Na hraně zítřka

• USA Edge of Tomorrow (více)

Příběh se odehrává v blízké budoucnosti. Mimikové, mimozemská rasa připomínající včelí kolonii, vytrvale útočí na Zemi, obracejí velká města v hromadu trosek a zanechávají za sebou miliony lidských obětí. Podplukovník Bill Cage (Tom Cruise), který nikdy nebyl v žádné bitvě, je bez cirátů degradován a s nulovým výcvikem a mizernou výzbrojí poslán splnit úkol, který není ničím jiným než sebevražednou misí. Během několika minut je zabit, předtím se mu však podaří zneškodnit Alphu. Ač se to zdá nemožné, procitne opět na začátku toho samého pekelného dne a je nucen znovu bojovat a zemřít... a tak stále dokola. Přímý fyzický kontakt s mimozemšťanem způsobil, že se dostal do časové smyčky a je tak odsouzen prožívat nelítostnou bitvu znovu a znovu. S každým dalším pokusem se však zvyšuje jeho odolnost a pohotovost a své rostoucí schopnosti dokáže v boji s Mimiky lépe využívat. Po jeho boku bojuje členka speciálních jednotek Rita Vrataski (Emily Blunt), která zlikvidovala víc Mimiků než kterýkoliv jiný bojovník na Zemi. Každá další bitva je pro Cagea a Ritu příležitostí najít způsob, jak mimozemské vetřelce porazit a Zemi zachránit. (Warner Bros. CZ)

Genero

Sturmbannführer Tom bojuje pořád dokola s ufony a vždycky umře. Některé jeho obdivovatelky může tenhle film dostat až na úplné psychické dno, ale kluci z patologie si určitě chrochtají blahem. Protože jsem velkým milovníkem smrtí Toma Cruise, byl jsem nejméně prvních třicet minut nadšen. Když ale po dvousté uléhal do své stodvaceticentimetrové rakvičky, začalo mě to už docela srát a na tomto stavu se do samotného konce nic moc nezměnilo. No a pak tu samozřejmě je Emila, co si píču nemyla. Jistě, celou dobu je upocená až hanba, zapatlaná bahnem a svinstvem ze zákopů a asi i trochu smrdí. Když ale přihlédnu k tomu, že druhým nejvhodnějším sexuálním objektem na bitevním poli je ten nejméně chlupatý svobodník, jsem si jistý, že kdybych držel nějakou mimozemskou chobotnici pod krkem a kanadou jí kopal do prdele, našel bych si přesto minimálně čtvrthodinku na zkomponování hezkého, zamilovaného sonetu. ()

Gwaihir

Nejednou už jsme podobný koncept mohli vidět, ale v kombinaci se zápletkou tak krásně nabitou akcí, je to teprve ten pravý požitek. Který voják by nechtěl dostat, kdyby jen, druhou šanci a mít tak možnost "beztrestně" získávat drahocenné zkušenosti, navíc po boku úžasné bojovnice Emily Blunt. Ve své podstatě videoherní styl spojený s velkou dávkou dobrého humoru vytváří ryzí, doslova strhující zábavu, která sice myšlenkově nijak neohromuje, ale zato takřka dokonale pročistí leckterou hlavu a potěší mnohé hráčské srdce. 95 % (Filmový víkend ČSFD 2014) ()

GeusX

Na Hromnice na pláži Omaha o den více... Tom i Emily odvádí velmi pěkný výkon. Výborná podívaná. Za lepší čtyři hvězdy. Uvidím, až se na to podívám za půl roku podruhé... (kino) edit: Druhé pokoukání a zvyšuji hodnocení na plný počet... ()

maseer2

takhle nadupané akční sci-fi v blockbusterovém balení tu nebylo od Nolanova Inception.. Doug Liman se navíc nebojí děj osolit pořádnou dávkou humoru a hlášek, přičemž to všechno dohromady funguje nebývale skvěle, a tak tu skutečně máme jeden z top filmů poslední doby.. a Tom Cruise zde opět potvrzuje svůj mimořádný cit při výběru rolí.. 5* ()

Borrtex

Časová smyčka. To je hlavním objektem dění. Začátek filmu mi trošku připoměl Zdrojový kód. Ovšem druhá část filmu se nesla již v trošku více sci-fi nádechu, a bohužel mi to v konečném výsledku připadalo jako přespříliš zamotané a při té poslední scéně jsem to už vzdal, a nyní po zhlédnutí snímku nevím vlastně nic. Nevím, jestli to teda přežili, nebo jestli umřeli, nebo jestli to bylo celé jen sen, nevím zkrátka nic. Je dobré, když je film ukončen s "otevřeným závěrem", ale tohle na mně bylo prostě moc otevřené. Tolik k důvodu, proč nedávám 5*, nyní k důvodu, proč dávám 4*. Zajimavý nápad výborně zpracován skvělou režií, efekty a samozřejmě perfektními herci - Tom Cruis a pro mě téměř neznámá Emily Blunt. Film měl speciální atmosféru a osobně jsem se u něj dobře bavil. 80% ()

mirekem

Tak tohle už je jiná káva narozdíl od melty jménem Oblivion. S plnotučným mlékem v podobě Emily Blunt. Brilantní konec a Tomíkovo nejlepší herecký výkon v poslednim momentu. ()

