V jednom malém království mají panovníka, kterého máloco udrží doma. Král Vilém (J. Čenský) s královnou Olivií (T. Kostková) jsou stále na cestách a s velkorysostí sobě vlastní přenechávají vládu nad říší královské radě, ve které mají hlavní slovo rádcové Ferenc (M. Vladyka) a Lorenc (J. Lábus). Jejich hlavním zájmem je vypisovat čím dál častěji nové daně, jejichž prostřednictvím získávají stále větší příjmy do vlastní kapsy. Práva obyčejných lidí chrání jen loupežník Karaba (O. Vetchý), který přepadá výběrčí daní a nespravedlivě vybrané peníze zase vrací původním majitelům. Když se mu narodí dcera Anička (K. Janovičová), uloží své loupežnické „nádobíčko“ včetně staré bambitky hluboko na dno velké truhly a vrátí se ke svému původnímu hrnčířskému řemeslu. Ve stejnou dobu se královským manželům narodí syn Jakub (T. Klus). Obě děti se později, na prahu dospělosti, setkají a ke slovu se znovu dostane loupežníkova bambitka, která napravuje zlodějinu královských rádců… (Česká televize)

AmunRa

Zoufalou chudost a rádobysatiru na téma "okrádání chudáků daněmi" zachraňuje jen vtip, pohledná Kamila Janovičová a perlící Vladyka. Výpravností je myšleno, že se točilo ve třech místnostech hradu, jedné chalupě, herci měli přijatelné oblečení a jeden malý kanón. ()

ssarka

ne,tak tady se mi nelíbilo nic,snad jen počasí se vydařilo...a trapný pohádkový slovník,ten mi otevíral KUDLU v kapse a trhal uši...KUDLA,tohle už nikdy více..navíc pohádky se netočí proto,aby ukazovali nešvary té dané doby,kdy vznikají,ale aby si divák od té dané doby ODPOČINUL... ()

shinlove

Pohádka, která mě baví. Viděl jsem ji několikrát a je prostě milá. Pro dospělého koukatelná, pro děti snad naprosto úžasná. Roztomilé trdlo Klus a krásná Janovičová, oblíbení herci, hezké písničky, především ta ústřední. Ideální pohádka o vítězství dobra nad zlem. 4* ()

Ajcinka

Podle mě jedna z nejlepších pohádek poslední doby. Zdánlivě jednoduché téma, ale pořád aktuální. Děj asi předvídatelný, ale s vtipnými dialogy a pěknými písničkami. Výborní herci, jen pan Lábus občas trochu přehrává. Pohádka, jakou si představuju hlavně na vánoce. Žádné sřílení (těch několik výstřelů z bambitky se nedá počítat), zabíjení, krveprolití nebo pochmurná atmosféra.... A za natáčení v krásných exteriérech i interiérech (hrad Lemberk, skanzen) vždy dám body navíc. ()

hanikrivi

Neumím přijít na to, za co bych přidala nějakou tu hvězdičku navíc.. Ta jedna je za Kluse, který se snaží obstojně hrát a zpívat. Ostatní herce považuji za velmi kvalitní, ale bohužel to zpracování vypadá jako amatérské představení. Mluví se tu o satiře - myslím že by velmi dobře fungovala tahle pohádka na letní divadelní scéně. Snaha o modernu a politickou kritiku by zde našla ohlas. Pokud jde ale o pohádku pro nedospělého diváka? Jako recese výborný! Pokud ale někdo ten kýč s kuchyňským prostředím, rodiči sobci a klukovskou holkou, které rostou prsa (opravdu těžko říct, proč to bylo nutné tak zdůrazňovat) a princem, který zatím umí jen zpívat, myslí vážně - tak dětem kazí vkus. ()

Inkognito_CZ

V dobách jedné pohádkové příšernosti za druhou se tu konečně objevuje vtipná, laskavá, nadčasová pohádka s krásným prostředím, skvělými herci a vždy aktuálním tématem. Kluse ze zásady nemám rád, princezna není zrovna superkočka a celkově je příběh pojat dosti naivně. Ale světe div se, dohromady to funguje a nic ze zmíněného mi ve výsledku ani trošku nevadí. Naopak... musím uznat, že Klus je tu parádní, princezna sympatická a celková naivita příběhu činí pohádku čistou a jasnou v tom, co chce sdělit. Kdyby takových pohádek přibývalo, možná by se nemusely ohrávat dokola ty samé. ()

petra8619

Skvělá pohádka. Rozesměje, pobaví. Písničky jsou chytlavé. Tomáš i Kamila se na postavy moc hodí. Navíc téma, které jsem ještě v pohádce neviděla. Pěkné kostými a slušné herecké obsazení. Moc dobré. Zajímalo by mě, jestli se na takovou pohádku dívají naši vládcové a co na to říkají. :-) Doporučuji. ()

