tomu účinkovanie v historických snímkoch sedí ako riť na šerbli. Očakávaná kvalita sa potvrdila na sto percent. Konečne po dlhej dobe výborný historický snímok, ktorý odporúčam aj tým, čo históriu nemajú moc v láske, pretože príbeh je naozaj zaujímavý a nedá priestor ani na sekundu nudy. ()

Kaka 

všechny recenze uživatele

Hozená rukavice americkým a britským mnohdy extrémně přeškrobeným aristokratickým cajdákům z dob minulých. Sice se nevyhnete asi tak dvaceti záběrům, kdy se proti sobě stříhají zadumané dvacetivteřinové pohledy dvou hlavních postav, ale naštěstí toho není tolik. Zda dříve šlechta skutečně praktikovala takovouto řeč těla těžko říci, avšak pro divákovu pozornost je to věc krajně negativní. Na Royal Affair je velmi brzy čitelný evropský režijní rukopis. Je to svěží, kostýmy a výpravou přiměřeně okázalá podívaná, jejíž tempo je lineárně stupňované tak, jak se stopáž chýli ke konci. Posledních pět minut je režisérsky čistá magie a příběh o falešném obvinění člena dvoru dostává fantastické obrátky a skoro až tragédii gigantických rozměrů. Dějiny Dánska moc známé nejsou, ale po tomhle filmu máte chuť hltat je od A do Z. Zde zřejmě objeven neuvěřitelný talent Alicie Vikander. Ještě tu není na 100 procent, jako například v Danish Girl, nebo v The Light Between The Oceans, ale ten potenciál nelze přehlédnout. ()

Reklama

emma53 

všechny recenze uživatele

Já jsem nesmírně spokojená, že jsem i přes delší stopáž mohla vidět historické drama, které se co nejvěrohodněji drželo skutečnosti. Navíc jsem byla ráda, že to skončilo se Struenseem pouze tak, jak jsme to mohli vidět ve filmu, protože skutečnost byla daleko horší. Mads Mikkelsen, jako lékař a nakonec ministr dánského království hrál jako vždy výborně, ale tentokrát musím souhlasit s tím, že ocenění za roli pološíleného krále (podle histrických pramenů se jednalo o schizofrenii) si Mikkel Boe Folsgaard určitě zasloužil. A roztomilá švédka Alicia Vikander, která byla ochotná učit se i základy dánštiny pro svou královskou roli za nimi nezůstala v žádném případě pozadu. Většinou se žádná reforma neobejde bez menších, či větších těžkostí a kdyby Struensee nebyl příliš unáhlený, tak to všechno možná mohlo dopadnout úplně jinak, ale kdo ví. A když navíc zakázaná láska vstoupí mezi muže a ženu, jako v Královské aféře, tak to může změnit i část dějin. ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Ze začátku jsem začal panikařit, že se nebudu orientovat v postavách, protože mně přišlo, že tam bylo lidí jak na I.P. Pavlova. Naštěstí se ukázalo, že film je v pohodě, ale já jsem plašan. Pak se mně zase zdálo, že sleduju bohapustou červenou knihovnu, ale opět se ukázalo, že mám v hlavě včeličky, definitivně jsem se uklidnil a film si začal vysloveně užívat. Byl jsem svědkem dokonalý filmařiny plný intrik, ohebů lidských charakterů, manipulace ve prospěch moci i ve prospěch společnosti, rizikové lásky a na jednotlivé postavy často měnil názor, což se mě líbilo úplně nejvíc. Výborně napsané postavy táhly celej film v neskutečným tempu, měly v sobě snad všechny druhy lidských vlastností, které prostřídávaly moje emoce v poměrně rychlým sledu. Herecký výkony jsou tady skvělý, naprosto v šoku jsem byl z výkonu Mikkela, já toho kluka neznal, ale on ve společných scénách dokázal přehrát i Madse !!!!!! Ve scéně kde ruší radu herecky dokonale rozkvet a já úplně otevřel hubu. Dobrá práce byla odvedena i v kostymérně, protože i to mělo svůj velký podíl, že dobová autenticita působí opravdu velmi věrohodně. Viděno v rámci projektu Challenge tour 2015 jako film číslo 2 . ()

pm 

všechny recenze uživatele

Romantický kýček na pozadí lekce z dějin dánského osvícenství? Politické drama na pozadí milostné historky o nešťastné královničce? Velmi konvenční, ovšem v zásadě sympatický film, který si na nic nehraje, má myšlenku a s docela skromným rozpočtem nabízí víc než většina současných hloupých historických blockbusterů. Hlas Madse Mikkelsena a úsměv Madse Mikkelsena určitě nepřitáhl do kina jen mě, ale mám-li být upřímná, všechno v tomto filmu bledne vedle hereckého výkonu Mikkela Følsgaarda. ()

Galerie (40)

Zajímavosti (15)

  • Film zahajoval v roce 2012 pražský festival Dny evropského filmu. (morgos)
  • Děj filmu je z historického hlediska téměř přesný. Jedinou ochylkou od skutečnost je fakt, že Kristián VII. údajně trpěl schizofrenií, zatímco ve filmu trpí jakýmsi všeobecným pomatením smyslů. (Krissty)
  • Mikkel Folsgaard získal za svou roli šíleného panovníka Kristiána VII. Stříbrného medvěda v kategorii nejlepší vedlejší herecký výkon. (Terva)

Související novinky

Znáte novou švédskou superhvězdu?

Znáte novou švédskou superhvězdu?

25.05.2015

Seznamte se s Alicií Vikander. Možná si teď nemůžete její obličej zařadit a marně přemýšlíte nad tím, kde přesně jste ji viděli. Takže nápověda: Pokud občas utečete mimo mainsteamovou klasiku,… (více)

Oscars 2013 - výsledky

Oscars 2013 - výsledky

25.02.2013

Letošní udělování cen Akademie máme za sebou. Diváci i přímí účastníci slavnostního večera zřejmě přežili ostrý humor letošního moderátora Setha MacFarlanea. Kromě tradičního vzpomínání na ty, kteří… (více)

Zlatý glóbus 2013 - výsledky

Zlatý glóbus 2013 - výsledky

14.01.2013

Letošní jubilejní 70. udělování Zlatých glóbů v hotelu Beverly Hilton je skončeno. Pod vedením "drzé" dvojice Tiny Fey a Amy Poehler se celý večer nesl v dynamickém tempu a až na pár dojemných… (více)

Oscarovým nominacím vládne Lincoln a Pi

Oscarovým nominacím vládne Lincoln a Pi

10.01.2013

Nikoho asi nepřekvapí, že se žádné překvapení nekoná. Letošní nominace na Oscary jsou opět nudně konzervativní a předvídatelné. Emoce opět budí spíš nenominování některých filmů – fanoušci Temný… (více)

Reklama

Reklama