BoPo

Presne vďaka takýmto filmom môžu predajcovia popcornu posielať svoje deti na vysoké školy. A čo čakať? Chutnú jednohubku u ktorej poznať každý investovaný dolar. Či lepšie povedané film Zdrojový kód pojatý ako počítačová strielačka s primeranou dávkou humoru. Emily Blunt zvládla stvárnenie vojandy veľmi slušne, ale niekde v tom náročnom drile stratila ten svoj zvláštny šarm. Mohol by som kľudne dať o jednu * viac, vizuálna stránka spolu s pocitom bezproblémového plynutia času ten predpoklad skutočne dávali, ale zaradiť Na hraně zítřka do nadpriemeru, mi príde v konfrontácii s inými žánrovo príbuznými filmami ako premrštené. Dojmy pokazila záverečná tretina. Ten akčný princíp Na Hromnice o den více mali však vychytaný naozaj zábavne. Škoda. ()

bouncer

Baví, nenudí a pokud jde o blockbuster, tak asi jeden z nejlepších za poslední roky. Kdo se stará o to, že už tu všechno bylo (ne, nezmíním tu pomilionté Na hromnice... sakra). Tom Cruise neštve (to mi u něj stačí) a Emili Blunt jako vždy super. A nějak mi nejde na rozum, že stejný režisér natočil Jumper. Za mě parádní 4* a klidně víc takových filmů. ()

McClane

Osciluju na hraně 4 a 5 hvězd, poslední půlhodina trochu kazí předchozí pocit, kdy jsem se většinu času tetelil blahem a nenapadlo mě podívat se na hodinky. Závěr je bohužel klišoidní a předvídatelný, ale asi jim to odpustím, hlavně díky Emily Blunt, která je prostě skvělá. A kočka ofc:). 90% ()

JohnCZ

Pořádná akční sci-fi řež s komplexním scénářem a Tomem Cruisem v hlavní roli - to tu už chvíli nebylo! A zatímco loňský Oblivion byl trochu zklamáním, Edge of Tomorrow je obrovským překvapením. Je fakt, že originality film opravdu moc nepobral a zápletkou vykrádá kdejaké filmy s časovou smyčkou, ale celé je to zabalené do tak neodolatelně atraktivních sci-fi kulis, perfektní akce a promyšleného a hravého příběhu, že to tvůrcům nemůžu mít vůbec za zlé. Edge of Tomorrow je hodně svěžím větrem mezi lehce rutinními blockbustery. ()

Terva

CITÁT - Nesnáším krev. Stačí mi jen škrábnout se o papír.......... Cage (Cruise) to nemá jednoduchý. Ráno se probudí a je v průšvihu. Skoro hned po probuzení je informován, že druhý den po bitvě bude připraven na znovuzrození. Ani netuší, jak jsou tato slova krutě pravdivá. Opakování je matka moudrosti, ale je jen na něm, jak se s moudrostí vypořádá. CITÁT - Jó, jasně vole!!....... Krok za krokem jde Cage za svým cílem, no a co, že ne vše se podaří a některé kroky končí smrtí. U třicáté smrti jsem to přestal počítat. CITÁT - Nezapomeň odpojit ten karavan!......... Mám rád filmy o mimozemšťaněch o čemž svědčí můj profil, ale přidejte mi k tomu ještě cestování časem a jsem v sedmém nebi. Cage v nebi není, ale probudí se do pekla. Příběh je tak nadupaný akcí, že vás po chvilce přestanou bavit vložené a vysvětlující dlouhé dialogy. Ale nebojte dá se to přežít a bez nějakého toho vysvětlení by to asi nefungovalo. CITÁT - Počkej, počkej, kolikrát už jsem tady byla?......... V jednom momentě se příběh trochu pozmění a vezme jiný směr, ale tím se vlastně příběh stává dramatičtější. Také jak jinak, když jde o život. CITÁT - Už zase!!....... Nesmí chybět ani hrdinské činy a i ten nějaký patriot se najde. Lásky je tu sice dost, ale na venek není moc vidět. CITÁT - Nevím co dál, tady jsem ještě nebyl........ Konec je trochu divný, ale to je prostě život. Jsem spokojen a film uvidím nejméně ještě třikrát. CITÁT - Tak nashledanou zítra......... ()