Chlo0opek

Sympatičtí herci, správně potřeštěný příběh, povedené písničky a všudypřítomná vejce:))). Po prvním zhlédnutí mi to tedy přišlo místy až dost "moderní", ale postupem času mi to přestalo vadit. Spíš naopak. Nejlepší postava byl ale Jakub - trošku zabržděný, ale svým pozitivním projevem je to správně sympatické. Ale jak už jsem psal, i ostatní postavy jsou fajn. Lepší 4*. ()

rozum i cit

Taková příjemná drobnost s prostým příběhem, trochu jako krátké televizní pohádkové inscenace, ale ve filmovějším hávu. Lábus a Vladyka v obvyklých rolích, Klus se na královského ňoumu hodil, Vetchý dobrý jako vždy, hlavní hrdinka sympatická, totéž Štěpánek a Cibulkové to snad nikdy neslušelo víc. Kupodivu ani poměrně časté písničky tu nevadily, asi proto, že měly většinou smysl nebo vtip, nebylo jich přespříliš a hodily se k charakteru pohádky. K tomu všemu slušná porce humoru, nadsázky a politické satiry, která tuto pohádku pozvedá o úroveň výše. Jedna z mála novodobých pohádek, u které jsem se opravdu bavila a na kterou se mohu podívat kdykoli znovu. 3,5 hvězdičky. Update: Vzhledem k tomu, že jde opravdu o jednu z mála povedených pohádek posledních let obsahující značné množství vtipných hlášek, která se mi dosud neomrzela ani po několikerém shlédnutí, zvedám o hvězdičku hodnocení. A Pravda a láska s pěknou gradující melodií a krásným inteligentním a smysluplným textem patří určitě mezi naše nejhezčí pohádkové písničky. Ani jsem netušila, že něco takového ještě umíme složit. ()

anawi

Film je prezentován jako pohádka a to určitě není, proto jej tak hodnotím a jako pohádka se mi film nelíbil. Kdybych se na to měla koukat jako na jiný žánr, tak je můj názor zcela odlišný. Od vánoční pohádky čekám pohádku, nikoli politickou satiru. ()

Africanus1 odpad!

Další majstrštyk do vitríny největších novodobých pohádkových průserů. Neskutečnej paskvil, kde hlavní ženská postava má problémy se svou sexuální identitou, princ je podivně fixován na marmelády, královský pár se o své království nestará a mimo jiné je jim úplně u prdele, že jim jejich synáček vyfouknul žezlo, dvojice rádců spolu dělá asi úplně všechno a z Vetchého jsem měl pocit, že je mu s každou minutou strávenou v téhle hovadině víc a víc trapně. Nevím, jakej matroš tvůrci dnešních pohádek hulej, ale musí to být opravdu kvalitka. ()

KuceraJohny

Překvapilo mě to ale docela mě film bavil. Nejsem člověk který by vyhledával nové české pohádky, znám ty staré a ty mi stačí. Ale úplnou náhodou jsem shlédl tajemství staré bambitky a musím říct že po dokoukání filmu jsem měl dobrý pocit. Jako každá pohádka je hrozně dětinská, ale právě to mi možná sedlo. Námět s cestujícím králem a královnou mi přišel velmi zajímavý a herecké obsazení také sedlo. Takže to hodnotím velmi kladně. Možná že dám novým pohádkám větší šanci. ()

Mistr119

Občasné narážky politického rázu na krádeže na státní úrovni, vtipné satyrické zpracování radních, ale nade všechno Láska. :) Možná je to Vánocema, ale tuto hodnotu vnímám jako zásadní. :) ()

camomilla

Skvela pohadka, ve ktere si prijdou na sve i dospeli. Ok, reknu to narovinu. Ja na to koukala bez pritomnosti deti a dobre jsem se bavila. Radci Ferenc a Lorenc best of! A jak nemusim hudebni pohadky (vyjma par hoodne starych klasik z meho detstvi), tak tady mi pisnicky sedly hned na prvni dobrou. ()

soukyd33

Král a královna jsou asi padlý na hlavu a jezdí si pořád na výlety, a tak dopadne i království. Dva nepoctivý rádcové, kteří vybírají daň snad ze všeho, co existuje. Například daň z hlíny. Je zde spousta vtipných scén, a také hlášek. Zpěv se moc poslouchat nedá. Postava hrnčíře a jeho dcery je zde asi nejsilnější položka. Trošku neznalí princ, je asi jediná záchrana, okradeného království. Velmi pohodová atmosféra. Herecké výkony dobré. Herecké obsazení dobré. Hudba nic moc. Jen jedna melodie mi něco připomíná. Příběh je trošku na hlavu. Inu moderní pohádka. Poznámka: Král a královna, jsou zde úplně k ničemu. (Ty starší.) Hvězdiček 4 ()

JB001

Tuto televizní pohádku vidím poprvé na Velký pátek a jenom díky tomu, že nedávno měla premiéru dvojka, a já byl zvědav na tu vychvalovanou jedničku. Vidět se to dalo, ale emočně se mne to nikterak nedotklo. Holt už nejsem cílovka a se slzou v oku vzpomínám na Šíleně smutnou princeznu... ()