Johny_fork

Totální nářez! Velmi krátký úvod a pak rovnou brutální hodinu a půl dlouhá akce. Limanovi se podařilo zfilmovat bitevní pole blízké budoucnosti neskutečně efektně a pohledně. Využití časové smyčky je originální a nepůsobí jako berlička. Naopak, režisér citlivě stupňuje napětí a ve správnou chvíli vyšle hrdiny na nesplnitelnou misi. Jediné, co bych natočil jinak je závěr snímku. Pro Cruise mám slabost již od Top Gunu a ani v 52 letech nepatří do starého železa, naopak, přijde mi, že je na vrcholu sil a ten jeho přerod z přizdisráče v totálního maséra jsem žral jak gumový medvídky:). ()

jh666

Tak tahle sci-fi se hodně povedla. Způsob použití časové smyčky je perfektní a poklona tvůrcům, že vždycky dokázali odhadnout kolikrát kterou scénu použít, aniž by začala nudit. K hereckým výkonům není třeba nic moc říkat. Tom Cruise je jistota a Emily Blunt je jako Full Metal Bitch perfektní. Akční scény s exo-skelety na výbornou. Sem tam se najde i dobrý vtip (třeba písnička na konci, vzhledem k poslední scéně :D). 92 % ()

corpsy

Hodnotenie na csfd vyhnali moje očakávania na najvyššiu métu a viete ako to dopadne, keď sa nevyplnia. Pád. Ale nie až taký, aby to bolelo. Vo svojom žánri ponúka špičkovú zábavu, okorenenú skvelou akciou a, čo je ostatne pri takýchto filmoch dosť nezvyklé, dobre napísaný scenár. Pekne to do seba zapadá, má to zmysel a graduje k záveru, ktorý nieje ideálny. Možno druhé zhliadnutie ma viac presvedčí, že ide o majstrovské dielo. ()

CiTrus007

Má vysoká očekávání od tohoto filmu byla naplněna. Myšlenka časové smyčky je velmi stará, a tak bychom si mohli myslet, že už k ní nelze nic dodat. Nutno říci, že Christopher McQuarrie mě během necelých dvou hodin přesvědčil o opaku. Jeho scénář je metodický, vědecky korektní, místy až cynicky vtipný a hlavně plný kvalitní a dobrodružné akce. Titulní dvojice, Tom Cruise a Emily Blunt vytvářejí na svojí vojenskou povahu velmi charakteristické postavy, a zejména Tom Cruise předvedl o hodně realističtější výkon než například v nedávném Nevědomí. Oceňuji také, že navzdory neustálému opakování téhož dne film nepůsobí nudně ani profánně, ba právě naopak podněcuje divákovu pozornost a uvádí do děje drobnosti, které se po chvíli ukážou důležitými. Rád bych pochválil kameru a její spojení se speciálními efekty, neboť v mém pohledu tento snímek představuje optimálně vyvážený vědeckofantastický vizuál. Jedinou podstatnou Achillovou patou je závěr, který je na můj vkus řešen až příliš optimisticky. I přesto jsem ale z kinosálu odcházel spokojen a velmi dobře naladěn. 9/10 ()

m.krudenc odpad!

Celý film jsem si říkal je to vůbec možný, totální americká kravina (vůbec to nebylo vtipné, akční, zábavné, originální...). Pak ale přišel typicky americký konec, musel jsem odejít 5 min. dříve. Není co dodat. ()

villon17

Byla to sranda, to především. Oceňuju, že hlavní hrdina vlastně vůbec nebyl hrdina a v tom v podstatě spočíval celej ten vtip. Dál se mi líbilo, že ač den zažíval 50x a stále poprvé, neohrál se mi, jako se to stalo ve Zdrojovym kódu. Zkrátka dobrá oddychovka s mírně odfláknutym koncem přitaženym za vlasy a už docela nudnym, ale první půlka odsejpala opravdu dobře a překvapilo mě, jak scifárna dokáže bejt reálná a lidská. ()

Padme_Anakin

Tento snímek mi zcela přeházel životní hodnoty. Domnívala jsem se, že stárnu. Což není novinka, děje se to nám všem. Jen jsem předpokládala, že mě čeká menopauza. A místo toho přišla změna orientace. Tom mě vůbec neoslovil. Ovšem Emily... přitažlivá a svůdná Emily... no, co Vám budu vyprávět, mohla jsem na ní oči nechat... Jo a mimiky chci domů! Převychovám si je. Mají tolik chapadýlek, že obsáhnou všechno, mytí nádobí, praní prádla, nákupy, žehlení i zalívání kytek. ()

Tom Cruise se vrací k Warnerům

27.06.2021

Na hraně zítřka 2 má nového scenáristu

Na hraně zítřka 2 má nového scenáristu

01.03.2019

Po nedávném oznámení plánu natočit hned dva nové díly do série Mission: Impossible současně to zdánlivě vypadalo, že veškeré ostatní rozdělané projekty Toma Cruise půjdou k ledu. Server Heat Vision… (více)